Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Soferi de camion ( tir )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1755 replies to this topic

#307
mishu_emine

mishu_emine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 26.08.2007

 milan_fan, on Oct 18 2008, 16:33, said:

daca am 70 000 euro merita sa imi iau un cap tractor si o semiremorca si sa ma apuc de aceasta meserie ????

uitate un pic pe bursa transport la categoria anunturi....si iti dai seama singur cum merge....
doar daca ai nevoie de transport pt firma ta..sau cu contracte...daca nu ii ff greu de descurcat treaba

#308
covex_robu

covex_robu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.06.2008
peste o sapt am si eu examenul pt cat C.vreau sa intreb ca pt o basculanta din asta mai nou sau o betoniera am nevoie de atestat?daca poate cineva sa imi raspunda as fi tare recunoscator. va multumesc precizez ca am 19 ani si pe 30 fac un an de permis cat B

#309
catalin gramada

catalin gramada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.02.2007
Salut
E mai greu de facut manevre cu un cap tractora+semiremorca decit cu un autocamion+remorca ?
Ce presupune verificarea (inspectarea tehnica) inainte de drum ? N-am gasit pe nicaieri informatii referitoare la lucrul asta. Am avut o cunostinta care a picat la un interviu in Montreal din cauza ca patronului nu i-a placut cum omul a facut inspectia masinii.
Multumesc

#310
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005

 covex_robu, on Oct 20 2008, 13:53, said:

peste o sapt am si eu examenul pt cat C.vreau sa intreb ca pt o basculanta din asta mai nou sau o betoniera am nevoie de atestat?daca poate cineva sa imi raspunda as fi tare recunoscator. va multumesc precizez ca am 19 ani si pe 30 fac un an de permis cat B
Da,este nevoie de atestat.

 catalin gramada, on Oct 20 2008, 17:24, said:

Salut
E mai greu de facut manevre cu un cap tractora+semiremorca decit cu un autocamion+remorca ?

Ce presupune verificarea (inspectarea tehnica) inainte de drum ? N-am gasit pe nicaieri informatii referitoare la lucrul asta. Am avut o cunostinta care a picat la un interviu in Montreal din cauza ca patronului nu i-a placut cum omul a facut inspectia masinii.
Multumesc

Este mai greu cu remorca decat cu semiremorca deoarece remorca are o articulatie in plus.Sa vezi ce garari fac soferii din tarile scandinave cu camioaanele lor interminabile...

In ceea ce priveste partea a doua a intrebarii,ai mai jos un fragment din ORDIN nr. 1.497 din 9 noiembrie 2006
privind procedura de examinare pentru obþinerea permisului de conducer

Quote

B. Aptitudini ºi mod de comportare supuse testarii, specifice pentru categoriile C, CE, D ºi DE, respectiv pentru subcategoriile C1, C1E, D1 ºi D1E
a) Pregãtirea ºi controlul tehnic al vehiculului din punctul de vedere al siguranþei traficului. Candidaþii trebuie sa facã dovada capacitãþii de a se pregati pentru conducerea în siguranta, prin respectarea urmãtoarelor cerinþe:
1. sa regleze scaunul pentru a obþine o poziþie corecta;
2. sa regleze oglinzile retrovizoare, centurile de siguranta ºi, eventual, rezematoarele pentru cap;
3. sa efectueze o verificare sumarã a franelor, direcþiei, farurilor, dispozitivelor reflectorizante, semnalizatoarelor ºi claxonului;
4. sa controleze servofrana, servodirectia, starea pneurilor, a piulitelor de fixare a rotilor, a aripilor, a parbrizului, a ferestrelor ºi a stergatoarelor de parbriz, a fluidelor, în special uleiul de motor, lichidul de rãcire, lichidul pentru spalatorul de parbriz; sa urmãreascã indicaþiile tabloului de bord, inclusiv ale dispozitivului de înregistrare a vitezei;
5. sa controleze presiunea aerului, rezervoarele de aer ºi suspensia;
6. sa controleze elementele de securitate legate de încãrcarea vehiculului: caroseria remorcii, obloanele de încãrcare, mecanismul de încãrcare, dacã este cazul, sistemul de închidere a cabinei, modul de încãrcare, fixarea încãrcãturii, numai pentru categoriile C ºi CE, respectiv pentru subcategoriile C1 ºi C1E;
7. sa controleze mecanismul de cuplare ºi conexiunile sistemului de franare ºi ale circuitului electric, numai pentru categoriile CE ºi DE, respectiv pentru subcategoriile C1E ºi D1E;
8. sa fie capabili sa ia mãsurile speciale pentru securitatea vehiculului, sa controleze caroseria remorcii, uºile de serviciu, ieºirile de urgenta, instrumentarul de acordare a primului ajutor, stingatoarele ºi alte echipamente de siguranta, numai pentru categoriile D ºi DE, respectiv pentru subcategoriile D1 ºi D1E;


#311
catalin gramada

catalin gramada

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.02.2007
Multumesc tuturor pt. raspunsuri
Bolo e f. intersant documentul la care ai facut referire, Ms mult.

#312
covex_robu

covex_robu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.06.2008
multumesc mult bolo . dar mai am o intrebare daca stie cineva care ar fii pretul aproximativ al atestatului ?

Edited by covex_robu, 21 October 2008 - 11:28.


#313
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Pentru marfa,scolarizarea + examinarea costa 300 lei iar eliberarea cartonasului de la ARR costa 40 lei.

#314
covex_robu

covex_robu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 30.06.2008
si eu care ma gandeam ca e 4-500 de euro :)) ms mult inca odata

#315
luchiano_888

luchiano_888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.09.2008

 Nicu90, on Sep 13 2008, 21:52, said:

E misto tare.Sa trebuiasca sa conduci 2 3 zile la rand in continuu sa dormi in 48 de ore 3 4 ore maxim, si sa conduci in continuu cu ochii dupa ARR .
Mult colegu' , mult (eu nu conduc mai mult de 15 ore/zi). Ia-ti un coleg. ;)

#316
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,127
  • Înscris: 14.09.2007
Stiu asta de la o cunostinta care lucreaza pe tir in tara, si este platit la km si stiu ca baga km la greu .Am fost de cateva ori cu el si intradevar este foarte obositor.
Deocamdata am doar B-ul , pe tourism cum se spune intre soferi ;)

#317
luchiano_888

luchiano_888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.09.2008

 datace, on Feb 5 2007, 22:11, said:

O sa vezi cand o sa ti iei amenda de la ARR! Nu o sa ti convina nici tie nici patronului sa va jucati cu diagramele. Taranii de la ARR va executa! Ca soferi platesti o amenda de cel putin 10 bulioane si lu nea patronu poate sa i ridice LICENTA DE TRANSPORT.
Amenzile le plateste patronul (doar el imi pune marfa in spate). treaba mea e sa car marfa din A in B , nu sa platesc amenzi in punctul C. :D

#318
350142

350142

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.07.2008
care e treaba cu vizita medicala? Se face la o data la un an sau cum? si in ce consta? (adica sunt sanse sa pici?)

Si pentru ce categorie de soferi se face? (de ex daca lucrezi pe basculanta mai faci medicalu'  anual?)

#319
floryn73

floryn73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.10.2008
Salut Andy. Sunt multi adolescenti care viseaza la ce vrei tu dar parerea mea este sa te orientezi la alte job-uri. Cunosc toate avantajele si dezavantajele acestei meserii. La varsta ta am patit acelasi lucru iar acum dupa 17 ani de tir si peste 1.000.000 de km constat ca am pierdut 17 ani din viata prin parcarile din tara si europa. Fetita mea are acum 10 ani si daca adun zi cu zi cat am stat langa ea nu stiu daca adun cateva luni. Daca ai sa alegi aceasta meserie nu poti sa mai scapi de ea este ca un virus. Sfatul meu este un NU hotarat acestei meserii. Cu ce te va incalzi peste ani ca vei sti toate parcarile din europa,curvele si cainii. Daca vrei sa vizitezi locuri o poti face si in concediu ptr ca in cursa nu vezi decat sosele , campuri si peisaje. Acum soferia de tir nu mai este o sursa de venit cum era cu multi ani in urma iar daca vrei sa te angajezi doar sa te plimbi nu o sa mai ai viata privata. Atat timp cat esti sanatos esti "sclavul" patronului si al banilor iar daca te imbolnavesti esti renumita piesa de schimb. Mai va astept cu intrebari dar sfatul meu este ca nu suntem platiti la munca pe care o facem.

#320
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006

 floryn73, on Oct 30 2008, 13:47, said:

Salut Andy. Sunt multi adolescenti care viseaza la ce vrei tu dar parerea mea este sa te orientezi la alte job-uri. Cunosc toate avantajele si dezavantajele acestei meserii. La varsta ta am patit acelasi lucru iar acum dupa 17 ani de tir si peste 1.000.000 de km constat ca am pierdut 17 ani din viata prin parcarile din tara si europa. Fetita mea are acum 10 ani si daca adun zi cu zi cat am stat langa ea nu stiu daca adun cateva luni. Daca ai sa alegi aceasta meserie nu poti sa mai scapi de ea este ca un virus. Sfatul meu este un NU hotarat acestei meserii. Cu ce te va incalzi peste ani ca vei sti toate parcarile din europa,curvele si cainii. Daca vrei sa vizitezi locuri o poti face si in concediu ptr ca in cursa nu vezi decat sosele , campuri si peisaje. Acum soferia de tir nu mai este o sursa de venit cum era cu multi ani in urma iar daca vrei sa te angajezi doar sa te plimbi nu o sa mai ai viata privata. Atat timp cat esti sanatos esti "sclavul" patronului si al banilor iar daca te imbolnavesti esti renumita piesa de schimb. Mai va astept cu intrebari dar sfatul meu este ca nu suntem platiti la munca pe care o facem.
Si eu ca sofer ii dau dreptate lui Florin.  Eu am o fetita ce sa nascut acum o saptamana si sunt in concediu inca dar ma gandesc cand incep lucrul cum o sa fie.  Eu acum nu pot sta mai mult de 10 min sa nu o vad.  E pacat de familie ca sunt departe de ea zile intregi.  Dar nu stiu ce as putea face aici sa castig macar jumate din cat fac pe camion.

#321
floryn73

floryn73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.10.2008

 blaster_bh, on Oct 30 2008, 22:35, said:

Si eu ca sofer ii dau dreptate lui Florin.  Eu am o fetita ce sa nascut acum o saptamana si sunt in concediu inca dar ma gandesc cand incep lucrul cum o sa fie.  Eu acum nu pot sta mai mult de 10 min sa nu o vad.  E pacat de familie ca sunt departe de ea zile intregi.  Dar nu stiu ce as putea face aici sa castig macar jumate din cat fac pe camion.
Blaster sa stii ca asa am zis si eu ce am sa fac ca sa castig bani si sa renunt la TIR. totul este sa cauti si vei gasi posturi bune de sofer { eu asta stiu sa fac cel mai bine} care nu trebuie sa mai fii plecat cu anii. Eu am gasit un post in care lucrez 2 saptamani pe luna si acum recuperez timpul pe care nu l-am petrecut alaturi de fetita

#322
Crazy Trucker

Crazy Trucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 23.11.2006

 floryn73, on Oct 31 2008, 18:10, said:

Blaster sa stii ca asa am zis si eu ce am sa fac ca sa castig bani si sa renunt la TIR. totul este sa cauti si vei gasi posturi bune de sofer { eu asta stiu sa fac cel mai bine} care nu trebuie sa mai fii plecat cu anii. Eu am gasit un post in care lucrez 2 saptamani pe luna si acum recuperez timpul pe care nu l-am petrecut alaturi de fetita


Esti un fericit,am un baietel de 8 luni si il vad in weekenduri si inca e bine ca am weekend-urile libere! :P

#323
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006

 Crazy Trucker, on Nov 1 2008, 15:48, said:

Esti un fericit,am un baietel de 8 luni si il vad in weekenduri si inca e bine ca am weekend-urile libere! :P
Sa iti traiasca si sa nu il faci sofer de camion     :wallbash: :wallbash:

#324
Crazy Trucker

Crazy Trucker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 23.11.2006

 blaster_bh, on Nov 1 2008, 16:35, said:

Sa iti traiasca si sa nu il faci sofer de camion     :wallbash: :wallbash:

Orice dar nu sofer! :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate