Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sifon pe circuitul frigorific.

Cel mai adormit Hard Disk.

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus
 Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon

Despre asigurari

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

r@zvan

r@zvan

Senior Member

• Grup: Senior Members
Cu siguranta de la 1 ian 2007 se vor modifica multe pe piata de asigurari de la noi. Poate aici o sa reusim sa ne mai lamurim unii pe altii cum sta treaba. As avea si eu cateva intrebari pentru inceput.

1. M-am interest cum sta treaba cu asigurarea obligatorie pentru locuinte. Intrucat suma maxima asigurata de 20000 de euro mi se pare o gluma, doresc sa inchei o asigurare facultativa (care sa curpinda binenteles si cele trei riscuri:  inundatii, alunecari de teren si cutremure.) Intrebarea mea ce societate de asigurari imi recomandati, adica una care sa-ti prezinte un contract serios, transparent, fara clauze ascunse etc. mai pe scurt, sa stiu pe ce dau banii.

2. Vreau (trebuie  :P ) sa inchei polita RCA. Am intrat pe net si iata ce prime de asigurare am gasit:
Asirom 70,20 RON
La reinnoirea unei polite Asirom existente se acorda o reducere de 10%
Omniasig 85,50 RON
Unita (Wiener Staedtische) 93,12 RON
Asiban 100,80 RON
Ardaf          95,67 RON
Asitrans 0,00 RON
BT Asigurari 144,00 RON
Astra Asigurari 97,49 RON
La reinnoirea unei polite Astra existente se acorda o reducere de 10%

Cum se explica diferentele astea enorme?

bubalus

bubalus

Membru chel

View Postr@zvan, on Jan 2 2007, 15:20, said:

Cu siguranta de la 1 ian 2007 se vor modifica multe pe piata de asigurari de la noi. Poate aici o sa reusim sa ne mai lamurim unii pe altii cum sta treaba. As avea si eu cateva intrebari pentru inceput.

1. M-am interest cum sta treaba cu asigurarea obligatorie pentru locuinte. Intrucat suma maxima asigurata de 20000 de euro mi se pare o gluma, doresc sa inchei o asigurare facultativa (care sa curpinda binenteles si cele trei riscuri:  inundatii, alunecari de teren si cutremure.) Intrebarea mea ce societate de asigurari imi recomandati, adica una care sa-ti prezinte un contract serios, transparent, fara clauze ascunse etc. mai pe scurt, sa stiu pe ce dau banii.

2. Vreau (trebuie  :P ) sa inchei polita RCA. Am intrat pe net si iata ce prime de asigurare am gasit:
Asirom 70,20 RON
La reinnoirea unei polite Asirom existente se acorda o reducere de 10%
Omniasig 85,50 RON
Unita (Wiener Staedtische) 93,12 RON
Asiban 100,80 RON
Ardaf          95,67 RON
Asitrans 0,00 RON
BT Asigurari 144,00 RON
Astra Asigurari 97,49 RON
La reinnoirea unei polite Astra existente se acorda o reducere de 10%
Cum se explica diferentele astea enorme?

nu stiu unde ai gasit preturile astea la RCA... sunt prea mici
oricum ...diferentele apar poate din cauza competitiei si a politicilor fiecarei companii de asigurari.... e normal sa fie diferente. era mai anormal sa nu fie aceste diferente.

r@zvan

r@zvan

Senior Member

View Postbubalus, on Jan 2 2007, 16:06, said:

nu stiu unde ai gasit preturile astea la RCA... sunt prea mici
oricum ...diferentele apar poate din cauza competitiei si a politicilor fiecarei companii de asigurari.... e normal sa fie diferente. era mai anormal sa nu fie aceste diferente.

Sunt pe 6 luni si polita o fac pe numele bunicului ca e pensionar. :kisstogether:

Lexus Joe

Lexus Joe

Junior Member

• Grup: Members
Diferenta dintre tarifele RCA la diferitele societati de asigurare rezulta din faptul ca de anul acesta piata asigurarilor RCA este complet liberalizata (adica fiecare isi stabileste tarife proprii, in baza unor calcule proprii, singura chestie obligatorie pentru toate societatile de asigurare care fac RCA fiind limita minima de despagubire, care, daca nu ma insel, este de 100.000 Euro pentru pagube materiale si 500.000 Euro pentru vatamari corporale).

adispan

adispan

Junior Member

"1. M-am interest cum sta treaba cu asigurarea obligatorie pentru locuinte. Intrucat suma maxima asigurata de 20000 de euro mi se pare o gluma, doresc sa inchei o asigurare facultativa (care sa curpinda binenteles si cele trei riscuri: inundatii, alunecari de teren si cutremure.) Intrebarea mea ce societate de asigurari imi recomandati, adica una care sa-ti prezinte un contract serios, transparent, fara clauze ascunse etc. mai pe scurt, sa stiu pe ce dau banii."

un contract k lumea are Generali; io zic ca daca tot vrei sa-ti faci o asigurare k lumea, sa acoperi cit mai multe riscuri - incendiu (asta e riscul de baza al asigurarii de locuinte, nu iti poti face asigurare fara acest risc), inundatie, cutremur, catastrofe naturale, precum si furtul obiectelor din locuinta

multa bafta

Adi

cavaleru_templier

cavaleru_templier

New Member

salutare,
Va recomand sa va faceti asigurarea Casco la orice firma mai putin Asiban care sunt de kkt!
Cand e vorba sa platesti polita de asigurare,sunt foarte prompti,dar daca ai de recuperat bani de la ei,sa te feresaca Dumnezeu!
Am avut un geam spart si nu puteam sa stau ca masina in service cateva zile,asa ca mi-am facut reparatia pe cheltuiala proprie ,dupa care am dus facturile la Asiban.
In contract scrie ca in maxim 15 zile de la primirea dosarului iti vei primi banii! Aiurea !
Au trecut 2 luni si n-au miscat nimic si asta cu telefoane date ca ei nici macar nu se sinchisesc sa dea telefon.
Am fost vineri acolo si m-am certat cu ei si sa vedeti ce raspuns mi-a dat seful de la daune!!
Citez ''mai sunt si alte societati de asigurare pe piata'' ,cu alte cuvinte nu avem nevoie de fraieri ca tine!!!
M-a lasat fara cuvinte atitudinea asta si de aceea incerc sa va avertizez in legatura cu aceasta societate de asigurare!
Mai e o chestie,daca ai evenimente care depasesc suma platita de tine ei incearca sa scape de tine!
Eu am avut incidentul cu geamul care a costat vreo 2 mil,plus o reparatie la o aripa in toamna care a costat vreo 15 mil.
Niste bulangii cei de la Asiban!
Feriti-va de ofertele speciale de la ei ca sunt inselatoare si cititi cu atentie contractele de asigurari.!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate