Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Zakynthos/Zante

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5206 replies to this topic

#5131
mondo_76

mondo_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 08.02.2011
Tsilivi, Sofia Yiota Appartments. Cazare bună într-o zona perfectă ptr a explora insula. Am stat aici acum 5 ani.
Anul asta am stat în capitala, în Zante, la Pettas Apartments. Perfect! Raport calitate preț excelent. Minunat.

#5132
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Exista vreun site centralizator de cazari?

#5133
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Prin 2010 - 2013 s-a spus pe topic despre e-zakynthos.com.
Eu în 2013 nu l-am folosit, aveam mai multă încredere în booking.com şi o anumită adenţie de la noi. Adică încă îmi era frică să vorbesc direct cu grecii pt. cazare. Dar după ce în 2018 am "spart gheaţa", acum recomand cazarea directă, fără booking.com (care s-au haiducit).


Sănătate şi tcb !

#5134
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Ovidiu, ai idee cand pun si preturi?

#5135
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Dacă te referi la preţurile de la diversele cazări, atunci habar n-am.
Ce mi se pare important e că la fiecare loc de cazare de pe hartă ai telefoane şi e-mail. Până se afişează preţuri poţi face verificări pe site-uri gen booking.com etc.
Şi după aceea dai mailuri acolo unde ţi-ai dori să stai şi vezi cine îţi răspunde. În 2018 am dat vreo 30 de mailuri în Thassos şi am găsit o cazare foarte mişto şi avantajoasă. Dar am şi pierdut timp mult cu toate operaţiunile.
Avantajul e că nu mai trebuie să faci rezervare pe booking, te uiţi doar orientativ la preţ şi vezi cât oferă grecul pe direct (evident dacă răspunde, pentru că doar vreo jumătate îţi vor răspunde).
Oricum, eu consider că e prematur acum să fac vreo rezervare în Grecia, dar nu te costă bani să dai mailuri. Dacă nu ai ce face atunci "go for it" !

LE: văd că au şi preţuri. Dai perioada şi îţi afişează preţul.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 25 January 2021 - 00:15.


#5136
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,378
  • Înscris: 23.04.2007
Multumesc Ovidiu !
Chiar mi-a placut cum arata Pettas Apartments - recomandat de Mondo_76 , dar pe booking au rezervari incepand cu 30 iunie, eu vreau 23-30 iunie, deci incerc sa dau de ei pe mail sau telefon.

#5137
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 01.03.2016

View PostOvidiuNS, on 25 ianuarie 2021 - 00:09, said:

vezi cât oferă grecul pe direct (evident dacă răspunde, pentru că doar vreo jumătate îţi vor răspunde).
Din experienta mea cu rezervari directe in Grecia si Bulgaria procentul e undeva la 75-80% a celor ce nu raspund. Unii chiar nu folosesc email-ul decat foarte rar, altii nu stiu decat limba greaca si doar in sezon au pe cineva care sa-i ajute la pensiune si sa cunoasca limba engleza. Am intampinat aceasta problema chiar si in Austria, dar acolo procentul e mic, probabil conteaza faptul ca ei folosesc des email-ul
Eu personal ma inspir de la cei ce recomanda locatii de cazare sau de vizitat, si adaug pagina locatiei in marcajele browser-ului in foldere separate pe locatie(Ex; Lefkada, Evia, Halkidiki) iar in momentul cand stabilesc traseul si locatia vacantei am deja datele circuitului cu costuri de cazare sau masa intr-o anumita locatie. Stiu exact si statia peco unde voi alimenta cu motorina la cel mai bun pret din fuelo.net. pretul si orarul ferry boat-ului.

View PostAdrianHH, on 25 ianuarie 2021 - 10:23, said:

Multumesc Ovidiu !
Pettas Apartments 23-30 iunie, deci incerc sa dau de ei pe mail sau telefon.
Are si site

#5138
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View PostVulpoiul-Jhon, on 25 ianuarie 2021 - 10:34, said:

... procentul e undeva la 75-80%  ...

De fapt da, cam trei sferturi mi-au răspuns. Am exagerat eu puţin.
Oricum, dacă ai dat suficiente mailuri tot ai de unde alege.

LE: oops ! Abia acum am observat că tu ai spus invers. Cert e că mie cam 3 sferturi mi-au răspuns. Aş putea să spun exact, dar nu stau acum să caut foaia de hârtie cu toate notiţele de atunci, fiindcă procentul nu contează, important e că sunt greci care răspund.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 25 January 2021 - 12:29.


#5139
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008
Salut,cum sunt drumurile de acces către plajele din Zakynthos,aș avea probleme cu un microbuz 8+1 ?mă refer la cât de înguste sunt, dacă pot trece 2 mașini una pe lângă cealaltă.
M-am uitat pe google maps și par că ar fi în regulă,dar vreau ceva opinii/detalii de la cei care au vizitat insula.

Mulțumesc.

#5140
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
Da, sunt accesibile majoritatea. Cele mentionate cu albastu pe harta au acces facil. Asta nu inseamna ca o sa vi in RO, fara zgârieturi.....greci  nu pun pret pe fiare.

Attached Files


Edited by Povestitorul, 19 February 2021 - 14:33.


#5141
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
La Dafni nu cred că se poate ajunge cu un 8+1, iar la Porto Selinas nu prea cred că poţi să întorci.
În rest, e posibil ca la Porto Limnionas să nu poţi folosi ambele drumuri, dar cel ce vine de la Porto Roxa e suficient de lat.
La ambele Porto Vromi sunt pante/rampe acceptabile, zic eu, iar la Xygia 1 şi 2 cred că poţi ajunge măcar cât ţine asfaltul.
În ce priveşte plajele din peninsula Vasiliki (de la Porto Zorro inclusiv) nu cred că ai putea avea vreo problemă.


Sănătate şi tcb !

#5142
gabikry

gabikry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 30.05.2005
Amintiri 2019

Attached Files



#5143
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007

View Postgabikry, on 12 aprilie 2021 - 16:36, said:

Amintiri 2019

Minunate pozele de acolo!
Am si eu un avans de 10% platit pentru perioada 25.05.2021-01.06.2021 pentru Gloria Maris Hotel Suites and Villa, Laganas.
Am observat ca nu au genul de plaja cu care suntem noi obisnuiti, dar hotelul are destul de spectaculos si oricum marea majoritate a timpului merita sa inchiriezi o masina si sa iei toata insula la vizitat.
Mi-am dorit acest hotel, fiind undeva mai aproape de ce ne dorim ca si cuplu dupa 1 an si 6 luni de pauza de la vacante.

O sa iau topicul asta la citit de la primele pagini, desi cred ca multe taverne sau locuri au fost inchise intre timp si au aparut altele in locul lor sau nu.

Inainte de a citi tot (astept ziua aia libera cu rabdare), a fost cineva tentat sa aleaga acest hotel? A avut careva cazare la o distanta mica de acest hotel/zona?
Multumesc!

#5144
gabikry

gabikry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 30.05.2005
Nu e in Laganas si nu au nici un fel de plaja, pare destul de retras, 4 km pana in Laganas, cred ca fara masina o sa fi blocat acolo.

Attached Files



#5145
CatalynCN

CatalynCN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 27.11.2007

View Postgabikry, on 15 aprilie 2021 - 15:21, said:

Nu e in Laganas si nu au nici un fel de plaja, pare destul de retras, 4 km pana in Laganas, cred ca fara masina o sa fi blocat acolo.

Da, am tot observat ca duc lipsa de plaja in zona hotelului. Daca spui ca sunt doar 4km, nu ar fi problema. In 2018 cand am fost in Thassos, mai exact Pefkari tot asa era o plaja destul de arida si pline de pietre marunte si alegeam sa merg in Potos ~ aproximativ 2km de mers pe jos, dar nu m-a deranjat mersul pe jos :))
Sunt adeptul a minim 10.000-12.000 de pasi pe zi minim si mers la sala de 3-4 ori pe saptamana.

Am observat ca sunt si 2,8km pana la Cameo Island de la hotel. Sincer, desi sunt in concediu si as vrea sa ma relaxez, putina miscare imi face bine.
Plaja de la 4km, te referi la cea cuprinsa intre Agios Port si canalul acela mic din mare de langa Yiannis Supermarket?

As vrea maxim 2 zile de stat la piscina hotelului, mancat pe undeva prin zona si chestii de genul. Restul zilelor am de gand sa inchiriez masina.
Recomandari in zona?

#5146
portoseu

portoseu

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.05.2007

View PostCatalynCN, on 16 aprilie 2021 - 05:48, said:

Da, am tot observat ca duc lipsa de plaja in zona hotelului. Daca spui ca sunt doar 4km, nu ar fi problema. In 2018 cand am fost in Thassos, mai exact Pefkari tot asa era o plaja destul de arida si pline de pietre marunte si alegeam sa merg in Potos ~ aproximativ 2km de mers pe jos, dar nu m-a deranjat mersul pe jos Posted Image)
Sunt adeptul a minim 10.000-12.000 de pasi pe zi minim si mers la sala de 3-4 ori pe saptamana.

Am observat ca sunt si 2,8km pana la Cameo Island de la hotel. Sincer, desi sunt in concediu si as vrea sa ma relaxez, putina miscare imi face bine.
Plaja de la 4km, te referi la cea cuprinsa intre Agios Port si canalul acela mic din mare de langa Yiannis Supermarket?

As vrea maxim 2 zile de stat la piscina hotelului, mancat pe undeva prin zona si chestii de genul. Restul zilelor am de gand sa inchiriez masina.
Recomandari in zona?

Argassi

#5147
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
A trecut cineva cu Kefalonian Lines după 2018 ? Momentan site-ul lor nu e accesibil (nu știu de când și până când), iar pe site-urile de feriboturi există numai Levante Ferries. Ăștilalți or fi dat faliment, că erau mai ieftini.

#5148
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 06.11.2008
Au fost luați de către cei de la Levante daca nu mă înșel. Defapt 2 nave au fost luate de către cei de la Levante..au dat faliment cei de la Kefalonia Lines

Edited by protecties, 29 April 2021 - 13:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate