Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

RADET, termoficare -Debransare, diverse..

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
755 replies to this topic

#649
enduro9

enduro9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.03.2016

View Postarg, on 06 ianuarie 2017 - 12:33, said:

Robineti termostati, reglati din fabrica sa nu inchida complet.
si ce faci te duci lunar peste ala in casa cu politia sa vezi daca nu si-a pus normali?toata povestea asta e o prostie..singura modaliatea este ridicarea nivelulii de trai,al educatiei ,al cinstei si restul vine de la sine

#650
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Crezi ca poate schimba robineti termostatati fara sa opreasca caldura? Crezi ca este normal sa pui robineti langa coloana ca sa poti schimba orcand caloriferul cu totul?
Crede-ma daca se doreste nu se pot face interventi "improvizate".
Si daca se stabileste prin lege ca chiar daca ai totul inchis trebuie sa platesti 30% din caldura? sa vezi ca nu-ti mai convine sa inchizi tot ca oricum platesti.

#651
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
din cate stiu, in acest moment e stabilit prin lege ca platesti "caldura" comuna pana 40% din factura totala trimisa de radet
la mine la bloc cota a fost stabilita la 20% dupa ce au fost izolate tevile din subsol si desfintate caloriferele de pe scara (a ramas unul singur din 4)

cu toate acestea, cei mai multi opreau caloriferele cand plecau 1-2 zile
si tot ei aveau cel mai mult de plata..dupa cum aratau repartitoarele

Edited by aeon, 06 January 2017 - 12:53.


#652
enduro9

enduro9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.03.2016

View Postarg, on 06 ianuarie 2017 - 12:11, said:

In mod normal legea te apara, nu ar trebui sa ai pierderea atat de mare (semnificativa).
Daca vecinul de deasupra avea pausal si cu caldura de la calorifere si de la tine avea in casa 23-24grade iar tu plateai gazul cu cel putin 20%mai putin.
revin care este costul pentru ca vecinul cu pausal sa stea la incubator in casa?cine plateste asta?arata-mi o tara din occident unde aia nu sunt atenti la economie si stau in slipi in casa ca dee e pausal platesc toti..
Ca si concluzie acest sistem si RO este ineficient economic si singurul lucru care il mai tine in viata e statul care arunca bani in el cu nemiliuta,da exista sisteme centralizate eficiente in occident ,sunt o solutie curata convenabila dar nu le comparati cu ce exista in RO,aici exista niste entitati total ineficiente,capusate politic si supradimensionate care de 25 de ani au aceeasi reteta..noi furam,gestionam prost,ne doare in cot in final careva o sa plateasca,adica statul adica noi.

#653
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@aeon
Eu nu ma refer la cota de caldura repartizata pe cota indiviza.

@enduro9
Daca tot zici de tari destepte ia zi cum se face in Ungaria, Austria, Germania, Franta, Anglia?

Edited by arg, 06 January 2017 - 12:58.


#654
enduro9

enduro9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.03.2016

View Postarg, on 06 ianuarie 2017 - 12:49, said:

Crezi ca poate schimba robineti termostatati fara sa opreasca caldura? Crezi ca este normal sa pui robineti langa coloana ca sa poti schimba orcand caloriferul cu totul?
Crede-ma daca se doreste nu se pot face interventi "improvizate".
Si daca se stabileste prin lege ca chiar daca ai totul inchis trebuie sa platesti 30% din caldura? sa vezi ca nu-ti mai convine sa inchizi tot ca oricum platesti.
la distributia pe orizontala ma refeream..are maneta la usa si poate oprii caldura cand vrea ca are contract individual ,ca la centrala si chiar la alea pe verticala isi poate pune robineti izolatori pe colanr tur ,retur..

Edited by enduro9, 06 January 2017 - 13:01.


#655
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postaeon, on 06 ianuarie 2017 - 12:52, said:

din cate stiu, in acest moment e stabilit prin lege ca platesti "caldura" comuna pana 40% din factura totala trimisa de radet
la mine la bloc cota a fost stabilita la 20% dupa ce au fost izolate tevile din subsol si desfintate caloriferele de pe scara (a ramas unul singur din 4)

cu toate acestea, cei mai multi opreau caloriferele cand plecau 1-2 zile
si tot ei aveau cel mai mult de plata..dupa cum aratau repartitoarele

daca se monteaza si un repartitor-etalon la subsol, caldura la comun poate sa scada pana la 10% sau mai putin din totalul facturii. practic se repartizeaza la comun diferenta dintre valoarea inregistrata de repartitorul-etalon si insumarea citirilor facute la cei cu repartitoare.
am locuit pana acum 4 ani intr-un bloc la care s-a aplicat aceasta "metoda" si noi cei cu centrale, pentru ca aveam si tevile de incalzire izolate, plateam o suma infima, 6-8 lei/luna (dar in spatiile comune nu mai erau calorifere)
http://www.infolegal...sat/2010/09/18/

Edited by corinadaniela, 06 January 2017 - 13:00.


#656
Dorin18

Dorin18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 13.07.2010
Poti cumpara orice cantitate dintr-un produs ex.energie termica ,nimeni nu te poate obliga sa cumeri toata cantitatea livrata ,cumperi cit vrei ,cit iti permiti sau cit poti platii.Daca eu si familia mea doresc sa stau la 18 grade in apartament sau la 25 este strict bugetul si salariul meu ,sunt proprietar si am dreptul sa decid.Daca vecinii au impresia ca li se fura energie termica prin pereti sau prin transfer datorita peretilor comuni dintre apartamente ,vecinii isi pot izola peretii,tavanele etc din casa lor pe cheltuiala lor ,ca sa nu mai aiba suspiciunea ca li se fura caldura sau se transfera caldura de la apartamentele lor la ceilalti care sunt debransati sau au centrale si le tin inchise ca sa se incalzeasca chipurile cu energia termica furata.

  Cunosc cazuri in Italia de Nord -Emilia Romagna unde sunt blocuri cu incalzire gen RADET si au fost discutii si scandaluri cu citiva zeci de ani in urma  asa cum avem noi acum .Multi italieni plecau la munca o norma si jumate adica 12 ore plus statul in trafic etc altii stateau acasa erau pensionari etc ,se platea caldura de le sareau ochii din cap.S-a ajuns in Italia la urmatoarea lege:se da drumul la caldura dupa amiaza doua ore si noaptea 2-3 ore atit .Cine doreste mai multa caldura in timpul zilei isi produce singur cu alte echipamente gen aeroterma,panouri radiante etc, este apartamentul lui dar caldura la pausal este strict cit v-am explicat .

Edited by Dorin18, 07 January 2017 - 20:39.


#657
LeoEu

LeoEu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.09.2015

View Postenduro9, on 06 ianuarie 2017 - 12:53, said:

revin care este costul pentru ca vecinul cu pausal sa stea la incubator in casa?cine plateste asta?arata-mi o tara din occident unde aia nu sunt atenti la economie si stau in slipi in casa ca dee e pausal platesc toti..
Ca si concluzie acest sistem si RO este ineficient economic si singurul lucru care il mai tine in viata e statul care arunca bani in el cu nemiliuta,da exista sisteme centralizate eficiente in occident ,sunt o solutie curata convenabila dar nu le comparati cu ce exista in RO,aici exista niste entitati total ineficiente,capusate politic si supradimensionate care de 25 de ani au aceeasi reteta..noi furam,gestionam prost,ne doare in cot in final careva o sa plateasca,adica statul adica noi.
nu stim sa gestionam nimic corect din pacate. facem risipa si ramanem saraci. stam in pantaloni scurti iarna, dar ne dam tot salariul la intretinere.; uitam sa inchidem apa in timp ce ne periem dintii si cate altele.... tarile civilizate au ajuns la nivelul la care sunt acum tocmai pentu ca nu au facut ceea ce facem noi.

#658
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
Locuiesc la etajul 10 intr-un apartament de 3 camere si am o problema majora cu incalzirea pe timp de iarna (sistem termoficare radet sector 2).
2 dintre calorifere nu vor sa se incalzeasca nici in ruptul capului. In urma renovarii, caloriferele de fonta au fost schimbate (si inainte aveam aceeasi problema cu cele 2). Precizez ca toate caloriferele sunt supradimensionate pentru incaperi (unul de 1.6 m se incalzeste uniform, in schimb altul de 1.8 m se incalzeste  10 cm in zilele lui bune).  Le-am aerisit de mi-au iesit pe nas (s-a facut aerisire si pe coloana de cateva ori). Cand las sa curga mai multa apa (~5 l ), se incalzeste returul, de unde trag concluzie ca nu ar trebui sa fie infundat.
Cei de la radet mi-au spus ca temperatura agentului termic la subsol este de 45 grade.
Imi puteti da un sfat/ o solutie? Multumesc anticipat!
*camerele cu probleme sunt cele cu bulina rosie

Attached Files


Edited by virgilmm1, 07 February 2017 - 23:13.


#659
enduro9

enduro9

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 173
  • Înscris: 20.03.2016

View Postvirgilmm1, on 07 februarie 2017 - 23:12, said:

Locuiesc la etajul 10 intr-un apartament de 3 camere si am o problema majora cu incalzirea pe timp de iarna (sistem termoficare radet sector 2).
2 dintre calorifere nu vor sa se incalzeasca nici in ruptul capului. In urma renovarii, caloriferele de fonta au fost schimbate (si inainte aveam aceeasi problema cu cele 2). Precizez ca toate caloriferele sunt supradimensionate pentru incaperi (unul de 1.6 m se incalzeste uniform, in schimb altul de 1.8 m se incalzeste  10 cm in zilele lui bune).  Le-am aerisit de mi-au iesit pe nas (s-a facut aerisire si pe coloana de cateva ori). Cand las sa curga mai multa apa (~5 l ), se incalzeste returul, de unde trag concluzie ca nu ar trebui sa fie infundat.
Cei de la radet mi-au spus ca temperatura agentului termic la subsol este de 45 grade.
Imi puteti da un sfat/ o solutie? Multumesc anticipat!
*camerele cu probleme sunt cele cu bulina rosie
probleme cu coloanele principale,probabil sunt vechi si colmatate,pe aia de la Radet ii intereseaza pana la contor ce-i dupa e treaba asociatiei,daca asta e problema

#660
goguboeru

goguboeru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 19.07.2004
2 probleme mai des intalnite.
1 presiunea pe tur nu este suficienta din vina instalatiei (pompe subdimensionate,tevi subdimensionate,tevi colmatate)
2 teava de retur de pe acea coloana cu probleme este infundata partial in subsol/parter.

pt 2 trebuie discutat cu vecini d epe coloana Dvs de la parter incepind pina la cl de sub Dvs.
Daca si la cei de la etaje inferioare se intampla la fel asta este.
Daca nu atunci,
pct 1. E mai complicat ca ar trebui incercat sa mariti diametrul tevii de tur al caloriferelor cu problema sau pusa o pompa de recirculare pe turul acelui/acelor calorifere

Daca vreodata acele calorifere au mers oK si nu s-a modificat ceva pe la subsol atunci mai probabil este pct 2.

Edited by goguboeru, 07 February 2017 - 23:30.


#661
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu prea ai ce face. Presiune redusa, modificari in instalatie ale vecinilor, etc. Trebuie sa te adresezi administratiei blocului.

#662
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
La vara iti montezi centrala de apartament si ai scapat de mizeria aia de RADET.

#663
korn

korn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 29.12.2005

View Postericmario, on 07 februarie 2017 - 23:38, said:

La vara iti montezi centrala de apartament si ai scapat de mizeria aia de RADET.


Visul romanului verde:

1. Sa aiba centrala de apartament(obligatoriu!)

2. Sa mearga cu microbuzu ca este cu 5 lei mai ieftin decat trenul

3. Sa si inmatriculeze o masina second hand din Germania adusa de la un autohaus condus de vreun jihadist arab si care, evident, este de 10 x mai buna ca un logan nou

Mai adaugati voi...

#664
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
N-am eu treaba cu ecobullshit, dar sa fi indepentent chiar e ok.

2 si 3 nu le comentez. Sunt prostii.

Edited by ericmario, 08 February 2017 - 00:15.


#665
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postvirgilmm1, on 07 februarie 2017 - 23:12, said:

Cei de la radet mi-au spus ca temperatura agentului termic la subsol este de 45 grade.
Sper ca au masurat din gresala pe RETUR.

#666
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View Postvirgilmm1, on 07 februarie 2017 - 23:12, said:

...
*camerele cu probleme sunt cele cu bulina rosie
-marcheaza si coloanele tur-retur
E vre-o coloana comuna pentru un calorifer cu probleme si unul functional din incaperea alaturata?
...
Ar fi bine stiut (verificat) daca sau facut modificari sau inlocuiri de teava la etajele inferioare pe tronsonul care alimenteaza caloriferul cu probleme

Edited by costeld69, 08 February 2017 - 00:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate