Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

[help] la ce folosesc Hz pt boxe?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
Sper ca am postat unde trebuie, am nevoie de ajutor, ca nu le prea pricep pe astea

Se dau astea
CAZ1(real)
subwoofer 30Hz-150Hz
sateliti 150Hz-20KHz

Imi explica si mie careva care e faza cu Hz astia, la ce conteaza ei?
CAZ2(modificat de mine din tastatura)
subwoofer 10Hz-450Hz
sateliti 10Hz-40KHz

Care e diferenta dintre caz1 si caz2? sau ceva explicatii?
10x

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
cred ca este vorba de raspunsul in frecventa pe care il are difuzorul. mai concret, diful "poate" sa redea o anumita plaja de frecvente. cu cit mai mare, cu atit mai bine (asta pentru cazul cu un singur difuzor). exista si difuzoare care-s special facute doar pentru anumite frecvnte - de ex. tweeterele pentru inalte si subwooferele, pentru bas.

#3
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
Hz= Hertz - masoara frecventa.
in cazul asta reprezinta limitele valorilor frecventelor pe care le poate da difuzorul.

de exemplu 20-100 Hz ~ un subwoofer tipic

frecventa mica -> "bass"
frecventa mare -> "inalte" , asta pe romaneste.

urechea umana asculta cu aproximatie intre 20-40hz si 20khz, intervalul fiind ceva mai mare la femei tinere, care se zice ca au cel mai bun auz. datorita particularitatilor fiziologice, urechea amplifica puternic frecventele din gama medie,cam pe unde se situeaza vocile obisnuite ale oamenilor. asa se explica setarile la egalizator in Winamp, de exemplu.

#4
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
din constructie, difuzoarele redau un anumit interval de frecvente. aceste frecvente posibile pe un difuzor sunt date de caracteristicile constructive ale acelui difuzor.

Difuzoarele care "sunt bune la toate" sunt ca si romanii.. stiu de toate si nimic.... vei auzi ca la un radio cu un singur difuzor.. ceva.. iar bassul va fi indoielnic.. inaltele aiurea samd.

tocmai de aceea se construiesc difuzoare pentru anumite domenii de frecventa in sunet... bass (woofere) ...  iar pt inalte.. tweetere....

intodeauna Bassul e MARE..... iar tweeterul mic..... so daca iti vine cineva cu un woofer de 5 cm sa sti ca e fake.... nu are cum.. trebuie sa aibe o anumita dimensiune... e fizica aici, nu marketing...

so...

bassi ar trebuii sa'i lasi sub 250 Hz vezi ce scrie pe etichetele difuzoarelor.... asta e solutia. daca nu scrie nimic pe ei.. atunci pune'i in ordinea marimii fizice

10Hz - 250 Hz spre woofer
250 Hz - 6-7 kHz spre medie
6-7 kHz + spre inalte....

daca ai doar 2.. woofer si sateliti....

pune peste 250Hz spre sateliti

#5
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
ok, 10x, m-ati luminat

#6
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
mai am nevoie de "lumina" voastra

impedanta cu ce se manaca?

adica daca am un amplificator cu impedanta de 4 ohmi e bun?

#7
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
trebuie sa ai boxe cu cel putin aceeasi impedanta. deci amp cu 4 ohmi inseamna boxe cu minim 4ohmi.

impedanta nu e masura calitatii. si al meu tot 4 ohmi tine.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
daca pui boxe de 8Ω la amplif de 4Ω nu e problema prea mare (doar ca o sa se auda cam aiurea) daca le sucesti si pui boxe de 4Ω la amplif de 8Ω ai sanse sa arzi amplif... e ca si cum l-ai pune in scurt ;)

#9
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001

Quote

Originally posted by i0nutzb
daca pui boxe de 8Ω la amplif de 4Ω nu e problema prea mare (doar ca o sa se auda cam aiurea) daca le sucesti si pui boxe de 4Ω la amplif de 8Ω ai sanse sa arzi amplif... e ca si cum l-ai pune in scurt ;)

cum adica se aude aiurea ... distorsionat tot timpul sau numai la anumite sunete face urat ?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
se aude mai incet decat ar trebui...

#11
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
In rest nu se intampla nimic chiar se va auzi mai bine :lol:

#12
itiberiu

itiberiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 01.11.2003
Stie cineva o metoda beton si simpla de aflat frecventa de rezonanta la difuzoare?

#13
ozitorida

ozitorida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 14.06.2003
cu un voltmetru, un ampermetru si un calculator :D

#14
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Offtopic: Hai ca esti tare, 370677271050152 ??? Asta-i CNP-u sau seria SIM-ului?

ozitorida, cred ca mai ai nevoie si de un semnal cu frecventa de la 2Hz la 20KHz setabil manual

#15
itiberiu

itiberiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 01.11.2003
da? ce calculator:D
in fine nu am nici un soft sa-mi scoata la iesirea placii de sunet ce vreau eu, si apoi e real semnalul? Adica daca pun oscilocopul si-l masor am  surpriza sa vad o forma aiurea de semnal sau la alta frecventa?
2) ce fel de voltmetru? astea obisnuite (am si unul analogic si unul digital) nu sunt chiar asa de bune cind modifici frecventa... in fine asta se poate rezolva cu oscilocopul.
3) ce amplif sa folosesc sa fiu sigur ca e cam aceeasi putere la orice frecventa din domeniul meu( nu o sa testez e adevarat, tot domeniul audio), deci unul cit mai liniar...
4) difuzorul il lasi asa "de nebun" sau il pui cum am auzit pe un plan cit mai mare ca sa nu "ajunga" sunetul din "spate" in "fata"?
Cam de raspunsurile astea am nevoie pls


Si ar mai fii ceva :D un program ceva, o abaca chiar pt calculul boxelor in bass reflex

#16
itiberiu

itiberiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 01.11.2003
Ce-i mai potrivit incinta inchisa, bass reflex? si de ce?
eu am un difuzor care cica-i facut pt incinta inchisa, are ceva daca-l stresez in bass reflex?



merci

#17
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
bassreflex este o "respiratoare" pentru difuzoare MARI unde diferenta de presiune ar influenta functionarea difuzorului.

daca e facut pt incinta ichisa, inseamna ca bass reflexul n'are suns in cazul acelui difuzor. nu'l stresezi deloc...

#18
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Io stiam ca bass reflex inseamna ca scoti tot ce stie ca putere un difuzor.

La o incinta inchisa, tu  ar trebui sa auzi numai o semilaternanta a semnalului, cealalta fiind "trimisa " catre interior, unde se incearca amortizarea cit mai rapida (vezi pīsla aia de prin boxe...)

La reflex, se difuzeaza si cealalta alternanta, prin pilnia aia, astfel ca se cīstiga la puterea utila...

Din cite imi aduc aminte, difuzoarele se construiesc special pt reflex, si au proprietati mecanice putin diferite. Daca pui un difuzor normal intr-o incinta reflex se va auzi mai naspa, risti sa spargi difuzorul, ca carui membrana va face niste curse mult mai mari etc.

Parearea mea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate