Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Halkidiki

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
6632 replies to this topic

#37
avy78

avy78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.07.2005
da-mi adresa de e-mail pt poze

#38
`Bella`

`Bella`

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.09.2005
Salut!am o mica problema..vreau sa plec sii eu in vacanta..5-7zile in grecia. nu stiu care agentie,destinatie, stiu doar ca nu vreau sa merg la noi la mare sa prapadesc banii pe conditii mizere..cel putin asa e apa acum,.. plaja..!!
     Plec cu prietenul meu si vrem o camera cu pat dublu, baie in camera cu apa calda non-stop si 'eventual' demipensiune, ca nu se stie ce mancare au..poate va fi nevoie sa cumparam.
     In rest nu ma intereseaza decat sa stau la plaja, sa ma plimb, distractii..
     Vreau doar o camera draguta ca nu o sa prea stau in ea dar nu vreau sa intru in baie si sa regret ca am plecat din tara.
      Totul dupa 12 septembrie si pana pe 22.
      Cand gasesc pe internet o agentie cu o oferta cat de cat aflu ca nu e asa din alte parti etc. si n-am apelat niciodata la vreo agentie asa ca nu cunosc.
      Sunt aproape disperata.. Nu-mi permit mai mult de 200 euro/pers..si transportul trebuie sa fie inclus..daca se poate mai ieftin nu ma supar..desi ma indoiesc..
    Problema mea este ca tot aud in stanga si-n dreapta ca pleaca lumea in vacante in Grecia cu 90 euro.De unde? ca am cautat pe internet si nu gasesc. spun 90 la care se tot aduna si se fac 200 si..
    Va rog..cei care stiti de orice oferta pe 2005, sau orice lucru care m-ar putea ajuta sa-mi raspundeti..
     Multumesc!

#39
giliola

giliola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.04.2006
Salut!...stie careva dintre voi orice despre hotelul Philoxenia Bungalows din Psakoudia - Halkidiki - Grecia? Precizez ca ceea ce se poate citi pe site-ul hotelului am citit deja; m-ar interesa pareri personale despre hotel, serviciile de acolo, personalul hotelului, imprejurimi, localitatile din jur si modalitatea optima de a le vizita, mancare, conditii de cazare, posibilitati de petrecere a timpului liber pt familiile cu copii, despre plaja (nisipoasa sau pietroasa), excursiile optionale ce se pot organiza in zona, etc...Va multumesc si...astept pareri!... :)

#40
ghencea

ghencea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.07.2005
am fost acolo anul trecut. este exact ca in pozele de pe site-ul oficial. totul la superlativ: mancare, cazare, servicii. se pot efectua excursii in mai multe locuri. nu am timp acum sa zic mai multe dar ptr mine a fost vacanta perfecta acolo. Psakoudia este un satuc nu ai mare lucru de facut acolo, dar la plaja e liniste, apa e superba si curata. Insa exista multe statiuni in jur si te poti duce cu un fel de autobuz, care leaga Salonic de Nea Marmaras (merita sa mergi e foarte frumos acolo)

#41
giliola

giliola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.04.2006

View Postghencea, on Apr 12 2006, 14:43, said:

am fost acolo anul trecut. este exact ca in pozele de pe site-ul oficial. totul la superlativ: mancare, cazare, servicii. se pot efectua excursii in mai multe locuri. nu am timp acum sa zic mai multe dar ptr mine a fost vacanta perfecta acolo. Psakoudia este un satuc nu ai mare lucru de facut acolo, dar la plaja e liniste, apa e superba si curata. Insa exista multe statiuni in jur si te poti duce cu un fel de autobuz, care leaga Salonic de Nea Marmaras (merita sa mergi e foarte frumos acolo)

Iti multumesc pt raspuns si te astept cu detalii, cand mai ai timp: spre exemplu, cum este plaja, cum te-ai descurcat cu masa de pranz (in cazul in care ai avut asigurate, ca si mine, numai micul dejun si cina), daca exista in preajma magazine alimentare si nonalimentare si preturi la lucrurile uzuale, preturi la bauturile de la bar (eventual de la barul de pe plaja), daca exista sezlonguri si umbrelute si daca se platesc separat sau nu, daca exista tantari (sa stiu sa ma pregatesc, pt ca fetita mea e alergica la piscaturi de tantari), etc...

#42
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.08.2005
giliola: Unde ai gasit hotelul asta? Cat costa? Ce agentie il vinde?

#43
giliola

giliola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.04.2006

View PostCAlex, on Apr 12 2006, 21:16, said:

giliola: Unde ai gasit hotelul asta? Cat costa? Ce agentie il vinde?
Am fost duminica trecuta la Targul de Turism, si acolo am primit o brosura a unei agentii grecesti de turism, Meli Tours, cu prezentarea multor hoteluri din peninsula Halkidiki, pe toate cele 3 bratele. Am luat-o din curiozitate, pt ca noi ne gandisem sa facem concediul in Paralia, tinand cont ca nu avem un buget prea mare. Ma gandeam ca la banii pe care ii avem, nu ne vom permite altceva. Insa mi-a placut mult cum arata acest complex de vacanta (pt curiosi, sa caute pe philoxenianet.gr) si l-am cautat si in oferta altor agentii. Cel mai ieftin am gasit la Romantic Travel - 205 EUR de adult in camera dubla, la inceputul lui septembrie (atunci avem concediu), pret ce include transportul cu autocarul, 7 nopti cazare si 7 demipensiuni. Dar pe forum am citit si pareri negative la adresa Romantic Travel. Alte agentii ce au in oferta acest hotel: Best Comtur, Carpe Diem, CD Partners, Apsa Travel (mi-am facut temele, precum vezi), dar o idee mai scump. Asa ca...astept si eu sfaturi referitor la agentia cu care merita sa plecam, pt ca locatia e deja aleasa.

#44
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Arata bine. Astept si eu sfaturi in legatura cu agentia.

#45
Beleutza

Beleutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.04.2006
Eu am fost anul trecut in Grecia, dar m-am cazat la Divani Apollon, in Atena. Partea buna e ca hotelul era super, personalul de asemenea... Mancarea nu mai spun... Micul dejun era inclus - ca peste tot - in pretul camerei.
Partea mai putin placuta e ca dadeam 50 de euro numai pe taxi, ca sa ajung in oras, pentru ca hotelul e cam la 30 min de Atena. Puteam merge si cu masina - inchiriata - dar locuri de parcare... nu prea se gasesc asa ca nu ne riscam...
Stand acolo am aflat ca cel mai bine ar fi fost sa inchiriem un apartament, e mai ieftin. Data viitoare - in speranta ca va fi una - inchiriem apartament.

#46
giliola

giliola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.04.2006

View PostBeleutza, on Apr 13 2006, 10:27, said:

Eu am fost anul trecut in Grecia, dar m-am cazat la Divani Apollon, in Atena. Partea buna e ca hotelul era super, personalul de asemenea... Mancarea nu mai spun... Micul dejun era inclus - ca peste tot - in pretul camerei.
Partea mai putin placuta e ca dadeam 50 de euro numai pe taxi, ca sa ajung in oras, pentru ca hotelul e cam la 30 min de Atena. Puteam merge si cu masina - inchiriata - dar locuri de parcare... nu prea se gasesc asa ca nu ne riscam...
Stand acolo am aflat ca cel mai bine ar fi fost sa inchiriem un apartament, e mai ieftin. Data viitoare - in speranta ca va fi una - inchiriem apartament.
Nici hotelul ales de noi nu este chiar in localite (1 km departare), insa eu vreau liniste, sa ma relaxez, sa nu aud claxoane, sa nu sune telefonul)...pt cat am sa am chef de hoinareala, gasim o posibilitate de transport in mod sigur...sau pe jos, in plimbare...plus ca hotelul Philoxenia se afla in mijlocul unor gradini intinse si a unei paduri de pini, deci loc de joaca si de explorat din plin pt fetita mea...

#47
spring

spring

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.02.2006
Gigliola, noi am fost anul trecut exact aici si, la preturile astea, nu gasesti altceva mai bun, pentru ca nu iti recomand absolut deloc Paralia Katerini. La Philoxenia e chiar ca pe site-ul lor. O sa fii super multumita, dovada e ca noi mergem si anul asta, din 16 iulie, in acelasi loc. Si de data asta am mai convins o familie. Daca mergeti in aceeasi perioada putem merge in echipa, noi stim traseul. Noi mergem cu masinile. Pot sa iti recomand o agentie, daca vrei, pentru ca, la 25 euro de persoana, pe zi, in plin sezon, cu demipesiune in regim bufet, curat si frumos, nu stiu unde mai poti gasi. Iar fetita ta beneficiaza, daca are sub 12 ani, de cazare si masa gratuita. Ce mai poti dori, cu 450 de euro mergeti toti 3 (pentru ca daca te inscrii pana in 30 aprilie ai discount 10%) si aveti 10 nopti de cazare.

In septembrie e mai ieftin decat am scris mai sus. Dar astea sunt preturi fara transport.
Daca va intereseaza agentia, va scriu pe mail, ca sa nu se considere reclama.

#48
giliola

giliola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.04.2006

View Postspring, on Apr 13 2006, 16:46, said:

Gigliola, noi am fost anul trecut exact aici si, la preturile astea, nu gasesti altceva mai bun, pentru ca nu iti recomand absolut deloc Paralia Katerini. La Philoxenia e chiar ca pe site-ul lor. O sa fii super multumita, dovada e ca noi mergem si anul asta, din 16 iulie, in acelasi loc. Si de data asta am mai convins o familie. Daca mergeti in aceeasi perioada putem merge in echipa, noi stim traseul. Noi mergem cu masinile. Pot sa iti recomand o agentie, daca vrei, pentru ca, la 25 euro de persoana, pe zi, in plin sezon, cu demipesiune in regim bufet, curat si frumos, nu stiu unde mai poti gasi. Iar fetita ta beneficiaza, daca are sub 12 ani, de cazare si masa gratuita. Ce mai poti dori, cu 450 de euro mergeti toti 3 (pentru ca daca te inscrii pana in 30 aprilie ai discount 10%) si aveti 10 nopti de cazare.

In septembrie e mai ieftin decat am scris mai sus. Dar astea sunt preturi fara transport.
Daca va intereseaza agentia, va scriu pe mail, ca sa nu se considere reclama.
Sigur ca as fi f interesata de amanunte si de recomandarea unei agentii. Din pacate, noi putem merge numai in septembrie, nu am concediu pana atunci. Vom pleca eu, sotul meu, fetita noastra de 4 ani, cumnata mea si o colega a ei (ambele de 14 ani)...adica...tineret sperante...si noi incercam sa mai convingem o familie prietena sa vina cu noi, sunt convinsa ca in gasca te distrezi mai bine...daca imi poti da cat de multe detalii iti amintesti (cu referire si la intrebarile mele de mai sus, si mai am si alte 1 milion de intrebari :))..pe mail sau aici, ti-am ramane indatorati!...oricum ar fi, sa aveti un concediu minunat!
giliola

#49
giliola

giliola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.04.2006
pana acum am aflat ca plaja este cu nisip, intrarea in apa este lina, sezlongurile si umbrelutele pe plaja se platesc local, cam 2 euro, de la hotel se poate inchiria echipamentul pt tenis sau ping pong, serviciile sunt de calitate, e f curat, statiunea psakoudia unde se afla hotelul e "insirata" pe faleza, iar la cativa km sunt si alte statiuni...

#50
aliki

aliki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.03.2006
Oferte bune pentru hotel Philoxenia au si Romadria si Perfect Tour. Inca nu stiu ce agentie sa aleg... as vrea un sfat.
In ceea ce priveste mancarea: este mai bine sa o ai asigurata de aici (ma refer mai ales la mic dejun si cina, cum ai la hotel Philoxenia) sau sa mananci tu unde si cum iti place?

#51
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,287
  • Înscris: 17.04.2006
psakoudia este o f. buna alegere !!!

de aici se ajunge usor peste tot, cu masina proprie sau inchiriata ( 35-40 eur / zi ).

1 - ouranoupolis este foarte frumos, plaja pt. toate gusturile ( nisip, stanci ), verdeata ca la balamuc, insulite ( nu stiu daca poti sa mergi pe ele ).
2 - drumul cu masina este incredibil de frumos ( se poate merge paralel cu marea egee sau prin paduri de pini ). ramai fara glas.
3 - cel mai bine de stat in halkidiki este, in opinia mea, intre bratul kassandra si bratul sithonia. de aici se ajunge usor in orice brat in orice statiune. psakoudia este o buna alegere, nu pentru a sta acolo neaparat ( desi este superliniste si super ok ) ci pentru a pleca in fiecare zi in alta parte. poti face plaja in cate 2-3 locuri in fiecare zi, plajute si golfulete mirifice ( bratul sithonia este mai putin populat decat kasandra, bratul athos se rezuma doar la ouranoupolis ). sfarsitul de iunie - inceput de iulie este super ok, nu f. cald, fara aglomeratie - iti gasesti plaja ta cu doar 15-20 de oameni - incredibil....probabil si septembrie este ok- nu f. cald, fata de iulie si august, cand e f. cald ( eu nu prea suport, din pacate )
4 - de vizitat neaparat :
orasul salonic ( 70 km ) capitala prov macedonia - e bine duminica cand grecoteii sunt toti la plaja, dar atentie magazine inchise - in alta zi traficul este infernal ); se poate merge si la aquapark la salonic, pentru amatori de asa ceva, nu am fost nu stiu cum este;
poligiros - "capitala" kalkidiki - cand se revine dinspre oras spre mare peisajul este cu totul deosebit - se vine de la deal spre mare, colosala imagine - de oprit si admirat;
pestera petralona - foarte interesanta si bine prezentata - nu ceva iesit din comun, dar la 4 eur/ pers nu merita ratata;
boat-trip la muntele athos - se fac rezervari la agentiile locale ( noi am dat de o romanca angajata acolo si a fost super de gasca, agentia ei se afla in metamorfossi, dar se deplaseaza la hoteluri prin statiuni si te vaneaza, baietii chiar stiu sa faca bani ), costa 25 eur/pers, se pleaca din portul agios nikolaos spre capatul peninsulei athos se pe urma paralel cu partea vestica a bratului unde se afla aprox. jumatate din manastirile/siturile muntelui, oprire la ouranoupolis ( aprox 2 ore, pt vizitat si potol la terase - neinclus in pret ), inapoi la port pe drumul cel mai scurt cu mic program artistic - doi dansatori greci ( pereche ) am prins noi;
statiunile de pe cele 2 brate ( hanioti, nea moudania, etc in kasandra ) si ( vourvourou, sarti, neos marmaras, porto caras, etc. in sithonia );
atentie ! plaje peste tot, de virat la dreapta din drum - surprize fantastice ( fara legatura cu surprize, stupize ); RETINETI : FACETI LA DREAPTA UNDE VEDETI SEMN DE PLAJA - asa la intamplare, nemaipomenit !
concluzia: nu stii ce sa faci mai intai....unde sa mai stai, ce sa mai vezi - au trecut 2 ani si nu mi-am revenit, desi am gustat bine si din antalya, spania...nici anul asta nu ajung, am alte destinatii grele...

din loc in loc sunt magazine gen megaimage cu tot ce vrei, noi luam fructe proaspete pt. pranz ( e cald si altceva nu merita daca ai demipensiune bufet ) - preturi ca in romania la megaimage

noi am stat cu demipensiune ( 3*+ ) si a fost superok, recomandat in opinia mea, pt. cei care se misca mult si tre' sa bage bine la ghiozdan la inceput de zi si seara vin cu foamea in gat. All inclusiv bun doar pt. cei dornici de stat la plaja, la bere, odihna, cu copii mici ( mai greu sa te misti cu ei, cateodata chiar imposibil ). E bine si la taverne, nu iesi cu mult mai scump, este nostim chiar.

scuze pt. eventuale greseli denumiri statiuni, etc.

un link util:
http://www.halkidiki...glish/index.htm

enjoy !

#52
aliki

aliki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.03.2006

View Postmetalactual, on Apr 23 2006, 11:01, said:

psakoudia este o f. buna alegere !!!

de aici se ajunge usor peste tot, cu masina proprie sau inchiriata ( 35-40 eur / zi ).

1 - ouranoupolis este foarte frumos, plaja pt. toate gusturile ( nisip, stanci ), verdeata ca la balamuc, insulite ( nu stiu daca poti sa mergi pe ele ).
2 - drumul cu masina este incredibil de frumos ( se poate merge paralel cu marea egee sau prin paduri de pini ). ramai fara glas.
3 - cel mai bine de stat in halkidiki este, in opinia mea, intre bratul kassandra si bratul sithonia. de aici se ajunge usor in orice brat in orice statiune. psakoudia este o buna alegere, nu pentru a sta acolo neaparat ( desi este superliniste si super ok ) ci pentru a pleca in fiecare zi in alta parte. poti face plaja in cate 2-3 locuri in fiecare zi, plajute si golfulete mirifice ( bratul sithonia este mai putin populat decat kasandra, bratul athos se rezuma doar la ouranoupolis ). sfarsitul de iunie - inceput de iulie este super ok, nu f. cald, fara aglomeratie - iti gasesti plaja ta cu doar 15-20 de oameni - incredibil....probabil si septembrie este ok- nu f. cald, fata de iulie si august, cand e f. cald ( eu nu prea suport, din pacate )
4 - de vizitat neaparat :
orasul salonic ( 70 km ) capitala prov macedonia - e bine duminica cand grecoteii sunt toti la plaja, dar atentie magazine inchise - in alta zi traficul este infernal ); se poate merge si la aquapark la salonic, pentru amatori de asa ceva, nu am fost nu stiu cum este;
poligiros - "capitala" kalkidiki - cand se revine dinspre oras spre mare peisajul este cu totul deosebit - se vine de la deal spre mare, colosala imagine - de oprit si admirat;
pestera petralona - foarte interesanta si bine prezentata - nu ceva iesit din comun, dar la 4 eur/ pers nu merita ratata;
boat-trip la muntele athos - se fac rezervari la agentiile locale ( noi am dat de o romanca angajata acolo si a fost super de gasca, agentia ei se afla in metamorfossi, dar se deplaseaza la hoteluri prin statiuni si te vaneaza, baietii chiar stiu sa faca bani ), costa 25 eur/pers, se pleaca din portul agios nikolaos spre capatul peninsulei athos se pe urma paralel cu partea vestica a bratului unde se afla aprox. jumatate din manastirile/siturile muntelui, oprire la ouranoupolis ( aprox 2 ore, pt vizitat si potol la terase - neinclus in pret ), inapoi la port pe drumul cel mai scurt cu mic program artistic - doi dansatori greci ( pereche ) am prins noi;
statiunile de pe cele 2 brate ( hanioti, nea moudania, etc in kasandra ) si ( vourvourou, sarti, neos marmaras, porto caras, etc. in sithonia );
atentie ! plaje peste tot, de virat la dreapta din drum - surprize fantastice ( fara legatura cu surprize, stupize ); RETINETI : FACETI LA DREAPTA UNDE VEDETI SEMN DE PLAJA - asa la intamplare, nemaipomenit !
concluzia: nu stii ce sa faci mai intai....unde sa mai stai, ce sa mai vezi - au trecut 2 ani si nu mi-am revenit, desi am gustat bine si din antalya, spania...nici anul asta nu ajung, am alte destinatii grele...

din loc in loc sunt magazine gen megaimage cu tot ce vrei, noi luam fructe proaspete pt. pranz ( e cald si altceva nu merita daca ai demipensiune bufet ) - preturi ca in romania la megaimage

noi am stat cu demipensiune ( 3*+ ) si a fost superok, recomandat in opinia mea, pt. cei care se misca mult si tre' sa bage bine la ghiozdan la inceput de zi si seara vin cu foamea in gat. All inclusiv bun doar pt. cei dornici de stat la plaja, la bere, odihna, cu copii mici ( mai greu sa te misti cu ei, cateodata chiar imposibil ). E bine si la taverne, nu iesi cu mult mai scump, este nostim chiar.

scuze pt. eventuale greseli denumiri statiuni, etc.

un link util:
http://www.halkidiki...glish/index.htm

enjoy !

Multumim!

#53
giliola

giliola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 12.04.2006
[quote name='metalactual' date='Apr 23 2006, 11:01' post='1446400']
psakoudia este o f. buna alegere !!!

multumim mult de informatii, f utile si stufoase!...

Hristos a inviat!

#54
Adid

Adid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.03.2006
Noi ne-am intors ieri de la PHILOXENIA, unde realitatea a intrecut orice imaginatie. Foarte curat, mancare excelenta, ospitalitatea gazdelor impinsa la extrem. Cand am plecat la biserica ptr slujba de INVIERE gazdele ne-au dat lumanari si pachetele de pasca cu oua rosii. Nu mai vorbesc de masa de PASTE care a fost magnifica ca si atmosfera creata de muzica live si chelnerii greci care dansau. Recomand tuturor sa mearga in acest paradis desi nu am nici un interes personal. Camerele sunt foarte curate, la balcoane era inflorit liliacul si salcamul. Totul este minunat. Apa este grozava desi plaja este ingusta. Statiunea este o aglomerare de cateva hoteluri si vile frumoase. Cateva super market-uri si taverne la greu in care se mananca calamari si creveti proaspeti cu 4 Euro portia foarte generoasa. Loc ideal ptr odihna si ptr familii cu copii mici. La PHILOXENIA este piscina, locuri de joaca ptr copii, mese ping-pong, restaurant. Se ajunge la plaja cam in 5 minute printr-o padure de pini.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate