Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Halkidiki

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
6632 replies to this topic

#6445
dansta

dansta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 07.05.2007
Nu e cazul de 'mea culpa'.
La agentia din NM de unde am luat croaziera aveau afise cu traseul pe o harta, numai ca era marcata oprirea la Xenia Beach, plaja vecina la nord. Insa tipa de acolo ne-a spus ca nu la Xenia opreste ci la Paliouri, asa a numit-o si ne-a aratat-o pe harta.
Cand am ajuns la plaja, capitanul: welcome to Chrousso beach.
Deci, nici ei nu sunt hotarati🙂
Cert e ca plaja pe care ajung vaporasele e cea cu un mic ponton ptr vase, din ce se vede pe gmap e singura care are.
Cred ca e si cea mai frumoasa, desi acum erau niste structuri neterminate de beton care zgariau retina. Probabil se mai construieste vreun resort...

Edited by dansta, 06 August 2019 - 23:20.


#6446
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdansta, on 06 august 2019 - 22:52, said:

... Chrousso beach ... Cred ca e si cea mai frumoasa ...

Exact, bravo ! Uite o poză făcută chiar înainte să acostăm:

Attached File  Halkidiki_08_08_0916 187.jpg   179.11K   66 downloads.


Sănătate și toate cele bune !

#6447
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postatupi, on 08 august 2019 - 13:18, said:

Mi-e greu sa cred ca ex-yugoslavii ar fi de vina ptr cresterea preturilor cand ei practica un turism mai low cost (gatesc in camera, etc) si au o putere de cumparare mai mica decat noi sau alte natii estice.
Mai degraba motivul ar fi cresterea totala a cererii, in jurul meu toti merg la greci si majoritatea merg in nord (Thassos, Halkidiki) lucru care cu cativa ani in urma nu se intampla ...

Evident că pentru Halkidiki vorbim de creşterea cererii. Iar ex-iugoslavii sunt grandomani când e vorba să mănânce la tavernă. Am povestit cum în Ormos Panagia la masa de lângă noi mâncau nişte nord-macedoneni foarte numeroşi (peste 10 adulţi, plus destui copii răzgâiaţi), iar ce era pe masă ... nu mai spun, adică "fără număr, fără număr". Iar preţurile erau mari, am spus că am fost surprins. Şi au mai fost şi alte locuri, tot în nordul Greciei (exemplu - Nei Pori), unde actorii principali erau sârbi.
Normal că grecii nu sunt proşti, adică dacă au clienţi care plătesc acele preţuri nesimţite la mâncare, atunci ce să facă, să le scadă ? Eu nu vreau să le plătesc. În general mă uit la preţurile din meniu şi abia pe urmă ne aşezăm la taverna respectivă, dar atunci în Ormos Panagia era singura tavernă şi ne era şi foame. De fapt, hotărâtor a fost că nu eram doar cu soţia şi ne-am jenat, altfel plecam naibii de acolo, că nu dura mult să mergem şi să mâncăm în Nikiti la Ta Tria Skalopatia.
Şi ştiu tot din proprie experienţă că vesticii preţuiesc mai mult banul decât naţiile astea necivilizate din fosta Iugoslavie. Normal că nu toţi se dau mari pe la taverne, sunt şi destui care au buget redus şi se comportă normal, poate chiar majoritatea dintre ei. Dar fiind mulţi, chiar şi o minoritate e suficient de mare ca să strice preţurile grecilor.

Cam asta e situaţia, aşa am constatat eu, şi nu cred că greşesc când spun ce spun despre ex-iugoslavi. Dacă erau doar nemţi care să vină în Halkidiki, n-ar fi crescut preţurile la mâncare aşa mult.
Dar în fine, fiecare cu părerile lui ...


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 08 August 2019 - 18:59.


#6448
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Azi, doi pensionari englezi stabiliti in Noua Zelanda , veniti de la copii din America, in drum spre Bangkook....the cofee is damn strong and expensive,we took a latte and we've bought a bax of water from supermarket....
Romanu....ai naibii de sarantoci 😂😂

Prin satucele astea de pe langa Nikiti si NM, in general pe bratul asta gasesc vreo fabricuta de ulei ?

#6449
terente7

terente7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.03.2013
Prin satucele astea de pe langa Nikiti si NM, in general pe bratul asta gasesc vreo fabricuta de ulei ?
Pe drumul de la Neo Marmaras spre Parthenonas este o fabrica de ulei .

Daca ajungi la Neos Marmaras e pacat sa nu vizitezi si satucul Parthenonas. Recomand si o masa la Paul Taverna!!

#6450
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Merci, am baza in Nikiti , cu All inclusive, putin probabil sa experimentez taverne insa plimbareala ma intereseaza si in mod special ulei cat mai de la producator.
✌️

#6451
kkkotto07

kkkotto07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 21.06.2007
In fiecare vineri, undeva langa drumul principal care strabate Nikiti, se tine un targ saptamanal unde vin si producatorii sa-si vanda uleiul. De asemenea, un mic producator cu ulei bun il gasesti si pe drumul spre Vourvorou, parca imediat dupa Ormos Panagia, nu mai retin exact.

#6452
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 14.03.2006
Da, dupa Ormos Panagia, pana la Lagonisi, pe partea dreapta, este la poarta unei case un magazin cu masline, ulei etc., am luat si noi de acolo ulei acum doi ani. Si targul de vineri din Nikiti este de neratat, gasiti de toate la preturi foarte bune.

#6453
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postkerkyra, on 12 august 2019 - 08:46, said:

... targul de vineri din Nikiti este de neratat ...

Aşa este. Totuşi, deşi pare incredibil, noi l-am ratat, fiindcă ... am uitat de el !
Am povestit atunci pe topic cum mi-am dat seama cât de tâmpit am fost (ne întorceam după ora 15 în Nikiti şi, văzînd stadionul mi-am adus aminte că era exact vineri, aka zi de târg).
Asta e, fac şi eu haz de necaz. Până la urmă am cumpărat toate cele de la Masoutis şi de la taraba aia de pe şosea de care ai pomenit (nu mai ştiu, parcă miere am luat de acolo, şi pastă de măsline, şi măsline). Ulei nu cumpăr niciodată, altfel mi-aş face concurenţă singur, şi chiar atât de bou nu sunt, chiar dacă uneori pare ...


Sănătate şi tcb !

#6454
ariella1969

ariella1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.07.2010
In perioada 12-19 august am fost in Kallithea. Fata de alți ani (intre 2009 si 2013 am fost in fiecare an pe Kassandra in diverse localitati) am prins o aglomerație continua peste tot. Pe șosele, la tavernă sau pe plaja. Pretul la tavernă cam acelasi ca in anii trecuti, in jur de 50 de euro 2 persoane (masă cu peste si fructe de mare,plus bere sau vin). In una din zile am plecat si am făcut turul Sithoniei si am stat in coloana foarte mult. Am facut escala in Neos Marmaras, pe plaja Kalamitsi si am mâncat in Sarti. Peisajele spectaculoase dar Sithonia prea liniștită pentru gustul meu.  Pretul la benzina, in medie, 1.6-1,7 euro.

#6455
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
@OvidiuNS ai idee dacă și în Sithonia e la fel în perioada asta (referitor la discutia de pe topicul de Thassos despre invazia de viespi)? În Lefkada nu am avut probleme la inceput de septembrie.

#6456
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010
Noi am fost în 2016 în ultima săptămână din august şi nu ţin minte să ne fi deranjat viespile. Poate una-două, rătăcite. Am stat în Nikiti şi am fost pe est până în Sarti şi pe vest până în Neos Marmaras.
Iar în septembrie nu cred că situaţia e diferită.
Deci, faţă de Thassos, în partea de nord a Sithoniei e ok, zic eu.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 01 September 2019 - 18:42.


#6457
emilcioran99

emilcioran99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 07.06.2012
Aseara am venit dupa o saptamana in Sithonia, unde am colindat toata peninsula, de la Nikiti pana la Porto Koufo si de acolo pana la Salonikiou.
Am fost pe toate plajele de pe ambele maluri ale peninsulei si in aproape toate localitatile, dar nicaieri n-am vazut viespi.

#6458
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

 Hybr1d, on 01 septembrie 2019 - 18:31, said:

@OvidiuNS ai idee dacă și în Sithonia e la fel în perioada asta (referitor la discutia de pe topicul de Thassos despre invazia de viespi)? În Lefkada nu am avut probleme la inceput de septembrie.
Stai fara grija, Sithonia nu e Thassos. Intradevar in Thassos sunt mai multe viespi decât in alte locuri, nu stiu de ce.

#6459
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Pe de o parte ma bucur sa aud asta, pe de alta parte am fost in vara in Sithonia, asa ca finalmente am cedat sotiei si vom merge in Thassos; sper doar sa nu-mi iasa pe nas (iar!).
Am inteles ca ar fi ceva legat de cum ploua in luna mai, desi mi se pare o explicatie cel putin bizara.

#6460
moreli

moreli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.03.2011
Bună seara!
Ştie cineva o tavernă în Parthenonas, lângă Neos Marmaras, mai accesibilă şi cu mâncare tradiţională bună?

#6461
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,188
  • Înscris: 06.11.2008
Da, Taverna lui Paul in limba romana - vezi aici -  http://tavernaparthenon.com/

#6462
moreli

moreli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 09.03.2011

 protecties, on 04 septembrie 2019 - 06:01, said:

Da, Taverna lui Paul in limba romana - vezi aici -  http://tavernaparthenon.com/
Mulţumesc!
Am fost ieri la taverna recomandată. Foarte frumos peisaj, foarte bună mâncarea, foarte frumos sat tradiţional. Recomand şi eu celor care sunt în zonă să nu rataţi această locaţie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate