Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Consent Mode V2

La multi ani @rz!

Placa retea integrata la un ASUS ...

Targ de viniluri - Bucuresti
 Achizitionare furca RockRider

End to end encrypted messenger

masina de familie 9000 euro

T-Mobile intenționeaza sa in...
 5G N38 Digi Mobil

Road trip moto Tunisia

De ce au devenit recenziile Googl...

Mail suspect
 Care adeziv de placi ceramice ii ...

[GAMING PC BUILD] Aprox 12000 lei

Care sint cele mai ieftine mortar...

Ferdinand Residence - Sectorul 2

Ce stiti despre eul infantil?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

cristinaanghel

cristinaanghel

New Member

• Grup: Members
Eu am citit ceva aici si m-am inspaimantat...
http://www.cartea.in...sihop/cap5.html

Franco222

Franco222

Active Member

Eul infantil este un concept. Despre acest concept iti pot da detalii  doar creatorii lui.
Poate vrei sa pui o intrebare mai concreta?

cristinaanghel

cristinaanghel

New Member

Multumesc mult pentru raspuns. Cum adica creatorii lui? Iarta-ma ca raspund la randul meu cu o intrebare. El exista in realitate sau este doar o perceptie?

Franco222

Franco222

Active Member

Despre realitate nu se poate vorbi decat folosind concepte. Acestea sunt constructii mentale. Cele mai obisnuite dintre ele pot fi folosite fara a ne mai gandi ca sunt doar concepte, deoarece  atat cei care-l folosesc cat si cei care-l aud au  (aproape) aceeasi reprezentare mentala a conceptului.

Cand cineva are perceptii sau conceptii asupra realitatii care nu isi gasesc corespondent in conceptele deja existente, inventeaza un concept nou. Asa se intampla si in stiinta. "Eul infantil" este un concept nou. Pentru a intelege ce   exprima acest concept, cel mai intelept este sa discuti cu creatorii lui.  Este posibil ca insisi eventualii adepti ai conceptului sa inteleaga alceva prin el. De aici - doar confuzie.

Nici eu si, cred eu,  nici altii de pe forum, nu  fac parte dintre creatorii sau dintre adeptii conceptului, deci intrebarea "ce stiti despre... acest concept" nu prea are sanse sa primeasca un raspuns corect.

Mult mai eficient ar fi sa vorbim despre lucruri concrete. Adica, folosind situatii reale de viata, descrise prin concepte comune, si sa adoptam concepte noi doar in caz de nevoie.

Groaza este un concept foarte comun. Spui ca te-ai ingrozit citind. Ma indoiesc ca un concept poate ingrozi. In ce fel te-a ingrozit articolul? Ce anume vrei sa stii mai precis? Daca autorii articolului au dreptate. Nu stiu, pentru ca nu l-am citit, si nici nu cred ca o sa aiba cineva rabdare sa faca o recenzie a acestuia. De aceea cred ca ar fi mai bine sa ne  explici chiar tu, pe scurt, miezul problemei.

cristinaanghel

cristinaanghel

New Member

Da, m-am ingrozit, pentru ca mi-am recunoscut in descrierea acestui caracter partenerul de viata. Si, asa cum este descris si in articolul al carui link l-am postat, traiesc din acel moment o cumplita criza exsitentiala, cu atat mai mult cu cat suntem de multi ani impreuna si avem copii marisori. Articolul despre eul infantil mi-a aratat ca ceea ce eu incercam sa identific si sa definesc, pentru a-mi stabili strategia de supravietuire langa acest om sau, pe de alta parte, sa ma pregatesc sufleteste pentru divort, sunt lucruri de mult cunoscute si analizate.
Postul meu are rolul de a afla experintele altora care au avut de-a face cu astfel de persoane. Viata mea se va schimba profund daca voi hotari sa raman langa un astfel de om si trebuie sa stiu foarte bine ce am de facut si ceea ce nu trebuie sa fac.
Sunt oare destul de coerenta?

icynoangel

icynoangel

Active Member

De ce ar trebui deciziile tale sa depinda de ce s-a gandit cineva sa numeasca "Eul infantil"? Am citit o mica parte din articolul ala, si da, sunt oameni de acel gen, parerea mea e ca ar trebui sa decizi in anumite situatii pe cazuri reale, pe fapte si mai putin pe concepte ingramadite intr-un articol.

cristinaanghel

cristinaanghel

New Member

Ce este incredibil este cat de mult rau iti poate face o asemenea persoana daca ai ghinionul sa ai de-a face cu el. Caci cuvantul infantil inspira, intr-o prima instanta, mila. De fat, daca citesti mai mult, trebuie sa-ti fie mila de tine...

Franco222

Franco222

Active Member

Priveste latura amuzanta: ai trait zeci de ani cu o persoana, dar de ingrozit te-ai ingrozit abia cand ai citit pe net un articol care o descrie la modul stiintific. Inteleg din asta ca nu ai avut pana acum prea multa incredere in propria ta persoana, de vreme ce ai asteptat sa gasesti un articol stiintific pentru            a putea incepe sa dai glas a ceea ce simti. Si sa formulezi acuzatiile de care consideri ca ai nevoie pentru a iti justifica planul de a renunta la o viata in minciuna.

cristinaanghel

cristinaanghel

New Member

View PostFranco222, on Jan 11 2007, 19:40, said:

Priveste latura amuzanta: ai trait zeci de ani cu o persoana, dar de ingrozit te-ai ingrozit abia cand ai citit pe net un articol care o descrie la modul stiintific. Inteleg din asta ca nu ai avut pana acum prea multa incredere in propria ta persoana, de vreme ce ai asteptat sa gasesti un articol stiintific pentru            a putea incepe sa dai glas a ceea ce simti. Si sa formulezi acuzatiile de care consideri ca ai nevoie pentru a iti justifica planul de a renunta la o viata in minciuna.

Multumesc ca imi amintiti de increderea in propria persoana, probabil ca ce mi se intampla acum isi gaseste explicatia si in aceasta deficienta. Totusi ca parinte de copii mari, faptele si vorbele mele in familie sunt mai degraba dictate de nevoia de a-i educa bine pe ei si mai putin de a ma pune in valoare pe mine sau de a capitaliza pe un atu personal al meu. In plus, si nevoia de a da glas la ceea ce simt este mult "cenzurata" cand ai de-a face cu copii. Incerc sa vad in continuare familia ca pe un nucleu care transcede valoarea fiecarui membru al ei. De aici si lipsa de dorinta de a formula acuzatii. Eu nu vreau sa formulez acuzatii. Eu am nevoie de confirmare ca traiesc langa un om afectat de aceasta boala psihica pentru a putea strange energie, bunavointa si credinta ca sa trag adanc aer in piept si sa-mi duc crucea mai departe.

Franco222

Franco222

Active Member

"Infantilismul" sau "eul infantil" nu este o boala psihica. Trebuie cautat un alt diagnostic.
Spune-ne, te rog:
-cand anume a fost afectat de acesta boala?
-ce trasaturi de baza are dupa cate ai observat tu afectiunea lui?

Am vazut celalalt topic al tau, dar nu am inteles ce anume probleme are, doar faptul  ca cheltuieste "fara cap"?

Edited by Franco222, 12 January 2007 - 17:08.

cristinaanghel

cristinaanghel

New Member

View PostFranco222, on Jan 12 2007, 16:59, said:

"Infantilismul" nu este o boala psihica. Sotul tau nu     este bolnav. Singura problema este ca nu ai suficiente informatii pentru a il intelege.

Si cum as putea aduna aceste informatii? Atata amar de ani de convietuire impreuna au pus doi oameni in enorm de multe si variate situatii... dar singura care a adunat experienta din ele sunt eu, sau cel putin asa vad. Experienta, adica capacitatea (scuzati cacofonia) de a invata din ceea ce odata a mers prost, pentru a nu repeta greseala. Informatiile despre cel de langa tine nu ti le da nimeni, vin singure cu timpul. Astea sunt adevaratele informatii, cele probate de timp si situatii, nu cele adunate de ici de colo. Mai greu ma poate convinge cineva ca nu este o boala ceea ce se manisfesta cu atata violenta fara un motiv aparent sau imediat. Boala sau ce este, evolueaza. Nu de la zi la zi dar de la luna la luna si, nu mai zic, de la an la an. Daca lucrurile continua asa, mi-e frica pentru viata mea si a copiilor mei.

Startpause

Startpause

Guru Member

• Grup: Senior Members
singura problema este c-ar trebui sa-i dai o cratita in cap, sa-i impartasesti si lui ce nu-ti convine, si sa faca ceva
la fel cum si tu la randul tau trebuie sa faci ceva pentru el si pentru relatie
nu se poate, asta e...nEEEEEEEEEEXT
e simplu, si nu inteleg de ce oamenii se complica cu analiza, introspectii si alte tampenii...
viata e prea scurta pentru asta
nu-ti place mecla cuiva, schimb-o...
atata timp nu te-a deranjat sotul tau si acum brusc te-ai speriat ca i-ai regasit portretul intr-un arhetip psihologic...

Franco222

Franco222

Active Member

Uite, tu vrei o parere de la noi, dar nu ne-ai descris foarte bine situatia, de violenta amintesti abia acum... Ba chiar teama pentru propria viata...Si pana acum ne-ai vorbit despre un "copil mare"...
Si, spune, acum ce doresti sa se intample?

@spare-me iti impartasesc vizunea, dar tu nu esti femeie, n-ai 40 de ani si copii. in conditiile astea nu poti sa zici "neeeext" asa usor.

ba, mai rau, daca zici "next" inainte sa simti ca ai inteles cu adevarat ce se intampla, e posibil ca dupa ce ai zis "next", sa ajungi din lac in put.

Edited by Franco222, 12 January 2007 - 17:26.

cristinaanghel

cristinaanghel

New Member

Nu stiu exact ce doresc sa se intample. Am postat aici in ideea in care unii si altii au avut experiente asemanatoare, adica au avut de-a face, mai mult sau mai putin, cu astfel de oameni. Mi-as dori sa stiu daca au reusit sa traiasca langa ei, pe termen lung. Nu textul de care pomeneam mai sus mi-a schimbat peste noapte parerea despre cel de langa mine. A fost o criza la sfarsitul anului trecut, ocazie cu care am inceput sa caut sa ma documentez despre acest gen de personalitate care este eul infantil. Ce mi-a adus nou studiul este cat de distructiv poate fi un asemenea caracter. Si, totusi, autorul pomeneste de o boala...
Ce-mi doresc sa se intample? Acum ca am, mai mult sau mai putin, un diagnoistic la comportamentul lui, as vrea sa incerc sa traiesc langa el...
Va multumesc celor care ma incurajati aici.

Startpause

Startpause

Guru Member

• Grup: Senior Members
doamne sfanta maica si maicuta...
da' pan-acum cum ai trait ?
nu-mi vine sa cred ca cineva traieste langa un om egoist o viata, iar apoi cand citeste un studiu de caz pe o tipologie devin paranoica si obsedata de "Boala" partenerului de viata...
nu stiu sincer care/cine are probleme...:)

cristinaanghel

cristinaanghel

New Member

Da, spare-me, se pare ca tu nu poti intelege ca oamenii uneori au niste "revelatii". Asta e.

Franco222

Franco222

Active Member

Revelatie vine de la "reveiller", a se trezi, deci cu alte cuvinte recunosti ca ai dormit pana acum :) Asta e un motiv de optimism, pentru ca o data cu trezirea vine si schimbarea :) Prin urmare, continua sa te trezesti, ca mai este inca foarte mult de descoperit.
Bun, sa zicem ca il consideri ca fiind "bolnav", cu ce te ajuta asta? Zici ca n-ai de gand sa schimbi nimic?! Doar sa incerci sa traiesti asa mai departe ?! Cu satisfactia bolnavicioasa a unui martir?
Inca o data, raman la parerea ca pe forum o sa discutam cu totii si 100 de ani si n-o sa ajungem la adevaratele revelatii...

Edited by Franco222, 15 January 2007 - 17:47.

cristinaanghel

cristinaanghel

New Member

Incep sa nu mai inteleg rostul discutiei noastre.
Eu caut un sfat. O recomandare...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate