Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Reglaje din meniul service la monitoarele LCD LG

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 15.11.2006
Am achizitionat un monitor LG L1952S. Mereu oftam dupa vechiul meu CRT Dell, pentru ca ma deranja foarte tare un aspect. Oricat reglam din stralucire, contrast, sharpness, etc., nu reuseam sa vad culorile atat de intense ca la vechiul meu monitor (adica galbenul folderelor sa fie galben, nu galben spalacit; la fel cu taskbarul). Ma gandeam ca ar fi de vina tehnologia LCD.
Pana am vazut la cineva un model L1919 (ceva mai slab adica), care se vedea perfect din acest punct de vedere. Dupa ceva cautari, am dat peste meniul service. Adica se opreste monitorul, se asteapta cateva secunde, se tine apasat butonul menu (de sus), si se apasa pe butonul power, mentinandu-le apasate pana se aprinde ecranul. In acest moment, apasarea pe butonul menu va duce la afisarea meniului service, unde, printre altele exista offset si gain pe fiecare componenta de culoare. Am modificat offsetul in jos cu 10 puncte si iata ca se vede si monitorul meu frumos cu sharpnesul la 0!
Numai ca acum as vrea sa aflu si explicatia acestui lucru, avand in vedere valorile ciudate (neegale), precum si a modului de determinare altfel decat ochiometric. Si, daca se poate, pentru cine are monitor LG LCD, sa puna pe forum valorile de la offset si gain gasite in meniul service (asta pentru o mica comparatie intre modele, serii de fabricatie)

#2
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

View Post[i_unit], on Jan 4 2007, 10:01, said:

Am achizitionat un monitor LG L1952S. Mereu oftam dupa vechiul meu CRT Dell, pentru ca ma deranja foarte tare un aspect. Oricat reglam din stralucire, contrast, sharpness, etc., nu reuseam sa vad culorile atat de intense ca la vechiul meu monitor (adica galbenul folderelor sa fie galben, nu galben spalacit; la fel cu taskbarul). Ma gandeam ca ar fi de vina tehnologia LCD.
Pana am vazut la cineva un model L1919 (ceva mai slab adica), care se vedea perfect din acest punct de vedere. Dupa ceva cautari, am dat peste meniul service. Adica se opreste monitorul, se asteapta cateva secunde, se tine apasat butonul menu (de sus), si se apasa pe butonul power, mentinandu-le apasate pana se aprinde ecranul. In acest moment, apasarea pe butonul menu va duce la afisarea meniului service, unde, printre altele exista offset si gain pe fiecare componenta de culoare. Am modificat offsetul in jos cu 10 puncte si iata ca se vede si monitorul meu frumos cu sharpnesul la 0!
Numai ca acum as vrea sa aflu si explicatia acestui lucru, avand in vedere valorile ciudate (neegale), precum si a modului de determinare altfel decat ochiometric. Si, daca se poate, pentru cine are monitor LG LCD, sa puna pe forum valorile de la offset si gain gasite in meniul service (asta pentru o mica comparatie intre modele, serii de fabricatie)
Si eu mi-am luat un LG L1952S si cautam asa ceva. La mine offsetul era la 127 standard.Si eu stau sa caut niste satari care sa ma ajute sa ajung la o culuare cat mai naturala. Eu i-am dat sa-si regleze culorile automat parca e mai bine acum.
Daca spui ca se vede bine imi poti spune volorile pe care le ai tu ca sa mi le fac si eu sa vad cum se va prezenta atunci.
Si contrast si celelalte setari.
Mersi.

Edited by bogdan4ice, 04 January 2007 - 12:41.


#3
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 15.11.2006
Monitorul il am acasa, la serviciu de unde scriu acum am alt monitor. Valorile exacte o sa le comunic maine. Cert este ca am dat de offset in jos 10 puncte la cele 3 canale de culoare. Poate le comunici tu mai intai, sa vad daca sunt asemanatoare; si uitata-te si la data fabricatiei.

#4
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

View Post[i_unit], on Jan 4 2007, 13:14, said:

Monitorul il am acasa, la serviciu de unde scriu acum am alt monitor. Valorile exacte o sa le comunic maine. Cert este ca am dat de offset in jos 10 puncte la cele 3 canale de culoare. Poate le comunici tu mai intai, sa vad daca sunt asemanatoare; si uitata-te si la data fabricatiei.
LA mine default sunt toate la 127 asa cum am zis mai devreme, i am schimbat tipul de panel in auo17eg.
Oricum nu stiu care e mai bun dintre toate. cel mai bine o sa verific pe setarile tale sa observ cum s-ar vedea la mine

#5
madalinus

madalinus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 25.04.2004
Stie cineva cum se poate intra in meniul service la BENQ93GX?

#6
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 15.11.2006

View Postbogdan4ice, on Jan 4 2007, 13:55, said:

LA mine default sunt toate la 127 asa cum am zis mai devreme, i am schimbat tipul de panel in auo17eg.
Oricum nu stiu care e mai bun dintre toate. cel mai bine o sa verific pe setarile tale sa observ cum s-ar vedea la mine

Vezi ca valorile acelea de 127 nu sunt la offset...
Si tipul panelului nu cred ca ar trebui modificat din soft altfel decat este el in realitate (tn 8ms).
Am notat valorile, dar le-am uitat acasa... Am versiunea soft 1.50 si nu-mi functioneaza Auto Color. Probabil tu ai alta versiune?

#7
oz23

oz23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2005
eu am lg 1980q, am reusit si eu sa intru in meniul de service aseara.
auto color nici la mine nu merge si mai sunt niste setari care nu prea stiu ce fac, cum ar fi AGING care e pe ON....pt ce e?
NVRAM INIT ce face?
offset-ul default este 63 la mine

#8
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004
eu am versiunea MST ver 1.70.
iar la panel imi apar mai multe si nu mai stiu care e buna:LPL17T/99, LPL17T/03, NEC17, CMO17, AUO17EG, HAN17XX, HYDIS17,FUJ17XX.
Pai la mine in dreptul la offset sunt astea de 127

Edited by bogdan4ice, 05 January 2007 - 11:18.


#9
corleone

corleone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 25.01.2004
In septembrie 2006 am cumparat si eu acest monitor LG 1952 TQ. Zero pixeli morti. Pot spune ca se vede excelent. In general, pot spune ca sunt multumit.
Asta am gasit in Service Menu. Poate este de folos cuiva.

VER 1.30
CLEAR ETI     NO
AUTO COLOR     NO
AGING     OFF
PANEL     LPL TN 8MS
NVRAM INIT     NO

9300     R115   G119   B128
6500     R128   G128   B107
OFFSET     R144   G137   B128
GAIN     R85   G87   B87

:peacefingers:

#10
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004
Nu are nimeni Modelul Lg L1752S ver 1.70 pentru a-mi spune setarile default?

#11
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 15.11.2006
Pai de ce nu le postezi si tu pe ale tale, avand in vedere ca ai o versiune mai noua (1.70)? Precum userul Corleone.
L.E. Am gasit si vinovatul in privinta imaginii: nivelul de negru. Am comparat cu un monitor Samsung 930N si acesta are negrul mult mai negru. Cred ca s-ar putea modifica si la LG, dar nu din meniul service. Proiectantii de la LG au facut exces de zel si, in dorinta de a afisa valori cat mai mari ale stralucirii, au facut back-lightul mult prea puternic. Am desfacut monitorul Samsung (4 suruburi) si am observat ca invertorul care alimenteaza cele 4 neoane este independent, nefiind afectat de vreun reglaj. As fi putut da jos ceva spire din secundare, micsorand astfel tensiunea cu care se alimenteaza neoanele. Dar pe mine ma interesa LG-ul meu, a carui carcasa n-am reusit s-o desfac. Mai caut...

Edited by [i_unit], 08 January 2007 - 14:27.


#12
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004
Astea sunt valorile mele :
L1752S
MST Ver 1.70
Cear ETI    NO
Auto Color  NO -la mine merge auto color daca il selectez si tin mai mult apasat una din sageti
AGING        ON  -habar nu am ce face!!!Poate imi spune cineva care se pricepe
PANEL         LPL17T/99
NVRAM INIT NO -Asta e reset pentru setari

Acum voi da valorile la culori prima data default si pe urma dupa ce am dat auto color
DEFAULT:      
                 R         G       B  
9300         98       128    128
6500        128      128    128
OFFSET    127      127    127
GAIN        78        78      78

Dupa ce am data Auto color:      
                 R         G       B  
9300        118      112    128
6500        128      128    128
OFFSET    148      128    126
GAIN        86        90      73

Edited by bogdan4ice, 08 January 2007 - 16:30.


#13
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 15.11.2006
Aha, ia da-i tu de offset circa 20 pcte mai jos (adica 128/108/106 in loc de 148/128/126) si vezi ce se intampla. Am observat ca asa se vede mai acceptabil.
Insa pe mine tot nu ma multumeste nivelul de negru, obtinut astfel prin "opacizarea" ecranului. Mai caut cum sa modific intensitatea back-lightului. Daca nu as fi vazut un Samsung 930N langa al meu, as fi jurat ca toate sunt asa. Dar uite ca exista si monitoare mai bine proiectate...
L.E. Poate si altcineva sa incerce sa desfaca monitorul LG1952? Ca pe mine nu m-a dus capul cum...

#14
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004
Vio la cam cat tineti luminozitatea si contrastul la acest monitor?

#15
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 15.11.2006
La mine, folosirea in conditii de semi-intuneric spe intuneric ma face sa tin luminozitatea intre 50-60, contrastul intre aceleasi valori, iar optiunea de mai jos (adica sharpness sau ceva asemanator) pe minus.
L.E. Iar am uitat sa-mi notez valorile din meniul service. Sunt diferite de cele afisate de tine, precum si de cele obtinute prin optiunea auto-color (multumesc de pont, merge si la mine daca tin mai mult timp apasat butonul). Poate te ajuta valorile mele, mie mi s-a parut ca se vede cel mai bine asa; promit ca le postez cat de curand.

#16
bogdan4ice

bogdan4ice

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 15.04.2004

View Post[i_unit], on Jan 11 2007, 07:38, said:

La mine, folosirea in conditii de semi-intuneric spe intuneric ma face sa tin luminozitatea intre 50-60, contrastul intre aceleasi valori, iar optiunea de mai jos (adica sharpness sau ceva asemanator) pe minus.
L.E. Iar am uitat sa-mi notez valorile din meniul service. Sunt diferite de cele afisate de tine, precum si de cele obtinute prin optiunea auto-color (multumesc de pont, merge si la mine daca tin mai mult timp apasat butonul). Poate te ajuta valorile mele, mie mi s-a parut ca se vede cel mai bine asa; promit ca le postez cat de curand.
Dupa ce i am dat auto color si am scazut valorile cu 20 la offset parca se vede mai bine.
Eu tin luminozitatea la 80 si contrastul la 60 si e acceptabil.

#17
biceman

biceman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 922
  • Înscris: 19.06.2006
Eu am LG 194W, v1.2, 11.02.2006

OFFS R73 G68 B66
GAIN R398 G407 B408

#18
[i_unit]

[i_unit]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 15.11.2006
LG1952S
MST Ver 1.50
PANEL  LPL TN 8MS

9300   103  100  128
6500   128  128  128
OFF     100   90    96
GAIN    93    92  101

BRIGHT  60
CONT     60
GAMMA -50
RED       50
GREEN   50
BLUE      50
SHARPNESS  5

Initial Offset era  139  129  135. Dupa Auto Color s-au schimbat radical valorile, dar nu mi-a placut si am revenit la setarile din fabrica, numai offsetul avand 39 puncte mai putin pe toate culorile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate