Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

ajutor
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Ce player pt redare muzica folositi?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
crasck

crasck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.09.2006

View Postantinari, on Jan 10 2007, 00:47, said:

hai ca-l facusi sa dea peste cinci mii de dolari pe plugin-uri, daca era genu asta nu asculta mp3-uri, nu crezi?
cat despre player  :coolspeak:  ca orice de la Steinberg, da eu m-am invatat cu Winampul, si cand ascult mp3 nu am pretentia la sunet de studio, mai las-o incolo de friptura, tu nu mananci niciodata fasole? :D


Izotop-ul ala pt winamp e numa' 29 $ ...hai ca l-am scos ieftin ...si se si bucura :) (poate el asculta wav la 192000)

#20
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006

View Postantinari, on Jan 9 2007, 23:47, said:

hai ca-l facusi sa dea peste cinci mii de dolari pe plugin-uri, daca era genu asta nu asculta mp3-uri, nu crezi?
cat despre player  :coolspeak:  ca orice de la Steinberg, da eu m-am invatat cu Winampul, si cand ascult mp3 nu am pretentia la sunet de studio, mai las-o incolo de friptura, tu nu mananci niciodata fasole? :D

Depinde foarte mult de urechea fiecaruia. Cei mai multi dintre cunoscutii mei nu au fost foarte surprinsi cand au folosit pentru prima data Steinberg MyMP3 Pro, in schimb, dupa ce l-au folosit o perioada, nu s-au mai putut intoarce la Winamp.

Sunt si plugin-uri VST gratuite si de calitate, cele de la Kjaerhus Audio sunt chiar exceptionale.

Diferenta dintre majoritatea player-elor gratuite si Steinberg MyMP3 Pro este exact diferenta dintre un player facut de programatori si unul facut de muzicieni ajutati de programatori.

#21
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,378
  • Înscris: 08.12.2006
Da n-am zis frate că nu e bun... Da tot mai bine se aude cda sau wav (chiar la 44100 sau la 48000 :D )

#22
Thorp

Thorp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,143
  • Înscris: 22.08.2006

View Postantinari, on Mar 13 2007, 21:00, said:

Da n-am zis frate că nu e bun... Da tot mai bine se aude cda sau wav (chiar la 44100 sau la 48000 :D )

Te-am pus in quote pentru chestia cu plugin-urile de 5000 de dolari.
Normal ca se aud mai bine, dar daca asculti cda pe calculator, se aud mai bine cu Steinberg.

#23
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,378
  • Înscris: 08.12.2006
Recunosc, am exagerat un pic :D  (sau să zic că a fost o figură de stil și să mă scot elegant?)

#24
brunettuz

brunettuz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 26.08.2005
Cine stie unde gasesc sau are un plugin pt myMP3 Pro asemanator cu J`ul din Winamp, sa caut o anumita melodie?...

#25
moivre

moivre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 25.08.2005

View Postcrasck, on Mar 6 2007, 09:29, said:

Fratilor ...  Mp3 e o compresie si deci calitate ... nu e (Daca vreti calitate incercati un Wav la 192000 nu 41000)  Placa de sunet conteaza  cel mult 10% Playerul nu proceseaza sunetul decat foarte putin prin EQ asa ca incercati winamp sau qcd cu Izotope Ozone (costa vreo 29 $ si exista si in varianta free) si spuneti-mi cum vi se pare (face multe lucruri printre care EQ de calitate, simuleaza amp pe lampi ) Daca-l folositi nu mai ascultati muzica fara el !!!
cu un encoder mp3 de calitate (LAME), la o setare buna, >200kbps, nu vei simti diferenta intre fisierul encodat si originalul de pe CD in 99% din cazuri. Fa niste teste dublu-orb daca nu ma crezi.
Iar ca sa simti diferenta dintre un wav la 192khz si unul la 44,1khz iti trebuie sistem audio care sare de cateva mii de dolari. Asta daca sursa wav-ului a fost inregistrata si masterizata la 192khz. Daca sursa e un cd audio normal, de 44,1 khz, nu vei simti niciodata diferenta.

#26
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
jetAudio e cu o clasa peste winamp la capitolul calitate a sunetului .
Se aude mult mai clar (Special Sound Effect (BBE) Pack (Enhanced sound effectors such as BBE and BBE ViVA); Sound Pack (Enhanced sound features such as 32 bit output, DRC and Dynamic Limiter);
Enhanced Recording Pack (Special recording functions such as Silence Detector, EQ, Low/High/Band Pass filters);
...X-Bass, X-Surround, Reverb...etc.)  si  are tot ce Ii trebuie fara sa mai instalezi pluginuri si alte chestii. Plus se misca de 2 ori mai repede ca winampul (se incarca imediat..). Incercati jetAudio si nu o sa regretati .... :coolspeak: (versiunea VX Plus , nu cea Basic).

#27
duras

duras

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 07.06.2006
iTunes

#28
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
Attached File  Untitled.jpg   251.36K   100 downloads

View Postarness, on Jan 9 2007, 23:08, said:

daca vrei calitate audio,atunci singurul player adevarat pt. mp3-uri este: " MyMP3-Player " (Steinberg)

Si eu folosesc Steingerg de cativa ani... mai nou si pe vista...

Ce-ar fi sa schimbam niste opinii vis-a-vis de setarile vst-urilor? Uite, pentru inceput postez io...

De obicei am mai multe, da' numa ce am reusit sa-l fac sa mearga pe vista... deocamdata t-racks si baxxpander.

Ar mai fi (din ce folosesc) bbe, eventual cate ceva de la kjerhus... dar bbe inca nu imi merge pe vista.

Ce am urmarit aici... am boxe genius h-t. Deci cu bas murdar si inalte putine. Am incercat sa-i mai dau un pic de inalte (din eq si limiter) si sa conturez un pic basul din compresor si baxxspender. Si sa aduc vocea o idee mai in fata. Nu suna rau, da' sigur se poate mult mai mult.... astept opinii

#29
maverick1508

maverick1508

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 27.05.2007
eu folosesc: winamp/bsplayer/SAM broadcaster/virtual dj/traktor/vlc...
depinde de format si altele.
recoamandari ce sa folosesc pentru o calitate a sunetului buna?:( Steingerg,jet audio...sau altul??

#30
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View Postmaverick1508, on Aug 1 2007, 00:51, said:

eu folosesc: winamp/bsplayer/SAM broadcaster/virtual dj/traktor/vlc...
depinde de format si altele.
recoamandari ce sa folosesc pentru o calitate a sunetului buna?:( Steingerg,jet audio...sau altul??

jetAudio 7 Plus se aude mai tare si mai bine decat winamp . Scoate direct Multichannel fara plug-inuri si alte porcarii , face convesie in MP3 , mp3pro , WAV , WMA , TTA , OGG , FLAC , Real Media , APE etc .
Am mai incercat pana acum Winamp , iTunes , Media Player si nici unul nu suna ca jet. Steingerg nu am incercat . Mai poti incerca si foobar2000 (mie nu mi-a placut deloc cum suna ) .

#31
Gabriel1

Gabriel1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.12.2004

View PostantinVidia, on Aug 1 2007, 09:40, said:

jetAudio 7 Plus se aude mai tare si mai bine decat winamp . Scoate direct Multichannel fara plug-inuri si alte porcarii , face convesie in MP3 , mp3pro , WAV , WMA , TTA , OGG , FLAC , Real Media , APE etc .
Am mai incercat pana acum Winamp , iTunes , Media Player si nici unul nu suna ca jet. Steingerg nu am incercat . Mai poti incerca si foobar2000 (mie nu mi-a placut deloc cum suna ) .

Salut,

Am doua intrebari ciudate:
1.Ce player se poate folosi la PDA cu Windows mobile 5? Neaparat sa cuprinda si egalizator de sunet performant - playerul din Windows nu are deloc.
2.Poti conecta un HD extern la un PDA - inclusiv solutie simpla de alimentare HD? (tot pentru muzica).

G1

#32
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostGabriel1, on Aug 1 2007, 17:21, said:

Salut,

Am doua intrebari ciudate:
1.Ce player se poate folosi la PDA cu Windows mobile 5? Neaparat sa cuprinda si egalizator de sunet performant - playerul din Windows nu are deloc.
2.Poti conecta un HD extern la un PDA - inclusiv solutie simpla de alimentare HD? (tot pentru muzica).

G1

Nu ma pricep la PDA-uri. Vezi aria PDA / Handhelds / Gadgets : http://forum.softped...p?showforum=248

#33
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
mplayer in mod consola si xmms in mod X

#34
maverick1508

maverick1508

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 27.05.2007
deci dintre jetaudio si Steingerg care este cel mai bun?calitate si restu...A facut cineva comparatia??

#35
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
pai cam intre Mercedes si Trabant... adica invers...  ^_^

#36
Yehppael

Yehppael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.03.2007
amarok :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate