Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Zakynthos/Zante

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
5206 replies to this topic

#19
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007
Frumoase poze intr-adevar....Insulele grecesti sunt minunate. Dar nu cred sa fie Zakynthos cea mai frumoasa dintre ele. Ai fost vreodata in Santorini? Cred ca ar merita sa mergi si acolo, este ceva cu totul deosebit, chiar este unic peisajul.

#20
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006

View Postleelloo, on Jul 2 2007, 10:19, said:

Foaaarte misto!! mai vreau pozeee!! la anul sper sa merg si eu acolo!!! :coolspeak:
te rog mult sa scrii mai multe detalii despre drum, ce traseu ati urmat, cum a for, taxe, etc...

Pe langa costul cazarii de 150 de euro am mai platit urmatoarele taxe:

-Giurgiu 24 RON
-Bulgari: 5 Euro dus si intors, plus la intors inca 6 euro taxa de pod, platita la ei
-Autostrada Grecia: cate 2 euro la 100 km, am dat 6 euro, la dus, ca la intors am luat-o spre Meteora varianta mai scurta si am dat doar 4 euro
-Taxa pod Andirio 10.90 euro dus si altii la intors
-taxa ferry de la Kilini pt o masina si 2 persoane 43 de euro dus si tot atat la intors.

Cam astea sunt taxele, in statiune am spus deja ca parchezi oriunde gratis, sincer nu am vazut sa fie parcari platite, bine ca nici nu le-am cautat.

Drumul:
Pitesti-Bucuresti-Sofia-Kulata-Salonic-apoi tii indicatoarele de Atena,treci de Larissa, de Lamia ( dupa Lamia trebuie atentie mare pt ca se anunta cu cativa metri inainte Amfissa dupa care trebuie sa faci dreapta pe prima strada si nici nu mai sunt indicatoare. Pe noi ne-a dus in eroare si am mers vreo 10 km in fata spre Atena pana ne-am dat seama ca arata pe sensul opus indicatoare catre Amfissa)- apoi tii Amfissa -Itea-Galaxidi-Nafpaktos-Andirio, de unde treci podul spre Patra, iar de acolo mergi la Kilini. Se ia ferry, cu care mergi 1h si 30 min, si ajungi in Zante Town, sau Zakynthos-capitala insulei.

Noi am zis ca e mai bine pe autostrada, ca megi mai repede, dar varianta de intoarcere cu abatere la Meteora a fost de fapt mai scurta, si drumuri bune. Dupa ce treci de pod si de Lamia, sunt indicatoare de Trikala pe care le urmezi si o sa iti apara apoi Kalampaka, sau Meteora, iar de acolo se iese inapoi pe la Larissa, spre Salonic-Seres-Kulata si tot asa pana acasa.

Pentru alte detalii cititi cu atentie descrierea pe larg, si daca mai aveti nelamuriri va raspund.

O sa mai pun si alte poze, numai ca tin sa precizez ca aceste poze sunt facute cu telefonul, iar calitatea imaginii nu arata 100% realitatea, nuantele sunt mai estomapate.

Am foarte putine poze cu peisaje, in general aparem si noi in ele, de aceea nu am multe de postat. Sunt facute in timpul croazieerei si la Navagio.

Attached Files


Edited by MARIANA22, 02 July 2007 - 20:41.


#21
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006

View Postcleo222, on Jul 2 2007, 21:16, said:

Frumoase poze intr-adevar....Insulele grecesti sunt minunate. Dar nu cred sa fie Zakynthos cea mai frumoasa dintre ele. Ai fost vreodata in Santorini? Cred ca ar merita sa mergi si acolo, este ceva cu totul deosebit, chiar este unic peisajul.

Am gasit pe alte forumuri persoane care au vazut mai multe insule grecesti printre care si Santorini, si au pus pe primul loc tot Zakynthosul. Eu nu am fost acolo inca, sunt sigura ca sunt multe colturi de vis in lume, dar pt mine acesta va ramane special, cu grotele albastre, cu testoasele careta-careta, cu Navagio, pana la urma Navagio este in top 10 in lume si nu o plaja din Santorini. Eu am vrut doar sa arat romanilor o detinatie necunoscuta la noi, si care nu trebuie ratata. Acum fiecaruia ii place mai mult sau mai putin ceva, avem gusturi diferite.

#22
ciumpor

ciumpor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 09.10.2006
Stii ce nu inteleg eu? De ce va alegeti destinatii unde nu vreti sa vedeti picior de roman, dar de altfel cand faceti drumul pana la o destinatie necunoscuta va bucurati sa va adunati cat mai multi?
Nu dau pe afara de nationalism....chiar am refuzat litoralul romanesc de doi ani incoace din motive de 'traditionalism pur romanesc', dar nu pot sa spun ca mi-am ales destinatia in asa fel incat sa nu gasesc picior de roman pe acolo...In fond si la urma urmei este vina noastra ca tara ca am ajuns in halul asta si nu poti sa bagi toti romanii in aceeasi oala. Ne-am intors recent din Grecia, am mers in carvana de trei masini pana acolo. A fost f bine. Si buni au mai fost romanii ca ne-au indrumat!!!! Ne-am asteptat unii pe altii cand ne-a oprit politia bulgara ( control de rutina, de asemeni fara amenzi, GPS sau antiradare...)Pana la urma romanii sunt tare buni...dar doar cand avem noi nevoie de ei! :D

#23
mateu

mateu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 12.08.2006
Multumesc, Mariana22, pe mine m-ai facut sa visez....o sa recomand tuturor destinatia aleasa de tine!

#24
esperando

esperando

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 27.06.2006
Din ce am vazut in pozele puse de tine dar cit si informatiile care le detin despre Zakynthos , e intr-adevar ceva deosebit , poate comparabil  cu Corfu sau Paxos, Antipaxos(in privinta grotelor si a plajelor singuratice si idilice)asat in conditiile in care stii sau ai fost in Corfu . E una din posibilele mele destinatii anul asta Zante!

#25
wallkunst

wallkunst

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 26.04.2005
Ai mers la ghici cu cazarea sau ai rezervat ceva dinainte?Ma bate gandul sa ma duc cu masina-gasesc cazare?

#26
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
Eu plec pe 21 luna asta, o sa vin cu poze ceva mai clare si mai multe dupa 5 august plus informatii mai multe, am de gand in astea doua saptamani sa bat insula in lung si in lat :P

@mariana22 - soparlele alea de care zici tu...gusteri sau soparle normale ca la noi ? cam ce dimensiuni aveau ? viespi sau albine sunt ? in sensul de sunt multe ? e normal sa fie dar sunt exagerat de multe ? :D Preturi pe acolo ? 7-8 euro meniul, 2-3 euro berea sau mai ieftine/mai scumpe ? hai ca as mai avea intrebari dar deocamdata un raspuns te rog la astea :) mersi.

#27
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006
pt ciumpor:
Nu ai citit cu atentie, eu am zis ca nu doresc sa merg intr-un loc in care sa ma simt inconjurata numai de romani( ex. Paralia Katerini), se duce tot farmecul unei tari straine. Plus de asta nu am nimic cu romanii, sunt si eu la randul meu, unul.
Chiar la plecare am facut un sir de 4 masini, si a fost totul super bine, insa pt vacanta dorim sa fim doar noi doi, de-asta nu am plecat nici cu prieteni. Nu vreau sa pierd mult timp cu socializarea in vacante, prefer sa savurez momentul.

Edited by MARIANA22, 03 July 2007 - 12:28.


#28
chummy

chummy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 22.01.2006
salut
am fost si eu in zakynthos in 2002 si intr-adevar este printre cele mai frumoase insule.
Cel mai mult mi-a placut la limnionas.
Unchiul meu locuieste in atena de 14 ani si a fost pe foarte multe insule si preferata lui este santorini , poate si pentru ca s-a plictisit de zakyntos pentru ca are un prieten cu hotel acolo si a fost de n ori
Sincer si eu ma gandesc sa ma duc acolo vara asta 2-3 zile tot cu masina .
@ Mariana -cu cazarea ai rezolvat din romania sau acolo pe loc ?

#29
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006

View Postchummy, on Jul 3 2007, 15:16, said:

salut
am fost si eu in zakynthos in 2002 si intr-adevar este printre cele mai frumoase insule.
Cel mai mult mi-a placut la limnionas.
Unchiul meu locuieste in atena de 14 ani si a fost pe foarte multe insule si preferata lui este santorini , poate si pentru ca s-a plictisit de zakyntos pentru ca are un prieten cu hotel acolo si a fost de n ori
Sincer si eu ma gandesc sa ma duc acolo vara asta 2-3 zile tot cu masina .
@ Mariana -cu cazarea ai rezolvat din romania sau acolo pe loc ?


Am rezervat din Romania prin mail, nici macar nu mi-au cerut depozit, ca au zis ca sunt mari comisoanele bancii la transfer. Daca vrei insa sa pleci fara cazare, am vazut ca in port, la debarcarea din ferry sunt anumite persoane cu scutere care ne intrebau daca vrem o camera, mai ales ca vedeau nr de Romania la masina, insa nu ne-a interesat pretul, asa ca nu stiu sa iti spun cat merge camera. daca nu iti convine te poti duce la hotelul meu, e foarte rezonabil la pret, mai ales ca are inclus AC, frigider, tv si acces piscina in bani.Mai multe detalii despre hotel gasesti mai sus.

#30
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006

View Postangel, on Jul 3 2007, 11:20, said:

Eu plec pe 21 luna asta, o sa vin cu poze ceva mai clare si mai multe dupa 5 august plus informatii mai multe, am de gand in astea doua saptamani sa bat insula in lung si in lat :P

@mariana22 - soparlele alea de care zici tu...gusteri sau soparle normale ca la noi ? cam ce dimensiuni aveau ? viespi sau albine sunt ? in sensul de sunt multe ? e normal sa fie dar sunt exagerat de multe ? :D Preturi pe acolo ? 7-8 euro meniul, 2-3 euro berea sau mai ieftine/mai scumpe ? hai ca as mai avea intrebari dar deocamdata un raspuns te rog la astea :) mersi.


Dupa cum vorbesti de viespi cred ca ai fost in Thassos, nu-i asa?
In Zakynthos nu am vazut nici o viespe, sau daca era vreuna mi-e cel putin nu mi-a intrat in vizor. Soparlele insa sunt de dimensiuni mici, o sa pun si o poza, facuta pe holul hotelului, din cate am inteles soparla respectiva venea tot timpul la patron, era ca un fel de animal de casa :lol: ,aparea doar seara, noi cel putin am vazut-o doar in ultima seara, pana atunci nici nu stiam de existenta soparlelor. Cele de afara, fug oricum cand vad ca te apropii de ele, cred ca nu se stia care fugea mai repede, eu de soparla, sau ea de mine, sunt fricoase.

Eu ca restaurant am ales de fiecare data Ioanian Sea parca se numea, este in Laganas, mi-a placut ambianta, palmieri, fantani arteziene, iti pun o lampa pe masa, adica e o atmosfera romantica si mai ales linistita pt aceasta statiune. Preturile erau bune, in general bat pe la 6.50/8 euro de pers. Ce nu mi-a placut a fost swordfish, un peste cu gust amarui,ciudat, nu mi-a placut deloc, am zis sa-l incerc ca nu mai manacasem niciodata, mai bine ramaneam cu, curiozitatea. Foarte bun beef stifado insa. Berea Amstel o gasesti la 2.20. Acum depinde de restaurant, am vazut si bere la 4 euro, dar deh acum alegi restaurantul si dupa buget. De asta am

Attached Files


Edited by MARIANA22, 04 July 2007 - 12:41.


#31
Angela_b

Angela_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.03.2007
MARIANA22, spune-mi, te rog, cum ai rezolvat cu cazarea. Ai facut-o de aici, ai platit cu cardul pe net? 35 euro de persoana sau camera dubla?
Cat ai facut pana in Zakynthos?  Cum a fost drumul?

Multumesc,
Angela

#32
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005

View PostMARIANA22, on Jul 4 2007, 13:40, said:

Dupa cum vorbesti de viespi cred ca ai fost in Thassos, nu-i asa?
In Zakynthos nu am vazut nici o viespe, sau daca era vreuna mi-e cel putin nu mi-a intrat in vizor. Soparlele insa sunt de dimensiuni mici, o sa pun si o poza, facuta pe holul hotelului, din cate am inteles soparla respectiva venea tot timpul la patron, era ca un fel de animal de casa :lol: ,aparea doar seara, noi cel putin am vazut-o doar in ultima seara, pana atunci nici nu stiam de existenta soparlelor. Cele de afara, fug oricum cand vad ca te apropii de ele, cred ca nu se stia care fugea mai repede, eu de soparla, sau ea de mine, sunt fricoase.

Eu ca restaurant am ales de fiecare data Ioanian Sea parca se numea, este in Laganas, mi-a placut ambianta, palmieri, fantani arteziene, iti pun o lampa pe masa, adica e o atmosfera romantica si mai ales linistita pt aceasta statiune. Preturile erau bune, in general bat pe la 6.50/8 euro de pers. Ce nu mi-a placut a fost swordfish, un peste cu gust amarui,ciudat, nu mi-a placut deloc, am zis sa-l incerc ca nu mai manacasem niciodata, mai bine ramaneam cu, curiozitatea. Foarte bun beef stifado insa. Berea Amstel o gasesti la 2.20. Acum depinde de restaurant, am vazut si bere la 4 euro, dar deh acum alegi restaurantul si dupa buget. De asta am

dap, am fost de doua ori in Thassos, acolo sunt destul de multe :)

Soparle ca alea am vazut in Corfu, sunt dragute....vroiam chiar sa ma joc cu una :lol:

Mersi de informatii, eu oricum nu prea mananc peste dar mi-ai zis esentialul adica cat e Amstel-ul si cat e un stifado :D

inca o intrebare : au drumurile ok ? adica cam cat de inguste, cam cat de bine asfaltate, cat de in panta sau curbe...dupa experienta din Corfu...e bine sa fii precaut :D

#33
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006
[quote name='MARIANA22' date='Jul 2 2007, 20:37' post='3047253']
Pe langa costul cazarii de 150 de euro

pentru cate nopti de cazare si pt cate persoane ai platit 150 de euro :unsure:

poti sa dai un link cu hotelul?

#34
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006

View Postangel, on Jul 5 2007, 00:45, said:

dap, am fost de doua ori in Thassos, acolo sunt destul de multe :)

Soparle ca alea am vazut in Corfu, sunt dragute....vroiam chiar sa ma joc cu una :lol:

Mersi de informatii, eu oricum nu prea mananc peste dar mi-ai zis esentialul adica cat e Amstel-ul si cat e un stifado :D

inca o intrebare : au drumurile ok ? adica cam cat de inguste, cam cat de bine asfaltate, cat de in panta sau curbe...dupa experienta din Corfu...e bine sa fii precaut :D

Drumurile mi s-au parut bune, serpentinele sunt in general pe drumurile catre statiunile aflate mai la inaltime, de exemplu Keri, spre Porto Vromi. Tot acolo sunt si inguste, si Bochali de unde se vede capitala, este foarte ingust. Nu am fost in Corfu, dar cred ca nu se compara serpentinele de aici cu cele de acolo. Cu serpentienele o sa ai foarte mult de furca pe portiunea Amfissa-Patra, e groaznic, nu sunt refugii plus ca e traficata portiunea de tiruri, de fapt mai mult noaptea.

#35
MARIANA22

MARIANA22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 28.09.2006
pt almona si angela:

Pai, pentru 6 nopti, am precizat mai sus, ca era 25 euro pe noapte> dar acum in iulie au de 35 euro camerele duble.
Pretul, repet, este pe camera si nu pe persoana. Si, scrie si mai sus am rezervat doar prin mail, fara card, sau depozit bancar.
Adresa este www.hotelrania.com

Daca te duci acolo sa spui ca ti-a recomandat hotelul Mariana din Romania, poate ma mai tine minte.

Pana in Kilini, de unde se ia ferry am facut cam 22 de ore, cu mici si rare opriri de 10 minute.

Drumul:
Pitesti-Bucuresti-Sofia-Kulata-Salonic-apoi tii indicatoarele de Atena,treci de Larissa, de Lamia ( dupa Lamia trebuie atentie mare pt ca se anunta cu cativa metri inainte Amfissa dupa care trebuie sa faci dreapta pe prima strada si nici nu mai sunt indicatoare. Pe noi ne-a dus in eroare si am mers vreo 10 km in fata spre Atena pana ne-am dat seama ca arata pe sensul opus indicatoare catre Amfissa)- apoi tii Amfissa -Itea-Galaxidi-Nafpaktos-Andirio, de unde treci podul spre Patra, iar de acolo mergi la Kilini. Se ia ferry, cu care mergi 1h si 30 min, si ajungi in Zante Town, sau Zakynthos-capitala insulei.

Noi am zis ca e mai bine pe autostrada, ca megi mai repede, dar varianta de intoarcere cu abatere la Meteora a fost de fapt mai scurta, si drumuri bune. Dupa ce treci de pod si de Lamia, sunt indicatoare de Trikala pe care le urmezi si o sa iti apara apoi Kalampaka, sau Meteora, iar de acolo se iese inapoi pe la Larissa, spre Salonic-Seres-Kulata si tot asa pana acasa.

Pentru alte detalii cititi cu atentie descrierea pe larg,de la inceputul topicului si daca mai aveti nelamuriri va raspund.

Edited by MARIANA22, 05 July 2007 - 21:39.


#36
Angela_b

Angela_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.03.2007
Mariana, rezevarea ai facut-o pe internet? Te intreaba in vama unde te duci si cat stai?? Te-au intrebat in vama cati bani ai la tine? Nu stiu cum este acum de cand sunt in UE!
Drumul cum este pana  Kilini?
Eu am venit din Corfu acum o saptamana si drumul prin Munti Pindului este destul de greu.

Multumesc,
Angela

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate