Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce credeți ca s-ar intampla ...

Instanta amana sistematic pronunş...

se poate folosi alt incarcator US...

Parchet impermeabil + fara praguri
 Despre prima de activare

One Cotroceni

Piese noi pentru reducerea zgomot...

Refuzat la imbarcare din cauza un...
 Alungire => hipertrofie

Care este "rostul" porumb...

La mulți ani @Noua_pe_site&#...

La mulți ani @RODigitalum-me...
 La mulți ani @Alex_23!

Toyota Corolla Sedan 1.8 hybrid s...

Recomandare stabilizator tensiune

laptop gaming buget maxim 10000 lei

Sisteme de alarma/detectoare PIR

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

Arcer

Arcer

Junior Member

• Grup: Members

Black_Soul, on Feb 11 2005, 18:36, said:

Schema asta poti sa o folosesti in loc de PIR.

<{POST_SNAPBACK}>

Cum adica???

Black_Soul

Black_Soul

Junior Member

Adica schema aceea o poti folosi pentru detectia miscarii in perimetrul protejat. Cand am spus PIR faceam referire la detector cum se vede si in poza de mai sus.

Arcer

Arcer

Junior Member

Black_Soul, on Feb 14 2005, 14:34, said:

Adica schema aceea o poti folosi pentru detectia miscarii in perimetrul protejat. Cand am spus PIR faceam referire la detector cum se vede si in poza de mai sus.

<{POST_SNAPBACK}>

Eu cred ca ai vrut sa spui ca la schema aia "poti conecta un PIR". Tu ai spus ca schema aia o folosesti "in loc de PIR". Deci cred ca este vorba de o greseala de exprimare; corecteaza-ma daca gresesc!

Mai am ( minim ) o observatie: la schema aia ar mai trebui sa-i adaugi o temporizare pt sirena ( de 1-5minute de ex ), ca altfel daca esti plecat de acasa si survine o alarma, sirena suna continuu pina vii tu s-o dezarmezi.  Deci daca esti in concediu o saptamina, sirena va suna o saptamina intreaga!

ghio

ghio

Junior Member

Nu inteleg de ce va chinuiti atat.  Vi se pare mult sa dai 100 Euro pe o centrala, o tastatura, un Pir, un buton de panica, un contact magnetic, o sirena de exterior si un acumulator?
Mie nu...

Arcer

Arcer

Junior Member

Black_Soul, on Feb 14 2005, 14:34, said:

<{POST_SNAPBACK}>

Scuze Black_Soul & everybody, am crezut ca te referi la prima schema. Apoi am vazut schema a doua care este intr-adevar un detector de proximitate.

Black_Soul

Black_Soul

Junior Member

Daca mai ai nevoie de ceva scheme spune-mi...Oricand...
Salut!

Arcer

Arcer

Junior Member

ghio, on Feb 14 2005, 19:44, said:

Nu inteleg de ce va chinuiti atat.  Vi se pare mult sa dai 100 Euro pe o centrala, o tastatura, un Pir, un buton de panica, un contact magnetic, o sirena de exterior si un acumulator?
Mie nu...

<{POST_SNAPBACK}>

Pt. ca construirea unei alarme profesionale este un exercitiu foarte bun de a invata cum se face un automat secvential ( parca asa-i zice - nu? ) ; sau daca nu vrei sa investesti in asta 100EUR si vrei sa-ti echipezi casa ta sau a unui prieten cu o alarma simpla si ieftina, dar care poate fi la fel de eficienta ca una adevarata, poti sa faci cu succes schema propusa de Black_Soul, sau una similara.

Black_Soul

Black_Soul

Junior Member

ghio, on Feb 14 2005, 13:44, said:

Nu inteleg de ce va chinuiti atat.  Vi se pare mult sa dai 100 Euro pe o centrala, o tastatura, un Pir, un buton de panica, un contact magnetic, o sirena de exterior si un acumulator?
Mie nu...

<{POST_SNAPBACK}>

Spune-mi si mie, te rog frumos, de unde te aprovizionezi tu la preturile astea? Un PIR normal costa aprox.10euro cu tot cu TVA, dar lasand asta la o parte, ce centrala cumperi cu 100euro?
Numai un buton de incediu, cel rosu dreptunghiular cu geam, este aprox.50euro, sa nu mai vb. de detector de fum sau gaze...
Parerea mea...eu iti trimit 100euro si cumperi tot ce ai zis mai sus, iar daca reusesti asta mai ai tu inca 100euro ai tai. :D

deathless

deathless

New Member

Eu unul am cumparat din Praktiker cu 3,5mil o alarma care continea:
1) 2 bucati PIR
2) 4 bucati contacte magnetice pt ushi/geamuri
3) 50m cablu pentru instalatie
4) Sirena de exterior
5) Unitatea centrala cu sirena de interior incorporata

Unitatea poate fi programata pe anumite functii ( Home, OUT, etc ) fiecare functie avand posibilitatea de a activa sau dezactiva unul dintre cele 4 contacte sau unul dintre cele 2 PIR-uri. De asemenea se poate regla si durata sirenei in caz de activare a alarmei si durata de cand a fost activata pana cand sa inceapa efectivsa "urle" ( timp in care sa-ti bagi codul de dezactivare sa nu "tzipe" tot timpul cand intri in casa.  Butonul de panica este programabil pe unitatea centrala.
Atat unitatea cat si sirena de exterior sunt echipate cu baterii proprii ( in caz de lipsa curent ) . Nu zic ca este ceva super sigur insa are cateva protectii : in caz de scurt pe unul dintre fire ( daca este taiat ) sau daca incerci in vre-un fel sa desfaci unitatea centrala sau sa dai cu toporul in ea...

Eu zic ca la 3,5mil ... face destule .... mi-am montat-o la o casa de vacanta si sunt f multumit de ea. Sirena "tzipa"  suficient de tare sa fie auzita de toti vecinii.

inginerum

inginerum

Member

Black_Soul, on Feb 16 2005, 11:45, said:

Spune-mi si mie, te rog frumos, de unde te aprovizionezi tu la preturile astea? Un PIR normal costa aprox.10euro cu tot cu TVA, dar lasand asta la o parte, ce centrala cumperi cu 100euro?
Numai un buton de incediu, cel rosu dreptunghiular cu geam, este aprox.50euro, sa nu mai vb. de detector de fum sau gaze...
Parerea mea...eu iti trimit 100euro si cumperi tot ce ai zis mai sus, iar daca reusesti asta mai ai tu inca 100euro ai tai. :D

<{POST_SNAPBACK}>

cred ca nu stii piata cu adevarat :)
cat costa marfa si nu cu cat se vinde

Alice

Alice

Big Boobs

• Grup: Senior Members
50e este un buton bunicel adresabil, pe care nu il folosesti la o alarma de 2 lei ca astea despre care se discuta aici.
da, in 100e iti poti lua o alarma slabuta.

megadeth

megadeth

Junior Member

In principiu intr-un apartament nu-ti trbuie decat niste detectoare de proximitate housemade, problema cu conectarea la o unitate cu microcontroler e alta problema

Black_Soul

Black_Soul

Junior Member

deathless, on Feb 25 2005, 15:03, said:

Eu unul am cumparat din Praktiker cu 3,5mil o alarma care continea:
1) 2 bucati PIR
2) 4 bucati contacte magnetice pt ushi/geamuri
3) 50m cablu pentru instalatie
4) Sirena de exterior
5) Unitatea centrala cu sirena de interior incorporata

Unitatea poate fi programata pe anumite functii ( Home, OUT, etc ) fiecare functie avand posibilitatea de a activa sau dezactiva unul dintre cele 4 contacte sau unul dintre cele 2 PIR-uri. De asemenea se poate regla si durata sirenei in caz de activare a alarmei si durata de cand a fost activata pana cand sa inceapa efectivsa "urle" ( timp in care sa-ti bagi codul de dezactivare sa nu "tzipe" tot timpul cand intri in casa.  Butonul de panica este programabil pe unitatea centrala.
Atat unitatea cat si sirena de exterior sunt echipate cu baterii proprii ( in caz de lipsa curent ) . Nu zic ca este ceva super sigur insa are cateva protectii : in caz de scurt pe unul dintre fire ( daca este taiat ) sau daca incerci in vre-un fel sa desfaci unitatea centrala sau sa dai cu toporul in ea...

Eu zic ca la 3,5mil ... face destule .... mi-am montat-o la o casa de vacanta si sunt f multumit de ea. Sirena "tzipa"  suficient de tare sa fie auzita de toti vecinii.

<{POST_SNAPBACK}>

1.Nu ne spui nimic despre numarul de zone, aspect destul de important.
2.Cu 2 detectori (PIR) nu poti acoperi nici macar un apartament cu 2 camere, asta daca ai cunostinta ce inseamna sa acoperi toate zonele.
3.Orice electronist amator stie ca contactele magnetice (relee REED)de care pomenesti, sunt foarte usor de pacalit.
4.Nu spui daca se poate face monitorizare permanenta a obiectivului.Adica daca merge conectat la centrala de care vorbesti cel putin o linie telefonica, ca sa nu mai vorbim de un emitator.
5..........
In concluzie pentru un necunoscator acea centrala poate sa insemne mult, dar din punctul de vedere al unui cunoscator, pentru ca nu sunt expertul lui peste, nu este cine stie ce.
Totusi, pentru siguranta voastra cereti intotdeauna sfatul unui profesionist, nu va lasa-ti iluzionati de reclamele din magazinecare nu urmaresc decat sa-si atinga targetul.

PAREREA MEA...

mircea2345

mircea2345

New Member

Salut!
Uite aici o alarma cu lcd si 8 zone programabile, si mai si functioneaza.

Attached Files

mircea2345

mircea2345

New Member

a scuze era sa uit softul

Attached Files

max34

max34

Junior Member

A mai programat cineva alarme de apartament din seria DSC ,am o tastatura care are si o zona pe ia si nu reusesc sa o definesc in alarma
Am definit tastatura pe un slot dar zona nu reusesc sa o definesc in unitate  ,va rog daca stie cineva ,macar o sugestie :worthy:

max34

max34

Junior Member

Alarama este DSC Clasic PC 585 H

bc427

bc427

Junior Member

max34, on May 11 2005, 17:42, said:

A mai programat cineva alarme de apartament din seria DSC ,am o tastatura care are si o zona pe ia si nu reusesc sa o definesc in alarma
Am definit tastatura pe un slot dar zona nu reusesc sa o definesc in unitate  ,va rog daca stie cineva ,macar o sugestie :worthy:

<{POST_SNAPBACK}>

cate tastaturi ai ? nu cumva dupa ce ai definit un slot la tastatura ai led-ul de trouble aprins si la comanda *2 afiseaza led 1 "service required" ? daca da , dai un reset hardware ,programeaza din nou zonele mai putin sectiunea 000 .mergi la sectiunea 020 si dai direct zona pe care vrei sa o aloci la tastatura. sper sa reusesti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate