Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Problema Card Micro SD

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
Ray Bz

Ray Bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 05.11.2005
Salut ! Am un Samsung E900 si azi mi-am luat un crad Micro SD Adata si imi zice cand il bag in telefon : "Unrecognized" apoi ma intreaba "Format?" dau yes si zice "Failed". Am inteles ca trebuie formatat cu un card reader dar intrebarea e in FAT sau FAT32 ?????
Am bagat cardul in camera foto si e ok, face poze etc.. se vede cand il conectez ca removable disk. Deci cardul nu are probleme. (e nou  :D )
Astept sfaturi!!
Multzam

#2
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View PostRay Bz, on Dec 29 2006, 21:39, said:

Salut ! Am un Samsung E900 si azi mi-am luat un crad Micro SD Adata si imi zice cand il bag in telefon : "Unrecognized" apoi ma intreaba "Format?" dau yes si zice "Failed". Am inteles ca trebuie formatat cu un card reader dar intrebarea e in FAT sau FAT32 ?????
Am bagat cardul in camera foto si e ok, face poze etc.. se vede cand il conectez ca removable disk. Deci cardul nu are probleme. (e nou  :D )
Astept sfaturi!!
Multzam

cardul trebuie initializat.

#3
dan_sandru2005

dan_sandru2005

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2007

View Poststarpom, on Jan 5 2007, 12:57, said:

cardul trebuie initializat.
Pai si cum se initializeaza??? Ca am patit si eu aceeasi problema.

#4
RomanuX

RomanuX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.10.2006
Si eu am probleme tot cu un card Adata de 1gb si E900. Telefonul il recunoaste, l-am formatat la prima inserare pt ca nu gasea folderele default dar apoi nu am reusit sa copiez sau sa mut pe el doar un film facut cu camera si cardul inserat. De fiecare data cand dau copy sau move to memory card la orice fisier imi da failed si nici macar 1% nu copiaza  :cursing: . L-am mai formatat inca o data dar degeaba. Orice sugestie este binevenita.
:cursing:

#5
crisandru

crisandru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.11.2003
cardul trebuie formatat pe calculator (eu folosesc un laptop care are slot pt SD) in format Fat simplu, nu 32 . De fapt FAT este FAT16. Dupa formatare cardul nu e citit din prima de telefon... eu l-am tot bagat si scos, am inchis telefonul cu cardul in el, cu cardul scos... in toate felurile... pana la urma l-a citit... sper sa va ajute ce am scris... eu ma pregatisem sa ma duc la garantie si mi-a venit ideea asta cu formatatul in FAT16.

#6
RomanuX

RomanuX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.10.2006
Se pare ca problema mea s-a rezolvat formatand cardul intr-un telefon Motorola. Acum pot sa copiez si sa mut de/pe card fara probleme. :coolspeak:
Sper sa se fi rezolvat definitiv. :nonobad:

#7
CSkull

CSkull

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.02.2007
Am si eu o problema cu un card micro sd nu mai pot sal formatez am incercat aproape tot nush ce sa mai fac pls daca aveti idei sunt bine venite

#8
happy_cristi

happy_cristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.03.2007
si eu am cumparat de curand un card micro sd ...miam pus ceva melodii pe el si acum nu mai pot sa sterg , sa copiez nimic pe el, si nici sa formatez .....si la majoritatea melodiilor imi zice ca is corupte.....dak aveti idei despre ce as putea sa fac va rog ma ajutati

#9
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Posthappy_cristi, on Mar 3 2007, 01:28, said:

si eu am cumparat de curand un card micro sd ...miam pus ceva melodii pe el si acum nu mai pot sa sterg , sa copiez nimic pe el, si nici sa formatez .....si la majoritatea melodiilor imi zice ca is corupte.....dak aveti idei despre ce as putea sa fac va rog ma ajutati

du-l la garantie. daca nu ai garantie atiunci la mine reparatia te costa 20 lei

#10
incurcaretzul

incurcaretzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 27.03.2007

View Posthappy_cristi, on Mar 3 2007, 02:28, said:

si eu am cumparat de curand un card micro sd ...miam pus ceva melodii pe el si acum nu mai pot sa sterg , sa copiez nimic pe el, si nici sa formatez .....si la majoritatea melodiilor imi zice ca is corupte.....dak aveti idei despre ce as putea sa fac va rog ma ajutati

Incearca sa-l formatezi cu un cititor de carduri folosind adaptorul pe care ar trebui sa-l ai.

#11
raresh89

raresh89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 18.09.2007
Salut ! am gasit topicul asta cautand pe google raspunsuri la problema mea. Uitati care e aceasta : am un coleg care avea un card de 512 micro sd si nu-i mai mergea (de fapt , tot telefonu era distrus din punct de vedere al software-ului )si i l-am cumparat eu pt motorola mea v360 . Pe alte telefoane ( nokia 6085 , sagem , alte motorola v360 ) cardul  era recunoscut . SI telefonu meu il recunoaste ,dar cand dau format nu se intampla nimic si nici nu primeste nimic pe card ,dar de citit vechile fisiere de pe card merge. Nu am card reader la pc , ca l-as fi formatat de acolo. Credeti ca daca il bag intr-o camera foto , formatatul va reusi ?Astept opinii.

#12
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postraresh89, on Nov 16 2007, 22:06, said:

Salut ! am gasit topicul asta cautand pe google raspunsuri la problema mea. Uitati care e aceasta : am un coleg care avea un card de 512 micro sd si nu-i mai mergea (de fapt , tot telefonu era distrus din punct de vedere al software-ului )si i l-am cumparat eu pt motorola mea v360 . Pe alte telefoane ( nokia 6085 , sagem , alte motorola v360 ) cardul  era recunoscut . SI telefonu meu il recunoaste ,dar cand dau format nu se intampla nimic si nici nu primeste nimic pe card ,dar de citit vechile fisiere de pe card merge. Nu am card reader la pc , ca l-as fi formatat de acolo. Credeti ca daca il bag intr-o camera foto , formatatul va reusi ?Astept opinii.

conforma standartului SD cardul trebuie formatat cu un utilitar special de la producator. cu utilitarul de pe pagina de mai jos il formatezi dar ai nevoie de PC reader

http://www.sdcard.org/about/downloads/

#13
Gabytzzu

Gabytzzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.01.2008
hmm almost same problem... dar nu il recunoaste nici macar pe laptop, iar pe motorola mea v360 il vede ca neformatat si cand ii dau format zice failed ;)  :rolleyes: ...asa ca... LONG LIVE SONY AND MICRO M2 :D

#14
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View PostGabytzzu, on Jan 15 2008, 09:56, said:

hmm almost same problem... dar nu il recunoaste nici macar pe laptop, iar pe motorola mea v360 il vede ca neformatat si cand ii dau format zice failed ;)  :rolleyes: ...asa ca... LONG LIVE SONY AND MICRO M2 :D

omul e fierarul soartei sale.

#15
marianbossu

marianbossu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.01.2008
Am si yo o problema cu un micro SD mic de 128 il folosesc la poze ca imi trebuie neeaparat pe telefon (nokia 6234) il vede citeste si scrie perfect dar la pc il vede greu si spune ca trebuie formatat , il formatez si tot degeaba nu il citeste , mai am unu de 256 si unu de 1GB si palea le citeste perfect(mentionez ca e cardul care a venit cu telefonul)

#16
cannavaro

cannavaro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.08.2006
Am si eu o problema. Mi-am cumparat un card microsd de 2gb ptr nokia 3250. Pe card-readerul de pe calculator il pot vedea / formata / copia pe el / de pe el.
Insa pe telefon nu il pot accesa, si nici in meniu nu pot intra cand e cardu bagat in el. De la ce sa fie? :rolleyes:

#17
starpom

starpom

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 06.09.2006

View Postcannavaro, on Jan 30 2008, 22:25, said:

Am si eu o problema. Mi-am cumparat un card microsd de 2gb ptr nokia 3250. Pe card-readerul de pe calculator il pot vedea / formata / copia pe el / de pe el.
Insa pe telefon nu il pot accesa, si nici in meniu nu pot intra cand e cardu bagat in el. De la ce sa fie? :rolleyes:

ca sa lucreze cardul in unele aparate este nevoie sa fie formatat conform standartului SD. utilitarul de formatare il gasiti pe http://www.sdcard.org/

Edited by starpom, 31 January 2008 - 14:02.


#18
mihaisorin3

mihaisorin3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 27.02.2007
Am si eu problema cu un Card microSDHC 4 GB cumparat recent. Problema sa in felul urmator : cardul microSd mi-a fodt livrat cu doua adaptoare , unul Sd si unul miniSD . Cu un card Reader pe USB se vede pe calculator dar daca il folosesc cu adaptorul SD intr-un card reader de la o imprimanta sau daca il bag in camera foto  nu se vede . Adaptorul  SD l-am mai incercat cu un alt microSD si e ok , deci merge , nu merge cu cardul microSD cu care a venit adaptorul. Adaptorul  miniSD nu am unde sa-l incerc. Nu stiu ce sa fac.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate