Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Case Tuning/Modding Projects

- - - - -
  • Please log in to reply
1229 replies to this topic

#19
pungulus

pungulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 20.11.2005
neoanele sunt akasa si le-am luat de la best
modelul nu il stiu k nu mai am cutia
oricum era o cutie de carton cu o poza cu neoane pe ea
si are 2 neoane inauntru

Edited by pungulus, 11 January 2007 - 23:21.


#20
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Best, best, best, deja ma enerveaza... in CT nu prea au mai NIMIC la Best. Ca sa nu mai zic ca nici site-u nu mai merge, cu tot cu DOL.

Edited by The_Napster, 11 January 2007 - 23:28.


#21
pungulus

pungulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 20.11.2005
doar sa iti comanzi din bucuresti atunci de pe la pc garage sau pczone sau pc coolers
www.pcgarage.ro  www.pc-coolers.ro www.pczone.ro
si nu mai stiu daca imi mai amintesc iti zic
ce e nasol e k tre sa platesti livrarea pana acolo

#22
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Sunt la a 2-a comanda pe pcgarage... deja m-au lasat fara bani. Poate era mai bine ceva local, dar ce sa fac... ma descurc. Daca ai planuri vreodata sa vi in CT si ai timp sa treci sa cumperi una alta, ma anunti si pe mine, dau o bere :cheers:

#23
pungulus

pungulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 20.11.2005
k , daca e sa ajung vreo data te anunt inainte

#24
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Am vazut ca unii au confectionat un amortizor pentru ventilatoare. E un fel de garnitura intre ventilator si carcasa, ceva din material gen cauciuc, silicon, etc. Ce materiale se pot folosi si cum e recomandat sa fie prins. La ce grosime si latime ar trebui? Chiar are efect sau e doar efectul de auto-sugestie?

#25
pungulus

pungulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 20.11.2005
yo am unu din ala la ventolatorul de pe usa carcasei (uite-te la poze )
dupa mine are efect.  exista si pt sursa
sunt din caociuc si imbraca ventolatorul si are si gauri deja facute pt suruburi
yo vreau sa imi iau si pt sursa

Attached File  P1010057.JPG   154.25K   662 downloads

Attached File  P1010063.JPG   163.71K   471 downloads

#26
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View PostThe_Napster, on Jan 11 2007, 23:40, said:

Am vazut ca unii au confectionat un amortizor pentru ventilatoare. E un fel de garnitura intre ventilator si carcasa, ceva din material gen cauciuc, silicon, etc. Ce materiale se pot folosi si cum e recomandat sa fie prins. La ce grosime si latime ar trebui? Chiar are efect sau e doar efectul de auto-sugestie?

daca faci o garnitura pe toata suprafata de contact, dar din ceva cauciuc subtire, nu cred ca rezolva mare lucru. ca sa amortizeze vibratiile, cauciucul ala trebuie sa fie elastic, ori la grosimi mici, nu prea are de unde. mai degraba pui garnituri doar la suruburi, dar mai groase. eu am facut garnituri dintr'o camera de roata de masina :P tai un patrat cu latura de aprox 4 cm, il impaturesti in 4 si dai o gaura cu un pistol de lipit in centru. asa, garnitura e mai groasa si plierea cauciucului ii confera proprietatile unui arc.

#27
pungulus

pungulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 20.11.2005
cauciucul de la garnitura e moale si chiar are efect , eu unul sunt multumit
e adevarat conteaza si ventilatorul cat e de zgomotos

Edited by pungulus, 12 January 2007 - 22:31.


#28
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Sa inteleg ca ai pus in cele 4 colturi o suprafata elastica groasa, gaurita, sub forma unei garnituri. Surubul l-ai strans pana la maxim sau l-ai lasat mai liber?

#29
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Eu nu pricep la le ajuta atatea ventilatoare mari pe carcasa  :cursing: .
E doar o prosteala in pc modding, in carcasa nu sunt temperaturi de 100* ca sa dati caldura afara.Singura treaba care se intampla e ca ramaneti cu praf pe componente (+ galagie cand se aduna praf pe palele ventilatoarelor.)

#30
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Mie sincer imi place sa am grija de obiectele care le folosesc cel mai des si sa le fac sa arate prezentabil. Cum altii isi pun ultimul motor sub capota sau isi iau cel mai trendy telefon de pe piata, mie imi place sa imi fac pc-ul cat mai functional si performant. In carcasa nu sunt temperaturi de 100 grade pentru ca exista coolere. Cauta pe net filme in care arata ce se intampla dupa ce scoti coolerul si o sa intelegi. Daca nu stiai, performante maxime se pot obtine din componente la o temperatura optima. Despre aspectul vizual nici nu cred ca mai are rost sa mai zic ceva. E pur si simplu estetic. Cat despre silentiozitate... tie iti place un calculator care face ca frigideru romanesc sau ca unul nemtesc?
LE: Daca nu ai inteles inca, sursa principala de zgomot la un ventilator nu este firicelul de praf de pe pale.

Edited by The_Napster, 13 January 2007 - 13:05.


#31
pungulus

pungulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 20.11.2005
nu l-am strans la maxim pt k sparge plexiglasul , l-am strans cat sa stea fix
uite niste poze:

Attached File  garnitura_1.JPG   152.25K   191 downloads

Attached File  garnitura_2.JPG   143.8K   110 downloads

Attached File  garnitura_3.JPG   142.31K   72 downloads

Attached File  garnitura_4.JPG   142.63K   64 downloads

Attached File  garnitura_5.JPG   152.87K   86 downloads

si apropo de ventilatorul de pe usa sa sti k mi-a scazut temperatura de la placa de baza cu aproape 10 C, in momentul asta temp de la mobo este 25 C daca deschid capacul trece de 30 C

#32
deeamica

deeamica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2007
hello! am si eu o carcasa putin modata, mai am de muncit la ea dar vroiam sa vad si eu cateva pareri.

Attached File  1.JPG   260.2K   424 downloads  Attached File  2.JPG   258.17K   239 downloads       Attached File  3.JPG   258.7K   277 downloads  Attached File  4.JPG   259.96K   360 downloads

Attached File  5.JPG   261.83K   196 downloads  Attached File  6.JPG   230.36K   182 downloads       Attached File  7.JPG   256.54K   213 downloads  Attached File  8.JPG   228.96K   119 downloads

Attached File  9.JPG   209.38K   151 downloads

#33
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View PostThe_Napster, on Jan 13 2007, 12:43, said:

Sa inteleg ca ai pus in cele 4 colturi o suprafata elastica groasa, gaurita, sub forma unei garnituri. Surubul l-ai strans pana la maxim sau l-ai lasat mai liber?
la mine e o suprafata elastica subtire (camera de cauciuc de masina), dar impaturita in 4.
poti sa pui si un material mai gros, daca e elastic, dar cred ca e mai greu de gasit.
camera de cauciuc gasesti gratis la orice service de umflat, centrat, peticit, etc roti de automobil :D
surubul nu trebuie strans tare, trebuie sa fie strans atat cat sa stea ferm si sa ramana loc de putin joc, care va amortiza eventualele vibratii ale ventilatorului.
pungulus: daca e moale cauciucul, este ok. doar ca asa cum ai tu, pe toata suprafata de contact dintre placa si ventilator, e mai greu de confectionat acasa, singura solutie fiind achizitionarea din magazine specializate :P
deeamica: carcasa arata bine, desi eu nu ma omor dupa luminite, dar cablurile din interior nu sunt tocmai optim aranjate :P

Edited by proxtu, 13 January 2007 - 18:57.


#34
deeamica

deeamica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.01.2007
asta am avut pana acum, dar vreau sa-mi iau cable sleeving albastru tip plasa( sunt mai putin rigide si se aranjeaza mai bine).

#35
pungulus

pungulus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 20.11.2005
proxtu , poti sa postezi niste poze cu garnitura aia de care vorbesti , k sunt curios cum arata

#36
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Arata bine dar baga-te pe cable management la greu. Pune si tu capacul de la bay-ul de cdrom :)
Cat despre blowhole-u de sus, cred ca mai bine era daca lasai la nivel. Puteai sa pui in fan grill petalic pe interior si il vopseai negru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate