Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

SFAT ACHIZITIE

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
kosfunny

kosfunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.02.2006
Salut! Sunt taximetrist in Bucuresti si ma bate gandul sa imi achizitionez un aparat pt navigatie GPS. As dori sa imi recomandati si un soft cat mai detaliat si mai actualizat. Vreau sa il folosesc in special pt a ajunge mai rapid la adresele comenzilor de la dispecerat.
Am un 6680 si un  SE P910i. Daca as putea instala ceva performant pe ele v-as ruga sa ma sfatuiti!
Multumesc anticipat!

#2
emilxmx

emilxmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.11.2006
Salut,
Parerea mea este sa iti iei un dispozotiv dedicat pentru navi, si aici ma refer la un pocket pc sau un navigator. Iar ca soft, singurul existent pe piata este iGO, care pot sa spun ca e bun, desi nu prea stie el sensuri unice si alte restrictii, dar te ajuta mult. Mai ales ca are si optiunea de "TAXI".

View Postkosfunny, on Dec 30 2006, 10:18, said:

Salut! Sunt taximetrist in Bucuresti si ma bate gandul sa imi achizitionez un aparat pt navigatie GPS. As dori sa imi recomandati si un soft cat mai detaliat si mai actualizat. Vreau sa il folosesc in special pt a ajunge mai rapid la adresele comenzilor de la dispecerat.
Am un 6680 si un  SE P910i. Daca as putea instala ceva performant pe ele v-as ruga sa ma sfatuiti!
Multumesc anticipat!

Edited by emilxmx, 30 December 2006 - 13:01.


#3
ANTENA

ANTENA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 08.01.2004

View Postemilxmx, on Dec 30 2006, 13:00, said:

Salut,
Parerea mea este sa iti iei un dispozotiv dedicat pentru navi, si aici ma refer la un pocket pc sau un navigator. Iar ca soft, singurul existent pe piata este iGO, care pot sa spun ca e bun, desi nu prea stie el sensuri unice si alte restrictii, dar te ajuta mult. Mai ales ca are si optiunea de "TAXI".

De ce spui ca nu stie sensuri unice? Marea majoritate le stie, dar mai sunt corecturi de facut. Speram la editia viitoare a softului sa se actualizeze.
Pe unde am fost pe afara, toate taxiurile erau dotate cu GPS. Mi se pare foarte util, tinand cont ca petreci ore in sir la volan. Te lasi ghidat de el, in timp ce poti avea si alte activitati: sa mananci un sandwich, sa bei un ceai etc.
Deci softul se cheama IGO 2006, costa cca. 4 mil dintr-un magazin online (ex: neomax) apoi updatat de pe net cu versiunea din 01.12.2006: http://www.i-go.com/...ndex.php?aid=96

Edited by ANTENA, 30 December 2006 - 14:21.


#4
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
am un prieten care e taximetrist si mi-a spus ca i-go l-a bagat in balarii de foarte multe ori pana acum.
el a trecut la destinator 6, care i se pare mult mai exact, mai ales din punct de vedere al navigarii la adresa exacta.

#5
kosfunny

kosfunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.02.2006
Sa inteleg ca "destinator-ul" e mai detaliat decat "i-go"?

#6
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
nu neaparat mai detaliat.
prietenul acela al meu mi-a spus ca este mai exact la partea de adresa (nr. de strada)
ii voi spune sa intre el aici si sa posteze ce si cum.

#7
demon

demon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 24.02.2005

View Postbluehunt, on Dec 30 2006, 14:40, said:

am un prieten care e taximetrist si mi-a spus ca i-go l-a bagat in balarii de foarte multe ori pana acum.
el a trecut la destinator 6, care i se pare mult mai exact, mai ales din punct de vedere al navigarii la adresa exacta.

salut... da... yo-s ala...
deci pentru "colegu" taximetrist: navigatia te va ajuta intr-un procent de 50% la ajungerea la adresa, restul tinand de flerul tau de a gasi adresa (respectiv blocul si scara), avand in vedere ca la unele blocuri, scarile sunt pe laterale, sau la unele chiar in spate, iar la altele (ex FOISORULUI nr 6, sau ANASTASIE PANU nr 30) ele nici macar nu sunt pe aceiasi strada... Despre precizia softurilor, as vrea sa spun DESTINATOR 6, este pana acum cel mai aproape de realitate, fata de IGO (MIOMAP)... nu vorbim de adresele comune, la case, numere care sunt acolo de zeci de ani, si care nici nu se vor schimba, ci de adresele de la blocuri si de cele "impartite" (ex 2 si 2A). ca sa faceti o verificare incercati urmatoarea adresa STR PISCULUI NR 5. Destinatorul va va duce la adresa, iar IGO (MIOMAP) direct in partea opusa a strazii cu vreo 500 de metri mai sus... si un alt exemplu cautati str MARIN MARIN in ambele softuri... o veti gasi doar in destinator... si exemplele pot continua... IGO are doar interfata "mai dragalasa" caci in rest are destule erori incepand cu ocolirea fantanilor din PIATA UNIRII, si terminand cu str BARBU VACARESCU pe care el o stie INTRERUPTA (neterminata)... aceasta din urma este o eroare FOARTE GRAVA in cazul in care cineva, care nu e din bucuresti, cauta sa ajunga din Maica Domnului, la Nicolae Caramfil, ocolul fiind numai de 3,4 km prin str Petricani, cand de fapt tot acest traseu are 1,8 km...
cam atat deocamdata despre softurile (hartile) facute de ai nostri, spun asta ptr ca celelalte harti de la igo sunt facute de TELEATLAS si NIMA, pe cand harta ROMANIA e facuta de Societatea Comerciala SUNCART srl... cand o sa fie facuta de "altii" va fi la fel de precisa ca restul europei...
"colegu" daca ai nevoie de sfaturi, pm me, si-ti voi explica cum sta treaba...
pana atunci LA MULTI ANI LA TOATA LUMEA... si pregatiti-va de UE... o sa fie "groasa" de acum incolo...

Edited by demon, 31 December 2006 - 16:40.


#8
kosfunny

kosfunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.02.2006
Iti multumesc mult "demon"! Voi alege DESTINATOR-ul!

Spor la bani si LA MULTI ANI!

INTEGRARE PLACUTA TUTUROR!

#9
kosfunny

kosfunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 07.02.2006
Mi-am achizitionat un PNA NORTEK.
Am pe el si DESTINATOR 6 si MIOMAP-ul.Avea dreptate colegul precedent, Destinator-ul este mult mai exact. Pacat de grafica de la MIOMAP!

#10
emilxmx

emilxmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.11.2006
Mie nu-mi plac directionarile vocale in destinator 6, si nici grafica, desi am observat si eu ca e mai precis. E si normal, foloseste harti furnizate de Navteq. Spre deosebire de iGO si miomap, care colaboreaza cu Suncart S.R.L. din Cluj :) Si atunci stau eu ca prostul si ma intreb... de ce oare cand vin "altii" sa faca treaba, totul merge pe roate ? Si de ce cand pune romanul mana...  :worthy:  

View Postkosfunny, on Jan 6 2007, 12:07, said:

Mi-am achizitionat un PNA NORTEK.
Am pe el si DESTINATOR 6 si MIOMAP-ul.Avea dreptate colegul precedent, Destinator-ul este mult mai exact. Pacat de grafica de la MIOMAP!


#11
Airwaves

Airwaves

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 04.12.2004
Ati verificat celelate orase din Romania (in afara Bucurestiului) pe harta din Destinator?  In unele orase veti gasi CEL MULT strazile principale.

In plus Destinator pare sa se miste mai greu...mult mai greu decat Igo-ul cel putin pe A636 N.


Totul se rezuma la harti in cele din urma. Igo-ul e un soft bun,incomparabil mai bun decat Destinator,dar singura problema o reprezinta hartile.Fac aceste precizari pentru ca observ tendinte incorecte de blamare a soft-ului in sine.

Am observat ca in Bucuresti sunt adrese pe care harta din Igo nu le are inca, dar lipsa informatiilor detaliate din celelalte orase il determina sa fie o alegere neinspirata pentru cineva care are nevoie de navigatie nu doar in Bucuresti.

#12
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
destinator foloseste harti de la navteq si are detaliere la nivel de strada si numar postal pentru timisoara si bucuresti. in rest doar drumurile principale din tara.

#13
emilxmx

emilxmx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 26.11.2006
Eu sunt din TM si pot sa spun ca am testat Destinator 6 si are de departe harta cea mai exacta. Aici ma refer la detalierea la nivel de strada/numar si POI's (Oare pt ca e facuta de Navteq si nu de S.C. Suncart S.R.L. Cluj Napoca ?? :) ) Dar pe de alta parte, miomap are grafica mult mai bine pusa la punct si se misca cu mai mult talent decat Destinator si Route 66.

View Postbluehunt, on Jan 10 2007, 18:08, said:

destinator foloseste harti de la navteq si are detaliere la nivel de strada si numar postal pentru timisoara si bucuresti. in rest doar drumurile principale din tara.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate