Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

RADET, termoficare -Debransare, diverse..

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
755 replies to this topic

#109
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
S-a rezolvat! Si-au dat seama de aberatie. O sa povestesc zilele astea

#110
alecuioana

alecuioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.04.2010
Salutare la toata la toata lumea!

Ma surprinde ca desi toata lumea cere ajutor si cere o firma nimeni nu da vreo varianta. Eu am intrat aici prima data inainte sa ma apuc de treaba; pe cat de nedumerita am venit pe atat de confuza am plecat.
Haideti sa va spun cum a fost la mine. Eu am 2 camere si pentru gaze a trebuit sa merg la vecinu sa-i cer acordu'; el mi-a dat nr de tel de la o firma pt debransare; am vazut mai sus ca a scris cineva de unii de pe giurgiului; cred ca sunt aceeasi ......Proiect Montaj. pentru ca vecinu' facuse chestia asta acum vreo 3 ani am vrut sa ma asigur ca sunt seriosi si i-am cautat pe net....ce am gasit a fost ok, o gramada de recomandari. Totu' a decurxs ok si am platit pt debransare vreo 5 mil jumate cu tot abbsolut tot. ma uitam mai devreme crucis la ce zicea cineva de umblat pe la primarii, de taxe de nu stiu ce certificate.....:)) eu habar n-am avut de chestiile astea am semnat contract cu ei si ei s-au ocupat de tot.
Special am reintrat aici ca sa spunm ca dracu' nu-i atat de negru cum am crezut la inceput. cel putin asa a fost la mine
In alta ordine de idei ...daca poate sa ma ajute cineva cu o informatie......ce stitzi despre panourile radiante electrice si depre centralele electrice? cat de eficiente sunt in comparatie cu cele pe gaze? si ce costuri implica?

Astept ajutoru' vostru. Merci

#111
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Si eu fac debransarea cu Proiect Montaj. Sunt chiar OK.
Deocamdata am probleme cu administratorul care stramba din nas.

Curentul este de 3 ori mai scump decat gazul, la aceeasi energie consumata. Pe electric iesi de 3 ori mai scump in utilizare.
Tocmai am iesit din iarna cu incalzire insuficienta Radet (360ron/luna intretinerea)+incalzire radiatoare electrice partiala(doar 1-2 camere, pe paliere de timp, nu constant, 350ron/luna curent)
Probabil daca ceream confort normal aveam o factura la curent de 500-600 ron lejer

#112
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Cat te costa gazele?
Pe mine ma costa de 3 ori mai mult gazele decat debransarea.

Pe langa aceste cheltuieli, o centrala simpla este o gluma.

#113
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Am o nelamurire! Nu avem repartitoare la calorifere asa ca platim in sistem pausal caldura.De cateva zile e extrem de cald si am luat legatura cu Presedintele blocului si Administrator care mi-au spus ca nu o pot opri(la nivel de bloc) daca cel putin o persoana doreste mai departe furnizarea acesteia!!!Oare e vreo lege de genul asta in care o singura persoana sa poata tine un bloc intreg sa se coaca?Oare de ce lege o fii vorba-daca e, sau e subterfugiu al Administratorului? Multam!

#114
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Daca nu ai repartitoare nu ramane sa faci decat un singur lucru: inchizi robinetul(chiar daca stii ca tot o sa platesti bani).

Si la urmatoarele alegeri, poate schimbati si administratorul...

#115
MaximusRo

MaximusRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.11.2006
Intrebarea era daca exista vreun temei legal pt asta, nu solutia temporara si evidenta.

Iti sugerez sa ceri ferm administratorului sa iti indice chiar el temeiul legal. E obligat sa o faca.

#116
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009

 MaximusRo, on 14th April 2010, 23:01, said:

Intrebarea era daca exista vreun temei legal pt asta, nu solutia temporara si evidenta.

Iti sugerez sa ceri ferm administratorului sa iti indice chiar el temeiul legal. E obligat sa o faca.

Si daca nici acesta nu stie ?

Ce faci atunci ?

Parerea mea e ca intr-o comunitate majoritatea decide ... nu ? :)

#117
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Daca din tot blocul doar o persoana mai vrea caldura si ceilalti isi opresc caloriferele, factura o sa fie o joaca.
Problema este ca toti vor sa fie oprita, dar nimeni nu isi inchide caloriferele.
Ce am observat este ca daca e prea multa caldura oamenii prefera sa deschida geamul decat sa opreasca radiatoarele, oricum costul se imparte la multi. Frumos!

La mine la bloc a fost oprita caldura si murim de frig. Platesc mai rau decat in iarna, deoarece folosesc la greu caloriferele electrice.

#118
alecuioana

alecuioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.04.2010

 apanoiu, on 8th April 2010, 16:19, said:

Si eu fac debransarea cu Proiect Montaj. Sunt chiar OK.
Deocamdata am probleme cu administratorul care stramba din nas.

Curentul este de 3 ori mai scump decat gazul, la aceeasi energie consumata. Pe electric iesi de 3 ori mai scump in utilizare.
Tocmai am iesit din iarna cu incalzire insuficienta Radet (360ron/luna intretinerea)+incalzire radiatoare electrice partiala(doar 1-2 camere, pe paliere de timp, nu constant, 350ron/luna curent)
Probabil daca ceream confort normal aveam o factura la curent de 500-600 ron lejer

Salutare. Merci pt informatii; eu inca mai prospectez varianta "electrica". Ma intrebai de costuri la gaze: am demarat doar formele cu actele alea preliminare( acorduri, semnaturi, etc)' mai astept sa vadf cum ma decid. am vorbit cu o firma de langa Foisor si m-ar costa gazele vreo 20 mil, cu ceas...cu absolut tot. mi se par insa cam neseriosi si este si mult. Astia de la Proiectmontaj mi-ar lua mai putin. aia primii vroiau multi bani avans plus ca voiau sa-mi bage [pe gat nu stiu ce taxe....in fine....nu mi-au placut. Mai astept. Succes!

#119
atlet1305

atlet1305

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 22.09.2006
Dar oare pot sa vorbesc cu vreo firma sa-mi monteze mie repartitor in ideea ca in tot blocul nimeni nu are?Adica eu vreau sa platesc atat cat consum,chiar daca vecinii mei nu vor asta!

#120
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Cu repartitoarele este TOTI sau NIMENI. Nu poti sa ai doar tu.
De ce nu iti montezi centrala?

La comun nu poti sa spui ca este extrem de cald si trebuie oprita pe tot blocul. Poate altui vecin ii este frig.
La mine s-a oprit caldura si imi este frig in casa, ma incalzesc electric... adica scump rau.
Puteti face o actiune de montare robineti termostatati in tot blocul, sigur o sa fie mai bine la facturica.

#121
marius-tm

marius-tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 06.10.2005
Salutare !
  Ma intereseaza si pe mine o firma din Timisoara care sa imi faca acel referat tehnic de specialitate pt a ma debransa si eu. Stie cineva? Multumesc!  :)

#122
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Stai sa vedem cum se misca treaba in functie de noile idei de la nivel inalt care sincer ajung la nasul lui BOC.

Apropo, la nivelul acela am eu fundul.

Sper sa-si foloseasca nasul pentru a ma scarpina.

Edited by keta, 07 May 2010 - 22:06.


#123
alexxxz

alexxxz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 26.11.2009
salut ,

ma intereseaza si pe mine datele de contact ale unei firme pt debransare, racord gaze , instalatie termica ....sector 4

multumesc

#124
xxgeoxx

xxgeoxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 22.07.2006

 keta, on 7th May 2010, 23:04, said:

Stai sa vedem cum se misca treaba in functie de noile idei de la nivel inalt care sincer ajung la nasul lui BOC.
la ce te referi? ce se poate intampla?

#125
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Ideea este ca nu prea este ok cu mix-ul radet/centrale.
Daca isi pun toti centrale, cine incalzeste caloriferele din holuri?
Sistemul pausal este nenorocit rau la romani. parca ar vrea sa le faca celorlalti paguba. La noi in bloc stateau deschise usile si geamurile de la hol in plina iarna.
Stiu oameni care deschid geamurile ca este prea cald in casa.
Si cand te gandesti ca statul plateste pentru tine 50% din factura.... te mai intrebi de ce ne merge rau ca tara.

#126
LEGOLAS1979

LEGOLAS1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 30.01.2006
Buna ziua,
Fratilor sunt disperat....
Stau intr-o zona unitara si cica nu se pot face debransari in aceste zone. Exista o hotarare a consiliului local in aceasta privinta luata de anul trecut. In blocul in care locuiesc sunt 20 de apartamente din care 10 sunt deja debransati (au centrale termice individuale) de dinainte de aceasta hotarare aberanta.
Am fost la asociatia de locatari unde nu am primit decat refuzuri de aprobare a cererii de debransare. La fel si la Termica.
Nu stiu ce sa fac si cum se procedez?
Am vreo sansa de debransare?....Sa dau in judecata termica?..asociatia de locatari?...pe cine?...ce trebuie sa fac?...am vreo sansa de izbanda?...
Se pare ca in mai multe orase exista aceaasta problema....ce sa facem?

MUltumesc
Bogdan

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate