Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Zakynthos/Zante

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5206 replies to this topic

#4141
daniel_LNC

daniel_LNC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 07.03.2010

 claudiu_anda, on 31 mai 2014 - 16:24, said:

buna
incercati pe e-zakynthos,eu merg in august in Amoudi la Vila Corali.Daca negociezi direct cu proprietarul scoti un pret bun.Noi am fost acu 2 ani in apartament cu 2 camere si am platit 190 euro pe 8 nopti .
Anul acesta mergem insa s-a scumpit,pentru 10 nopti platim 300 euro(2 camere)

a inceput sa se zgarceasca Alexis :) ?

#4142
patraulea100

patraulea100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 21.01.2008
Am impresia ca preturile din Zakynthos sunt mai mari.Metoda mea in ceea ce priveste cazare e la fel cu a lui carnitza . Din pacate negocierea nu a fost `la sange`asa cum speram eu si vom plati 33 de euro/camera.Un pret putin cam sus si greu de inteles in conditii de criza.Am impresia ca noi intelegem diferit criza asta din Grecia. Ne asteptam la preturi mici si cand colo, nimerim peste unele mari, sa-si scoata `parleala`.Decizia de a alege cazarea nu a fost a mea 100% (nu merg singur)pt.ca altfel eu ma indreptam  spre ceva mai jos. Pe locul doi oricum era un complex cu 30 de euro/noapte si mai aveam putin loc de negociat spre 25-27 euro insa am renuntat pt.ca s-a votat pt.prima locatie. In plus, grecul unde mergem peste cateva zile mi-a spus ca face un efort sa-mi gaseasca 2 camere lipite.Zakhyntos-ul e chiar atat de plin in prima decada a lunii iunie?In aceeasi perioada am stat in  Lefkada, acum 2 ani cu 25 de euro, iar in Corfu anul trecut cu 20 de euro/noapte.

Edited by patraulea100, 01 June 2014 - 17:12.


#4143
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

 patraulea100, on 01 iunie 2014 - 17:11, said:

...........Zakhyntos-ul e chiar atat de plin in prima decada a lunii iunie?.............

nu este plin deloc la inceput de iunie, ba din contra. insula se "populeaza" in ultimile zile de iunie-inceput de iulie.

#4144
Christie2

Christie2

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,203
  • Înscris: 01.08.2013
Ce parere aveti de plaja din Alikanas? Se spune ca e una dintre cele mai frumoase din insula, insa satul e cam izolat. Si hotelurile au preturi mai bune.

#4145
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
ai masina, faci plaja unde vrei, chiar se recomanda, doar nu o sa mergi in Zante numai pentru o plaja...

#4146
Christie2

Christie2

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,203
  • Înscris: 01.08.2013
Pai nu am Posted Image
Ma bazez pe transportul cu autobuzele sau poate bicicleta.
Spunea cineva mai sus de Argassi, am gasit un hotel acceptabil pe malul marii, am ras cu lacrimi la recenzia scrisa de cineva care a stat acolo, las link-ul; poate se mai distreaza cineva. E  a 5-a , ''The hole truth uncensored"Posted Image
http://www.tripadvis...an_Islands.html
Asta e hotelul, sunt aceleasi poze ca pe booking:
http://www.argassi-z...assibeach-hotel
Some 30 years ago he destroyed the beach by putting in the sea huge stones "to create a swimming pool for children". He spent 3 months in jail but it was worthy. The beach is destroyed forever Posted Image E vorba de un batran de 93 de ani care cica e proprietarul si care doarme permanent pe canapeaua de la intrare, de-asta e mai bine sa nu-l trezesti si sa-ti iei singur cheia, nu-i place sa se vorbeasca tare in hotel si ia bani pe sezlongurile din fata hotelului ca si-i investeasca in proiecte viitoare, desi hotelul arata ca intr-un film din anii '70. Asta e amuzant, nu ca-i distrusa plaja, daca o fi adevarata povestea...

Edited by Christie2, 01 June 2014 - 20:34.


#4147
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
Daca nu ai, inchiriezi, nu ai carnet, angajezi sofer   - glumeam

Cu bicleta e o idee interesanta dar Zante e o insula mare cu multe de vazut.

Iti doresc succes si vacanta minunata.

Transport in coumun, mie mi se pare o gluma, dar, poate gresesc.

Dafni, autobuz ?  Cu bicla poate....dar iti trebuie muschi :-)

Edited by carnitza, 01 June 2014 - 21:38.


#4148
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 Christie2, on 01 iunie 2014 - 17:56, said:

Ce parere aveti de plaja din Alikanas? ...

E foarte bună. Plaja e lată, nisipul extrafin şi cred că e singurul loc de pe insulă unde ai ceva faleză asfaltată de-a lungul plajei. Satul nu mi s-a părut deloc izolat. De fapt, Alikanas se prelungeşte spre nord cu Alikes (graniţa pare a fi pe râu). Împreună formează una din cele mai mari aglomeraţii "urbane" de pe insulă.
Iar ambianţa este superbă, ai munte pitoresc înspre nord-vest şi se vede şi Kefallonia, în depărtare, spre nord. Dezavantajul este că dacă bate vântul dinspre nord, locul e descoperit şi vor fi valuri. Dar, ăsta poate fi şi un avantaj.

Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 01 June 2014 - 21:47.


#4149
Christie2

Christie2

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,203
  • Înscris: 01.08.2013

 carnitza, on 01 iunie 2014 - 21:36, said:

Daca nu ai, inchiriezi, nu ai carnet, angajezi sofer   - glumeam

Cu bicleta e o idee interesanta dar Zante e o insula mare cu multe de vazut.
Ce e mai important e concentrat in sud-est, ce ma intereseaza pe mine cel putin.
Nu e problema de ajuns cu autobuzele, circula foarte bine, din Zante sunt cred ca vreo 12 pe zi catre Argassi si Tsilivi si invers, insa doar 4 catre Vasilikos si ora de intoarcere anul trecut era 18, deci cam devreme. Sa vedem daca se schimba ceva anul asta.
La Dafni am fost si nu m-as mai intoarce, nu stiu din ce motiv nu mi-a placut, iar bicicleta ar fi o varianta in caz ca mi-as gasi cazare in zona Vasilikos si as avea doar cativa km de plaje.



Quote

Iti doresc succes si vacanta minunata.
Multumesc, la fel daca e cazul.

 OvidiuNS, on 01 iunie 2014 - 21:46, said:

E foarte bună. Plaja e lată, nisipul extrafin şi cred că e singurul loc de pe insulă unde ai ceva faleză asfaltată de-a lungul plajei. Satul nu mi s-a părut deloc izolat. De fapt, Alikanas se prelungeşte spre nord cu Alikes (graniţa pare a fi pe râu). Împreună formează una din cele mai mari aglomeraţii "urbane" de pe insulă.
Iar ambianţa este superbă, ai munte pitoresc înspre nord-vest şi se vede şi Kefallonia, în depărtare, spre nord. Dezavantajul este că dacă bate vântul dinspre nord, locul e descoperit şi vor fi valuri. Dar, ăsta poate fi şi un avantaj.

Sănătate şi toate cele bune !
Multumesc pentru raspuns.
Ma refeream la faptul ca e izolat pentru ca nu circula autobuze decat de  la Alikes si mai putine decat din Tsilivi, de exemplu, deci mai prost cu legaturile. Iar daca  se intampla un accident si pierd ultimul autobuz din Vasilikos sunt la mare distanta de "casa".

Edited by Christie2, 01 June 2014 - 22:19.


#4150
danke2004

danke2004

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 06.05.2007
daca e nevoie de ferry, rezervare pe mail ca sa nu am surprize la imbarcare.

Edited by carnitza, 31 May 2014 - 22:08.

Ai putea sa imi spui cum si unde faci rezervare pt ferry ?? Cu multumiri anticipate!!

#4151
dflc03

dflc03

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 27.03.2006

 patraulea100, on 01 iunie 2014 - 17:11, said:

... 33 de euro/camera.Un pret putin cam sus si greu de inteles in conditii de criza.Am impresia ca noi intelegem diferit criza asta din Grecia. Ne asteptam la preturi mici si cand colo, nimerim peste unele mari, sa-si scoata `parleala`.

Criza a insemnat pentru greci si cresteri de taxe si costuri, deci trebuie sa isi scoata parleala. Mai e si efectul de Internet - pentru cei care au oferte pe Internet (booking, site propriu) pretentiile cresc. Preturi mici poti obtine mai curand la fata locului, in cazul in care il prinzi cu camerele goale (si nu e incapatanat si resemnat cu situatia).

Am experimentat chestia asta pe pielea mea in Zakynthos in august anul trecut. Am plecat fara rezervare, (booking era plin de preturi nesimtite si de avertizari alarmiste gen 90% booked pentru Argassi) iar la fata locului (dupa cativa caposi care preferau sa stea cu camerele neocupate) am dat peste niste studiouri foarte decente care pe net nu le-am vazut (ar fi si greu, nici macar nu stiu cum se cheama ca nu aveau nici o firma) la jumatate din cel mai mic pret care il gasisesm pe booking pentru conditii similare si cu 10E/zi mai putin decat la caposi.

Daca preferi siguranta rezervarii - platesti, iar grecii (si site-urile de rezervari) exploateaza chestia asta cat pot.

#4152
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007

 danke2004, on 02 iunie 2014 - 08:52, said:

daca e nevoie de ferry, rezervare pe mail ca sa nu am surprize la imbarcare.

Edited by carnitza, 31 May 2014 - 22:08.

Ai putea sa imi spui cum si unde faci rezervare pt ferry ?? Cu multumiri anticipate!!

vezi ce companie (companii) opereaza in portul din care vrei sa te imbarci, cauti site-ul companiei respective,vezi orarul,
eu am contactat pe email !

de regula pe site-ul (siturile) insulelor gasesti si linkuri catre operatorii fb

pt zante sunt mai multe porturi de imbarcare insa eu cred ca cel mai convenabil ca pret e Kilini.

#4153
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
@chrisie : daca mergi in alikanas / alikes ai plaja super ok peste tot dar  mergi pe jos in alikes , distanta f mica, 400 m , ai Ammos Beach bar, foarte misto plaja la ei, ai si motor sports, terasa e super misto, un loc frumos pentru relaxare.

#4154
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
@Christie2

in 2011 am stat aici :

http://www.ammosvill...dex.php?lang=ro

in vasilikos

#4155
Christie2

Christie2

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,203
  • Înscris: 01.08.2013

 carnitza, on 02 iunie 2014 - 13:08, said:

@Christie2

in 2011 am stat aici :

http://www.ammosvill...dex.php?lang=ro

in vasilikos

Superb, din pacate pe iulie sunt rezervate ...
Pare ceva de lux, cred ca si pretul a fost pe masura, iar locatia nici nu mai zic...e perfecta. Ati rezervat cu mult timp inainte, nu? Felicitari oricum, a fost sigur un concediu minunat.
LE1 am vazut acum ca e mai departe de sud decat mi s-a parut la prima vedere, totusi aveati ceva plaje frumoase in apropiere, cred ca Porto Roma si Porto Zorro sunt pe acolo.
LE2 Pretul e 1000 de euro pe 7 nopti in august. Arata f bine din afara si pare bine utilat, dar camerele par joase, din cauza grinznilor.Si inguste, mi se pare cam scump.

Edited by Christie2, 02 June 2014 - 16:15.


#4156
Christie2

Christie2

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,203
  • Înscris: 01.08.2013
Balcony Hotel, din 1 septembrie 13 nopti consta 5000 de lei si e de vis.
http://www.balcony-zante.gr/#

Edited by Christie2, 02 June 2014 - 16:23.


#4157
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007

 Christie2, on 02 iunie 2014 - 15:50, said:

Superb, din pacate pe iulie sunt rezervate ...
Pare ceva de lux, cred ca si pretul a fost pe masura, iar locatia nici nu mai zic...e perfecta. Ati rezervat cu mult timp inainte, nu? Felicitari oricum, a fost sigur un concediu minunat.
LE1 am vazut acum ca e mai departe de sud decat mi s-a parut la prima vedere, totusi aveati ceva plaje frumoase in apropiere, cred ca Porto Roma si Porto Zorro sunt pe acolo.
LE2 Pretul e 1000 de euro pe 7 nopti in august. Arata f bine din afara si pare bine utilat, dar camerele par joase, din cauza grinznilor.Si inguste, mi se pare cam scump.
A fost 80eur/noape/apartament 2dormitoare, 2bai, living + chicineta full in total 100mp, terasa, gradina cu BBQ in spate.
Rezervat prin aprilie.
Din 4 ani consecutiv in gr a fost cea mai luxoasa locatie/pret.
Plaja suficient de aproape dar nu am fost decat in dupaamiaza sosirii si dupaamiaza din ajunul plecarii.
In rest am "bananait" pe insula :-)

Oricum, daca ma mai ajuta cel de sus, mai merg inca o data in Zante, a fost minunat.

#4158
Christie2

Christie2

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,203
  • Înscris: 01.08.2013
Este frumoasa insula, intr-adevar, dar au si unele hoteluri,  ca cu toate frumusetile naturii nu  ai sta decat in hotel, la piscina si putin la plaja din fata hotelului. Cum ar fi asta, de exemplu:Posted Image
http://www.almarehotel.gr/
Nici nu mi se pare mult 6000 de lei pe 14 nopti din  1 septembrie, comparativ cu preturile din iulie-august de aproximativ  6000 de euro.

Edited by Christie2, 02 June 2014 - 19:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate