Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Soferi de camion ( tir )

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1755 replies to this topic

#1639
radar5

radar5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2013
Multumesc pt. raspunsuri.
Eu ma gandeam sa fiu inlocuitorul soferilor care pleaca prin concedii. Ca sa nu stea TIR-ul cat isi face omul concediu, sa ma cheme, cand si cand, pe mine.O cursa la doua luni, sa zicem, sau cum se nimereste. Ca pot pleca si vara, doar ca-mi convine mai mult toamna-iarna. Atunci pot baga intensiv. Oare asa am sanse?
Drumuri bune!

#1640
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Asa ceva cine nu ar cauta de lucru dar nu gasesti ori esti la program angajat ori asa numa ca iti pica pe la vreun prieten,ruda sa faci o cursa cu el sau ceva.Dar asa ceva slabe sanse la firme.La ce program vrei tu incearca la astia ce aduc masini de dincolo mergi si vii in cateva zile si iara stai 3 4 zile acasa sau 1 luna iara mergi.

#1641
radar5

radar5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2013
Multumesc pt. idee.
Ma gandesc ca eu n-as avea cerinte mari (nu carte de munca, nu bonus pt. vechime in firma, nu leafa cand treaba stagneaza din lipsa comenzi...). Sa imi depun dosar la mai multe firme cu care sa tin legatura si poate ciupesc cateva curse pe an.
Oare daca sunt serios si spun de la inceput ce-mi doresc, mai am sanse? Ca nu prea-mi sta in caracter sa ma angajez o cursa doua si apoi sa intrerup, sa-i incurc. Mai bine nu m-apuc.

#1642
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,082
  • Înscris: 14.09.2007
Fara carte de munca nu cred ca te ia nimeni,la ce amenzi sunt .
Fara suparare,dar astea sunt sf-uri,cand o sa faci tu experienta incat sa te poti descurca singur,si cine ar avea incredere in tine ?

#1643
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
Parerea mea, daca te descurci te descurci bine de la prima/primele curse, nu trebuie sa mergi zeci de ani sa te invete cineva cum sta treaba. Cred ca e mai mult educatie si putin curaj.

#1644
radar5

radar5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2013

View PostNicu90, on 26 septembrie 2013 - 19:46, said:

Fara carte de munca nu cred ca te ia nimeni,la ce amenzi sunt .
Fara suparare,dar astea sunt sf-uri,cand o sa faci tu experienta incat sa te poti descurca singur,si cine ar avea incredere in tine ?
Se pot face contracte cu termen limitat. Tot carte de munca inseamna, dar doar atat cat este cursa. Acum legea muncii permite si contracte pt. zilieri.
Despre experienta...pai am mentionat; incep intensiv un an, un an si jumatate, doi poate, dar ulterior sa caut curse ocazionale.
De incredere, nu stiu ce sa zic, dar prin faptul ca am casa proprietate, familie, copii, n-am cazierul patat, nici referinte aiurea...poate se indura vreun patron, doi sa riste. Sa ma considere "roata de rezerva" :)

#1645
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Da' ceilalti cum au inceput i-ai intrebat?

#1646
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Fara suparare,soferi ca tine sunt la toate colturile.Pentru munca temporara ai sanse doar la o firma cu 1-2masini bagate pe comunitate si sa schimbi soferii cate 2-4 saptamani la o perioada de 8-12.Dar ai sanse minime sa petreci sarbatorile sau luna august alaturi de cei dragi.
Daca o singura data e nevoie de tine si tu din diverse motive ai alte planuri iti poti lua adio.Daca ai fi un sofer experimentat si ai avea ceva cunostinte printre patroni ar fi posibil sa muncesti cum vrei tu dar ca incepator sansele sunt nule.
Prin tara sigur vei castiga putini bani, nu merita efortul si nici riscurile generate de trafic.In general iarna este mai putin de lucru,de cand da primavara incep basculele si constructiile.
Cine angajeaza soferi la negru risca  sa nu primeasca daunde de la asigurari in caz de accident.

#1647
radar5

radar5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2013
Multumesc tuturor. Scoala oricum o fac, poate-mi va folosi candva, ca la ce vremuri is...Daca reusesc sa si lucrez, bine, daca nu, asta e, de foame nu mor. Eu voi cauta sa muncesc, ca la furat nu ma pricep :) (nu-s parlamentar).
Va urez drumuri bune si poate...o sa va salut si din vreun TIR, ceva...

#1648
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Inca nu am studiat piata, dar din experienta voastra puteti sa imi spuneti cam care ar fi sansele reale ca un incepator(fara pile, fara relatii, doar cu experienta din scoala si cea data de categoria B anterioara) sa fie angajat la inceput pe rute interne? Ma refer la sofer de TIR nu de basculanta sau betoniera  pe santier.  E de preferat o perioada de acumulare de experienta pe "basculanta" ? Multumesc.

#1649
coracao

coracao

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 25.04.2008
http://www.transport...6jSoZw.facebook

Ca sa ne lamurim de ce zic toti ca romanii sunt hoti. Argeseni prinsi la furat de motorina in Spania.

#1650
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Si inca o intrebare care sa completeze postul #1648 de mai sus:
La ARR ce atestate e mai bine sa faci? am inteles ca transport marfa, colete si ADR. Dar ADR chiar e util pt. inceput inceput sau sunt bani dati degeaba?

#1651
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Adr e cam inutil pentru incepatori.Si eu l-am facut cand ma plictiseam in concediu si nu am avut nevoie de el.Nu o sa ti dea nimeni sa conduci cisterna daca esti incepator.Pentru inceput obtine-l pe cel pentru marfa.

#1652
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
Multumesc Bolo, realizez ca ai dreptate.
Poti sa iti dai cu parerea putin si la postul #1648 de mai sus?

#1653
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Cred ca mai mari sunt sanse de gasit ceva pe comunitate caci de ea cam fuge lumea.Pe tara sunt multi soferi cu experienta care stiu foarte bine cum merg treburile,multi dintre ei nu vor sa mearga pe international,unii sunt prea in varsta,altii nu ar face fata...

#1654
Gabriel97

Gabriel97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2014
Cei care sunt pasionati de tiruri/camioane care arata foarte bine sunteti invitati pe aceasta pagina de facebook "Camioane Tunate". ;)

#1655
robertmora

robertmora

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.09.2014
da eu cunosc soferi batrani experimentati care mreg pe tara si castiga ca pe comunitate si macar sunt acasa asa zic iei pe comunitate ii cam nasol daca se intampla ceva cam greua te ajuta cineva si la servis is preturi de preturi

#1656
procurorsef

procurorsef

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 30.09.2014
Scuze bolo, dar adr nu inseamna doar cisterna
Poti cara cosmetice si trebuie adr
Vopseluri adr
Posta(dhl de ex) adr
Ptr bin laden  daca lucram nu trebuie adr
Viata de sofer nu e asa cum se vede din afara camionului

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate