Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Soferi de camion ( tir )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1755 replies to this topic

#325
350142

350142

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.07.2008
care e treaba cu vizita medicala? Se face la o data la un an sau cum?(parca asa era prin niste intrebari de mecanica pt carnet, nu mai retin exact) In ce consta? (adica sunt sanse sa pici?)

Si pentru ce categorie de soferi se face? (de ex daca lucrezi pe basculanta mai faci medicalu' anual?)

#326
royalflush

royalflush

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.11.2008
Salut tuturor de pe acest forum ! Sunt unu din cei care are permis cu cteg.BE CE si as vrea sa stiu sigur daca pentru angajare in Italia imi trebuie atestat. M-ar ajuta mult un raspuns cat mai sigur si daca se poate rapid. Va multumesc anticipat si drumuri late ! contact : [email protected]

#327
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006

View Post350142, on Nov 4 2008, 18:07, said:

care e treaba cu vizita medicala? Se face la o data la un an sau cum?(parca asa era prin niste intrebari de mecanica pt carnet, nu mai retin exact) In ce consta? (adica sunt sanse sa pici?)

Si pentru ce categorie de soferi se face? (de ex daca lucrezi pe basculanta mai faci medicalu' anual?)
Vizitele medicale se fac anual si pshiologicul la 2 ani.   Daca lucrezi ca sofer profesionist cu C  sau C+E  iti trebuie vizite medicale obligatoriu.

View Postroyalflush, on Nov 18 2008, 21:51, said:

Salut tuturor de pe acest forum ! Sunt unu din cei care are permis cu cteg.BE CE si as vrea sa stiu sigur daca pentru angajare in Italia imi trebuie atestat. M-ar ajuta mult un raspuns cat mai sigur si daca se poate rapid. Va multumesc anticipat si drumuri late ! contact : [email protected]

De obicei cere atestat si pe Italia.  Daca nu ai aici te pune sa faci acolo.

#328
4ochi

4ochi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.11.2008
imi doresc si eu sa devin sofer profesionist, dar am putin vederea slabita la distanta, crede-ti ca ar fi o piedica in angajare?

#329
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
distanta insemand cati metri ?
si eu am purtat ochelari cand am fost mic , si am renuntat la ei (fara sa ma vindec) si cred ca nici acuma nu vad perfect (de vazut vad bine si de aproape si la distanta ..dar eu stiu ..) si nu am avut probleme sau iau C-ul , si nu cred ca o sa am nici la angajare ..

(daca e doar un pic slabita si nu are cum sa isi dea seama angajatorul  , nu o sa ai probleme .. problema e sa fii sigur pe tine , si sa nu o comiti grav din cauza asta ..)

Edited by Campers, 24 November 2008 - 17:55.


#330
fratelemeu

fratelemeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.11.2008

View PostMAK, on Jan 9 2007, 15:43, said:

Tiristii, au o lume a lor, nu toata lumea poate sa faca ce fac acesti oameni.
Nu va uitati la banii ce-i cistiga, ii cistiga meritat.
Citi dintre voi ati putea sa stati departe de prieteni/familie, si asta nu o zi, o saptamina, ci poate 6 luni sau mai mult pe an ?
Si eu m-am gindit la meseria asta, dar asta era buna pe vremea lui Ceasca. Si acum fac multi Km, citeodata conduc mai mult de 12 ore, dar sint acasa aproape in fiecare noapte, si ma simt de nota 10 cind deschid usa casei mele, imi fac tabieturile, si dorm in patul meu.
si ce lucrezi acuma?

#331
ugly_cat2003

ugly_cat2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.05.2008

View Postrusu15leu, on Jun 26 2008, 17:32, said:

nu te as sfatui


nu as sfatui pe nimeni sa incerce la de rooy eu am fost si....
    

    Salut colegu'

Intamplarea face ca am ramas fara munca de vreo saptamana din cauze de faliment si am fost chemat la un interviu la astia la...De Rooy. Care e treaba cu ei? Are sens sa ma duc sau stau linistit si mai caut? Apropos,stie cineva vreo firma serioasa prin zona Targovistei? Ploiesti,Pitesti,etc... Ca am ramas fara munca acum,cum e mai rau...sarbatori,rate  :D ,....

#332
max11

max11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.01.2007

View Postmilan_fan, on Oct 18 2008, 15:33, said:

daca am 70 000 euro merita sa imi iau un cap tractor si o semiremorca si sa ma apuc de aceasta meserie ????
Si eu am avut 105 mii , iar acu dupa ce am  cumparat doua camioane ma cert toata ziua cu nevasta fiindca nu am un ban in buzunar si toti banii ii dau pe simeringuri, ambreiaje, bucse etc..
  Sfatul meu sincer : Man , forget-it ....., transporturile merg ca naiba , anii 90-98 s-au dus de mult

#333
LUKE_19_58

LUKE_19_58

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.12.2008
Sunt nou pe acest forum,vreau ca unul s-au mai multi colegi sa-mi dea si mie informatii daca detin s-au daca au lucrat in DANEMARKA ca soferi TIR prin firma intermediara :POP SI FIII:cu sediul in ZALAU.are postat pe EJOBS un anunt pentru soferi TIR.Eu va multumesc dinainte daca puteti sa-mi dati o mana de ajutor ca sa nu-mi iau teapa.LUKE va ureaza drumuri cit mai bune si kilometri multi fara evenimente.

View Postugly_cat2003, on Dec 3 2008, 02:08, said:

Salut colegu'

Intamplarea face ca am ramas fara munca de vreo saptamana din cauze de faliment si am fost chemat la un interviu la astia la...De Rooy. Care e treaba cu ei? Are sens sa ma duc sau stau linistit si mai caut? Apropos,stie cineva vreo firma serioasa prin zona Targovistei? Ploiesti,Pitesti,etc... Ca am ramas fara munca acum,cum e mai rau...sarbatori,rate  :D ,....

Colegu,eu am venit de trei saptamini in tara de la DE ROOY,am cerut demisia din cauza unui planer care te face la salariu,ai sa intrebi cum?foarte bine,dai spaga iei salariu nu-i dai spaga nu iei salariu,respectivul escroc se cheama MIRCEA SERBAN FLORIN de loc din ORADE,la DE ROOY este bine atita timp cit ai un planer bun,polonez,olandez,oricare alt planer decit individul de sus.Acum fiind probleme cu criza asta,DE ROOY si-a redus activitatea dind soferi afara pe capete,motivele le au bine intemeiate,nu stiu dece mai au postat anuntul pe ROMANIA-BRASOV ca angajeaza soferi cind ei vor sa lucreze nu-mai cu bastinasii lor,Romanii mai sunt acolo,unii dau cu matura,altii cara table de la masinile dezmembrate care se caseaz,s-au daca nu aduc camioane de la DAF in curtea DE ROOY.Daca mai doresti informatii iti stau la dispozitie....

View PostLUKE_19_58, on Dec 9 2008, 14:19, said:

Sunt nou pe acest forum,vreau ca unul s-au mai multi colegi sa-mi dea si mie informatii daca detin s-au daca au lucrat in DANEMARKA ca soferi TIR prin firma intermediara :POP SI FIII:cu sediul in ZALAU.are postat pe EJOBS un anunt pentru soferi TIR.Eu va multumesc dinainte daca puteti sa-mi dati o mana de ajutor ca sa nu-mi iau teapa.LUKE va ureaza drumuri cit mai bune si kilometri multi fara evenimente.



Colegu,eu am venit de trei saptamini in tara de la DE ROOY,am cerut demisia din cauza unui planer care te face la salariu,ai sa intrebi cum?foarte bine,dai spaga iei salariu nu-i dai spaga nu iei salariu,respectivul escroc se cheama MIRCEA SERBAN FLORIN de loc din ORADEA,la DE ROOY este bine atita timp cit ai un planer bun,polonez,olandez,oricare alt planer decit individul de sus.Acum fiind probleme cu criza asta,DE ROOY si-a redus activitatea dind soferi afara pe capete,motivele le au bine intemeiate,nu stiu dece mai au postat anuntul pe ROMANIA-BRASOV ca angajeaza soferi cind ei vor sa lucreze nu-mai cu bastinasii lor,Romanii mai sunt acolo,unii dau cu matura,altii cara table de la masinile dezmembrate care se caseaza,s-au daca nu aduc camioane de la DAF in curtea DE ROOY.Daca mai doresti informatii iti stau la dispozitie....


#334
Yuzaky

Yuzaky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.12.2008

Buna Tuturor!!!

Numele meu e Costel nu am decat doar 16 ani acusa impliniti si am si eu o rugaminte eu sunt pasionat de camione si de tot acest domeniu am o ambitie in mine de a ma face sofer de tir,camion de nu mai pot astepta pana la varsta de 21 de ani.
Astept sa fac 21 de ani sa iau carnetul sa fac ceva experienta in tara dupa care sa incerc sa lucrez in S.U.A, Canada, Germania.
Imi poate oferi si mie vreun sofer de tir niste informatii cum este pe la inceputul "carierei" ?sau informati legate despre cum au ajuns ei sa practice acasta meserie.
         Va multumesc frumos pentru cei care ma pot ajuta .Mulumesc pentru cei care ma spirjina!!!

#335
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005

View Postroyalflush, on Nov 18 2008, 22:51, said:

Salut tuturor de pe acest forum ! Sunt unu din cei care are permis cu cteg.BE CE si as vrea sa stiu sigur daca pentru angajare in Italia imi trebuie atestat. M-ar ajuta mult un raspuns cat mai sigur si daca se poate rapid. Va multumesc anticipat si drumuri late ! contact : [email protected]
Pentru Italia NU iti trebuie nici un fel de atestat , doar permisul valabil .

#336
Yuzaky

Yuzaky

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.12.2008
esti sofer de tir profesionist?:)

#337
-Gabitzu-

-Gabitzu-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.12.2008
Va rog frumos ajutatima si pe mine. Sunt sofer am condus foarte mult timp pe cutie manuala si acum am primit o masina cu cutie semiautomata un Volvo FH12 420 cp . ecxplicatim si mie despre afisajul de la bord si semnificatia literelor care apar pe afisaj si functile butoanelor de langa maneta. Multumesc

#338
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006

View Post-Gabitzu-, on Dec 21 2008, 22:39, said:

Va rog frumos ajutatima si pe mine. Sunt sofer am condus foarte mult timp pe cutie manuala si acum am primit o masina cu cutie semiautomata un Volvo FH12 420 cp . ecxplicatim si mie despre afisajul de la bord si semnificatia literelor care apar pe afisaj si functile butoanelor de langa maneta. Multumesc
   Ti-am raspuns in topicul facut de tine

Edited by blaster_bh, 22 December 2008 - 17:32.


#339
-Gabitzu-

-Gabitzu-

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.12.2008
SAti traiasca
Dar daca o are in sange ?  :mellow: ce crezi

#340
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006

View Post-Gabitzu-, on Dec 24 2008, 02:45, said:

SAti traiasca
Dar daca o are in sange ?  :mellow: ce crezi
Sper ca fetita mea de 2 luni sa nu o aiba  :)

#341
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 30.01.2006
SUnt si alte meserii mai urate, eu sunt navigator, voi va plangeti ca va vedeti familiile doar in week-end, eu....

Visul meu e sa ajung sofer de tir, or sa fie mai putini bani pe luna de munca, si chiar media anuala o sa fie probabil mai mica, dar macar week-end-ul e week-end, sau ma rog, o sa am timp liber in timpi mai apropiati. Ideea e ca deocamdata am doar B-ul, si nu stiu cine m-ar angaja fara experienta pe camioane. Am condus de vreo 2 ori camioane in viata, si mi s-a parut super marfa, mai greu cu parcarea, dar m-am descurcat onorabil pentru un super incepator.
SIngura sansa ramane sa-mi cumpar camionul meu, dar nu stiu cu contractele cum sa ma descurc, unde sa caut, ce licente-mi trebuie, de unde se iau, etc, etc. prea multe intrebari la care nu gasesc acum raspuns, cand mi-oi cumpara camionul, ca o sa-l cumpar precum orbii fara un viitor pus la punct, poate o sa aflu mai multe, sau poate ma ajutati voi, cei care stiti.  :bigeyed:

Oricum, viata de tirist, indiferent ce zic altii, cel putin 5 ani de acum incolo as practicao cu o placere incredibila.

#342
savimbi

savimbi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 28.01.2007

View Postblaster_bh, on Dec 24 2008, 08:42, said:

Sper ca fetita mea de 2 luni sa nu o aiba  :)



Ea poate nu....doar ginerele.... :naughty:  :naughty:  :naughty:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate