Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema Card Micro SD

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postmihaisorin3, on Feb 22 2008, 20:27, said:

Am si eu problema cu un Card microSDHC 4 GB cumparat recent. Problema sa in felul urmator : cardul microSd mi-a fodt livrat cu doua adaptoare , unul Sd si unul miniSD . Cu un card Reader pe USB se vede pe calculator dar daca il folosesc cu adaptorul SD intr-un card reader de la o imprimanta sau daca il bag in camera foto  nu se vede . Adaptorul  SD l-am mai incercat cu un alt microSD si e ok , deci merge , nu merge cu cardul microSD cu care a venit adaptorul. Adaptorul  miniSD nu am unde sa-l incerc. Nu stiu ce sa fac.


asta e normal. nu toate device-urile au suport la SDHC. cauta update de firmware dardin cate eu stiu producatorii nu se prea garabesc se emita update pentri SDHC la aparatele mai vechi in schimb repede au produs aparate noi.

#20
mihaisorin3

mihaisorin3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.02.2007

View Poststarpom, on Feb 22 2008, 20:31, said:

asta e normal. nu toate device-urile au suport la SDHC. cauta update de firmware dardin cate eu stiu producatorii nu se prea garabesc se emita update pentri SDHC la aparatele mai vechi in schimb repede au produs aparate noi.

Aha deci e problema de soft al imprimantei si trebuie sa astept un update la soft pentru a citi cardul.
Am gasit un update de firmware dar zicea ca sunt la zi cu update-ul.
Mai asteptam un pic.

#21
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postmihaisorin3, on Feb 22 2008, 21:23, said:

Aha deci e problema de soft al imprimantei si trebuie sa astept un update la soft pentru a citi cardul.
Am gasit un update de firmware dar zicea ca sunt la zi cu update-ul.
Mai asteptam un pic.


nu astepta, vinde imprimanta si cumparati una ce citeste SDHC  :rolleyes:

#22
euelsiea

euelsiea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.02.2008
salutare...........am si eu o problema cu un SD...............am facut o camera care sa inregistreze pe un micro sd la mine la firma...........ieri am observat dupa ce am dezlipit banda cu care era prinsa sa rupt butonul de deschis- oprit .  cineva mia zis sa las asa pana se termina bateria ca se salveaza ingur......zis si facut ...........Acuma cand am scos cardul i lam pus la descarcat am observat ca are un fisier 3gp (normal pana acuma) dar acest fisier are 977 mb (pt un 3gp format e enorm zic eu) filmarea a fost in jur de 7 ore. oricum ideea e ca am scos filmuletzul pe calculator si nul pot deschide cu nici un program ....spune ca e corrupt sau ca nu e intzeles de programul care ruleaza...................
  
                    am incercat sal convertesc in avi si apoi sal repar dar nu mil converteste..................pana am dat de un program HDRC magic memory card.........care mia mai gasit un fisier in plus pe   SD dar ca sa incerc sa deschid trebuie sa cumpar varianta full a programului ....intrebarea e crede careva ca am vreo sansa cu acest program sau il cumpar degeaba....sau sami zica ..rog frumos. pe careva ce sa fac in acest caz?

#23
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Programul o sa recupereze un fisier, probabil tot corupt. Toate programele de recupareta date NU repara fisierele.
Cu ce programe ai incercat sa citest 3gp? VLC ai incercat? QuickTime?

#24
Delicventu

Delicventu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.08.2007
Salut , am si eu un 5200 si azi mi`am luat un card KINGMAX de 2GB. Il incerc la magazin , merge... toate bune si frumoasa , iar cand ajung acasa si vreau sa intru pe el imi da urmatorul mesaj: " Memory card no formatted " , dau Ok , apoi apare: " Operation failed "... Iar in final: " Memory card removed ". Stie careva ce as putea face ?
Merci !

#25
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View PostDelicventu, on Apr 23 2008, 22:16, said:

Salut , am si eu un 5200 si azi mi`am luat un card KINGMAX de 2GB. Il incerc la magazin , merge... toate bune si frumoasa , iar cand ajung acasa si vreau sa intru pe el imi da urmatorul mesaj: " Memory card no formatted " , dau Ok , apoi apare: " Operation failed "... Iar in final: " Memory card removed ". Stie careva ce as putea face ?
Merci !

da pe unde intri, pe fereastra sau pe usa?  :coolspeak:

#26
Delicventu

Delicventu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.08.2007

View Poststarpom, on Apr 24 2008, 10:41, said:

da pe unde intri, pe fereastra sau pe usa?  :coolspeak:
pe horn... eu ma tot chinui cu cardul , iar tu ma iei la misto`...

#27
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View PostDelicventu, on Apr 24 2008, 16:49, said:

pe horn... eu ma tot chinui cu cardul , iar tu ma iei la misto`...

il bagi intr-un usb card reader si cu softul de pe linkul de mai sus il formatezi

#28
Delicventu

Delicventu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.08.2007

View Poststarpom, on May 8 2008, 14:59, said:

il bagi intr-un usb card reader si cu softul de pe linkul de mai sus il formatezi
Am incercat si asta , dar nu imi apare unde ii bagat , nu il recunoaste PC`u :(

#29
neluman

neluman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.11.2007
salut
am formatat un microsd de 2gb in Fat32 si de atunci OS il vede removable disk dar cind dau sa intru zice sa introduc un disk in unitate...ca la dvd

#30
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postneluman, on Apr 14 2009, 11:13, said:

salut
am formatat un microsd de 2gb in Fat32 si de atunci OS il vede removable disk dar cind dau sa intru zice sa introduc un disk in unitate...ca la dvd

e defect

#31
tzevy

tzevy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 11.05.2008
am o problema cu un card de 256 mb micro SD .. am pe el ocupat  135 mb .. muzica ,imagini
si cand dau sa pun altcv pe el .. mi se sterge :| .. si raman alea care sunt deja
daca formatez .. imi da eroare .. Write protection .. am bagat in Nokia 6300 am formatat
imi zice "Formatare completa" .. dar e tot la fel .. nu se sterge nimic de pe el :|
cu cablu de date .. am sters fisier cu fisier.. unele numi da voie ..
si dupa ce bag din nou sa verific .. sunt la loc :|
dupa ce am sters tot dupa el ... am umplut cu muzica .. degeaba .. iar 'sa resetat' :(

help :'-(

#32
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Posttzevy, on May 19 2009, 17:07, said:

am o problema cu un card de 256 mb micro SD .. am pe el ocupat  135 mb .. muzica ,imagini
si cand dau sa pun altcv pe el .. mi se sterge :| .. si raman alea care sunt deja
daca formatez .. imi da eroare .. Write protection .. am bagat in Nokia 6300 am formatat
imi zice "Formatare completa" .. dar e tot la fel .. nu se sterge nimic de pe el :|
cu cablu de date .. am sters fisier cu fisier.. unele numi da voie ..
si dupa ce bag din nou sa verific .. sunt la loc :|
dupa ce am sters tot dupa el ... am umplut cu muzica .. degeaba .. iar 'sa resetat' :(

help :'-(

cumpara-ti altul.

#33
QED

QED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 04.05.2009
.. imi da eroare .. Write protection ..

Vezi ca are pe el un mic buton de unde se pune sau se scoate protectia, ca la dischete.

#34
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View PostQED, on May 20 2009, 14:39, said:

.. imi da eroare .. Write protection ..

Vezi ca are pe el un mic buton de unde se pune sau se scoate protectia, ca la dischete.

pe micro sd ???  :confuzzled:

unde in pisici mai pui si butonul pe el?

#35
QED

QED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,165
  • Înscris: 04.05.2009

View Poststarpom, on May 20 2009, 17:36, said:

pe micro sd ???  :confuzzled:

unde in pisici mai pui si butonul pe el?

Pe adaptor. "Lock" nu inseamna ca il fixezi acolo mai bine, inseamna write protection.

http://tech2.in.com/...ard_450x360.jpg

Edited by QED, 20 May 2009 - 17:41.


#36
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View PostQED, on May 20 2009, 18:40, said:

Pe adaptor. "Lock" nu inseamna ca il fixezi acolo mai bine, inseamna write protection.

http://tech2.in.com/...ard_450x360.jpg

domnu, unde ai vazut un telefon mobil cu conercor SD. eu din cate stiu toate ai mcroSD iar acelea nu ai butonul ala mecanic.
in al doilea standartul la microsd exclude butonul mecanic si introduce bitil de protectie in registrii al microsd. instaland acel bit trebuie sa "incarci" in buffer un password.

p.s. chiar este atat de greu de citit prin inet despre ce este vorba mai ales ca vrei sa iesi in lume cu asemenea idei

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate