Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Internet Cafe

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
dandanutz

dandanutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.01.2004
un ajutor din partea mea este un sfat: daca ai bani baga-i in altceva daca vrei sa mai scoti si profit dar daca vrei sa mergi in perdere fa-ti caffe :)

#38
JooP

JooP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 13.12.2002
"daca vrei sa mergi in perdere fa-ti caffe"

Mare dreptate mai ai Dandanutz...cred ca este cea mai inteligenta fraza!!!

#39
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
A si btw ... o chestia care poate fii trecuta cu vederea f usor dar care zic io are consecinte destul de mari : SCAUNELE. Evita sa dotezi sala cu shtifturi de alea de plastic gen terasa pt ca iarna o sa inghete poponetu la lume si crede-ma nu e prea placut :P. Ti-as recomanda ceva din lemn eventual, asemanatoare celor de birou pt ca alea ergonomice sunt prea scumpe pt bugetu tau banuiesc :)

#40
Halted

Halted

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 15.03.2004
Pentru un internet cafe iti trebuie multe . Configuratia pe care o ai la baza e perfecta . La monitoare, monitoarele de 17" sunt arhi suficiente, mausi optici ceva de calitate un microsoft itelioptic 1.1 ar fi perfect, tastaturile obisnuite nu conteaza prea mult asta.
Iti va trebui un soft de contorizare destul de stabil, un deepfreeze pe partita cu OS-ul [doua partitii in general : C:os, D:games, temp folders, music], OS-ul de preferinta un Windows Xp Professional, un antivirus si ultima versiune de adware .
Un server local de CS [ridicat pe linux bineinteles], conexiunea ti-as recomanda RDS-ul deoarece au aplicat garantarile pentru banda .. pentru 15 calculatoare ti-as recomanda pentru inceput un 64 kb .
Cateva camere de luat vederi orientate peste tot in sala si inspre intrare, oameni de incredere [care sa nu te fure], frigider cu racoritoare, CHIPS-uri.
La toate astea ar mai trebui :
- biroul tau : - doua servere : 1. serverul de cs;  2. server pentru filme
                                                                            [se mai cere si asa ceva]
                    - calculatorul tau pe care se vor inregistra toate imaginile de    pe camerele de supraveghere din sala .  
- baie
- buton de panica
Cam atat spun eu . Daca am omis ceva voi mai adauga pe parcurs ..
Pana data viitoare, happy posting in continuare .

#41
Sorrow

Sorrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.03.2004
deep freeze - pierzi jucatorii de heroes, alte single player mode...totushi e necesar Deep Freeze.In cazu asta creezi conditzii optime pt. CS, adik placi de retzea corecte, switch`uri corecte, cablaje profesionale, tzeava de 256k, mousi corecti, optici 800dpi, cu monitoarele te lauzi ca te descurci, mese spatioase (sa nu ishi dea coate cand stau la statzii) si poate cu putin noroc itzi iei pe cap totzi maniacii de CS care nu au tzeava de 256k acasa cum ai tu la sala..si la tarifare fao preferentiala...pe intervale de ore(pakete de noapte), pe clientzi fideli. Si daca tot o sa stea maniacii cu noptzile la calculator..sa aiba la dispozitzie cafea, suc, haleu (chipsuri si alte prostii) o sa ai o parte buna din profit si din vanzari de produse. Si cu netu las-o mai moale...nu se merita sa bagi la net statziile alea...

#42
snakebytero

snakebytero

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.03.2004
Si uita-te si pe http://www.zipp.ro :)

#43
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

Quote

Originally posted by dandanutz
un ajutor din partea mea este un sfat: daca ai bani baga-i in altceva daca vrei sa mai scoti si profit dar daca vrei sa mergi in perdere fa-ti caffe :)


bravo pentru ce te-ai inregistrat !Mai pune mana pe gramatica !

#44
snakebytero

snakebytero

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.03.2004
Problema cu DeepFreeze si pierderea salvarilor din jocuri este rezolvata de Smart Freeze. Detalii la http://www.zipp.ro  :OK:

#45
mentor

mentor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.11.2003
Pe scurt...Sala afiliata PGL cu un concurs de CS la inceput facut in colaborare cu PGL-ul
Baga Warcraft3 si Diablo  originale ..sa poata juca lumea pe net.Ca o paranteza am vazut jucatori de Diablo care stau si 72 de ore non stop, si de la astia scoti bani, nu de la copii care joaca 1h cs.
Ai nevoie de ajutor contacteaza-ma ca am vreo 3 sali la activ pana acum(facute)

#46
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
ok, dezgrop un subiect vechi tare.

am sa imi fac o sala de internet, unde, pentru inceput are sa fie doar internet. toate statiile au sa ruleze linux clientii avand acces doar la browser (opera) client de messenger (kopete), client de irc, Skype, si muzica.

ce vreau sa va intreb:
aveti idee de soft de administrare care sa poata lucra si cu statii ruland linux ?

#47
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

View Postas xxl, on Feb 25 2006, 17:53, said:

ok, dezgrop un subiect vechi tare.

am sa imi fac o sala de internet, unde, pentru inceput are sa fie doar internet. toate statiile au sa ruleze linux clientii avand acces doar la browser (opera) client de messenger (kopete), client de irc, Skype, si muzica.

ce vreau sa va intreb:
aveti idee de soft de administrare care sa poata lucra si cu statii ruland linux ?

Oare vei avea clienti, care sa stie linux ?

#48
gcm

gcm

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 12.11.2005
la inceputuri si eu mergeam la net cafe, unde era instalat linux; ma incomoda, dar nu foarte tare, deoarece foloseam numai browserul...:) cred ca si la tine va fi la fel(+irc, + messenger)

#49
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004

View Postgcm, on Feb 26 2006, 01:03, said:

la inceputuri si eu mergeam la net cafe, unde era instalat linux; ma incomoda, dar nu foarte tare, deoarece foloseam numai browserul...:) cred ca si la tine va fi la fel(+irc, + messenger)


Eu nu am vazut niciodata la vreun net cafe sa se foloseasca linux pe calculatoare, si eu mergeam mult la net cafe, insa toate aveau windows. Oricum nu ma deranja sa aiba nici linux,  mai ales ca astfel nu mai e costul licentelor, si evident preturi mai mici. Acasa am 2 versiuni live cd de linux si le folosesc, acum vreau sa imi instalez linux-ul serios.  :coolspeak:  Evident insa ca astfel nu iti mai vin toti pustii sa se joace, dar o sa vina probabil lume mai serioasa.  De exemplu eu as prefera sa merg un club de internet cu SO Linux.  :D

#50
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
in primul rand o sala de net mi se pare o idee proasta, acum ca toata lumea are net
si cea mai proasta idee mi se pare cea cu linuxul, toti o sa se sperie de el :)

#51
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
va multumesc pentru feed-back insa intrebarea era alta:

Cunoaste cineva un soft de administrare I-Cafe, avand statii care sa ruleze LINUX ?

#52
djadi21

djadi21

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 03.08.2004
Tin sa fac niste precizari:
1. Nu toata lumea are net, sunt foarte multi care nu au, insa majoritatea nici nu se vor apuca vreodata de net, sau cel putin nu prea curand.
2. Ideea cu linux-ul nu e chiar asa de rea, dar nici stalucita. Oricum preferabil este sa nu scrii mare pe usa, sau sa spui la toti stii, aici e linux, mai bine nu precizezi, cine vine sa verifice mail-ul si/sau messengerul o poate face aproape la fel de usor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate