Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

Insulele Canare

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#73
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postblue74lion, on 2nd September 2009, 21:03, said:

Lanzarote sau Fuereventura  ? Ce sa aleg? Nu vreau aglomeratie si agitatie pre multa, dar sa fie plaja de nisip nu foarte departe si nici aglomerata rau, iar pe insula sa fie peisaje frumoase. Din ce am citit pe aici am inteles ca e ok daca merg in octombrie, voi putea face baie si plaja
Si noi am stat la Corralejo, in nordul insulei. Acolo ai avantajul ca nu este asa un puhoi de turisti ca in sud. Chiar daca sunt mai multi turisti, poti sa-ti cauti peticul tau de plaja dupa ce o iei printre dune si faci plaja singur. Deci chiar poti sa beneficiezi de liniste. Noi am cautat sa fie si hotelul chiar la iesirea din Corralejo spre dune, ca sa fim cat mai aproape.
Lanzarote e mai salbatic, nu prea au plaje ca in Fuerteventura. Cum zicea si Basti: poti sa le faci pe amandoua. La Corralejo esti si foarte aproape de Lanzarote. Noi am trecut cu bacul, cu masina inchiriata si am facut turul insulei. In principiu nu ai voie insa sa treci pe alta insula cu masina inchiriata din Fuertev. Esti atentionat ca asigurarea nu este valabila acolo. Noi insa am mers pe barba noastra. banuiesc ca daca vrei, poti sa ceri sa-ti faca asigurare extinsa pentru ambele insule atunci cand inchiriezi masina.
Cu bacul e foarte lejer: intri, lasi masina unde iti indica baietii si apoi urci pe punte. Acolo ai un bar cu ceva bauturi calde si reci, ceva de mancare. Oricum traversarea e scurta.

#74
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007

View PostPitzifelnic, on 3rd September 2009, 17:45, said:

Si noi am stat la Corralejo, in nordul insulei. Acolo ai avantajul ca nu este asa un puhoi de turisti ca in sud. Chiar daca sunt mai multi turisti, poti sa-ti cauti peticul tau de plaja dupa ce o iei printre dune si faci plaja singur. Deci chiar poti sa beneficiezi de liniste. Noi am cautat sa fie si hotelul chiar la iesirea din Corralejo spre dune, ca sa fim cat mai aproape.
Lanzarote e mai salbatic, nu prea au plaje ca in Fuerteventura. Cum zicea si Basti: poti sa le faci pe amandoua. La Corralejo esti si foarte aproape de Lanzarote. Noi am trecut cu bacul, cu masina inchiriata si am facut turul insulei. In principiu nu ai voie insa sa treci pe alta insula cu masina inchiriata din Fuertev. Esti atentionat ca asigurarea nu este valabila acolo. Noi insa am mers pe barba noastra. banuiesc ca daca vrei, poti sa ceri sa-ti faca asigurare extinsa pentru ambele insule atunci cand inchiriezi masina.
Cu bacul e foarte lejer: intri, lasi masina unde iti indica baietii si apoi urci pe punte. Acolo ai un bar cu ceva bauturi calde si reci, ceva de mancare. Oricum traversarea e scurta.


Si eu ma gindeam tot la un hotel la iesirea din Corralejo spre dune, poate imi poti recomanda ceva, eventual si unde ai facut rezervarea.Multumesc

#75
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postblue74lion, on 3rd September 2009, 18:32, said:

Si eu ma gindeam tot la un hotel la iesirea din Corralejo spre dune, poate imi poti recomanda ceva, eventual si unde ai facut rezervarea.Multumesc
Noi am fost la Playa Park, trei stele, apartment-hotel. Pentru cele trei stele a fost foarte OK. Oricum n-am fost practic in camera decat pentru somn. Pana in centru mergeai pe jos vreo 15-20 minute. In apropiere e un mic centru comercial (parca se numea Campaneras) cu ceva magazine mici si cateva restaurante. Hotelul nu este pe malul marii, nu ai vedere la mare. Rezervarea am facut-o prin TUI. Spre dune tot cam atata, dar oricum prima portiune a dunelor nu era prea grozava si ar fi trebuit sa mergi vreo 45-50 minute pana unde era o plaja frumoasa intre dune. Asa ca mergeam acolo mereu doar cu masina inchiriata (dupa prima zi in care am incercat sa facem treaba asta mergand pe jos).
Chelnerita de la restaurant era o romanca simpatica si vorbareata, dar nu stiu daca mai este si acum acolo.

#76
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Multumesc pentru raspunsurile la obiect...Sper sa ajung in toamna asta acolo, daca nu oricum anul viitor e prima optiune de vacanta.

#77
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postblue74lion, on 4th September 2009, 19:07, said:

Multumesc pentru raspunsurile la obiect...Sper sa ajung in toamna asta acolo, daca nu oricum anul viitor e prima optiune de vacanta.
Sa mergeti ca e frumos, chiar merita.

#78
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007

View PostPitzifelnic, on 4th September 2009, 19:43, said:

Sa mergeti ca e frumos, chiar merita.


De citi bani am avea nevoie cu aproximatie, exceptind cazarea si biletul de avion. Nu sintem fanii sejururilor all inclusive, preferam sa manincam cind vrem si unde vrem. Nu ne spargem in figuri , dar nici nu vrem sa facem greva foamei.

Edited by blue74lion, 05 September 2009 - 18:08.


#79
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postblue74lion, on 5th September 2009, 18:41, said:

De citi bani am avea nevoie cu aproximatie, exceptind cazarea si biletul de avion. Nu sintem fanii sejururilor all inclusive, preferam sa manincam cind vrem si unde vrem. Nu ne spargem in figuri , dar nici nu vrem sa facem greva foamei.
Noi cheltuim in general 100 EURO/zi pentru doua persoane. Asta inseamna sa mananci pranzul si cina la restaurant unde ai chef si cam ce-ti doreste inima, micul dejun in camera fiindca este mult mai comod (din chestii cumparate de la supermarket), masina inchiriata, benzina, bilete de intrare peste tot unde iti doresti sa intri pe traseu, ceva cumparaturi. Bine-nteles ca te descurci foarte onorabil si cu 1/2 din suma asta, sunt destule cheltuieli care mai pot fi reduse sau eliminate, depinde de tine. Mancare de exemplu gasesti chiar pe toate gusturile, de la hamburgeri sau felii de pizza, trecand prin restaurantele turistice si pana la restaurante ceva mai rasarite.

#80
karisped

karisped

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.04.2008
A inchiriat cineva scutere sau motociclete in Canare ? Plec sambata si as dori detalii de la cei care au fost .

#81
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Am luat deja binele pt februarie in Canare. Dupa ce am vazut legaturile cu ferry eventual avion dintre insule, m-am hotarit pentru 3 dintre dintre insule si anume Tenerife (citeva zile deoarece am mai fost), apoi La Gomera si La Palma, nu neaparat in aceasta ordine. Deocamdata am achitat doar biletele de avion Buc - Tenerife, pt restul consider ca nu este  vreo problema daca mai amin putin. Ezit inca intre La Palma si Hierro, asa ca daca a fost cineva pe acolo il (o) rog sa posteze citeva impresii.
Mersi!!

#82
sentido

sentido

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2009

View PostPitzifelnic, on 4th September 2009, 19:43, said:

Sa mergeti ca e frumos, chiar merita.

Vrem sa mergem de Revelion in Canare o saptamana.Ce ma sfatuiesti,Tenerife sau Gran Canaria?



#83
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postsentido, on 12th October 2009, 22:43, said:

Vrem sa mergem de Revelion in Canare o saptamana.Ce ma sfatuiesti,Tenerife sau Gran Canaria?

Mie personal imi place mai mult in Gran Canaria. Poate pentru ca mai gasesti zone care nu sunt chiar asa cumplit de turistice. In Tenerife insa ai foarte multe posibilitati sa te "desfasori" ca turist, chiar si comparat cu Gran Canaria. Poti sa urci pe Teide, iti arata aia cum prajesc pulpe de pui la suflul vulcanului, e Loro Parque. Ar mai fi si muzeul infiintat de Thor Heyerdhal pe locul unde s-au excavat piramidele guansilor de la Güimar. Asta chiar mi s-a parut foarte interesant. Are el o teorie cu privire la o populatie pan-mediteraneana, care iubea sa construiasca piramide si care la un moment dat ar fi trecut chiar dincolo, in Americi. E un muzeu un pic mai altfel decat celelalte.
Oricum, mie Gran Canaria mi s-a parut cea mai OK. Daca mergi pana prin octombrie, cand se cam inchide sezonul de distractii, poti sa prinzi si niste party-uri bomba prin discotecile din centrele comerciale de prin Playa del Ingles. Stiu ca oriunde mergeam, primeam un drink gratuit la intrare si apoi, orice comandam primeam in trei exemplare: ceri o bere, mai primesti inca doua gratuite, etc. Poate ca si de revelion e la fel, dar nu stiu, n-am fost in perioada aceea.

#84
sentido

sentido

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.07.2009

View PostPitzifelnic, on 13th October 2009, 09:26, said:

Mie personal imi place mai mult in Gran Canaria. Poate pentru ca mai gasesti zone care nu sunt chiar asa cumplit de turistice. In Tenerife insa ai foarte multe posibilitati sa te "desfasori" ca turist, chiar si comparat cu Gran Canaria. Poti sa urci pe Teide, iti arata aia cum prajesc pulpe de pui la suflul vulcanului, e Loro Parque. Ar mai fi si muzeul infiintat de Thor Heyerdhal pe locul unde s-au excavat piramidele guansilor de la Güimar. Asta chiar mi s-a parut foarte interesant. Are el o teorie cu privire la o populatie pan-mediteraneana, care iubea sa construiasca piramide si care la un moment dat ar fi trecut chiar dincolo, in Americi. E un muzeu un pic mai altfel decat celelalte.
Oricum, mie Gran Canaria mi s-a parut cea mai OK. Daca mergi pana prin octombrie, cand se cam inchide sezonul de distractii, poti sa prinzi si niste party-uri bomba prin discotecile din centrele comerciale de prin Playa del Ingles. Stiu ca oriunde mergeam, primeam un drink gratuit la intrare si apoi, orice comandam primeam in trei exemplare: ceri o bere, mai primesti inca doua gratuite, etc. Poate ca si de revelion e la fel, dar nu stiu, n-am fost in perioada aceea.

Multam fain!Acum sap dupa oferte.Si eu as inclina ptr Gran Canaria,dar nu detaliaza nimeni despre excursii,poate nu am citit cu atentie.M-ar interesa localuri cu muzica live,in special flamenco.In Tenerife as putea face programul de acasa pe zile si am vazut un hotel "Roca Nirvana" care are piscina asa cum am avut in Creta si ne-a placut f mult.Cand inoti oceanul pare o continuare a piscinei.



#85
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postsentido, on 13th October 2009, 18:05, said:

Multam fain!Acum sap dupa oferte.Si eu as inclina ptr Gran Canaria,dar nu detaliaza nimeni despre excursii,poate nu am citit cu atentie.M-ar interesa localuri cu muzica live,in special flamenco.In Tenerife as putea face programul de acasa pe zile si am vazut un hotel "Roca Nirvana" care are piscina asa cum am avut in Creta si ne-a placut f mult.Cand inoti oceanul pare o continuare a piscinei.

Eu nu m-as astepta la mare lucru de la localurile cu muzica live in Canare in general. In special in cea ce priveste flamanco. Daca vrei flamenco, atunci trebuie sa te duci in Andalusia sau in Madrid. In Canare trebuie sa iei ceea ce gasesti: soare, mare, peisaje, mancare, discoteci, scufundari, etc. Daca te duci pentru altceva, o sa fii dezamagit. In general totul pe insule e destul de turistic, orientat in special spre englezi+ceva vikingi si teutoni.

#86
bbogdann

bbogdann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 09.12.2003

View Postremg, on 12th October 2009, 20:01, said:

Am luat deja binele pt februarie in Canare. Dupa ce am vazut legaturile cu ferry eventual avion dintre insule, m-am hotarit pentru 3 dintre dintre insule si anume Tenerife (citeva zile deoarece am mai fost), apoi La Gomera si La Palma, nu neaparat in aceasta ordine. Deocamdata am achitat doar biletele de avion Buc - Tenerife, pt restul consider ca nu este vreo problema daca mai amin putin. Ezit inca intre La Palma si Hierro, asa ca daca a fost cineva pe acolo il (o) rog sa posteze citeva impresii.
Mersi!!

Cat ai dat pe bilete si la ce companii?Noi vrem tot la anul in feb sau martie.....am fost anul acesta in tenerife si ne-a placut f mult...
dar la anul vrem sa mai schimbam insula..

#87
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View Postbbogdann, on 19th October 2009, 18:14, said:

Cat ai dat pe bilete si la ce companii?Noi vrem tot la anul in feb sau martie.....am fost anul acesta in tenerife si ne-a placut f mult...
dar la anul vrem sa mai schimbam insula..

tarom: buc - madrid: 127 EUR/pers
iberia: madrid -tenerife: 157 EUR.pers
binter canarias: tenerife - la palma: 50 EUR
Se poate gasi si mai ieftin, insa doresc sa ajung intr-o zi in La Palma cu destul intre escale.

#88
polbr

polbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 11.04.2007
Salutare,

Am fost de Craciun in Gran Canaria, statiunea Puerto Rico.

Detalii vacanta:
- zbor Vueling din Barcelona 3h 20 min. aprox, vacanta cumparata online www.logitravel.com;
- Sosire in Las Palmas, capitala, buna de shopping si vizita oras;
- 7 zile in Puerto Rico, sudul insulei.

Observatii:
- Insula e buna de vacanta la soare iarna, de Craciun au fost 26-27 grade, am facut si baie.
- in principiu statiunile din sud sunt mai calde cu cateva grade decat cele din nord (asa scrie peste tot, insa cand am fost in las Palmas, capitala din nord, era cu 3-4 grade mai cald si vremea mai frumoasa decat in Puerto Rico in sud, unde am stat noi),
- dimineata si seara aveam nori, ziua e scurta, eventual o ploaie de vara de 5-10 min., apoi in intervalul 10-17 soare potrivit pt. plaja si baie.
- (iarna) nu e atmosfera inabusitoare chiar daca e cald.
- toata insula e stancoasa, din ce am vazut noi; in Puerto Rico hotelurile (aparthoteluri in majoritate, insa utilate si aranjate) sunt cocotate pe culmi, pana jos e ceva de mers. Un drum cu taxi aprox. 3 euro de la "poale" - centrul statiunii - pana sus.
- in "oras" gasesti de toate, locuri variate pentru a lua masa, pub-uri, baruri, orientare nordico-anglo-irlandeza, denumiri specifice peste tot. Mancarea ieftina cam peste tot, dar nu prea variata: steak, chips, pizza, paste, peste. Insa fructele "exotice" gen papaya, mango fiind "la prima mana", nu sunt de ratat - coapte, proaspete, ieftine etc.

Shopping - in general dughenele tip bazar, chinezariile care au invadat cam toate statiunile, suveniruri care de care mai chicioase, cu greu gasesti sa faci o selectie. Multe magazine care vand haine si parfumuri "de firma", electronice "ieftine" :-), noi nu ne-am aventurat, am citit pe forumuri multi englezi care s-au "fript" - ori erau copii, ori defecte mascate, ori daca cumperi o camera foto/video pana iei accesoriile separat ajungi mai scump decat la noi, ori la plata cu CARDUL i-a incasat 1700 euro in loc de 170 si nu a vazut decat pe extras inapoi in UK etc. In Las Palmas insa, fiind oras in toata regula, e safe, exista mall-uri unde poti cumpara de toate, preturile nu semnificativ mai mici de cat in RO, desi peste tot insulele sunt prezentate ca tax-free.

Mi-au placut:
- peisajele, vegetatia luxurianta, culorile vii, clima extraordinara. Practic e o destinatie apropiata si nu prea scumpa si poti merge oricand.
- retea buna de autobuze locale - cu cativa euro te plimbi intre statiuni, Din Las Palmas de la aeroport pana la Puerto Rico in sud - 57 km - costa 7 euro si face cam 45 min. puerto Mogan, o statiune la cativa km de Puerto Rico, foarte cocheta, face 10 min si costa 1.5 euro.

Nu mi-a placut:
- localnicii, acelasi stil hispano/latin, pe alocuri "romanesc". Trebuie intrebat despre un program/o ruta, verificat, lucrurile se mai modifica fara anunt, si nu sunt organizate foarte bine tot timpul.
- nu se vorbeste engleza peste tot, mai poti avea surprize.
- sentimentul mai acut decat in alte parti ca se incearca sa se tepuiasca turistul, poate si dupa ce am citit travel reviews ale englezilor. Desi nu am patit niciunde. Atentie la unele localuri/magazine, pot include asa zise "taxe" suplimentare de 5-10%, de ex. am avut un 5% pe o nota de la restaurant.

Edited by polbr, 02 January 2010 - 10:49.


#89
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 02.11.2007
topicul asta nu ar intra mai bine la Vacante in Spania?
acolo sunt si topicurile pentru insulele componente, de ce arhipelagul ar sta la Exotice?

#90
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Tocmai m-am intors din Canare, de data aceasta insulele vizate fiind La Palma si Tenerife.
Transportul convenabil, via Madrid, cu Tarom, Iberia si Binter Canarias, fara probleme deosebite (doar o intirziere de 2 ore la plecare cu Iberia, de era sa pierd legatura).
Insula este vulcanica cum sint si celelalte, inverzita in nord si arida in sud.
Preturi convenabile, cel putin in aceasta perioada, iar turisti predominant germani de virsta a treia. Una din statiuni, Puerto Naos si un complex, Teneguia Pricess par a fi impinzite numai de nordici cu fite.
Mult mai pitoresc este Tazacorte un port in vestul insulei de unde se pot face excursii in larg si capitala Santa Cruz, de un pitoresc aparte.
Ca obiective, Caldera Taburiente cu Roque de Los Muchachos, de unde se vede o mare de nori. Tot acolo este observatorul astronomic, avind unul dintre cele mai mari telescoape din Europa.,
Pentru drumetii, Ruta de los Volcanes ofera privelisti inedite fiind destul de accesibila, atit pentru mers pe jos cit si pentru amatorii de mountain bike.

In sud, se poate urca lejer pe 2 vulcani, Teneguia si San Antonio. Din diverse puncte inalte ale insulei se pot vedea intr-o zi senina, Tenerife(Teide desigur), La Gomera si Hierro, insulele  invecinate.
Soselele in stare buna dar nu de viteza avind in vedere curbele dese, nu asa de strinse ca in Tenerife totusi.Cele din nordul extern si sud erau in reparatii dupa ploile de saptaminile dinainte.
Plajele sint destul de putine, cu nisip fin negru, insa nu era de baie in aceasta perioada, cei mai multi stateau la plaja sau faceau surf.
Pe total, o insula placuta si linistita, mult mai verde ca Tenerife, Fuerteventura sau Lanzarote cu plantatii multe de bananieri si oameni linistiti si amabili.
Pentru cine cauta distractie nu este cea mai buna alegere, insa pentru cei care doresc liniste si peisaje deosebite poate fi o alegere.

Dupa o traversare cu ferry de cca 6 ore am ajuns in Tenerife. Cum nu este prima data, am fost mai mult in locuri nebatute de turisti, majoritatea nordici si englezi.
Teide ramine la fel de impresionant ba chiar mai impunator cu conul alb de zapada.

Insula se pare ca a simtit declinul turistic generat de criza si mai ales s-a resimtit in urma ploilor anterioare. De fapt am prins citeva furtuni cu vinturi de peste 100 km /h, dar de scurta durata. Una din ele a facut ca Los Cristianos si imprejurimile sa ramina fara electricitate 2 zile. Au fost 2 seri romantica daca vezi partea buna, cu toate restaurantele de pe faleza in intuneric, illuminate doar de lumina luminarilor.
Punctul forte pentru care am ales Tenerife de data acesata a fost carnavalul de la Santa Cruz, si nu am regretat.(oameni veseli care stiu sa se distreze, si care pentru o perioada au uitat de tot prinsi in vraja carnavalului). Despre celelalte obiective din Tenerife s-a tot scris asa ca atasez citeva foto de la ca nu mai insist cu asta.
Atasez foto din La palma si de la Carnaval:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate