Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Zakynthos/Zante

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5206 replies to this topic

#4087
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
Cu perioada e cam greu ptc doar la inceputul lui august pot pleca, stiu ca era mult mai ok in sept. dar nu prea pot.
Din pacate review-urile de pe tripadvisor nu prea zic de bine despre Mediteraneea, o sa mai caut dar sunt putine oferte. Oricum nu vreau sa depasesc cam cat ar costa la Mediteranea ptc mai am un sejur in cap care ar fi mai scump ca asta. Daca cineva mai are impresii, din experiente proprii, cu cazarile oferite de agentiile romanesti, il rog sa posteze.

#4088
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
buna dimineataPosted Image

mai este vreun site de incredere,pe langa booking,unde se poate face rezervare pt zakynthos?cu preturi acceptabile?sau se poate face rezervare direct la proprietari?

multumesc.

#4089
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
eu unul te sfatuiesc sa te uiti pe booking sau pe greeka sau pe forum si sa cauti cazarea care iti place pe goagăl, sigur gasesti un email al proprietarului si discuti direct , astfel poti negocia cazarea .

#4090
carnitza

carnitza

    relaxat.... uneori !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,894
  • Înscris: 08.02.2007
@ sunandmoon
goagle - pe siturile oficiale ale insulelor gasesti cazare - ai telefon, mail si tratezi direct cu proprietarii - si chiar am avut surprize placute in privinta asta !!
eu de 4 ani asa fac si nu am luat plasa
tak30ver are si el maxima dreptate.

#4091
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
tak30over,carnitza,multumesc mult.asa am sa fac.

#4092
luciana5

luciana5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.07.2012
A fost careva cazat la studiourile Galini din Tsilivi? Nu in Laganas, ci Tsilivi, in ambele statiuni sunt 2 studiouri cu aceasi denumire. Pareri...
Aseara m fost la targul de turism din Timisoara si m-am intors cu zeci de pliante. Din pacate doar cu atat ptc oferte nu prea exista pt targ, abureli doar.

#4093
spikey79

spikey79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 12.03.2010

 luciana5, on 19 martie 2014 - 11:52, said:

Cu perioada e cam greu ptc doar la inceputul lui august pot pleca, stiu ca era mult mai ok in sept. dar nu prea pot.
Din pacate review-urile de pe tripadvisor nu prea zic de bine despre Mediteraneea, o sa mai caut dar sunt putine oferte. Oricum nu vreau sa depasesc cam cat ar costa la Mediteranea ptc mai am un sejur in cap care ar fi mai scump ca asta. Daca cineva mai are impresii, din experiente proprii, cu cazarile oferite de agentiile romanesti, il rog sa posteze.

Eu mi-am rezervat in iulie anul asta la Mediteranee...Pe un site de-al nostru review-urile(3 la numar) despre hotel sunt foarte bune.Acum ramane de vazut...oricum la pretul de 640 E  eu zic ca merita sa incerc,nu?

#4094
agio

agio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.04.2014
video de pe Google Maps http://www.atlasvisu...akynthos-greece

#4095
adscumpu

adscumpu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 07.09.2011
Salut,credeți ca voi găsi cazare in Zakyntos si fara rezervare,daca da  niste sugestii sunt binevenite.Perioada este undeva intre sfârșitul lui Iunie si începutul lunii Iulie.Vreau sa merg cu masina personală,in drum vrem sa vizitam mai multe locuri(meteorele,Salonic,etc)si nu vreausa fiu legat de o cazare  unde trebuie sa ajungi intr-o anumită zi.Multumesc

#4096
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
Buna ziua, vara aceasta plecam in laganas, am rasfoit internetul si am gasit un site al unei pensiuni care are libere 7 camere fix in perioada pe care o dorim noi, am negociat pretul si pentru rezervare trebuie sa trimitem un avans, cam cat trebuie sa fie avansul si este 100% sigur? este mai sigur transfer bancar decat wu? www.zanteweb.gr/ de aici am  luat cazarea si am vorbit direct cu proprietarul rezultand un pret cu 10euro/noapte mai mic decat booking.com

#4097
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

 Lizicat, on 24 februarie 2014 - 11:10, said:

Probabil ca "microbul numit Grecia" isi face de cap in mintea noastra, pentru ca am facut rezervare la Montes in Alykes. 1-10 septembrie. Apartament pentru 4 persoane la 335 euro, de pe booking. A fost mai ieftin decat pe site-ul lor, unde e 450 euro. Foarte ieftin mi s-a parut.
Desi minimarketul Montes e deschis de mult timp, hotelul Montes (de fapt niste camere exact deasupra minimarketului) este deschis relativ de curand (acum doi ani daca memoria nu ma insala) in teorie camerele ar trebui sa fie OK. Nu am fost inauntru ca atare nu ma pronunt in privinta calitatii camerelor. Ce pot spune este ca toate camerele sunt pozitionate cu fata la strada principala a statiunii/satuletului iar in luna august forfota de acolo ar putea fi deranjanta pentru cei in cautare de liniste deplina. Vorbesc strict de luna august e foarte posibil ca in luna septembrie zona sa fie linistita.
Un alt aspect care ar putea fi neplacut in functie de cerinte si asteptari fiecaruia. Desi camerele sunt cu vedere la soseaua principala intrare se face prin spate. Atat timp cat magazinul Montes este deschis puteti scurta din drum prin magazin. Iesirea din spate este de fapt a angajatilor care duc gunoiul afara dar cum stati in camerele aceleiasi firme ma indoiesc ca cineva va zice ceva. In caz de ceva este magazinul de alaturi care are usi pentru clienti atat la soseaua principala cat si in spatele magazinului (pentru ca acolo se afla parcarea). Daca va intoarceti la camera dupa ora inchiderii trebuie sa ocoliti tot complexul de magazine si restaurante din zona ceea ce implica ceva de mers.
Si pentru ca am facut referire la gunoi; toate magazinele de la soseaua pricipala depoziteaza gunoiul in spate. Adica exact pe unde este intrarea la camere.

 OvidiuNS, on 07 februarie 2014 - 17:16, said:

Şi individual nici nu poţi să zbori cu charter-ul, dacă nu iei şi cazarea tot de la agenţia respectivă. Ştiu, vor spune câţiva că ei au putut, dar eu n-am sânge albastru.
Teoretic se poate. Practic implica o doza mare de risc, timp si noroc.
Unele agentii mai vand si bilete daca si numai daca nu au vandut cazarea. Ca atare biletele de avion si vand numai in seara premergatoare plecarii sau chiar in ziua respectiva. Asta insemna ca trebuie sa stai cu bagajul pregatit si gata de plecare in orice moment.
Cei care au lucrat cu agentiile de turism au observat majoritatea ofera sejururi la data identice din motive lesne de inteles (inchiriaza avionul sau autocarul la comun). Nu este ca si cum ai putea spune: incerc la firma X pe data de si la firma Y in ziua urmatoare. Daca nu ai prins loc la nici o agentie trebuie sa astepti inca 7 zile pana incepe sejurul urmator, sa-ti incerci norocul...din nou.
Daca ai un numar limitat de zile de concediu idea de a astepta inca 7 zile este exclusa.
Se spune ca Zante ar fi fost destinatia favorita a romanilor pe 2013. Ca atare e foarte probabil ca cei care au incercat varianta biletului de avion charter in ultima clipa sa fi facut concediul acasa, in fata agentiilor. Asta daca nu s-au orientat spre alta varianta de transport.
Nu am incercat nicioadata aceasta varianta dar am pus o data intrebari de acest gen la o agentie.

 luciana5, on 19 martie 2014 - 11:52, said:

Cu perioada e cam greu ptc doar la inceputul lui august pot pleca, stiu ca era mult mai ok in sept. dar nu prea pot.
Idem consoarta, singura perioada a anului cand poate avea concediu e august. Cand se plange de acest aspect ii readuc aminte ca unii si-ar da 3 luni de viata din an sa poata avea concediul in august si tot nu pot. Daca nu ai probleme cu temperaturile ridicate din August luna septembrie nu e cu nimic mai OK decat august in ce priveste preturile. Exceptii -  transportul DACA mergi cu avionul si cazarea care e, in functie de locatie si conditii, cu 5-10 euro/zi mai scumpa.  Daca ai avut un concediu asa cum ai visat 35-70 de euro cheltuiti peste ce POATE ai fi cheltuit in septembrie mi se par irelevanti. Parerea mea.

Edited by MagicTouch, 22 April 2014 - 11:25.


#4098
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Salut,

In 19.07.2012 am achizitionat 4 bilete de avion, cu plecare in 04.09.2012, retur in 11.09.2012. Pretul a fost de 265 EUR/pers. Am scris la momentul respectiv.  Asadar, se poate si asa.

Numai bine,

#4099
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Daca cineva a reusit inseamna ca se poate si altfel decat cum am fost informat de agentia respectiva. Nu pot spune ca am incercat de prea multe ori varianta biletelor de avion dar intotdeauna m-am lovit de aceiasi problema: avion Bucuresti - Atena, asteptat 7-8 ore  avion Atena - Zante. Idem la intoarcere.

Edited by MagicTouch, 23 April 2014 - 14:23.


#4100
kimi_ro

kimi_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 14.04.2007
Salut,

Eu am cumparat bilete la charter direct, Bucuresti - Zante, fara escala prin Atena. Mai exact, am cumparat biletele la charter-ul cu care vin si pleaca turistii care cumpara pachet de transport si cazare.

Numai bine,

#4101
maricama

maricama

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.06.2009
Buna ziua! Vara asta , "fortati" de perioada de concediu , avem de ales Zakynthos sau Skiathos caci vrem charter avion ca sa evitam drumul lung, avand cu noi un copil de 2 ani.
Puteti sa-mi recomandati un hotel de 3-4 stele ,aproape de plaja, eventual cu MD sau HB si o statiune  cu plaja buna si nisip , nu pietre, intrare lina in apa si fara valuri mari? Din discutiile de aici am inteles ca ar fi ok Tsilivi sau Kalamaky. Ultima e cam aproape de aeroport. e deranjant? Vreau sa am destule taverne si supermarketuri de unde sa pot lua ceva ptr. copil.Am primit o ofeta la hotel Palmyra in Argassi. Nu ma omor dupa statiunile mici si linistite in care nu ai ce face ,dar nici dupa cele cu harmalaie de nu poti sa dormi... O sugestie?

#4102
2na_fox

2na_fox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.01.2009

 maricama, on 26 aprilie 2014 - 16:42, said:

Buna ziua! Vara asta , "fortati" de perioada de concediu , avem de ales Zakynthos sau Skiathos caci vrem charter avion ca sa evitam drumul lung, avand cu noi un copil de 2 ani.
Puteti sa-mi recomandati un hotel de 3-4 stele ,aproape de plaja, eventual cu MD sau HB si o statiune  cu plaja buna si nisip , nu pietre, intrare lina in apa si fara valuri mari?
Am fost in 2012 in statiunea Tsilivi (o recomand). In plimbarile mele prin statiune mi-a atras atentia hotelul Contessina. Este bine amplasat. Mi-au placut curtea interioara si piscina. Eu am stat la hotelul Alexandra Beach – 3 stele. Hotelul a fost bun, dar este mai la margine, iar plaja nu este prea buna in dreptul lui. La intrare in apa sunt portiuni cu pietre.
Link-ul de mai jos poate te ajuta sa iei o hatarare.
http://www.justzante...out/tsilivi.asp
http://www.justzante.co.uk/tsilivi.htm

Edited by 2na_fox, 26 April 2014 - 23:08.


#4103
alcrisus

alcrisus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 12.03.2010
Salut.
As avea si eu 3 intrebari:
1. Cum este vremea la inceputul lunii iunie? (stiu ca nu sunteti Mafalda... dar poate experientele anterioare cu insula ajuta Posted Image .... inca citesc topicul)
2. A mai fost cineva la Merlis Studios - Kalamaki? Poate sa-mi spuna daca merita?
3. Un pret orientativ pentru inchiriat ATV/7 zile stie cineva?

Va multumesc!

Edited by alcrisus, 12 May 2014 - 20:13.


#4104
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008

 alcrisus, on 12 mai 2014 - 19:49, said:

Salut.
As avea si eu 3 intrebari:
1. Cum este vremea la inceputul lunii iunie? (stiu ca nu sunteti Mafalda... dar poate experientele anterioare cu insula ajuta Posted Image .... inca citesc topicul)
2. A mai fost cineva la Merlis Studios - Kalamaki? Poate sa-mi spuna daca merita?
3. Un pret orientativ pentru inchiriat ATV/7 zile stie cineva?

Va multumesc!

daca citeai topicul, vedeai cam cum e vremea in iunie Posted Image
1. din experientele mele anterioare (03-12.06.2012 si 12-19.06.2012), pot sa spun ca vremea este absolut superba, iar apa este deja calda (mai putin la navagio acum 2 ani). daca as reveni in zakynthos, as face-o cu siguranta in iunie.
2. am stat anul trecut peste drum, la cavo d'oro. dar sa iti spuna cineva daca merita nu se poate pentru ca nu ai precizat ce sa merite (statiunea, pretul, atmosfera sau patul)??? eu in kalamaki as mai merge (in iunie) numai daca as prinde o oferta mai tare ca aia de anul trecut, desi nu cred ca este posibil vreodata: 1 euro cazare/pers/zi, cu mic dejun inclus. asa ca...
3. depinde de motor. de la 120 la 150 euro (negociati, da?). iar decat sa risti sa nu urci vreo panta, decat sa va bata soarele in cap la greu, mai bine luati o masina.

Edited by papone, 12 May 2014 - 21:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate