Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Insulele Canare

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Am fost anul trecut in Tenerife cu o excursie de o zi in insula La Gomera.
As dori sa vad si celelelte insule. A fost cineva in vreuna din ele? (Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma).
Cum vi se par comparativ cu Tenerife?

#2
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Nu a fost nimeni....sau nu merita?

#3
stefan_fane

stefan_fane

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.12.2006
salut.
poate ne spui tu prima data cum a fost in tenerife. cat te-a costat distraxia??? o excursie de-o zi e cam putin.
as vrea sa ma duc neaparat in la palma. intentionez sa ma duc in barcelona cu autocarul, dar de acolo cum pot ajunge pe insula??
astept raspunsul tau,poate niste poze.

#4
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

 stefan_fane, on Jan 8 2007, 09:27, said:

salut.
poate ne spui tu prima data cum a fost in tenerife. cat te-a costat distraxia??? o excursie de-o zi e cam putin.
as vrea sa ma duc neaparat in la palma. intentionez sa ma duc in barcelona cu autocarul, dar de acolo cum pot ajunge pe insula??
astept raspunsul tau,poate niste poze.


O zi a fost doat in La Gomera, insula invecinata. In total am stat 11 zile, 7 in Playa de las Americas si 4 in Puerto de la cruz.
Costurile au fost(2 persoane) cam asa:
-avion 800 EUR
-cazare:800 EUR
-de cheltuit cca 7-800 EUR
Despre Tenerife s-a tot scris pe forum, asa ca pot spune doar ca a meritat toti banii. Mi-a placut in special relieful variat, diversitatea plajelor, conditiile, parcurile (loro Parque de neratat).
Ceva foto am pus pe forum aici http://forum.softped...t...52505&st=90

#5
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Din Barcelona poti ajunge pe insula doar cu avionul. Cu ferry te rupe la bani!

#6
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Sint aproape hotarit. Sper ca in septembrie-octombrie sa merg in Grancanaria.
Probabil prin august o sa fac rezervarile. Intentionez sa stau in Puerto Rico.
Daca a mai fost cineva si are ceva sfaturi sint binevenite.
Multumesc!

#7
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 06.08.2005
Salut,

Fost prin amandoua. In Tenerife a fost mult mai bine, stat la Los Gigantes si am avut multe de facut/vazut/umblat - Masca, El Teide pana in varf (pe jos), Loro & Puerto Cruz, Las Americas, croaziere etc. Ceva poze aici
In Gran Canaria stat langa Puerto Rico, inspre Playa de Amadores (plaja amantilor  :lol: ), frumusel oraselul si ieftin, un meniu complet pentru doua persoane la baruletele alea de pe plaja 7-8 euro; E o faleza artificiala care se intinde pe cativa km, foarte placuta pentru plimbari de seara, clasicul portulet si bazarul arabizat. Nu prea e mare lucru de facut/vazut prin Gran Canaria in afara de zona cu dune sahariene de la oraselul urmator inspre aeroport, i-am uitat numele. Sa mergi fara copii pe acolo, ca e locul de intalnire international al baieteilor homo, si plimbandu-te pe plaja dai de cete de toate varstele si aspectele in tricou si palariuta si atat.  Sau cupluri unisex in tandreturi...  Poze nu prea
Daca obiectivul e in principal apa, nisip, soare, relaxare, Puerto Rico & Gran Canaria sunt OK.

Edited by SIR, 27 June 2007 - 22:42.


#8
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Si noi am programat o scurta escapada in Gran Canaria, intre 2-6 ianuarie 2008, cu avion Buc-Barcelona-Las Palmas di cu cazare si demipensiune la Lopesan Costa Meloneras Resort 4*+. Ceea ce doream sa aflu de la cei care au mai fost iarna pe acolo, ar fi sanse de plaja/baie in aceasta perioada sau doar de vizitat? Ce ar fi de vizitat? Ma intereseaza mai ales peisajele, nu monumentele istorice...

#9
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

 SIR, on Jun 27 2007, 22:17, said:

Salut,

Fost prin amandoua. In Tenerife a fost mult mai bine, stat la Los Gigantes si am avut multe de facut/vazut/umblat - Masca, El Teide pana in varf (pe jos), Loro & Puerto Cruz, Las Americas, croaziere etc. Ceva poze aici
In Gran Canaria stat langa Puerto Rico, inspre Playa de Amadores (plaja amantilor  :lol: ), frumusel oraselul si ieftin, un meniu complet pentru doua persoane la baruletele alea de pe plaja 7-8 euro; E o faleza artificiala care se intinde pe cativa km, foarte placuta pentru plimbari de seara, clasicul portulet si bazarul arabizat. Nu prea e mare lucru de facut/vazut prin Gran Canaria in afara de zona cu dune sahariene de la oraselul urmator inspre aeroport, i-am uitat numele. Sa mergi fara copii pe acolo, ca e locul de intalnire international al baieteilor homo, si plimbandu-te pe plaja dai de cete de toate varstele si aspectele in tricou si palariuta si atat.  Sau cupluri unisex in tandreturi...  Poze nu prea
Daca obiectivul e in principal apa, nisip, soare, relaxare, Puerto Rico & Gran Canaria sunt OK.


In Tenerife am fost in septembrie si a fost OK, tocmai de aceea intrebam de Grancanaria.  Am vazut media temperaturilor din luna octombrie si arata tentant: 25-26 grade in aer si 22-23 apa.  Dar nu se compara cu impresiile cuiva care a fost in perioada asta (octombrie). Asa ca astept impresii!  :D

#10
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,314
  • Înscris: 06.08.2005
Sfarsit de decembrie:
Attached File  DSC_1644.jpg   266.73K   1097 downloads

#11
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

 SIR, on Jul 8 2007, 21:57, said:

Sfarsit de decembrie:
DSC_1644.jpg


Gata! E clar!! :D

#12
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

 SIR, on Jul 8 2007, 22:57, said:

Sfarsit de decembrie:
DSC_1644.jpg

Mersi mult!!! Deci sunt sanse de plajaaaaaaaa!!!!

#13
gusteru

gusteru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 24.11.2005

 remg, on Jan 6 2007, 12:26, said:

Am fost anul trecut in Tenerife cu o excursie de o zi in insula La Gomera.
As dori sa vad si celelelte insule. A fost cineva in vreuna din ele? (Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma).
Cum vi se par comparativ cu Tenerife?
vineri m-am intors din La Palma.
nu stiu cum e in tenerife, dar aici nu e turism de masa. insula e 45x29 km dar distantele sint mari pentru ca drumurile sint gen transfagarasan. numai linga aeroport poti sa folosesti viteza a 4 a.
plaje nu prea sint si care sint au nisipul negru si cam mult pietris care face intrarea in apa dificila, insa apa e calda si surprinzator de curata . pentru amatorii de snorkeling e un paradis, inoti parca intr-un acvariu. sint doua cataramane care fac iesiri pe mare unde poti inota cu delfini.
amatorii de drumetii au nenumarate trasee, de la plimbari pe vulcani si cimpurile de lava la tunelele apeductelor si padurile tropicale si de cactusi( acupunctura garantata si gratis). atentie insa, apa nu se gaseste pe nici un traseu

#14
deliapaun

deliapaun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.08.2007
buna
ma gandesc la o vacanta de craciun in las palmas, gran canaria sau playa del ingles. stie cineva ceva de vremea din decembrie in insulele canare? alte idei pt decembrie? suntem tineri ne place distractia asa ca nu stiu exact ce statiune sa aleg mai calduroasa...
mersi

Edited by deliapaun, 20 August 2007 - 18:36.


#15
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Salutare tuturor!

Stie cineva daca in octombrie functioneaza cursele de ferry intre Grancanaria si Tenerife?
Pe site-urile celor 2 companii care opereaza (Fred Olsen si Armas), nu imi afiseaza nimic in aceasta luna, iar la e-mail nu raspunde nimeni :D


Mersi!

#16
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
In Lanzarote a fost cineva? ma interesau impresii...

#17
danutza2

danutza2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 11.08.2005
Noi am fost in iunie in Fuerteventura.A fost tare frumos.O combinatie intre ocean,munte vulcanic si desert.Super!
Uite mai jos un link cu poze de acolo.

http://www.arcor.de/...albumID=4019345

#18
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
M-am intors astazi dupa un scurt sejur in Gran Canaria unde...incredibil...dar chiar e de plaja, adica, desi peste tot apare ca a fost sau este temperatura de 21-22 grade, stand la soare sunt 28 grade, te incingi bine si faci si baie (in piscine, caci in ocean erau valuri cam mari). Hotelul la care am stat este nemaipomenit, Gran Hotel Lopesan Costa Meloneras, apare cu 4* dar bate bine unele de 5*...are o minunatie de piscine....nu am cuvinte....Ne-am hotarat ca la anul sa mergem sa stam mai mult, vreo 7-10 zile, de Revelion.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate