Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sifon pe circuitul frigorific.

Cel mai adormit Hard Disk.

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus
 Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon

COM vs. RS 232 DCE

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

dylo

dylo

Junior Member

• Grup: Members
Salutare tuturor

Cred ca am o problema si nu reusessc sa deslusesc de unde si cum e.
Incep cu descrierile:
un device ce scaneaza frecvente radio (87-108 FM) produs de aztec-audemat.com.
un PC ceva mai vechi dar satisfacator (p1 166/128 Mb, MB ASUS TXP4).

Problema:
intre PC si device, pentru masuratori si alte setari imi este necesar un cablu RS232 DCE (la device).
am adus acel cablu si surpriza...COM-urile mele 1 si 2 fac glume de prost gust (nu comunica).
ideea este ca am gasit pe net variante gen RS 232 To UTP sau To USB.
in sectiunea electronice am gasit un convertor RS 232 to USB (schema si explicatii) insa mi se pare mult prea costisitor din punct de vedere al timpului si probabil si al costului.
are careva o idee in primul rand cum as putea sa deslusesc problema COM? mentionez ca placa de baza are ultimul bios flash-uit.
daca nu o posibilitate (schema) de conectare la UTP, insa si aici e o chestie cu soft-ul care nu stie decat COM nefolosind alt protocol.
vreau solutii.

Multumesc anticipat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate