Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Urgent CARGUS - Pareri / Sugestii / Reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
246 replies to this topic

#19
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View Postaricipufos, on Apr 24 2007, 22:13, said:

Nu ti-a reprosat nimeni ca nu ai lasat bacsis.. doamne fereste am vrut doar sa evidentiez ca ei lucreaza mai bine decat altii atata tot nu sunt servicii perfecte dar nici tarifele nu sunt exagerate (consider eu)
Cargusul a apucat-o pe calea RDS/RCS care se intind mai mult decit le este plapuma, nu refuza pe nimeni (din motive de lipsa capacitate) gen meseriashii romani (zugravi,instalatori) care te agata cu o promisiune, incep lucrarea si apoi dispar in ideea ca tot la ei o sa apelezi ca sa terminte lucrarea inceputa! Eu astept de 2 zile un colet de la Oradea, ieri a stat cineva in permanenta acasa special pentru asta, nici macar nu au avut bunul simt sa ma sune si sa-mi zica ce se intimpla. Am sunat aseara si o duduie a zis ca omul a fost dar nu m-a gasit, coletul fiind inca la ei. Am rugat-o sa vorbeasca cu cel care a "fost" la mine si sa-mi zica motivul invocat pentru a nu livra si sa ma sune inapoi. Evident ca nu m-a sunat! Azi am sunat din nou si am auzit aceiasi poveste cum ca a fost si nu m-a gasit. Cucoana m-a intrebat daca am interfon la usa si cind i-am zis ca am a exclamat usurata: "De-aceea nu v-a livrat ca nu a stiut codul!" . Atunci am facut explozie si i-am spus ca de aceea este indicat un numar de telefon al destinatarului, pentru a intreba aceste detalii stupide. Daca era vreun sant pe sosea probabil ca nu il ocolea si se intorcea la firma plingind ca nu a putut sa livreze din cauza celor care au facut santul tocmai in drumul lui!!! Cind i-am zis ca data viitoare voi lucra cu alt curier a incercat sa o dreaga, ca o sa se asigure sa mi se livreze azi, etc. Devin foarte grijulii atunci cind sunt intrebati cum ii cheama si cine le sunt sefii!  
Mai au mult pina sa inteleaga ca in general un client multumit aduce alti zece, dar unul nemultumit va indeparta douazeci! Impresiile proaste in sfera serviciilor se sterg foarte greu, mai ales cind pretul este foarte mare! Concurenta asta asteapta si o sa ma indrept catre ei data viitoare, CARGUS este deja pe lista neagra avind un raport pret/calitate dezastruos!

Edited by mihaimihai, 25 April 2007 - 12:19.


#20
coolfishx

coolfishx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.09.2005
Am patit-o si eu cu Cargus ... M-au anuntat sec : "coletul dumneavoastra s-a pierdut in sistem". Stie cineva care este cea mai usoara cale de a-mi recupera paguba? (pachetul nu l-am asigurat deoarece l-am impachetat foarte bine, si nici prin cap nu mi-a trecut ca se poate pierde "in sistem")

#21
dorupro

dorupro

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 220
  • Înscris: 19.10.2006

View Postcoolfishx, on May 3 2007, 13:40, said:

Am patit-o si eu cu Cargus ... M-au anuntat sec : "coletul dumneavoastra s-a pierdut in sistem". Stie cineva care este cea mai usoara cale de a-mi recupera paguba? (pachetul nu l-am asigurat deoarece l-am impachetat foarte bine, si nici prin cap nu mi-a trecut ca se poate pierde "in sistem")

Incearca in Recycle bin...  :mellow:
Si sa vedeti ce soferi au...
Personal colaborez cu o alta companie, nu-i dau numele aici.

#22
luciano_gb

luciano_gb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.06.2007
deci...am lucrat la cargus vre-o doi ani...nasol. îmi pare rãu sã spun asta dar atât din afarã cât ºi dinãuntru se vede nasol. Deºi sunt unii care sincer, muncesc pe rupte, firma va continua sã decadã(în ochii unora) datoritã trântorilor - niºte baieþi bagaþi în firmã cã sunt prieteni de-ai ºefului...nuº' ce rudã de-a unuia de sus care au impresia cã au voie sã facã mai puþin decât alþii. Cele mai multe greºeli ºi întârzieri apar din cauza greºelilor expeditorilor sau a unor analfabeþi care nu ºtiu sa completeze un awb, sau ºi mai grav nu au nici o noþiune de geografie (ex:pe un colet era trecut la destinatar -  localitatea Botoºani, Judeþul Suceava...) greºeli legate de adresa ºi nr de tel al destinatarului. în cazurile astea coletul stã în sediu pânã se miºcã cei de la Bucureºti sã afle vre-un alt nr de tel sau altã adresã...ºi dureazã cã nu sunt puþine cazurile.
în cazurile întârzierilor sau neprimirilor de ramburs sau retur diferitelor documente se pot întâlni 3 cazuri:
  1.fie destinatarul refuzã plata rambursului;
  2.fie curierul din oraºul destinatar mai are nevoie de ceva bani pânã la salar ºi mai reþine o parte din rambursuri pânã se redreseazã cu bãniºorii;
  3.fie, în cel mai rãu caz, curierul fuge cu rambursurile, caz foarte recent când un curier a plecat cu rambursuri în valoare de 78 d mil...bani ce se recoperã un pic mai greu..deoarece neexistând un fond de rezervã pt aceste cazuri se sustrage din casierie suma de bani, bani care mai târziu vor fi luaþi din salariile celorlalþi...din bonusuri...din spor de noapte...ºi atunci cum sã mai vii tu la muncã cu drag ºi spor?
    în cazul coletelor fragile...doar cu un pic de noroc acestea vor ajunge ok la destinaþie...deci sã ai noroc knd le transportã curierul de la tine de la uºã pânã la sediu - la sediu sã prinzi manipulanþii în toane bune sã nu se apuce sã arunce cu coletele în maºinã de nervi cã nu au luat banii la timp sau cã în loc sã le plateascã spor de noapte ºi ore suplimentare...le-au mai luat ºi din salar vre-o 50 d ei fãrã motivaþie - ºi acelaºi noroc sã îl ai ºi la destinaþie...
singura prostie care au fãcut-o a fost cã au dat voie sã se ridice colete grele ºi foarte grele, care merg în aceleaºi maºini cu care se carã telefoane, televizoare ºi alte colete fragile.
dupã doi ani þin sã spun cã sunt scârbit de cargus ºi de curierat în general pentru cã ºtiu cã la fel se lucreazã peste tot, cã la urma urmei tot români suntem ºi acelaºi mod de a gândi îl avem...

#23
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
eu n-o sa trimit colete fragile prin curietaul dee la noi din tara.
vreau sa spun ca prin ups sau dhl am primit din toata lumea tot felul dee elctronice f f f fragile fara nici o zgarietura. evident pretul e pe masura dar oricum merita.
eu chiar vroiam sa trec la cargus ca fan curierul ma dispera. dar observ si fan curierul e la fel. cine imi reccomanda si mie o firma? e f important ca in bucuresti sa aiba livrare buna. ca acolo zici e black hole , totul dispare. stai cu zilele dupa ce ajunge coletul in bucuresti sa fie livrat.

#24
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu vreau sa fiu oaia neagra a topicului, vroiam doar sa stiti ca eu, personal, n-am avut niciodata probleme cu cargusul, mereu s-au miscat repede, prompt si totul a fost ok...doar o parere diferita...

#25
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Ce ma amuza pe min f tare este ca singurii care apara Cargus-ul au 2 post-uri...ca si cum (aiurea!) s-ar fi inregistrat pe Softpedia numai ca sa stearga injuraturile altora heheh
On topic: Cargus-ul este de 2 lei, ca 90% di curierii din tara asta. Ce ma deranjeaza cel mai tare este ca se numeste "curieri rapizi" cand de fapt le ia 3 zile pt a duce un plic din Buc in Buc.

#26
F96485

F96485

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.07.2007
Naspa.. tocmai am (re)descoperit cargus-ul si m-am bucurat tare sa vad ca are tarife pt ce ma intereseaza pe mine (sa trimit un pachet peste mari si tari) apropiate cu ale postei romane! aproape jumate din tariful celor de la dhl. Si timp de tranzit de doar 3-4 zile. (asa am citit pe site-ul lor! :D ) Cu posta romana cred ca nu ar ajunge mai devreme de 1 luna...si asta cu serviciul ems (parca asa ii zicea) Asa banuiesc eu... sau poate nu ar ajunge niciodata.  Am auzit si de-astea....  
De mult sunt in cautare de <curierul perfect> sa-mi duca si mie un pachet... ieftin si in siguranta. O data in viata trimit si eu.  Dar cargus-istii astia nu raspund la e-mail. Le tot scriu, si.. nimic .  <_<  Cei de la posta romana mi-au raspuns la toate emailurile  B)
Si am citit pe aici prin posturile voastre ca vine domnu cu masina acasa la mine. Pai.. vine cu cantaru dupa el? Sau cum? Imi ia pachetu.. si pe urma trebuie sa merg si eu la ei sa platesc  ?  dar pot sa-l duc si singura! si sa se uite prin el si pe urma sa il inchidem/lipim impreuna. Si gata.
Nu? :)

#27
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View PostF96485, on Jul 30 2007, 20:37, said:

Naspa.. tocmai am (re)descoperit cargus-ul si m-am bucurat tare sa vad ca are tarife pt ce ma intereseaza pe mine (sa trimit un pachet peste mari si tari) apropiate cu ale postei romane! aproape jumate din tariful celor de la dhl. Si timp de tranzit de doar 3-4 zile. (asa am citit pe site-ul lor! :D ) Cu posta romana cred ca nu ar ajunge mai devreme de 1 luna...si asta cu serviciul ems (parca asa ii zicea) Asa banuiesc eu... sau poate nu ar ajunge niciodata.  Am auzit si de-astea....  
De mult sunt in cautare de <curierul perfect> sa-mi duca si mie un pachet... ieftin si in siguranta. O data in viata trimit si eu.  Dar cargus-istii astia nu raspund la e-mail. Le tot scriu, si.. nimic .  <_<  Cei de la posta romana mi-au raspuns la toate emailurile  B)
Si am citit pe aici prin posturile voastre ca vine domnu cu masina acasa la mine. Pai.. vine cu cantaru dupa el? Sau cum? Imi ia pachetu.. si pe urma trebuie sa merg si eu la ei sa platesc  ?  dar pot sa-l duc si singura! si sa se uite prin el si pe urma sa il inchidem/lipim impreuna. Si gata.
Nu? :)
nici o societate de curierat rapid care-ti trimite curierul acasa pt a ridica pachetul ,nu are in dotare si un cantar! se masoara cu OCHIOMETRUL!am lucrat cu mai toate societatile astaea si nici una nu avea cantar!,,cam cat are domnu""?si tu vei raspunde 3-4kg! etc samd........

#28
F96485

F96485

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.07.2007
:) Nu prea inteleg de ce ma mai intreaba pe mine cat are pachetul, daca tot il duce la sediu si il cantareste.... :lol: noa, oricum, sper sa ma descurc, ca doar sunt majora!  :lol: dar...
daca aveti voi bunavointa sa ma ajutati.. am gasit 2 site-uri cargus pe internet. si nu inteleg cum vine asta  :huh:
unul l-am salvat in favorites acum ceva timp: http://www.cargus.ro/tarif_ext.php
si unul l-am gasit azi, scriind in browser www.cargus.ro, dar nu e acelasi lucru cu primul:  http://www.cargus.ro/

#29
Shambala

Shambala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.12.2005

View Postjak59, on Mar 23 2007, 23:23, said:

Nu va contrazic ,insa eram doar curios sa vad daca v-au raspuns si de Craciun din moment ce 21 +5 =26!   :D


Acum vad, am scris gresit - ai dreptate.  Sensul a fost de zile lucratoare - 'la rand".  De altfel am precizat putin mai jos acest lucru.
Data la care am postat  poate ar fi trebuit sa sugereze acest fapt ...


Eu am criticat atitudinea si raspunsurile primite de la sediul [central ? ] din Bucuresti, nu activitatea firmei in totalitate.
Faza cu "agentul bolnav,  in spital" este neverosimila, sau, chiar daca adevarata, este lipsita de sens ca scuza.

Evident ca prin unele locuri merge mai bine, prin altele mai rau - functie si de agentii de livrari.

Totusi, 15 zile pt a primi un ramburs este FOARTE mult,   inacceptabil - daca as fi stiut dinainte.  
Iar asta este al doilea repros - lipsa de sinceritate!  Cand am depus coletul, cei de la sediul regional puteau sa ma previna ca poate dura mult pana sa se intoarca banii (nu conteaza suma). Ei stiau bine ca la aglomeratia de sarbatori se produc intarzieri, si ar fi putut sa le mentioneze ...


Ceea ce n-am apucat sa scriu in primul post a fost reactia de amuzament total a celor din Iasi cand le-am povestit convorbirile cu 'fetele' din Bucuresti.

#30
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005
ma adaug (din pacate) pe lista nemultumitilor de serviciile cargus. Nu am cine stie ce experienta cu serviciile de curierat, dar mi se pare total lipsit de eficienta sa nu fiu sunat in prealabil livrarii. In felul asta eu sunt multumit ca imi primesc coletul, ei sunt multumiti ca nu bat de mai multe ori drumul degeaba. Nu-mi dau seama daca cineva isi inchipuie ca destinatarul coletului isi ia o saptamana liber si sta acasa 24/24 asteptand curierul, sau pur si simplu fac economie la telefoane.

Trebuia sa primesc un pachet, bineinteles ca n-am fost acasa in timpul zilei cand a trecut curierul. Am primit o hartiuta cu "avizarea" de vreo doua ori asa ca pana la urma i-am sunat sa stabilim o zi si un interval orar in care ma pot gasi acasa. Cand colo, nu s-a deranjat nimeni sa vina la data stabilita sau sa ma sune sa-mi dea vreun motiv oricat de penibil ar fi el pentru care nu au venit. Asadar tanti cu care am vorbit si care m-a asigurat ca o sa vina cineva in ziua x intre orele y si z a mintit cu seninatate. Ba imi mai si bate obrazu ca a fost curieru alaltaieri si nu eram acasa. Dar numarul, numarul meu de telefon pentru ce era????

Ce sa vezi, peste alte vreo cateva zile ma suna o tanti binevoitoare sa ma anunte ca trebuie sa primesc un colet (no shit?!?! :curse: ) si da sa-mi inchida telefonu in nas. Nu ma intreaba cand si cum s-ar putea face treaba asta, dar apuc sa ii spun cu calm ca stiu ( :rolleyes: ) ca trebuie sa-l primesc, si daca se poate sa fiu vizitat intre orele y si z pentru a decurge totul OK.
Asa ca nu imi ramane decat sa astept ziua cea mare.
...si cand ma gandesc ca in coletul respectiv trebuia sa fie ceva destul de fragil, cam de 1 metru si nu foarte ieftin  :samui:

Edited by adrianc, 27 August 2007 - 16:22.


#31
nano_thrust

nano_thrust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,232
  • Înscris: 10.08.2007

View PostShambala, on Dec 30 2006, 15:21, said:

CARGUS - Servicii mizerabile, nesimtire dusa la extrem si marlanie injurioasa la adresa celui mai elementar bun simt - cam asa presteaza ei in aceasta perioada.

Am trimis un colet ramburs de la Iasi la Bucuresti pe data de 20 decembrie, coletul a fost livrat si rambursul (+ taxele) incasate de CARGUS pe 21 decembrie iar banii vor ajunge inapoi in Iasi "candva dupa Anul Nou".

Obisnuit sa primesc banii a doua zi dupa ce a fost achitat rambursul, am fost surprins cand acestia nu au sosit.
Dupa inca o zi, intreb iarasi si mi se raspunde la fel - 'Nu aveti nimic!".

"Pai luati legatura cu cei din Bucuresti si vedeti de ce nu i-au trimis", solicit cu un inceput [nemanifestat] de iritare. Ei bine, nici vorba !
Personalul statiei din Iasi a refuzat sa intrebe la Bucuresti de ce nu a fost trimis plicul cu bani (pentru care au avut grija sa isi incaseze taxa deloc mica) pe motiv ca cei de la Bucuresti "nu-i asculta" .
Deci daca nu vine un colet sau orice altceva, trebuie sa te interesezi singur, pe banii tai.

La Bucuresti raspund pe rand, 5 zile la rand, 5 'domnisoare' diferite care promit ca vor reveni cu un telefon dupa ce vor afla detalii despre situatie - doar una singura a revenit, la celelalte trebuind sa revin tot eu cu un nou apel interurban.
Si ce spun ? - ca "AWB-ul exista dar nu figureaza" [operat] - adica "Da, banii sunt la noi, nu au fost trimisi la Iasi".
Fiecare promite ca banii vor pleca in acea seara, in fiecare din zilele urmatoare intreb la Iasi si raspunsul este invariabil acelasi - "Nu a sosit nimic! "

A treia zi [lucratoare] intreb si eu "de ce" si mi se raspunde cu aberatia ca "agentul a fost in concediu medical" !!
De parca ar pleca omul acasa sau la spital cu zecile sau sutele de milioane de la ramburs asupra lui. La orice serviciu se predau sarcinile unui inlocuitor, nu ?

Zilele urmatoare mi se raspunde ca "transportul banilor se face cu o masina speciala, blindata", si ca "aceasta nu a avut drum la Iasi".
Si tot asa, de 9 (noua) zile - la care trebuie adaugate de acum si urmatoarele 5 pina pe 4 ianuarie...

Deci, in cel mai bun caz, acel ramburs va veni dupa 15 zile, desi a fost taxat la curierat rapid !

Apropo - conform angajamentului/contract al firmei, rambursurile trebuiesc livrate - legal - in 5 zile lucratoare!
Deci nu va faceti iluzii ca vor veni de pe o zi pe alta, caci daca vin este doar o intamplare.
Trebuia sa folosesti posta romana! :lol:

#32
adrianc

adrianc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 23.08.2005
intr-un final am primit coletul...a costat 15 lei in conditiile in care am asteptat aproape o saptamana pt el. Expediat din/catre Bucuresti. Acestea fiind zise, le doresc faliment grabnic.

Iaca si altii foarte multumiti de serviciile cargus.


sa nu uit: cum de-a disparut linkul catre topicul asta de pe prima pagina de google dupa "cargus" ?

#33
stivut

stivut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.02.2007

View Postadrianc, on Aug 30 2007, 11:48, said:

intr-un final am primit coletul...a costat 15 lei in conditiile in care am asteptat aproape o saptamana pt el. Expediat din/catre Bucuresti. Acestea fiind zise, le doresc faliment grabnic.

Iaca si altii foarte multumiti de serviciile cargus.
sa nu uit: cum de-a disparut linkul catre topicul asta de pe prima pagina de google dupa "cargus" ?
Fratilor,eu am trimis un colet la Timisoara pe 5.09.2007 cu valoare ramburs,pe 11.09 a fost livrat si incasat rambursul,iar la 10 zile,pe 21.09,beneficiarul s-a intors la ei si a convins-o pe o tipa de acolo sa primeasca pachetul inapoi si sa-i restituie rambursul!!!! Va imaginati?! Azi e in 27.09 si nu am primit banii,cu toate ca am pus pe fax o reclamatie la Bucuresti si m-au sunat ieri si mi-au spus ca azi imi primesc banii1 aM SUNAT AZI LA tIMISOARA SI BANII NU ERAU EXPEDIATI! E O STANA FARA CAINI FIRMA ASTA!!!

#34
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
@stivut

Sincer nu cred asa ceva. Banii odata incasati, sunt in custodia celor de la Cargus, care au obligatia sa ti-i predea. Pe ei nu ii intereseaza ce spune sau ce face destinatarul coletului, cel care a platit banii. Si banii nu stau acolo mai mult de 2-3 zile, de cele mai multe ori stau "in tranzit" prin Bucuresti, in drum spre tine.
Fara un numar de AWB si eventuale alte dovezi consider asta o gogoasa.
Si mie mi s-a intamplat sa dureze mult pana sa-mi ajunga banii de ramburs, dar m-am obisnuit B)

#35
demon

demon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.02.2005
subscriu... cele mai mizerabile servicii existente... deci platim TAXA DE CURIER RAPID, ptr ca produsul sau rambursul sa ajunga intre 2 si 5 zile? cineva din corpurile de control ar trebuii sa DESHIDA OCHII asupra celor de la cargus... ganditi-va ce suma se ruleaza prin cargus, si vedeti ce se poate face cu acei bani, daca ai putina minte... eu luni ma duc la OPC sa-i reclam

merge-ti pe FUN... niciodata n-am avut probleme cu ei... am trimis colete extrem de mari (110 kg) si am avut rambursuri de 6-7000 ron, dar niciodata n-am avut nici o problema daca totul s-a facut la inceputul saptamanii... sunt ceva intarzieri daca trimiti de vineri-sambata, dar nu ceva exagerat, pe cand la cargus...

Edited by demon, 03 November 2007 - 12:08.


#36
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Nu se sesizeaza nimeni asa de la sine, primul pas e sa mergi la OPC sa vezi ce spun aia... Dar cel mai important e sa tii minte si sa renunti la serviciile firmei care te-a dezamagit. Per ansamblu, asta ii va lovi mai mult decat o reclamatie cu final previzibil ( tinand cont de conditiile scrise probabil pe verso si cu care suntem de acord cand semnam nota de transport ).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate