Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Halkidiki

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
6632 replies to this topic

#2611
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

View Postwinzeln, on 30th June 2009, 20:31, said:

salut.
Vreau sa merg in halkidiki in luna august bratul sithonia, la hotel GLAVAS IN, a fost cineva la acest hotel si ce impresie i-a lasat.Stiti cumva si traseul cel mai bun de plecat din Timisoara.
Va multumesc.
Prin Serbia Macedonia.Ai o groaza de detalii pe forumul auto.

#2612
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006
A fost cineva anul acesta la Hotel Palladium - intre Kalithea si Kriopigi? Cum a fost? Cum vi s-a parut mancarea?

#2613
cher-cher

cher-cher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 03.10.2003

View PostMihai Cazac, on 27th June 2009, 22:19, said:

Ce ni s-a mai parut destul de dragut, chiar daca e si el mic, a fost Sarti, cu peisajul frumos al muntelui Athos.

He-he, dupa ce am bantuit pe forumuri si pe diverse site-uri pe internet, inclusiv pe youtube, am decis pana la urma tocmai in favoarea acestei localitati. Pe 16 august voi fi acolo. Cand ma intorc, va povestesc.
Pana atunci, sa vad daca voi gasi pe cineva care pleaca tot atunci.

#2614
Ralush86

Ralush86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.09.2008
Salutare tuturor!

M-am intors in 29 iunie din concediu in Halkidiki si m-am gandit sa impartasesc si eu cate ceva din experienta mea aici  :)  Am mers 3 cupluri  cu 2 masini si am stat in Sithonia, Metamorfossi, la hotel Blue Dolphin. E un complex foarte dragut, format cam din 14 cladiri care au fiecare cam 20 de camere. Camerele mari, dotate cu seif, frigider, AC, televizor.  Camerele de la parter (cum am avut si noi) au fiecare in fata o mini - terasa unde poti sta seara la o tigara, bere, poveste, etc. :) Camerele de la etaj cu balcon.  Baia ok, cu dus, curata, la fel si camera (se facea in fiecare zi curatenie, schimbau prosoapele, aranjau patul). In complex mai au teren de tenis, piscina mare, piscina pentru copii, loc de joaca pentru cei mici, magazin cu suveniruri , tenis de masa, darts, minigolf, terasa. Spre surprinderea noastra nu trebuia sa platim nimic pentru rachetele de tenis si celelate jocuri, trebuia doar sa mergi la receptie si sa ceri ce vrei. Despre mancare numai de bine :), sala de mese foarte mare, aranjata cu bun gust, bufet suedez, mancare foarte buna si variata, (de ex dimineata era tot felu de sunca, cascaval, branza, carnaciori, bacon, omleta, ceva specialitati grecesti, cornulete, gem, iaurt, clatite, tot ce doreai  iar seara la fel, o gramada de mancaruri plus tot felul de fructe si prajituri ca desert). Seara pe terasa erau tot felu de activitati, muzica live, bingo, karaoke, concursuri, discoteca pentru copii (in fiecare seara pana pe la 9 juma parca). Un suc pe terasa 1,5 euro, berea la halba 2,8 - 3 euro. Foarte multi nemti in complex, romani mai erau vreo 4 familii cu copii. Oricum atmosfera foarte ok, fara sa te deranjeze cineva sau sa se imbete si sa se certe careva pe acolo, oameni civilizati :).  Plaja e la 50 de metri, cam multe pietre ce-i drept da sunt si locuri cu nisip. De la hotel pana in satul Metamorfossi faceam cam 20 de minute pe jos, pe malul marii. Gasesti magazine cu suveniruri si tot felu de chestii, taverne cu preturi ok (noi am dat 20 euro 2 pers cu tot cu bautura si ne-a adus tipu niste platouri de nu am putut manca tot ) Pentru alte cumparaturi mergeam in Lidl, in orasul Nikiti, era la 7 km de hotel. In excursie am fost la Muntele Athos. 30 euro de persoana, vreo 5 ore pe mare pe langa manastiri, oprire in Ormos Panagias , am stat vreo ora jumate sa luam suveniruri si la intoarcere cam o ora pe mare, au avut program de divertisment cu muzica live si dansuri traditionale, ne-am simtit super. Pe vapor o gramada de romanasi de-ai nostri :)
Oricum recomand hotelul Blue Dolphin oricui, am auzit multe despre hotelurile din Grecia si ne asteptam la mai putin, dar am fost placut impresionati de tot. Mie personal mi s-a parut mai fain decat in poze (au site bluedolphin.gr). Pretul a fost de 470 euro pt 2 pers, 7 nopti, demipensiune, dart noi ne-am facut rezervarea in februarie si am avut parca 30 la suta reducere... Oricum e de luat in considerare pentru cine vrea sa mearga in concediu acolo anul viitor  ;)
In legatura cu drumul, am plecat la 3 noaptea din Cluj, traseu Oradea - Timisoara - Belgrad - Skopje - Thesaloniki - Metamorfossi, 1200 si ceva de km. Drumul destul de obositor si lung, cu toate opririle am ajuns pe la 7 seara la hotel. Mai greu a fost pana am iesit din tara, dupaia am mai recuperat pe autostrazi. La intoarcere ne-am oprit o noapte in Skopje, la Vila Ani, foarte ok si acolo. Am numai cuvinte de lauda despre concediu asta si ne-am simtit toti foarte foarte bine  :D

Daca aveti ceva intrebari sau nu am fost prea detailata la unele chestii va raspund cu placere. Concediu placut tuturor!

#2615
marinusa

marinusa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2009

View PostRalush86, on 1st July 2009, 16:21, said:

Salutare tuturor!
Oricum recomand hotelul Blue Dolphin oricui,... pretul a fost de 470 euro pt 2 pers, 7 nopti, demipensiune...
Daca aveti ceva intrebari sau nu am fost prea detailata la unele chestii va raspund cu placere. Concediu placut tuturor!

Imi poti spune, te rog, cum ti-ai procurat biletele? Direct de la hotel sau printr-o agentie?

#2616
Ralush86

Ralush86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.09.2008

View Postmarinusa, on 1st July 2009, 16:40, said:

Imi poti spune, te rog, cum ti-ai procurat biletele? Direct de la hotel sau printr-o agentie?

Am facut rezervarile de pe holidaycheck.de, la nemti, o sa iti apara acolo mai multe oferte de la agentii, noi am avut prin JT (asa se numea agentia) si ceilalti ce au fost cu noi prin Tjaereborg. Da is ok ambele, completezi formularu si gata, numai trebuie sa stii putina germana...  Dar cum am zis, am rezervat prin februarie, acu is mai mari preturile... Oricum in caz ca te decizi pentru una dintre agentiile astea poti sa imi scrii si o sa iti spun in detaliu cum procedeaza :)

#2617
marinusa

marinusa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2009

View PostRalush86, on 1st July 2009, 17:48, said:

Am facut rezervarile de pe holidaycheck.de, la nemti, o sa iti apara acolo mai multe oferte de la agentii, noi am avut prin JT (asa se numea agentia) si ceilalti ce au fost cu noi prin Tjaereborg. Da is ok ambele, completezi formularu si gata, numai trebuie sa stii putina germana...  Dar cum am zis, am rezervat prin februarie, acu is mai mari preturile... Oricum in caz ca te decizi pentru una dintre agentiile astea poti sa imi scrii si o sa iti spun in detaliu cum procedeaza :)
Multumesc frumos pentru raspuns! Anul asta am fost la Philoxenia Bungalows in Psakoudia. Dar am platit cat tine, desi Blue Dolphin e superior. Si tot in februarie mi-am luat biletele. Diferenta a fost data de agentiile de turism : a mea a fost romaneasca,  a ta nemteasca. Nu inteleg de ce daca iti iei bilet printr-o agentie romaneasca te costa dublu !!! Si noi am intentionat sa mergem la Blue Dolphin, numai ca pretul ne-a descurajat. Da, as dori sa-mi spui cum ai procedat. Poate anul viitor nu ne vom mai lasa pacaliti de conationalii nostri.

#2618
alinutzab

alinutzab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 29.11.2008

View Postmarinusa, on 1st July 2009, 18:41, said:

Multumesc frumos pentru raspuns! Anul asta am fost la Philoxenia Bungalows in Psakoudia. Dar am platit cat tine, desi Blue Dolphin e superior. Si tot in februarie mi-am luat biletele. Diferenta a fost data de agentiile de turism : a mea a fost romaneasca,  a ta nemteasca. Nu inteleg de ce daca iti iei bilet printr-o agentie romaneasca te costa dublu !!! Si noi am intentionat sa mergem la Blue Dolphin, numai ca pretul ne-a descurajat. Da, as dori sa-mi spui cum ai procedat. Poate anul viitor nu ne vom mai lasa pacaliti de conationalii nostri.
Si noi suntem in aceeasi situatie. Am ales tot Philoxenia pt ca la Blue Dolphin era mai scump. Data viitoare o sa incerc si eu tot prin site-ul nemtilor. Ati avut probleme sau nemultumiri mari legate de Philoxenia anul acesta? Noi mergem in august. Ultima faza tare pe care am aflat-o e ca desi platesti demi pensiune, la micul dejun ouale se platesc separat ca cica nu fac parte din menu. Mi se pare aiurea tare. Dar sa nu fiu carcotasa. Cu exceptia micului dejun, in rest se vorbeste de bine. Daca poti sa imi dai cateva detalii si despre cum ti s-a parut tie, mi-ar fi de ajutor sa-mi mai fac o idee. Multam.

#2619
winzeln

winzeln

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 29.12.2005
si eu am luat biletul printr-o agentie germana la HOTEL GLAVAS INN , a fost cineva la acest hotel? Este in sithonia

#2620
marinusa

marinusa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2009

View Postalinutzab, on 1st July 2009, 21:13, said:

Si noi suntem in aceeasi situatie. Am ales tot Philoxenia pt ca la Blue Dolphin era mai scump. Data viitoare o sa incerc si eu tot prin site-ul nemtilor. Ati avut probleme sau nemultumiri mari legate de Philoxenia anul acesta? Noi mergem in august. Ultima faza tare pe care am aflat-o e ca desi platesti demi pensiune, la micul dejun ouale se platesc separat ca cica nu fac parte din menu. Mi se pare aiurea tare. Dar sa nu fiu carcotasa. Cu exceptia micului dejun, in rest se vorbeste de bine. Daca poti sa imi dai cateva detalii si despre cum ti s-a parut tie, mi-ar fi de ajutor sa-mi mai fac o idee. Multam.

Intr-adevar, daca iti plac ouale, va trebui sa scoti bani din buzunar pentru a le avea pe masa dimineata. Noi am fost pentru a doua oara la Philoxenia si, fata de acum doi ani, au fost niste diferente destul de mari legate de mancare. Acum doi ani si micul dejun si cina erau foarte variate. Anul asta, la micul dejun erau 2 feluri de mezeluri, unul de cascaval, branza feta, rosii, masline, ardei murati, cereale de vreo 4 feluri, miere si diverse sortimente de iaurturi cu fructe, dulceata, iaurt simplu, cafea, lapte, ceai. La prima vedere ai zice ca erau destule, dar vazandu-le zilnic, timp de 7 zile, ajungi sa te plictisesti. Seara aveai de ales intre 5-6 feluri de mancare gatita, spaghete, supa. La fel de monoton. In rest, am avut noroc de o camera buna in pavilionul E, vecini linistiti, vreme excelenta si pranzuri delicioase la taverna Nikos, pe care ti-o recomand cu mult drag.

#2621
m_miruna25

m_miruna25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.12.2007
Buna!
Imi puteti spune ceva despre Philoxenia Bungalows din Sithonia? Multumesc!

#2622
gjordanro

gjordanro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 259
  • Înscris: 04.08.2008

View Postm_miruna25, on 2nd July 2009, 14:53, said:

Buna!
Imi puteti spune ceva despre Philoxenia Bungalows din Sithonia? Multumesc!

Numai pe aceasta pagina gasesti tot ce vrei! Forumul nu e birou de informatii...trebuie sa cauti...

#2623
aditzuuu1556

aditzuuu1556

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 02.06.2006

View Postm_miruna25, on 2nd July 2009, 23:53, said:

Buna!
Imi puteti spune ceva despre Philoxenia Bungalows din Sithonia? Multumesc!




E frumos!

Da si tu un search ce e plin forumu  de philoxenia!
N-am fost acolo dar cred caa stiu tot despre acesata locatie,la cati au scris pe aici! :D :D
In 2 idei - hotel  frumos(bungalouri)
             -oras mic si plictisitor

#2624
bazildan

bazildan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.05.2009

View Postm_miruna25, on 2nd July 2009, 13:53, said:

Buna!
Imi puteti spune ceva despre Philoxenia Bungalows din Sithonia? Multumesc!
Iti ofer ceva impresii(adrese)+poze . Impresiile chiar daca sunt din 2007 si 2008 , poate iti sunt de folos .

http://forum.softped...=199069&st=1368     mesaj #1381-harta complex

http://forum.softped...9         mesaj#1230

http://forum.softped...=199069&st=1584    mesaj#1602

http://picasaweb.goo...itiub/Grecia02#     poze

#2625
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006

View Postgl25mir, on 30th June 2009, 20:43, said:

tocmai am sosit din Halkidiki, hotel Portes palace-Nea potidea. Hotel slabut, superevaluat la 4 stele, este de fapt la nivel de 2-3 stele. la fel sunt si cele alaturate  Potitdea Palace, Portes Beach. Camere urat decorate si amenajate, Tv vechi cu telecomanda care de fapt nu functioneaza, aer conditionat indisponibil pana pe 1 iulie desi ofertele agentiilor de turism nu mentioneaza nimic in acest sens, un sifonier ale carui usi trebuie manipulate cu 2 maini si ceva efort, gresie pe jos in loc de mocheta, baia mai urata ca baile de pe autostrada, etc.
Cred ca ati avut ghinion sau ati fost pacaliti. Noi am avut si tv si ac functionale. Mobilierul era de calitate, camera mare si foarte curata cu pat dublu si simplu, baia mare cu cada, finisaj de marmura la chiuveta. Am avut toate dotarile de la tv, ac, frigider incapator, foen, seif, etc. Se schimbau prosoapele zilnic, curatenie, se lua gunoiul. Asternuturi de calitate si curate. Niciun miros suspect. Am fost cazati in corpul de langa piscina la parter, renovat am inteles. Copiii s-au bucurat de minunatul gazon si au alergat toata ziua fara sa le purtam de grija. Curtea interioara imensa, aerisita si frumos organizata asigurand un ambient foarte placut.  Restaurant de 5 stele, mancare variata pentru toate gusturile bine gatita. Piscina foarte frumoasa, plaja insa slabuta. Noi ne-am simtit 7 zile ca in paradis. Ne-am plimbat, ne-am relaxat. A fost frumos..

Attached Files



#2626
dislexia

dislexia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.06.2009
buna ziua
sunt noua pe forum ma descurc mai greu,la sfirsitul lunii august mergem la hotel tropical in statiunea hanioti este pentru prima oara si in masura in care cineva are timp sa ne sugerati pe ce plaje sa mergem , care ar fi mai frumoase ,noi mergem cu masina,si daca cineva a fost la acest hotel,citeva impresii.
Anul trecut am fost in thassos,atita frumusete iti taie respiratia,in masura in care voi sti raspund tuturor pe aceasta tema
Va multumesc

#2627
artemisa24

artemisa24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 04.04.2006

View Postdislexia, on 2nd July 2009, 18:29, said:

buna ziua
sunt noua pe forum ma descurc mai greu,la sfirsitul lunii august mergem la hotel tropical in statiunea hanioti este pentru prima oara si in masura in care cineva are timp sa ne sugerati pe ce plaje sa mergem , care ar fi mai frumoase ,noi mergem cu masina,si daca cineva a fost la acest hotel,citeva impresii.
Anul trecut am fost in thassos,atita frumusete iti taie respiratia,in masura in care voi sti raspund tuturor pe aceasta tema
Va multumesc
da-i si tu search pt. ca s-a scris destul de mult despre Hanioti si hotel Tropical....

#2628
bazildan

bazildan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 06.05.2009
[quote name='dislexia' date='2nd July 2009, 17:29' post='6723739']
buna ziua
sunt noua pe forum ma descurc mai greu,la sfirsitul lunii august mergem la hotel tropical in statiunea hanioti

Daca urmezi adresele vei afla multe lucruri care te vor ajuta cu siguranta .Unele sunt de anul acesta.


[url="http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=199069&st=2412&start=2412"]http://forum.softpedia.com/index.php?showt...&start=2412[/url] MESAJ#2425

[url="http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=199069&st=2466&gopid=6613416&#entry6613416"]http://forum.softpedia.com/index.php?showt...p;#entry6613416[/url]  MESAJ#2476


[url="http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g667131-d637551-Reviews-Tropical_Hotel-Hanioti_Kassandra_Halkidiki_Macedonia_Region.html"]http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review-g6...nia_Region.html[/url]

[url="http://www.hoteltropical.gr/pricelist_en.htm"]http://www.hoteltropical.gr/pricelist_en.htm[/url] Site

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate