Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cele mai bune carti citite

- - - - -
  • Please log in to reply
408 replies to this topic

#19
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
Radu Tudoran- Fiul Risipitor. Nemarginite sunt rabdarea si speranta femeii...
Mircea Eliade- Romanul adolescentului miop. Citita in clasa a VIII-a. Am trait fiecare pagina.
Liviu Rebreanu- Adam si Eva. Mi-a placut pentru ca am descoperit un "altfel" de Rebreau. Cred ca asta m-a impresionat mai mult decat cartea in sine.

#20
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostEpurica, on Jan 8 2007, 19:58, said:

Liviu Rebreanu- Adam si Eva. Mi-a placut pentru ca am descoperit un "altfel" de Rebreau. Cred ca asta m-a impresionat mai mult decat cartea in sine.
poti sa spui ca rebreanu avea un mod aparte de a scrie fiecare carte...fiecare avea alte trairi alte aventuri care nu le gaseai nici un corespondent cat de mic in celelalte carti scriese de el....

M. Eminescu - Fat Frumos din lacrima.....am vazut-o ieri in biblioteca si am recitit-o....frumoasa carte

#21
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005

View Postrox, on Jan 6 2007, 01:01, said:

daca trebuie neaparat sa fie roman si sa fie citita in adolescenta....cea mai buna carte romaneasca mi s-a parut Pe culmile disperarii. O cumparase prietena mea cea mai buna si apucase sa citeasca ceva din ea, cand mi-a zis ca ei nu-i place, ca e prea pesimista. si mi-a dat-o mie . am devorat-o. :)
desi daca stau sa ma gandesc bine, si cand am citit "Padurea spanzuratlor" mi s-a parut cea mai buna carte romaneasca....totusi , judecand acuma, raman la Cioran :)

Amurgul gandurilor - Cioran... mi-au ramas intiparite cateva fraze...

#22
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View PostkraMMer, on Jan 8 2007, 23:32, said:

Amurgul gandurilor - Cioran... mi-au ramas intiparite cateva fraze...


deci neaparat tre sa ma apuc sa citesc Cioran...prea il laudati pe aici... :rolleyes:

#23
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
scuze! eram obosit, si nu am fost suficient de atent.
autori romani...sincer nu imi vine in minte nici unul. poate eugen barbu, dar lucrarile lui nu mai sunt de actualitate.
iar cele politiste, gen ojog-brasoveanu, nu se pot incadra in categoria cea mai buna carte citita vreodata :) desi erau/sunt bune.

#24
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

View Postpastel3005, on Jan 10 2007, 01:19, said:

scuze! eram obosit, si nu am fost suficient de atent.
autori romani...sincer nu imi vine in minte nici unul. poate eugen barbu, dar lucrarile lui nu mai sunt de actualitate.
iar cele politiste, gen ojog-brasoveanu, nu se pot incadra in categoria cea mai buna carte citita vreodata :) desi erau/sunt bune.
De ce nu?  Mie mi-au plăcut.  Astea ce-a scos acum mai recent sînt porcării, a cam zbîrcit-o.

Iar Fuga de Cosma Brașoveanu de exemplu, nu cred că e cineva s-o fi citit fară plăcere.

Și dacă tot sîntem la de-astea mai recente, ce părere aveți de George Arion?

#25
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006
Nicolae Breban, un fel de Cioran in literatura, macar prin faptul ca ambii au fost puternic influentati de Nietzsche.
Despre el, aici:
http://ro.wikipedia..../Nicolae_Breban
http://www.clubliter...xt.php?tid=1821
Excelent pentru liceeni, datorita stilului sau.
Recomand numai primele 5 romane:
Francisca, (1963),
În absența stăpânilor, (1966),
Animale bolnave, (1968)
Îngerul de gips, (1973),
Bunavestire (1977)
Ori, in lipsa de timp, Animale bolnave.

#26
SeNsaTioNs

SeNsaTioNs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 16.10.2005
romanul adolescentului miop-eliade. :clapping:
cioran :bouncey: cioran :bouncey:  cioran :bouncey:
..rebreanu   :coolspeak:

#27
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
Elevul dima dintr-a 7-a

#28
donald

donald

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.12.2006
Mihail Sebastian: toate romanele, nu prea mi-a placut jurnalul.
Ionel Teodoreanu: Masa umbrelor
Rodica Ojoc Brasoveanu: aproape toate cartile (cele noi nu prea, adica cele a caror actiune se desfasoara dupa 1990).
Rodica Vulpescu: toate romanele
Mircea Eliade: Domnisoara Christina
Petre Petrescu:Prins (mi-a placut mult de tot)
Liviu Rebreanu: Adam si Eva.
Hortensia Papadat Bengescu

Si mie imi plac mult cartile lui James Clavell (nu stiu daca am scris bine numele de familie).

Edited by donald, 15 January 2007 - 15:48.


#29
donald

donald

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.12.2006

View Postpastel3005, on Jan 10 2007, 01:19, said:

scuze! eram obosit, si nu am fost suficient de atent.
autori romani...sincer nu imi vine in minte nici unul. poate eugen barbu, dar lucrarile lui nu mai sunt de actualitate.
iar cele politiste, gen ojog-brasoveanu, nu se pot incadra in categoria cea mai buna carte citita vreodata :) desi erau/sunt bune.

sper ca am inteles eu gresit la ce ai zis referitor la 'iar cele politiste, gen ojog-brasoveanu, nu se pot incadra in categoria cea mai buna carte citita vreodata :) desi erau/sunt bune'. nu conteaza daca sunt politiste sau nu ca sa zici ca o carte e buna. mi se par niste snobi cei care vb asa despre cartile politiste (adica, pt ca este carte politista nu poate fi realmente buna) . nu toate cartile Rodicai Ojog Brasoveanu sunt politiste.

#30
blackraven144

blackraven144

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.12.2006
haide sa-l luam pe Constantin Chirita cu Ciresarii sau Radu Tudoran cu Toate panzele sus, pentru varsta aceea a inocentei, copilaria
haide sa-l luam pe Eliade cu Maitreyi si Romanul adolescentului miop pentru varsta dragostei intr-un stil unic
Eliade cu Drumul spre centru, Cioran, Noica, Corut si altii, pentru varsta filozofiei

Cu acestia am crescut, si cu siguranta nu doar eu. N-as vrea sa-l omit pe Gala Galaction cu La vulturi pe Slavici cu Moara cu noroc si pe Costache Negruzzi cu Alexandru Lapusneanul - nuvele de exceptie...


sa nu uitam insa ca am avut si un Petre Ispirescu care ne-a leganat cu povestile lui :), un Labis, un Cantemir    si    slava      cerului ca-i avem pe Cartarescu, Liiceanu, Plesu si alti contemporani ce ne aduc aminte de placerea lecturii de calitate

in sufletul meu, cea mai buna carte romaneasca citita, oscileaza intre Ultima noapte de dragoste... a lui Petrescu si Travesti a lui Cartarescu

#31
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
cu Camil petrescu m-am impacat si eu chiar bine. As putea zice că nici Patul lui Procust nu e de lepădat.

#32
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
Invitatie la vals....mihail drumes...  am recitit-o de curand si mi-a evocat niste amintiri foarte placute :peacefingers:

#33
enegrea

enegrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.05.2006
Marin Preda - Cel mai iubit..., Delirul, Morometii, Marele singuratic.
Imi place stilul. Am citit undeva ca omul chiar muncea cand scria, isi storcea creierii ca sa faca textul cat mai usor de citit, si parerea mea e ca a reusit.

#34
getalife33

getalife33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2007
e cam prostie sa pui conditia :"doar autori romani"... nu ti se pare ?
o sa trec peste conditia ta (daca nu iti convine nu citi mai jos) si o sa iti raspund:
cand eram copil ... "Singur pe lume" de Hector Malot.. daca as citi-o azi inca m-ar impresiona pentru ca arata cum este viata de fapt..

mai recent : "Amurgul gandurilor" de Emil Cioran (autor roman.. doar ca a trait in Franta mai mult de jumatate de viata, asa ca nu prea are importanta ca e roman sau nu) ... este o carte fantastica si daca nu intelegi la ea o pagina, doua de la inceput probabil ca n-o vei intelege pe toata.. daca intelegi de la inceput... atunci o sa iti placa foarte mult...  

si inca o carte care m-a impresionat in adolescenta  : "De veghe in lanul de secara" de  J D Salinger.. chiar merita citita dupa parerea mea...

#35
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006

View Postgetalife33, on Jan 25 2007, 15:04, said:

e cam prostie sa pui conditia :"doar autori romani"... nu ti se pare ?

de ce? in primul rand e topicul initiat de mine si daca nu iti place nu posta.autori romani pentru ca deocamdata am timp sa citesc si vreau sa citesc doar autori romani, si uite ca prin topicul asta mai dau si de cateva carti interesante.....si din cate stiu exista alt topic pe care se dezbate tema "romanul favorit" fara restrictii de etnie varsta sex si alte cele...

#36
getalife33

getalife33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2007

View PostVipeR85, on Jan 25 2007, 17:04, said:

in primul rand e topicul initiat de mine si daca nu iti place nu posta.autori romani pentru ca deocamdata am timp sa citesc si vreau sa citesc doar autori romani, si uite ca prin topicul asta mai dau si de cateva carti interesante.....

ok.. citeste doar autori romani.. (desi ai avea ce citi si din altii)
Cioran chiar merita... s-a spus ca a citi Cioran poate insemna pentru unii oameni "tratament"... (sau ceva de genu' asta).. chiar merita citit (parerea mea)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate