Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Despre "frica" de a trece la un monitor WIDE

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
george_florentin

george_florentin

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 32
  • Înscris: 12.01.2007

View Postrzvpopa, on Jan 20 2007, 18:06, said:

Știe cineva dacă o placă video ATI Radeon 9550 suportă monitoarele Wide? O să-mi apară rezoluțiile după ce voi cupla monitorul? Deocamdată nu am afișată rezoluția 1440x900. Rezoluția maximă actuală e 1600x1200, deci mă gândesc că placa "ar avea de unde".

Placa are de unde, lejer. uite aici: ATI 9550


Si eu sunt pentru monitoarele wide. iar CS-ul are in setari video optiunea widescreen :D

#20
vladi318

vladi318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 11.11.2006
terminati cu post-ul asta stupid, nu exista nici o "frica" de a trece la wide, exista doar cateva motive foarte bine intemeiate de indoiala:

1. Monitorul wide e pentru filme, e foarte mic in inaltime si asta e un lucru foarte prost pentru ca prestatia lui la orice altceva decat filme e asemanatoare cu a unui monitor mult mai mic.

2. trebuie o perioada de timp sa te obisnuiesti cu toate dimensiunile alungite, plus ca vezi aiurea la tv (daca ai tunner vezi numai oameni scunzi si grasi, nu mai vb cand te uiti si tu la un meci de fotbal mingea se duce in sus si in lateral ci viteze diferite - sau cel putin tu asa percepi din cauza distantelor diferite de pe monitor).

3. Ce dracu imi trebuie mie monitor "batut in cap" cand as putea sa-mi iau unul normal ? Uite de exemplu Samsung are niste monitoare de 21" (adica 54 cm diagonala vizibila) super tari cu 1600x1200, vedeti pe price.ro ca e in jur de 25 mil unul si scade in fiecare saptamana.

4. Pai d-aia e si mai ieftin, ca nimeni nu-si ia d-asta decat daca nu are suficienti bani de unul normal, e un fel de solutie de avarie, "las-o ba ca merge asa".

#21
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postvladi318, on Jan 26 2007, 10:08, said:

terminati cu post-ul asta stupid, nu exista nici o "frica" de a trece la wide, exista doar cateva motive foarte bine intemeiate de indoiala:

1. Monitorul wide e pentru filme, e foarte mic in inaltime si asta e un lucru foarte prost pentru ca prestatia lui la orice altceva decat filme e asemanatoare cu a unui monitor mult mai mic.

2. trebuie o perioada de timp sa te obisnuiesti cu toate dimensiunile alungite, plus ca vezi aiurea la tv (daca ai tunner vezi numai oameni scunzi si grasi, nu mai vb cand te uiti si tu la un meci de fotbal mingea se duce in sus si in lateral ci viteze diferite - sau cel putin tu asa percepi din cauza distantelor diferite de pe monitor).

3. Ce dracu imi trebuie mie monitor "batut in cap" cand as putea sa-mi iau unul normal ? Uite de exemplu Samsung are niste monitoare de 21" (adica 54 cm diagonala vizibila) super tari cu 1600x1200, vedeti pe price.ro ca e in jur de 25 mil unul si scade in fiecare saptamana.

4. Pai d-aia e si mai ieftin, ca nimeni nu-si ia d-asta decat daca nu are suficienti bani de unul normal, e un fel de solutie de avarie, "las-o ba ca merge asa".

lol
arhiveaza-ti prostiile pe care le-ai scris mai sus, ca sa le citesti din nou dupa vreo 2-3 ani, cind vista va fi pe majoritatea computerelor.
si cind crt-uri nu vei mai gasi deloc in magazine, iar lcd-urile pe care le consideri tu "normale" vor fi pe cale de disparitie (cum sint crt-urile azi).
formatul wide tinde sa devina Standardul (da, cu majuscula), tendinta e deja clara, trebuie numai sa fii atent la ce e in jurul tau.

cit despre pixeli "lipsa" pe inaltime, e numai chestiune de obisnuinta: nu mai echivalati un lcd de 19" (1280x1024) cu unul de 19" wide, ci cu unul de 20" wide (1680x1050).
nu mai luati ca etalon diagonala ecranului, ci numarul de pixeli pe verticala lui.

asta e, standard nou, care trebuie gindit si inteles altfel decit cel actual, oricit de greu ne-ar veni la inceput.

#22
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Mda. Ghicitori in stele avem.

Cei cu ideea fixa ca wide-ul o sa devina standard mai continuati mult sa bateti campii ca o faceti bine.
Sa-mi spuneti si mie cum vi se vad site-urile cu layouturile in marime fixa sau multe altele? De asemenea cum o sa jucati un joc care nu are suport pe wide (sunt foarte multe acum si o sa fie destul si in viitor)

Voi realizati ca lumea nu se uita numai la filme , nu ?

Altceva, LCD-urile 4:3 nu o sa dispara  asa cum nu a disparut nici Floppy drive-ul. Multi gigei prognozau ca odata cu cdrw, floppy-ul o sa dispara. Ei uite ca Gigeii tot gigei au ramas si floppy drive-ul inca se mai produce.

Asteptam alte prognoze de la meteorologii de serviciu :) Sunt funny.

#23
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Eu zic ca piata monitoarelor Wide a explodat si ramane sa mai vb despre asta pe masura ce lucrurile vor evolua Faptul ca cei de la Microsoft isi pun Sigla Vista Ready numai pe monitoare Wide cred ca spune ceva nu? Care e problema cu site-urile care nu-s pe tot ecranu voi considerat asta un dezavantaj? :death: Nu e mai bine? rezolutie mai mare - spatiu mai mult pe desk... ma rog... Fiecare cu ce-i place da nu incepeti acu cu faze d'astea ca lumea nu se uita numa la filme ca imi vine sa...  :puke:

#24
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006

View PostTaxon, on Jan 26 2007, 11:02, said:

cit despre pixeli "lipsa" pe inaltime, e numai chestiune de obisnuinta: nu mai echivalati un lcd de 19" (1280x1024) cu unul de 19" wide, ci cu unul de 20" wide (1680x1050).
nu mai luati ca etalon diagonala ecranului, ci numarul de pixeli pe verticala lui.
Uite că Taxon m-a convins! Următorul monitor va fi widescreen  :coolspeak:

#25
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
Wide poate nu va fi un standard, dar va fi un strict necesar. Un PC nu este facut in primul rand pentru jocuri, ci si pentru office, internet, etc... Cand monitoarele wide vor surclasa pe cele normale cred ca si web-designerii se vor acomoda si crea sit-uri pe masura... asta in cativa ani.
PS> Floppy deja a inceput sa dispara. Traiasca USB Flash Drive!

#26
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postdjclocky, on Jan 26 2007, 11:38, said:

Mda. Ghicitori in stele avem.
Cei cu ideea fixa ca wide-ul o sa devina standard mai continuati mult sa bateti campii ca o faceti bine.

cum zici mata, bibicule... :)

View Postdjclocky, on Jan 26 2007, 11:38, said:

Sa-mi spuneti si mie cum vi se vad site-urile cu layouturile in marime fixa sau multe altele? De asemenea cum o sa jucati un joc care nu are suport pe wide (sunt foarte multe acum si o sa fie destul si in viitor)

Voi realizati ca lumea nu se uita numai la filme , nu ?

tu te raportezi la prezent.
lucrurile evolueaza, incearca si tu sa vezi in ce directie.
site-urile isi vor schimba "fata", ca si jocurile.
cit despre filme...

View Postdjclocky, on Jan 26 2007, 11:38, said:

Altceva, LCD-urile 4:3 nu o sa dispara  asa cum nu a disparut nici Floppy drive-ul. Multi gigei prognozau ca odata cu cdrw, floppy-ul o sa dispara. Ei uite ca Gigeii tot gigei au ramas si floppy drive-ul inca se mai produce.
ihi, vor mai fi un timp.
de cit timp nu ai mai folosit o discheta? miine ai cumpara o floapa? daca da, de ce ai face-o? (intrebari retorice)

View Postdjclocky, on Jan 26 2007, 11:38, said:

Asteptam alte prognoze de la meteorologii de serviciu :) Sunt funny.
corect
toata iarna m-au amenintat cu zapada.
pe-aici n-am vazut asa ceva :)

Edited by Taxon, 26 January 2007 - 14:01.


#27
Marcuss

Marcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 10.12.2005
Pana va deveni standartul la monitoare WIDE, va mai dura cel putin 1-2 ani.
Pana atunci nu cred ca vom vedea atat de multe site-uri wide, iar daca e sa calculam dpv al banilor, pentru a fi acceptabil un monitor wide trb sa fie de cel putin 20", iar acest lucru presupune bani ceva mai multi.

Cand am inceput acest post, nu stiam ce alegere sa fac, pana la urma am ales sa imi cumpar un monitor silmplu 4:3 LG 1952 si acest lucru datorita urmatoarelor:

-inca joc multe jocuri care nu suporta formatul wide
- pe calculator vizionez ocazional filme

Voi face trecerea la wide, dar abia peste 1-2 ani, si atunci imi voi lua unul de cel putin 20", pana atunci monitorul 4:3 face fata cu brio la cerintele pietei.

Edited by Marcuss, 27 January 2007 - 09:17.


#28
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

Mda. Ghicitori in stele avem.
Cei cu ideea fixa ca wide-ul o sa devina standard mai continuati mult sa bateti campii ca o faceti bine.


cum zici mata, bibicule...

QUOTE(djclocky @ Jan 26 2007, 11:38)
Sa-mi spuneti si mie cum vi se vad site-urile cu layouturile in marime fixa sau multe altele? De asemenea cum o sa jucati un joc care nu are suport pe wide (sunt foarte multe acum si o sa fie destul si in viitor)

Voi realizati ca lumea nu se uita numai la filme , nu ?


tu te raportezi la prezent.
lucrurile evolueaza, incearca si tu sa vezi in ce directie.
site-urile isi vor schimba "fata", ca si jocurile.
cit despre filme...

QUOTE(djclocky @ Jan 26 2007, 11:38)
Altceva, LCD-urile 4:3 nu o sa dispara asa cum nu a disparut nici Floppy drive-ul. Multi gigei prognozau ca odata cu cdrw, floppy-ul o sa dispara. Ei uite ca Gigeii tot gigei au ramas si floppy drive-ul inca se mai produce.

ihi, vor mai fi un timp.
de cit timp nu ai mai folosit o discheta? miine ai cumpara o floapa? daca da, de ce ai face-o? (intrebari retorice)

QUOTE(djclocky @ Jan 26 2007, 11:38)
Asteptam alte prognoze de la meteorologii de serviciu  Sunt funny.

corect
toata iarna m-au amenintat cu zapada.
pe-aici n-am vazut asa ceva

N-are cum sa fie monitorul wide un standard, asta e cea mai mare tampenie pe care am auzit-o.In ce naiba de directie evolueaza ca de jumate de an de cand mi-am cumparat eu monitorul tft samsung aceleasi oferte de monitoare wide sunt la toti producatorii. Sunt putine si nu foarte de calitate. Ca o sa evolueze in x ani asta e altceva dar pana la a vorbi de un Standard e distanta mare. Vorbesti de situri care isi vor schimba fata, majoritatea siturilor n-au nici macar suport ptr opera de exemplu, cine crezi ca se va obosi sa ofere suport ptr monitoarele wide ?Iar discheta e folositoare dar tu n-ai de unde sa sti daca tot ce faci e sa deschizi doua situri si sa te uiti la filme. Si da mi-as cumpara floppy ptr simplu fapt ca unele programe bootabile poti fi folosite doar de pe discheta, de exemplu.
Astea sunt niste predictii bazate pe nimic. Evident ca tehnologia evolueaza dar la ora actuala aplicatiile, jocurile etc nu sunt pregatite ptr monitoarele wide. Iar ca sa-mi cumpar de acum un monitor wide in speranta ca lucrurile astea o sa se schimbe intr-un viitor apropiat sau mai indepartat mi se pare o prostie iar cand vorbesti de un standard ma faci sa rad.

#29
vladi318

vladi318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 11.11.2006
Perfect de acord cu "SE7EN", treaba cu monitoarele wide care vor deveni standard in viitor este intr-adevar cea mai mare prostie spusa vreodata, monitoarele wide au aparut doar pentru a-i pacali pe fraieri si a-i face sa creada ca pot cumpara un monitor mare la un pret mic, cand de fapt cumpara un monitor la fel de mic, care pe deasupra mai si distorsioneaza imaginea.


PS: Sunt de acord cu faptul ca pe viitor vor disparea monitoarele 4:3, dar numai pentru a le face loc celor cu rezolutii mai mari (1600x1200, sau daca vrei 5:4, adica tot d-astea standard :) ), care vor fi de baza - deja au inceput sa apara si pe la noi monitoare de 21" cu 1600x1200.

#30
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006

View Postvladi318, on Jan 27 2007, 22:03, said:

monitoarele wide au aparut doar pentru a-i pacali pe fraieri si a-i face sa creada ca pot cumpara un monitor mare la un pret mic, cand de fapt cumpara un monitor la fel de mic, care pe deasupra mai si distorsioneaza imaginea.
Mă tem că n-ai avut de a face cu vreun wide. Singura ocazie în care "distorsionează" e imaginea unui tuner TV. În în rest... prostii. Ori rearanjează imaginea (dacă aplicația, site-ul etc. sunt configurate și pentru wide, ori îți afișează folosind mai puțin din lățimea monitorului). Să nu te aștepți ca la vizionarea unei fotografii, să zicem cu AcdSee, să ți-o distorsioneze (nici măcar în full screen), că n-ai nimerit-o.
Cât despre faptul că wide-ul e un monitor mai mic ... da, e mai mic decât un LCD 4:3, dar iată cotele vizibile ale unui CRT de 19" (l:363 mm; h:272 mm; diag:455 mm) și ale unui wide de 19" (l:399 mm; h:255 mm; diag: 483 mm). Crezi că am pierdut mare lucru? Pentru mine contează ce am câștigat pe lățime. Scroll-ul sus-jos e mult mai ușor de procesat de creier decât plimbarea imaginii de la stânga la dreapta ori invers.
Până la urmă chiar nu cotează dacă e vorba de u nstandard ori dacă e ceva "de luat fața la fraieri". Wide-ul e o alternativă și are avantajele sale. Așa cum și formatul clasic are avantajele sale. Și așa cum ambele au și dezavantajele lor. Deci lăsați vrajeala. Fiecare își alege ce îl avantajează. Pe mine măavantajează formatul wide, asta am luat și nu regret deloc.
Eu aș concluziona că wide-ul e... (mai ales) pentru oameni serioși, care chiar fac ceva la calculator. Prietenii știu de ce.

#31
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006

View Postrzvpopa, on Jan 28 2007, 09:50, said:

Eu aş concluziona că wide-ul e... (mai ales) pentru oameni serioşi, care chiar fac ceva la calculator. Prietenii ştiu de ce.

Da, şi formatul 4:3 e pentru oameni care pierd vremea la calculator, îşi înşeală nevestele, fumează şi scuipa în lift :lol:

Edited by clicu, 28 January 2007 - 10:52.


#32
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006
Așa, așa, mai zi-i... Și dacă sunt burlaci să-și ia wide, fir-ar mama lor!
Iar bețivii ar trebui să aibă un 8:6 nu?

#33
eugeniuz2005

eugeniuz2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 31.05.2005

View Postdjclocky, on Jan 26 2007, 11:38, said:

Mda. Ghicitori in stele avem.

Cei cu ideea fixa ca wide-ul o sa devina standard mai continuati mult sa bateti campii ca o faceti bine.
Sa-mi spuneti si mie cum vi se vad site-urile cu layouturile in marime fixa sau multe altele? De asemenea cum o sa jucati un joc care nu are suport pe wide (sunt foarte multe acum si o sa fie destul si in viitor)

Voi realizati ca lumea nu se uita numai la filme , nu ?

Altceva, LCD-urile 4:3 nu o sa dispara  asa cum nu a disparut nici Floppy drive-ul. Multi gigei prognozau ca odata cu cdrw, floppy-ul o sa dispara. Ei uite ca Gigeii tot gigei au ramas si floppy drive-ul inca se mai produce.

Asteptam alte prognoze de la meteorologii de serviciu :) Sunt funny.

Tinand cont de VISTA si de televiziunea HD (care este nativa wide) tendinta e clara. Asa ca cine nu isi ia acum (scump si pionierat inca) WIDE isi va lua cu certitudine peste 2 - 3 ani cand numai wide va gasi.
Pana si tendinta la preturi e clara. Wide scade accentuat la preturi.

Iar ca posesor de Samsung 205BW nu am ce sa ii reprosez. De cand il am (septembrie, 2006) si pana acum coroborat cu laptop-ul care tot wide este am ajuns sa mi se para ca lipseste ceva la alte monitoare cu care am de lucru si care sunt 4:3.

Merge si la jocuri dar este adevarat ca ai nevoie de placa video buna si puternica pentru a profita de rezolutia mare de afisare pe care ti-o permite monitorul. Asta e drept si ideal ar fi ca si jocul sa suporte modul wide. Si ce e nou suporta.

Edited by eugeniuz2005, 28 January 2007 - 14:33.


#34
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Asta cu tunerul e valabila la noi ... in US si Europa ( bine cica suntem si noi in Europa acuma ... da pe hartie doar) programele tv sunt ft multe in 16:10.
Camerele foto si video noi si bune au posbilitatea de a fotografia si filma si in 16:10.
Mare majoritate a monitoarelor 20-30" sunt wide. 4:3 sunt doar cateva in general mici ... nu o sa vezi un 24"-27"-30" non-wide !

Daca toate LCD-TV si plasmele sunt wide e si normal ca si monitoarele sa urmeze aceasta directie ca uni nu inteleg ideea asta e, deocamdata e ok si un 5:4 cui ii place nu e o chestie de blamat ca nu inteleg tendinta si ca lor asa le place ... asa cum la noi inca multi stau pe CRT ca e "mai bun" .

Edited by MD, 28 January 2007 - 16:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate