Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Programe necesare dupa instalare Windows

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
xmin

xmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 27.12.2006
eu unu instalez asa ceva:
-Nero,Winamp,winrar,TotalCommander,K-LiteCodec,BSplayer,Antivirue(NOD32),Foxit Reader;
-Cand am Internet:odc,Yahoo Messenger,Internet Download Manager,JAVA,Adobe Flash Player,Opera;

#2
alios24

alios24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 08.10.2006
fa imagine la sistem

kaspersky, kerio personal firewall, Netlimiter, Total Commander, Winamp 2.9, CodecPack 60, DivX Player, micro DVD Player (better then BSPlayer), WinRAR 3.20, win iso, nero 6.6, BitComet, norton windoctor, radmin 2.2

astea sunt programe recomandate sa nu manance resurse in windows, adica o instalare minima de programe... restul mananca resurse aiurea (de ex winamp 5, mananca si 30MB, si are aceleasi functii ca 2.9, sau yahoo mess 8.1, ajunge la 80MB din ram, si are aceleasi functii ca yahoo 7.0 :) si tot asa mai departe

Edited by alios24, 02 January 2007 - 11:42.


#3
xmin

xmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 27.12.2006
Sa imi dau detaliile ptr sistemul meu nu cred ca este nevoie dar ce spui tu cu resursele ai mare dreptate dar tu stii ca totul se poate reduce de ex la Winamp tu folosesti skin clasic pe care il folosesc si eu la vs.5 si imi mamanca doar 5mb di resurse si etc si la nero nu-s de acord cu tine chiar de loc cu nero7 eu nu am striacat nici un cd cu erroarea don't send pe care la nero6 apare frecvent

Edited by xmin, 02 January 2007 - 22:21.


#4
staudesase

staudesase

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 31.03.2006

 xmin, on Jan 2 2007, 22:20, said:

Sa imi dau detaliile ptr sistemul meu nu cred ca este nevoie dar ce spui tu cu resursele ai mare dreptate dar tu stii ca totul se poate reduce de ex la Winamp tu folosesti skin clasic pe care il folosesc si eu la vs.5 si imi mamanca doar 5mb di resurse si etc si la nero nu-s de acord cu tine chiar de loc cu nero7 eu nu am striacat nici un cd cu erroarea don't send pe care la nero6 apare frecvent


eu instalez asa

Antispyware: spywareblaster + spybot S& D
Antivirus :     Avira Professional Clasic
Firewall :       Sygate Personal Firewall
Utilitare:        RegCleaner, System Mechanic 7 , WinRAR , Adobe Professional 8.0
Media:         Winamp`ul , BSPlayer , K-lite Codecs , Real Player , Quick Time ,Aurora Media Workshop
Internet:       Messenger, Internet Explorer 7.0 , Mozilla Firefox 2.0 , Strong DC++ RC10 , Flash FXP

#5
the_p1tbull

the_p1tbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 28.12.2006
imediat dupa ce instalez windowsul asta e ordinea in care instalez programele:
Kaspersky Internet Security,Mozilla Firefox,Dc++,Winamp,Yahoo,BsPlayer,codecuri,winrar si restul.

#6
daviodan

daviodan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 31.10.2006
Eu recomand sa folositi pt fisiere video programul de la adresa:
http://mpf.dzm.hu/
Avantaje:cel mai rapid player video(bazat pe mplayer) si cel mai important avantaj reda si fisiere corupte(incercati sa downloadati un videoclip cu DC++ sau alte programe si incercati sa-l vizualizati cu BSPlayer inainte de a se termina downloadul si veti constata ca nu poate sa deschida fisierul;incercati si cu programul recomandat si o sa fiti uimiti).Nu am gasit fisiere video care nu pot fi rulate de acest program.Programul pare rudimentar la prima vedere dar o sa fiti uimiti de capacitatile lui.
Pentru vizualizare imagini folositi programul  FastStone Image Viewer 2.8 de la adresa:
http://www.faststone.org/
Inlocuitorul Paint-ului este Inkscape:
http://www.inkscape.org/
Inlocuitorul Photoshopului este Gimp:
http://www.gimp.org/windows/
Toate aceste programe sunt gratuite .

#7
UnForsaken

UnForsaken

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 11.02.2005
Teoretic primul program pe care-l instalez este WinRAR. Urmeaza NOD32-ul, Firefox-ul, apoi Update-urile pentru Windows.
Pentru multimedia: DivX ( doar de asta aveti nevoie, incercati sa evitati Codec Pack-urile ), BSPlayer, Winamp 2.95 ( oldies but goodies  :naughty: )
System: TuneUp Utilities 2007 ( mai nou :) ), Total Commander Power Pack 1.7, FoxIt Reader-ul.
Internet: Yahoo Msgr, IE 7, Skype

Restul sunt softurile necesare activitatii fiecaruia.

P.S. Tuturor recomand o imagine a partitiei C: ( facuta cu Acronis True Image sau Norton Ghost ) dupa instalarea tuturor programelor si o defragmentare. O sa vedeti de fapt cat timp castigati la o reinstalare. ( Pentru cei care au tampitul obicei de a reinstala Windows-ul de 3 ori pe luna din diferite motive, unul mai penibil ca altul - ex: "Mi-a disparut un shortcut", "Nu mai merge un soft"...etc )

#8
just_z

just_z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 21.11.2006
Si la mine primul program instalat este WinRAR. Apoi Kaspersky 6, Outpost 4, Firefox, mplayer, TheCodecs (desi nu as avea nevoie de el pt. ca mplayer deschide orice cu codecurile sale, totusi le instalez, why not?, sa fie acolo :deadtongue: ) ,Daemon Tools, Nero 6.6 , uTorrent, eMule, Serials 2005, Office 2003, Yahoo messenger, mIRC, Winamp, Subtitle Workshop, 3dMark2001SE, AIDA32.

#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,384
  • Înscris: 08.12.2006
KasperskyInternetSecurity, WinRAR, Unlocker, DivX,  AdobeAcrobat, CCleaner, YahooMessenger, HyperIM, Winamp5.03, TweakXP, nu neaparat in ordinea asta, plus programe diverse pentru activitatati diverse, in functie de necesitati

#10
adi2000

adi2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 12.11.2006
winrar, yahoo msr, opera, tuneup utilities, Skype, strong dc, picasa, Winamp, spybot, nod32, ace mega codecs
cam astea

#11
Shahinul

Shahinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 19.10.2003
imediat dupa instalare... winrar-ul (tin arhivate kiturile din motiv de spatiu si belele gen w32.jeefo) apoi de pe hdd: sp2, .net frameworks, directx (am conexiunea slaba la net si de aceea le tin pe hdd), Windows Installer 3.1,  driverele, media player 11, java, Firefox, opera,ie7 (folosesc firefox dar imi trebuiesc toate 3 pt optimizari situri) antivirus (momentan nod32 pana imi cumpar licenta la bit ca sunt la pamant cu banii), sygate firewall, lavasoft ad-aware, WhereIsIt (fara de el as dispera sa caut ceva prin sutele de dvd-uri), restul update-urilor antivirus si windows... xvid, divx, ac3, matroska pack (pt .mkv dar fara direct vob), vp6 (am niste videoclipuri facute cu codecul asta), ogg codec (ma uit la animatii), BSPlayer, Winamp, Real Player, QuickTime, Adobe Reader, office 2003, gigabyte @bios, tuneup utilities, windvd, nero, ashampoo, clone cd, blindwrite, alcohol (nu intrebati dc ultimele atatea utilitare de scriere ca nu va pot spune), flashget, pacostea de yahoo messenger v7 nu 8, ... alte programe in functie de necesitati irelevante pt un utilizator obisnuit (ar fi macromedia dreamweaver, flash, zend...)

PS: am uitat numarul 2 dupa dezarhivare e Total Commanderul :D

Edited by Shahinul, 11 January 2007 - 01:45.


#12
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
tinand cont ca internetul  reprezinta totul am sa incep astfel:
1. DuMeter - vezi traficul pe calculator foarte clar upload/download;
2.IP2- sa vezi ip real al tau extern;
3.port explorer sau tcpip- conexiunile sunt afisate foarte clar pentru fiecare aplicatie in parte , si poti  rupe  gura la una care te supara fie inchizand  procesul  fie soketul;
4.teleport ultra- mai copiez cate un sit , sau numai cateva pagini in calc pentru o vizualizare ulterioara;
5.linkman - organizare linkuri;
6.netinfo -  mai un ping mai un traceroute ,etc;
7.firefox si gogo explorer( fff rapid e acesta)
8.avast antivirus
9 doctor antispy
10 picasa
11 google desktop
12 win rar, BSPlayer, ffdshow codec,acrobat , flashplayer, dotnetfx
13 DAP8 - download manager
************************
acestea au fost principalele  apoi vin cele tematice
1 dreamweaver
2 flash
3 word
4 p2p = strong , k-lite, etc
5 ynhub
o my  good am desktopul plin cu care lucru  , ma opresc  aici !
cu respect.

#13
dodokyd

dodokyd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2007
1 driver MB
2 driver vga
3 directX 9.0c
4 Avira antivir
5 pest patrol
6 apoi urmatoarele nu prea am o ordine :P codecuri playere : Winamp media player 10 BSPlayer
7 nero 6 (7 e varza cu carne desi stie sa faca multe se strica dupa o sap sau doua) daemon
8 mesenger
9 programe pe care le folosesc personal, jask paint shop ;  FL studio 5 ;
10 jocuri
11 si cea mai tare parte (pastrez windowsul la rece) deepfreeze 2000 ( poti sa stergi/adaugi orice din C:/ la restart e la fel ca in ziua cand ai instalat deepfreez) dezeactiveaza sistem restore inainte sa faci chestia asta si ai grija sa nu cumva sa ai zone alarm ca se intampla ceva naspa si .... windowsu ( nu neaparat imediat ) cred ca conflict. si partea najpa e ca daca vrei sa instalezi un joc/program sau sa faci o singura iconitza pe desktop trebuie sa il dezactivezi (necesita restart) si apoi sa il acitivezi la loc dupe ce ai terminat ( restart) ca sa il dezactivezi ti apasat Shift si dai dublu click pe iconita din system tray . Mare grija cand il instalezi sa debifezi celelalte partiti D,E etc altfel vei avea surpriza ca nu vei putea salva nimic in calc . inca o mica chestie ce trebuie facuta inainte sa il instalezi. dai target la My Document's undeva in D ca sa poti sa salvezi in el. cu el activat poti sa incerci orice program (inafara de cele ce necesita restart dupe instalare) fara sa ramana permanent sau sa iti buleasca windowsul :rolleyes:

Edited by websitefinder, 18 January 2007 - 15:58.
Limbaj de Mirc


#14
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
@dodokyd Citeste punctul 10 de aici: http://forum.softped...howtopic=196409
Data viitoare nu-ti mai editez postul ci primesti direct warn!

#15
dodokyd

dodokyd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.01.2007

 websitefinder, on Jan 18 2007, 16:00, said:

@dodokyd Citeste punctul 10 de aici: http://forum.softped...howtopic=196409
Data viitoare nu-ti mai editez postul ci primesti direct warn!
Merci o sa tin minte si desi e un obicei prost o sa incerc sa il tin minte si sa ma controlez.
Inca odata Merci chiar nu stiam chestia asta..... am obiceiu asta sa nu prea citesc cand apas butonul next sau accept

#16
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006

 alios24, on Jan 2 2007, 11:40, said:

astea sunt programe recomandate sa nu manance resurse in windows, adica o instalare minima de programe... restul mananca resurse aiurea (de ex Winamp 5, mananca si 30MB, si are aceleasi functii ca 2.9, sau yahoo mess 8.1, ajunge la 80MB din ram, si are aceleasi functii ca yahoo 7.0 :) si tot asa mai departe

Winamp 2.9 nu are suport prea bun pentru WMA. Daca dau de vreo 7-8 ori play repede in piese diferite pentru preview, se inchide Winampul, dar Winamp 5 e OK dar cu Classic skin, ca ala modern e infect.

Exista o distributie Nero 7.5.7 Micro de 13MB pe Softpedia care merge super. Eu nu pot folosi Nero 6.6 pentru ca e mai vechi ca DVD-RW meu si nu mi-l recunoaste.

Yahoo Messenger folosesc 6.1 si am grija in Kerio Personal Firewall 2.5 sa-i dau deny la updater si ma lasa in pace cu updateurile lor.

WinRAR 3.7 , Cool Edit Pro 2.1, Foxit Reader, CCleaner (foarte bun utilitar), UltraISO (ca incarca cel mai repede imaginile, si din explorer), Codecs 8.1, etc, dupa preferinte.

PS: primele sunt driverele.

#17
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,794
  • Înscris: 19.06.2005
Driverele, apoi pun autopacher si sunt la zi cu fixurile,antivirus,firewall,anti-spyware.Dupa aceastea incep FreeCommander,winamp + alte chestii asa de tunat.

#18
Champy0n

Champy0n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,511
  • Înscris: 03.06.2006
Foarte tare thread :coolspeak:
Firefox, Winamp ,strongdc++, BitComet,yahoo msg, nero, platos 3gp convertor, borland c++, borland pascal.... si ce o mai fi  pe acolo

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate