Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Zakynthos/Zante

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5206 replies to this topic

#4249
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
salut. se gasesc in laganas/agrillia sau prin imprejurimi autoserviri (taraie-tava) mai ieftine? si un fastfood tot asa cat de cat acceptabil la pret, nu un  sandwich 10e :) multumesc!

#4250
adishor18

adishor18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.07.2005
Buna,

Peste vreo saptamana plecam cu masina, iar colegii de drum au auzit de la cineva ca ar fi destul de aglomerat la ferry-boat. Este vreo sansa ca ajungand cu o ora inainte de plecare sa nu gasim locuri, si sa trebuiasca sa il asteptam pe urmatorul?

Multumesc!

#4251
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Salut. Noi am ajuns pe la 9 si ceva acolo si am avut loc, eram printre primii. Imbarcare incepe cu aprox 40 min inainte de plecare iar la 10 si 30 a plecat ferry. Nu am avut programare sau altceva. E cam scump ferry, noi pt masina si 4 persoane am dat 58 de euro dus. Incap foarte muulte masini pe ferry, nu cred ca ar trebui sa iti faci griji decat daca vreti sa mergeti cu ultimul ferry, atunci da, ar trebui sa fiti ceva mai repede sa fiti siguri ca nu ramaneti peste noapte la killini.

#4252
adishor18

adishor18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.07.2005
Multumesc!

#4253
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Cu placere, daca mai ai nevoie de info, scrie aici si voi raspunde!

#4254
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
In data de 1 septembrie vom fi si noi in Tsilivi, cazare la Jupiter Hotel all inclusive si transport cu avionul din Timisoara. Pe tripadwisor hotelul e facut praf, in special englezii se plang de masa. Nu sariti la mine ca de ce am luat cu all ca am primit gratis sejurul. Nu stiu insa la ce sa ma astept, prea putine pareri ale romanilor despre masa la acest hotel..
O sa inchiriem masina 2 zile pt a vedea Navagio de sus si a vizita alte statiuni neaccesibile cu autobuzul, apusul de la Kari (in rest ne vom deplasa cu autobuzul spre Laganas si Vasilikos in alte zile). Din ce am citit se recomanda sa inchiriem o barcuta din St Nicholas pt a merge la Navagio si la Blue Caves, sper sa nu avem parte de mare agitata, in august au fost niste prieteni in excursie si nu au mai acostat la Navagio din cauza curentilor.
Incerc sa aflu ce plaje merita vizitate...ma plictisesc cele cu nisip si apa obisnuita, si in spate campie sau vegetatie putina, nu stim sa inotam ff bine asa ca nici cu apa ff brusca de la mal nu ne sunt prea convenabile desi alea de obicei sunt cele mai atragatoare..inca am pe creier Lalaria, Kastro din Skiathos sau Logas Beach din Corfu sau Marble Beach din Thassos(cand am vizitat-o noi acum 4 ani, la 8-9 dimineata nu era aproape nimeni pe plaja..am prins-o in vremurile ei bune) Oricum cu cat sunt mai libere plajele cu atat mai bine, m-am intors de o saptamana din Budva si m-am saturat de harmalaia de acolo. Asa ca ce imi mai recomandati?
Citesc de 2 zile topicul, mai am pana ajung la zi dar pana acum parca nu am gasit plaja perfecta, cu albastrul din Lefkada(cu exceptia Navagiolui)

#4255
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Pe 2 ajungem si noi la: http://www.arion-renaissance.gr - s-a cazat cineva de pe forum la acest hotel?
Pare destul de dragut, zona cred ca e buna iar pretul mi se pare OK - 50euro/noapte cu mic dejun.

#4256
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 17.05.2004
O cazare intermediară pe ruta Salonic-Larissa-zakynthos, ce recomandați
Mulțumesc!

#4257
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View Postluciana5, on 21 august 2014 - 13:03, said:

In data de 1 septembrie vom fi si noi in Tsilivi, cazare la Jupiter Hotel all inclusive si transport cu avionul din Timisoara. Pe tripadwisor hotelul e facut praf, in special englezii se plang de masa. Nu sariti la mine ca de ce am luat cu all ca am primit gratis sejurul. Nu stiu insa la ce sa ma astept, prea putine pareri ale romanilor despre masa la acest hotel..
O sa inchiriem masina 2 zile pt a vedea Navagio de sus si a vizita alte statiuni neaccesibile cu autobuzul, apusul de la Kari (in rest ne vom deplasa cu autobuzul spre Laganas si Vasilikos in alte zile). Din ce am citit se recomanda sa inchiriem o barcuta din St Nicholas pt a merge la Navagio si la Blue Caves, sper sa nu avem parte de mare agitata, in august au fost niste prieteni in excursie si nu au mai acostat la Navagio din cauza curentilor.
Incerc sa aflu ce plaje merita vizitate...ma plictisesc cele cu nisip si apa obisnuita, si in spate campie sau vegetatie putina, nu stim sa inotam ff bine asa ca nici cu apa ff brusca de la mal nu ne sunt prea convenabile desi alea de obicei sunt cele mai atragatoare..inca am pe creier Lalaria, Kastro din Skiathos sau Logas Beach din Corfu sau Marble Beach din Thassos(cand am vizitat-o noi acum 4 ani, la 8-9 dimineata nu era aproape nimeni pe plaja..am prins-o in vremurile ei bune) Oricum cu cat sunt mai libere plajele cu atat mai bine, m-am intors de o saptamana din Budva si m-am saturat de harmalaia de acolo. Asa ca ce imi mai recomandati?
Citesc de 2 zile topicul, mai am pana ajung la zi dar pana acum parca nu am gasit plaja perfecta, cu albastrul din Lefkada(cu exceptia Navagiolui)
Am fost în Zakynthos în 2009 și au fost români cazați la Jupiter, dar nu s-au plâns de masă. Acum, ca o opinie personală, dacă tot n-ai dat bani pe sejur, cine te obligă să mănânci acolo? Iei micul dejun și basta. Mănânci unde vrei, când ți-e foame.

În ce privește plaje mai deosebite, încearcă la Limnionas (pe lângă Keri Caves) sau la Porto Vromi ( în drum spre Navagio).

#4258
eu_vulpescu

eu_vulpescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.03.2010
Buna tuturor!
Am o mare rugaminte, poate ma poate ajuta cineva cu o informatie: pe ce plaje in Zakynthos exista internet wi-fi?

Plecam la sfarsitul saptamanii spre Zakynthos.
Teoretic, vom fi in concediu; practic, din motive profesionale, avem nevoie de internet si in timpul zilei; am avut grija la rezervari sa fie numai locatii cu wifi, dar am vrea sa vizitam insula, sa ajungem pe cat mai multe plaje si uneori nu ajunge netul pe telefon, ar fi nevoie de laptop; din pacate, pentru stick nu exista roaming pe zi, se plateste tarif de roaming standard pentru trafic de date; la cat ar fi de lucru, riscam sa platim netul aproape cat vacanta.

Daca s-a mai scris pe undeva, rog respectuos link; cu seach nu am gasit nimic relevant.

Multumesc anticipat.

Edited by eu_vulpescu, 25 August 2014 - 20:02.


#4259
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Posteu_vulpescu, on 25 august 2014 - 19:52, said:

Buna tuturor!
Am o mare rugaminte, poate ma poate ajuta cineva cu o informatie: pe ce plaje in Zakynthos exista internet wi-fi?

Plecam la sfarsitul saptamanii spre Zakynthos.
Teoretic, vom fi in concediu; practic, din motive profesionale, avem nevoie de internet si in timpul zilei; am avut grija la rezervari sa fie numai locatii cu wifi, dar am vrea sa vizitam insula, sa ajungem pe cat mai multe plaje si uneori nu ajunge netul pe telefon, ar fi nevoie de laptop; din pacate, pentru stick nu exista roaming pe zi, se plateste tarif de roaming standard pentru trafic de date; la cat ar fi de lucru, riscam sa platim netul aproape cat vacanta.

Daca s-a mai scris pe undeva, rog respectuos link; cu seach nu am gasit nimic relevant.

Multumesc anticipat.

acu' pe bune, vrei sa si vizitezi si sa ai si wireless? pai cine crezi tu ca iti pune tie rooter pe navagio, pe xigia, sau pe vreo plaja mai izolata, acolo unde nici macar o apa nu ai de unde sa iti iei? lumea acolo merge in concediu... mai mult, asa ar trebui sa ramana toate locatiile astea, "wireless free".
iar daca vrei o solutie, da-ti net de pe telefon pe laptop, facandu-ti un simplu hotspot si platesti cat consumi, sau iti faci pe telefon internet in roaming pe zi (4e), si ai rezolvat problema, NA!Posted Image  
asa ai fi primul turist ever pe navagio care sta pe laptop, in loc sa se bucure de ceea ce vede acolo.

Edited by papone, 25 August 2014 - 22:38.


#4260
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 17.05.2004
daca tot vrei sa iti mearga afacerile foloseste datele de pe mobil te costa 0,25 €/1MB

#4261
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postluciana5, on 21 august 2014 - 13:03, said:

In data de 1 septembrie vom fi si noi in Tsilivi, cazare la Jupiter Hotel all inclusive si transport cu avionul din Timisoara. Pe tripadwisor hotelul e facut praf, in special englezii se plang de masa. Nu sariti la mine ca de ce am luat cu all ca am primit gratis sejurul. Nu stiu insa la ce sa ma astept, prea putine pareri ale romanilor despre masa la acest hotel..
O sa inchiriem masina 2 zile pt a vedea Navagio de sus si a vizita alte statiuni neaccesibile cu autobuzul, apusul de la Kari (in rest ne vom deplasa cu autobuzul spre Laganas si Vasilikos in alte zile). Din ce am citit se recomanda sa inchiriem o barcuta din St Nicholas pt a merge la Navagio si la Blue Caves, sper sa nu avem parte de mare agitata, in august au fost niste prieteni in excursie si nu au mai acostat la Navagio din cauza curentilor.
Incerc sa aflu ce plaje merita vizitate...ma plictisesc cele cu nisip si apa obisnuita, si in spate campie sau vegetatie putina, nu stim sa inotam ff bine asa ca nici cu apa ff brusca de la mal nu ne sunt prea convenabile desi alea de obicei sunt cele mai atragatoare..inca am pe creier Lalaria, Kastro din Skiathos sau Logas Beach din Corfu sau Marble Beach din Thassos(cand am vizitat-o noi acum 4 ani, la 8-9 dimineata nu era aproape nimeni pe plaja..am prins-o in vremurile ei bune) Oricum cu cat sunt mai libere plajele cu atat mai bine, m-am intors de o saptamana din Budva si m-am saturat de harmalaia de acolo. Asa ca ce imi mai recomandati?
Citesc de 2 zile topicul, mai am pana ajung la zi dar pana acum parca nu am gasit plaja perfecta, cu albastrul din Lefkada(cu exceptia Navagiolui)

uite ceva plaje care ti-ar putea impaca asteptarile, in pozele de mai jos...
in rest... cateva tips'uri:
-pt navagio nu te-as sfatui sa mergi pana la ag.nicolaos si sa iti inchiriezi singurel barca, asta o poti face mult mai rapid din porto vromi - iar navagio e mult mai aproape.
-vrei sa ajungi primul pe navagio (sau macar printre primii), inaintea chiar si a soarelui (adica inainte ca soarele sa cuprins toata plaja)? fiind in tsilivi, mergi la agentia de turism nefis tours si intreaba de "excursia vip". este undeva la 35 eur/pers (le spui ca ai vorbit cu jackie boots si o iei la 30). am mai descris excursia pe aici pe forum, dar pe scurt: te preiau de la hotel, mergi pana la cele 2 barci a cate 14-20 pers si ajungi pe navagio primul, cam 1ora-1 ora jumate'; dupa care pauza de baie luunga la blue caves, apoi pauza de masa la o taverna (pretul nu include masa), mers la xigia si apoi inapoi acasa. poate parea scump, dar isi face toti banii! mai jos o sa vezi si cum arata navagio pustie... absolut divin!

Attached Files


Edited by papone, 25 August 2014 - 23:08.


#4262
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Posteu_vulpescu, on 25 august 2014 - 19:52, said:

... pe ce plaje in Zakynthos exista internet wi-fi? ...

În principiu, cam la fiecare tavernă/bar/cafenea cred că există wi-fi. Deci caută plaje cu taverne/baruri/cafenele. Anul trecut am fost de 2 ori în Grecia, la sf. lui iunie în Zakynthos, şi la mijlocul lui august în zona Parga.
În Zakynthos a accesat soţia internetul pe plaja din Laganas, dar în rest nu ştiu sigur. În schimb, în Epir, cineva din grup întreba de parolă peste tot pe unde mergeam. Şi aveau la fiecare tavernă/bar/cafenea, fără excepţie. Până şi la cafeneaua Platanos de la cascada Ronies (în Lefkada) aveau wi-fi. Şi cum Zakynthos e o destinaţie mult mai cunoscută, deduc că vei găsi wi-fi şi în Zakynthos peste tot, nu e cazul să-ţi faci prea mari griji.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 25 August 2014 - 23:31.


#4263
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
<p>

View Postpapone, on 25 august 2014 - 22:48, said:

uite ceva plaje care ti-ar putea impaca asteptarile, in pozele de mai jos...
in rest... cateva tips'uri:
-pt navagio nu te-as sfatui sa mergi pana la ag.nicolaos si sa iti inchiriezi singurel barca, asta o poti face mult mai rapid din porto vromi - iar navagio e mult mai aproape.
-vrei sa ajungi primul pe navagio (sau macar printre primii), inaintea chiar si a soarelui (adica inainte ca soarele sa cuprins toata plaja)? fiind in tsilivi, mergi la agentia de turism nefis tours si intreaba de "excursia vip". este undeva la 35 eur/pers (le spui ca ai vorbit cu jackie boots si o iei la 30). am mai descris excursia pe aici pe forum, dar pe scurt: te preiau de la hotel, mergi pana la cele 2 barci a cate 14-20 pers si ajungi pe navagio primul, cam 1ora-1 ora jumate'; dupa care pauza de baie luunga la blue caves, apoi pauza de masa la o taverna (pretul nu include masa), mers la xigia si apoi inapoi acasa. poate parea scump, dar isi face toti banii! mai jos o sa vezi si cum arata navagio pustie... absolut divin!
Am citit si despre experienta ta cu nefis travel si am de ales intre o astfel de excursie sau luat barca din porto vromi/nicholas. Daca as sti sigura ca am ajunge primii la Navagio, cu Nefis am merge, o sa vad la fata locului. La pozele postate de tine se poate face baie fara sa sti ff bine sa inoti? Nu ma bag la apa mai mare de 2 m, o fi ceva psihologic dar deocamdata pas daca nu simt ca pamantul e aproape:))Sti cam cat costa inchiriatul unei masini pt 2-3 zile maxim?

#4264
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View Postluciana5, on 26 august 2014 - 07:35, said:

<p>
Am citit si despre experienta ta cu nefis travel si am de ales intre o astfel de excursie sau luat barca din porto vromi/nicholas. Daca as sti sigura ca am ajunge primii la Navagio, cu Nefis am merge, o sa vad la fata locului. La pozele postate de tine se poate face baie fara sa sti ff bine sa inoti? Nu ma bag la apa mai mare de 2 m, o fi ceva psihologic dar deocamdata pas daca nu simt ca pamantul e aproape:))Sti cam cat costa inchiriatul unei masini pt 2-3 zile maxim?

primele doua poze sunt de la porto limnionas, se poate observa in poza 2 pe unde se intra pentru a fi apa mica. mai sunt si cele 2 plaje xigia (pozele 3 si 5), unde la fel se poate face baie fara probleme chiar daca nu stii sa inoti. la cea din poza 4 nu se prea putea ajunge de pe uscat. si mai e navagio, unde trebuie sa fii atenta, apa se adanceste foarte aproape de mal.
o masinuta pe 2-3 zile te duce la 70-100 euro, sunt multe centre de inchiriat in tsilivi.

#4265
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Eu aş fi folosit sintagma "cele 3 plaje Xigia (pozele 3, 4 şi 5)", nu de alta, dar să nu se înţeleagă cumva că sunt doar 2 plaje Xigia, iar poza 4 ar fi din altă parte.
Iar în ce priveşte accesibilitatea de pe uscat, plaja Xigia 2 (cea din poza 4) mi s-a părut cea mai uşor accesibilă, sunt doar câteva trepte, în comparaţie cu vecina ei sudică (poza 3), unde treptele "te omoară".


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 26 August 2014 - 09:50.


#4266
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

View PostOvidiuNS, on 26 august 2014 - 09:43, said:

Eu aş fi folosit sintagma "cele 3 plaje Xigia (pozele 3, 4 şi 5)", nu de alta, dar să nu se înţeleagă cumva că sunt doar 2 plaje Xigia, iar poza 4 ar fi din altă parte.
Iar în ce priveşte accesibilitatea de pe uscat, plaja Xigia 2 (cea din poza 4) mi s-a părut cea mai uşor accesibilă, sunt doar câteva trepte, în comparaţie cu vecina ei sudică (poza 3), unde treptele "te omoară".


Sănătate şi tcb !

cand am ajuns la ele eram pur si simplu rupti dupa ce facusem turul insulei si am sarit incercarea de a cobori treptele alea - am preferat o bere in hamac, la terasa aia de sus, in timp ce unii s-au balacit putin. noi ne-am pastrat pentru baie la xigia 1, cea cu sulf (foto 5) - desi si acolo te cam ucide panta aia la urcare Posted Image

View Postluciana5, on 26 august 2014 - 07:35, said:

<p>
Am citit si despre experienta ta cu nefis travel si am de ales intre o astfel de excursie sau luat barca din porto vromi/nicholas. Daca as sti sigura ca am ajunge primii la Navagio, cu Nefis am merge, o sa vad la fata locului. .........................

nefis nu iti garanteaza ca ajungi primul, ci "printre primii" - daca ajunge cineva inainte, sunt doar barcute mici si cateva persoane. iar ei oricum ajung inaintea hoardelor de turisti ce vin cu vapoarele mari. ca noi am prins-o absolut pustie, probabil a tinut si de bulan Posted Image
oricum, ei organizeaza excursia doar in anumite zile si urmaresc tot felul de prognoze meteo, vant, valuri, etc pentru a nu avea surpriza de a nu putea acosta pe navagio. cu o barcuta de cateva persoane si cine stie ce motor pe ea, nu ai garantia ca poti intra sau ca mai poti iesi din golf. in cazul in care va inchiriati totusi barca, vedeti ca nu aveti voie sa o tineti acostata la mal, dupa ce coborati va trebui sa mearga cineva sa o ancoreze mai in larg si sa se intoarca la mal inotand (la fel si la plecare: merge sa ia barca si vine dupa voi).

Edited by papone, 26 August 2014 - 10:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate