Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Case Tuning/Modding Projects

- - - - -
  • Please log in to reply
1229 replies to this topic

#37
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005

View Postpungulus, on Jan 13 2007, 13:16, said:

nu l-am strans la maxim pt k sparge plexiglasul , l-am strans cat sa stea fix
uite niste poze:

si apropo de ventilatorul de pe usa sa sti k mi-a scazut temperatura de la placa de baza cu aproape 10 C, in momentul asta temp de la mobo este 25 C daca deschid capacul trece de 30 C
Asta depinde si daca ai senzorul de temp in dreptul ventilatorului :)

#38
WizzBizz

WizzBizz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 27.09.2005
Pungulus, carcasa ta a fost cumparata cu cele doua placi de plexiglass preinstalate sau le-ai montat tu ? In curand o sa postez cateva poze cu pc-ul meu.

#39
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006
ceva poze :
prima e cu  cu capacul case-ului
Attached File  IM000156.jpg   38.08K   396 downloads
asta e cu schimbarile facute acum : cooler gigabyte
Attached File  IM000159.jpg   53.4K   379 downloads
ultima e cu capacul pus pe case, configuratia veche cu fostul cooler
Attached File  IM000171.JPG   87.76K   580 downloads

mai am de reparat/curatat cele 4 ventilatoare de 80 (trebuie sa inventez un cotroller de turatie dar imi cam lipseste timpul/ cheful ) si trebuie sa  imi fac oridine in cabluri ca stau toate aiurea (inca nu stiu daca sa le imbrac in banda izolatoare albastra (ca in ultima poza )sau sa caut alta solutie.

@  The_Napster :  scuze, nu am vrut sa iti fur ideea cu forumul special pt.  modding, cred ca iti doresti acelasi lucru ca si mine adica o sectiune destinata special modding-ului si nu doar un thread.
spor la lucru , daca pot sa te ajut cu ceva idei, solutii, oricand.

Edited by r0tt3en, 13 January 2007 - 22:17.


#40
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Ma bucur ca ni te alaturi.
Intrebare: cata galagie iti fac toate ventilatoarele? :lol:

#41
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

View PostThe_Napster, on Jan 13 2007, 22:23, said:

Ma bucur ca ni te alaturi.
Intrebare: cata galagie iti fac toate ventilatoarele? :lol:

titan avea o serie de ventilatoare de 80mm transparente cu 3 leduri (rosu , verde, albastru, sau combinatie ). http://www.titan-cd....c8025l12cld.htm - pagina de la producator
http://www.dako.ua/rus/news/?nid=67 - un review (e in ruseste dar are poze interesante)
cand am vazut primul am ramas impresionat tocmai pt ca nu suna, pana la urma am cumparat 5   :P  am pus cate 2 pt ca vreau sa le tin subturate 1300-1400rpm  (zgomot mai mic ) si vreau volum mare de aer pe radiatorul placii video. (cele de pe capac aruca aer de afara pe placa video, cele din spate scot aerul cald din carcasa).  

pe cooler aveam un nenorocit de ventilator la 2500 rpm acum am scapat de el :) e mult mai liniste.

Edited by r0tt3en, 13 January 2007 - 23:17.


#42
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Eu nu am mai dat gauri pe placa laterala de plexi.. se simte asta putin la temperatura procesorului, placii video si la MB, dar sa speram ca se va rezolva cand vine ventilatorul de 120mm. Daca nu, cred ca o sa ii pun un blowhole in partea superioara si sa maresc gaurile din partea frontala de unde sa traga aer un vent de 80mm.

#43
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

View PostThe_Napster, on Jan 13 2007, 23:32, said:

Eu nu am mai dat gauri pe placa laterala de plexi.. se simte asta putin la temperatura procesorului, placii video si la MB, dar sa speram ca se va rezolva cand vine ventilatorul de 120mm. Daca nu, cred ca o sa ii pun un blowhole in partea superioara si sa maresc gaurile din partea frontala de unde sa traga aer un vent de 80mm.

mergi pe ventilatoare de 120,  volum mai mare de aer, turatie mai mica zgomot mai mic. nu stiu daca este o idee foarte buna sa gauresti partea superioara a carcasei, pot pica obiecte in carcasa  . cum ai rezolvat cu cablurile de alimentare si panglicile ??

#44
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Nu stiu sigur daca pot folosi un vent de 120mm in partea frontala in fata cage-ului pentru HDDuri din cauza spatiului. Nu pot nici chiar sa lipesc HDD-urile de ventilator. Trebuie sa exista un spatiu confortabil intre ele. De picat obiecte... nu stiu si nu cred. De obicei am grija la asa ceva, carcasa sta si ea intr-un loc mai ferit... poate o sa pun un grilaj cu gauri foarte mici... dar acesta are si un efect de reducere asupra fluxului de aer si mai creeaza cativa dB. Cat despre cablu panglica... nu prea e asezat bine acum, cu toate ca am vazut un tutorial frumos. Cand o sa am bani o sa cumpar unul rotunjit blue UV.

#45
pungulus

pungulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 20.11.2005

View PostThe_Napster, on Jan 13 2007, 21:05, said:

Asta depinde si daca ai senzorul de temp in dreptul ventilatorului :)

senzorul e pe placa de baza

#46
deeamica

deeamica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2007

View PostThe_Napster, on Jan 13 2007, 21:04, said:

Arata bine dar baga-te pe cable management la greu. Pune si tu capacul de la bay-ul de cdrom :)
Cat despre blowhole-u de sus, cred ca mai bine era daca lasai la nivel. Puteai sa pui in fan grill petalic pe interior si il vopseai negru.
da, mai e de lucrat. apropo de grill-ul de sus, gaura nu e perfect taiata si un fan grill pe interior nu ar fi aratat neaparat bine, nici mie nu-mi plac prea mult fan grill-urile astea dar altele nu prea am gasit.ce-i in fata tre sa acopar ca arata intr-adevar nasol...dar bay-ul e la vopsit.....mai e un pic pana e gata.

#47
pungulus

pungulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 20.11.2005

View PostWizzBizz, on Jan 13 2007, 21:59, said:

Pungulus, carcasa ta a fost cumparata cu cele doua placi de plexiglass preinstalate sau le-ai montat tu ? In curand o sa postez cateva poze cu pc-ul meu.

practic e cam asa: am luat un schelet de carcasa am luat masuri si am facut din rame + plexiglass peretii
ce am vrut eu neaparat a fost usa laterala pe balamale. initial am vrut sa fac pe ambele parti dar dreapta e fixata k sa ii dea mai multa stabilitate, in rest am gasit un telescop in casa si l-am prins in spatele carcasei k sa stea castile, butoanele din fata le aveam de la alta carcasa mai veche si usb-urile la fel, alteceva ... am vopsit-o pe dinauntru(nu f bine da se remediaza)
acum carcasa e destul de grea aprox 12kg

#48
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005

View Postpungulus, on Jan 14 2007, 00:46, said:

senzorul e pe placa de baza
Eu ma refer la pozitia lui pe placa de baza. Daca e in dreptul ventilatorului sau nu.

#49
pungulus

pungulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 20.11.2005

View PostThe_Napster, on Jan 14 2007, 01:05, said:

Eu ma refer la pozitia lui pe placa de baza. Daca e in dreptul ventilatorului sau nu.

asta nu stiu , ventilatoru ala e bagat direct pe placa de baza

#50
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005

View Postpungulus, on Jan 14 2007, 01:13, said:

asta nu stiu , ventilatoru ala e bagat direct pe placa de baza
Verifica manualul placii de baza pentru pozitie.

#51
pungulus

pungulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 20.11.2005

View PostThe_Napster, on Jan 14 2007, 01:15, said:

Verifica manualul placii de baza pentru pozitie.

nu gasesc, poate sa fie chiar in mufa? sau cum tre sa arate un senzor din asta?

Edited by pungulus, 14 January 2007 - 01:55.


#52
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Zi-mi te rog modelul exact al placii de baza. Uneori e si sub forma unui firicel cu un capat bifurcat.

#53
pungulus

pungulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 20.11.2005

View PostThe_Napster, on Jan 14 2007, 15:42, said:

Zi-mi te rog modelul exact al placii de baza. Uneori e si sub forma unui firicel cu un capat bifurcat.

asus p5ld2 se

#54
r0tt3en

r0tt3en

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 20.05.2006

View Postpungulus, on Jan 11 2007, 22:30, said:

salutari din nou , iata si carcasa mea

Attachment 1.JPG

Attachment 2.JPG

Attachment 3.JPG

Attachment 4.JPG

Attachment 5.JPG

Attachment 6.JPG

Attachment 7.JPG

Attachment 8.JPG

Attachment 444.JPG

f misto carcasa, felicitari.
am vazut ca ai folosit  cablurile uv reactiv, reactioneaza cumva la lumina albastra a ledurilor, sau doar in prezenta neoanelor uv

am gasit  un kit de modat cablurile de la sursa (plasa  si termocontractil uv ) AC Ryan FlexSleeve™ Kits - 26,66RON (atex) dar nu am decat leduri albastre (nimic in uv) si ma intrebam daca merge doar cu leduri care se apropie de spectrul ala.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate