Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Despre "frica" de a trece la un monitor WIDE

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Marcuss

Marcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 10.12.2005
Despre "frica" de a trece la wide:

Inainte de a trece de la 4:3 la wide se pun multe intrebari si datorita acestor intrebari ar putea aparea o oarecare "frica" in a alege monitoarele LCD wide.

Ajutati-ma va rog sa raspund la aceste intrebari, si totodata sa imi impartasiti din experienta voastra referitoare la trecerea de la 4:3 la 16:9.

1. Orice placa video suporta formatul de monitor Wide?

2. Ce "probleme" ar aparea in aplicatii (jocuri, filme)?

- In filme nu cred ca ar fi vreo problema
- In jocuri lucrurile nu cred ca ar sta chiar asa de roz.

Nu foarte multe jocuri sunt optimizate pentru rezolutia wide si daca esti inca un pasionat de jocurile vechi (gen CS1.6) atunci se pare ca nu te poate ajuta foarte mult aceasta tehnologie?

Isi poate da cineva cu parerea cineva care are monitor wide, despre cum se comporta in jocuri?

Detalii si poze din jocuri am putut vedea la http://www.widescree...om/screenshots/

Mai sunt alte probleme sau intrebari la care ar trebui sa caut raspuns?

Cum a fost pentru voi trecerea la acest format?

Daca se merita ce monitor mi-ati recomanda?

Multumesc

#2
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
Am un notebook hp nx7400 cu monit wide . E mult mai bine wide, ai mai mult spatiu de lucru, taskbar mai lung , mai bun pt vizionat filme, etc , cand ma uit la monitor il vad patrat :D

#3
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
daca il folosesti pentru office, internet si filme e ok wide
la jocuri...nu prea; daca mai ai si un tv tunner iar nu prea, decat daca iti plac capetele turtite sau benzile negre pe lateral :)

mai este de precizat ca un monitor wide este mai ingust decat unul normal cu aceeasi diagonala, deci atentie, mie unul nu imi place faptul ca trebuie sa scrolez pe verticala mai mult, ba chiar este deranjant la pagini in word la care tot dau scroll (am un laptop cu wide)

una peste alta, eu nu mi-as lua wide decat daca are o diagonala de peste 20-21'' asa incat pe inaltime sa fie cat un 19'' normal

#4
Marcuss

Marcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 10.12.2005
"Problema" e ca ma si joc pe pc.

Filme din cand in cand.

Dar pe link-ul care ti l-am dat mai sus e un site in care iti arata diferentele de imagine la diferite jocuri.

Joaca cineva pe un monitor wide? Cum e?

#5
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006

 Marcuss, on Jan 9 2007, 18:09, said:

"Problema" e ca ma si joc pe pc.

Filme din cand in cand.

Dar pe link-ul care ti l-am dat mai sus e un site in care iti arata diferentele de imagine la diferite jocuri.

Joaca cineva pe un monitor wide? Cum e?
Am multe jocuri si 90% din ele (cele noi in special) merg pe wide: rezolutia se seteaza fie din meniul jocului, fie prin "tweak" (vezi AICI pt. CS si alte jocuri)

#6
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006
Așa e, majoritatea jocurilor merg pe wide. La fel și filmele în format wide (duh!).

Faza nasoală intervine
- la navigarea pe web, unde majoritatea paginilor sunt optimizate pentru rezoluții stil 4:3, cum ar fi 800x600 sau 1024x768, lăsându-ți jumătate de ecran nefolosit și sarcina de a face scroll ca să vezi tot conținutul. Probabil următorul pas va fi optimizarea pentru 1280x1024, deci nu cred că problema asta se va rezolva curând.
- la vizionarea și editarea documentelor text, unde trebuie să faci mai mult scroll sus/jos pentru că vezi o porțiune mai mică din document decât în formatul 4:3 :(

Și mie îmi place cum arată formatul 16:9; totuși, în zilele următoare o să fac marea trecere CRT>LCD și am ales formatul 4:3 pentru că formatul Wide pur și simplu nu mi se pare conceput pentru lucrul cu text și navigarea pe Web... ci pentru filme și televiziune.

Edited by clicu, 09 January 2007 - 21:36.


#7
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
inaltimea ecranului LCD de 19" este aproximativ egala cu inaltimea partii vizibile a unui CRT de 17" (masurat cu cemtimetrul) :proud:
Acum monitoarele 4:3 mi se par cam patratoase. Cele wide mi se par super OK la navigarea web (un site bine realizat nu este optimizat pentru o anumita rezolutie - vezi situl curent). Nu cred ca as putea folosi la fel de ergonomic office 2007 sau Macromedia Dreamweaver pe monitor 4:3

Edited by biceman, 10 January 2007 - 09:37.


#8
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
eu tocmai am trecut de vreo 2 luni de la un crt de 17" la un lcd wide de 20". sincer imi place foarte mult pentru ca este foarte mult spatiu pe ecran. adica poti sa navighezi si in partea dreapta iti mai ramane loc si pentru TV, sau orice altceva....
in jocuri e destul de ok....nu se compara cu crt-ul dar merge...am jucat NFSMW si NFS carbon si se descurca bine(doar ca o sa-ti trebuiasca putin sa te obisnuiesti...daca ai avut un crt pana acum). singurul lucru unde l-am simtit ca nu face fata bine e in CS 1.6...daca te rotesti foarte repede se simte cum se "agata" imaginea...e destul de enervant...dar asta e....
per total eu sunt multumit de el...si sincer...la servici am un lcd de 17"...mi se pare naspa acum....asa patrat..:)

#9
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,196
  • Înscris: 07.01.2007

 sugarcos, on Jan 10 2007, 11:04, said:

eu tocmai am trecut de vreo 2 luni de la un crt de 17" la un lcd wide de 20". sincer imi place foarte mult pentru ca este foarte mult spatiu pe ecran. adica poti sa navighezi si in partea dreapta iti mai ramane loc si pentru TV, sau orice altceva....
in jocuri e destul de ok....nu se compara cu crt-ul dar merge...am jucat NFSMW si NFS carbon si se descurca bine(doar ca o sa-ti trebuiasca putin sa te obisnuiesti...daca ai avut un crt pana acum). singurul lucru unde l-am simtit ca nu face fata bine e in CS 1.6...daca te rotesti foarte repede se simte cum se "agata" imaginea...e destul de enervant...dar asta e....
per total eu sunt multumit de el...si sincer...la servici am un lcd de 17"...mi se pare naspa acum....asa patrat..:)
Iti merg acceptabil jocurile pe monitorul tau de 20 ? la ce rezolutie le joci , ce placa video ai ? poti juca la rezolutia lui nativa ? Ai reusit sa-l faci sa mearga pe rezolutie nativa  pe digital ? Merci !

#10
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006

 biceman, on Jan 10 2007, 09:33, said:

Cele wide mi se par super OK la navigarea web (un site bine realizat nu este optimizat pentru o anumita rezolutie - vezi situl curent).
De acord, însă ţi-aş da exemple unele dintre cele mai traficate site-uri de pe net, cum ar fi
http://www.yahoo.com/
http://myspace.com/
http://youtube.com/
http://www.cnn.com/
http://news.bbc.co.uk/
http://eurosport.com/
şi, de ce nu, http://www.softpedia.com/
Toate site-urile astea ocupă doar 50%-70% din lăţimea unui monitor wide... lăsându-te să te descurci cu scroll-ul. Există desigur şi site-uri cu design fluid, care se adaptează la rezoluţia monitorului, asta rezolvă instant afişarea pe widescreen, din păcate sunt minoritare... :(

Cât despre ergonomia lucrului în Office, singurul avantaj pe care îl văd este că ai mai mult loc pentru toolbar-uri... în schimbul unui spaţiu redus pentru text! Dacă sunt alte avantaje sunt gata să-mi schimb opinia! Mi-ar plăcea un wide că arată mai bine... da' nu găsesc alte argumente pro ;)

Edited by clicu, 10 January 2007 - 12:41.


#11
Marcuss

Marcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 10.12.2005
Din ce am citit pana acum am tras urmatoarele concluzii:

1. La filme: pct forte al monitoarelor wide
2. La jocuri: - jocurile vechi gen CS1.6 reduc din dimensiunea ecranului si nu sunt optimizate pentru wide
                  - jocurile noi suporta formatul wide, dar acest lucru presupune rezolutia de 1440 x 900 lucru unde placile video
                     mai vechi nu prea fac fata (mult mai putine fraguri)
3. La editarile text: Cred ca ne mai trebuie cateva opinii sa ne dam seama daca e ok sau nu sa ai un wide.
                             Pana acum parerea este contra monitorelor wide
4. La nav web: - sunt destul de multe site-uri care nu se pot afisa pe rezolutie wide si atunci ramane loc gol in dreapta

Ca resurse suplimentare: http://www.widescree...title=Main_Page

Edited by Marcuss, 10 January 2007 - 15:35.


#12
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
daca gasesti un monitor cu pivot sa poti sa il intorci la 90 de grade nu o sa mai ai probleme la word si excel.
M-am jucat cu un LCD de 24 aici la servici si cand il pui portrait nu mai trebuie sa dai scrol nici la gazeta sporturilor :))

#13
sugarcos

sugarcos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006

 Danosul, on Jan 10 2007, 11:45, said:

Iti merg acceptabil jocurile pe monitorul tau de 20 ? la ce rezolutie le joci , ce placa video ai ? poti juca la rezolutia lui nativa ? Ai reusit sa-l faci sa mearga pe rezolutie nativa  pe digital ? Merci !

nu le-am jucat la rezolutie nativa...nu am o placa video foarte buna care sa-mi permita asta(placa video este un GeForce FX5500)....de obicei joc in 800x600.
si nu am reusit sa-l fac sa mearga la rezolutie nativa in digital(DVI)...am pus cateva intrebari pe forumuri, nu a stiut nimeni sa-mi dea un raspuns concret...si m-am gandit ca nu imi suporta placa video rezolutia aia in digital si m-am linistit....il tin pe analog la rezolutie 1680x1050.

Edited by sugarcos, 11 January 2007 - 12:38.


#14
clicu

clicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 16.11.2006

 relu_24, on Jan 10 2007, 16:21, said:

daca gasesti un monitor cu pivot sa poti sa il intorci la 90 de grade nu o sa mai ai probleme la word si excel.
M-am jucat cu un LCD de 24 aici la servici si cand il pui portrait nu mai trebuie sa dai scrol nici la gazeta sporturilor :))
Cool ideea  :coolspeak:  Un prieten mi-a mai dat un avantaj al monitoarelor wide - vizionarea/lucrul simultan în 2 documente deschise stânga/dreapta ecranului! Se pare că soluții ar fi... însă dezavantajul înălțimii rămâne - în cazul meu fac trecerea de la un CRT de 21", ca să am aceeași suprafață vizibilă pe verticală cred că mi-ar trebui un LCD wide de vreo 23"-24"... care e deja un pic S.F.

#15
bekxy

bekxy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 21.11.2006
Știe cineva dacă o placă video ATI Radeon 9550 suportă monitoarele Wide? O să-mi apară rezoluțiile după ce voi cupla monitorul? Deocamdată nu am afișată rezoluția 1440x900. Rezoluția maximă actuală e 1600x1200, deci mă gândesc că placa "ar avea de unde".

#16
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
De 3 saptamani am un LCD Wide de 20inch.
Mentionez ca la birou lucrez tot de 20inch, dar format 4:3. Inainte am avut de 19...
Eu personal sunt foarte incantat de achizitie. Nu mi-am pus inca problema ca dau la roata mult pe web...
Toate jocurile incercate pana acum pe acest monitor se vad si se misca excelent (adica NFS UG2, NFS Carbon, MW, GTA, Roller Coaster Tycoon, UT2004, PoP, Bionicle Heroes (asta merge chiar in 1600x1000), Incredibles)
Singurul dezavantaj il consituie pretul.
In rest, merita.
Merge foarte bine in dormitor, combinat cu TV tunner si nu mai ai nevoie de TV (desi n-am incercat pe tunner, dar am un amic care are si e multumit)

#17
keeekeeess

keeekeeess

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 05.10.2005
Vreti sa ziceti ca un sarman de Gforce3TI200 nu poate tine un monitor wide ? Adica nu reuseste sa tina rezolutia de 1680 x 1050 ? Totusi ii desktop nu jocuri. M-am gandit la Samsung 205bw si maine fac comanda, deci cine nu-i de acord sa zica acuma sau sa taca pe vecie  :deadtongue:

#18
RoVal1972

RoVal1972

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,992
  • Înscris: 18.08.2005
Eu am Samsung-ul asta 205BW si cum spuneam sunt happy.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate