Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Internet Cafe

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
eugeno

eugeno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2002
Salutare

M-am hotarat sa fac un internet cafe si as vrea si eu cateva sfaturi de la oamenii cu experienta. Mentionez ca pentru inceput  voi avea doar 15 pc-uri si locatia este undeva pe langa sala palatului, mai exact in blocul turn de acolo. Daca ma puteti ajuta cam ce configuratie sa aleg pentru pc-uri, ce sistem de operare e mai bine sa folosesc, etc.
As vrea sa fac un internet cafe destul de select avand in vedere locatia si dotarile din sala respectiva. Cu mulumiri astept sfaturile voastre.

#2
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
pai da si tu detalii... icafe sau vrei si jocuri ? sisteme de operare, depinde de bani si destinatie (de ex doar pt internet poti face statii cu linux foarte bine) samd. Eu am avut de-a face cu asa ceva (un prieten a avut un icafe si l-am tot ajutat cu computerele and stuff), deci ceva idei am despre ce vorbesc. Si stiu sigur ca nu sunt singurul pe aici care are ceva tangenta cu "subiectul" :)

#3
eugeno

eugeno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2002
icafe si jocuri. M-am gandit la AthlonXP2200, 256 DDR, 40 G hdd, Fx 5200, MB cu KT 600

#4
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
Io ash zice 512 DDR mai degraba. O sa apara UT2004 & altele so .... decat sa faci dupa 2-3 luni upgrade ...

#5
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
A si nu uita monitoarele (+perifericele) !!!! E super important sa ai monitoare mari si de calitate. Ash zice ca 19" + mausi optici s-ar preta la o sala selecta. Dak ai dotari k lumea se va juca in PGL si din sala ta so .... more $ 4 u.

#6
eugeno

eugeno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2002
da, mouse optic o sa fie, dar din pacate monitoare de 17 IBM SH, si la anul o sa pun TFT-uri de 17

#7
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
ai studiat zona sa vezi daca nu mai sunt alte cafe-uri? te-ai gandit ce tarife o sa pui? de la cine iei internet? cat te costa licentele?
In nici-un caz nu o sa faci suficienti bani intr-un an ca sa pui tft-uri de 17" , stai linistit.
iar zona aia e relativ moarta.

#8
driverx

driverx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,083
  • Înscris: 22.07.2002
@eugeno

Daca tu te gandesti ca la anu bagi deja TFT 17....arata ca esti putin cam pe dinafara.....tio dat tactu bani si te-ai gandit sa faci si tu un "biznis"??? Cred ca habar nu ai ce faci....

:cya:

#9
eugeno

eugeno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2002
Pai eu iau tft-uri de 17 cu 70 euro. Care e problema ta soferu X ?

#10
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
pai problema lui, ca si a noastra, a tuturor, este ca nu putem lua si noi cu 70 Euro :) Apropos, se poate ? :)

#11
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Se poate. Stricate :) Ma intreb daca pe TFT-uri da 70 de euro, cat da pe CRT 17 SH. 5 euro ? Vreau si eu. Acum pe bune, nu se recomanda TFT-uri decat pentru super figuri. Niste CRT-uri flat de 19 ar fi foarte bune.

Offtopic, pentru pseudosoferul de dacii: mai abtine-te de la comentarii de genul asta, pentru ca la cei 18 ani ai tai ar trebui sa ai mai mult bun simt si sa realizezi nu ca nu le stii pe toate, dar ca de fapt nu stii nimic.

#12
eugeno

eugeno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2002
ca sa va lamuresc pe toti ce este cu tft-urile la 70 euro, aflati ca sunt refurbished, sunt din germania si am posibilitatea sa mi le iau de acolo.

#13
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Mai bine te apuci de business-uri cu monitoare :)

#14
eugeno

eugeno

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2002
cand o sa am o sa va anunt, dar nu prea am voie sa imi fac reclama pe acest forum. Ma ajuta si pe mine cineva cu sala ?

#15
JooP

JooP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 13.12.2002
ia in calcul si in cat timp scoti investitia...nu mai vorbim de treaba cu licentele....:)) iti spun din proprie experienta
oricum mult bafta ca o sa ai mare nevoie!!!

#16
PET

PET

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,351
  • Înscris: 24.02.2002
Scuze ca intervin si eu asa...OFFTOPIC, dar ce legatura are Internet Cafe-ul adica o afacere cu Soft Related > Internet & Web Hosting ? :)

ONTOPIC - Un sfat. Dupa ce ai dat drumu la internet cafe, asigura-te ca luna de luna faci o curatenie mare pe HDD-uri. Nu de alta...dar e super enervant sa mergi la net si sa vezi cum se misca IE-urile...deci programul nu netul...super naspa deoarece sunt o gramada de ... FREE SEX...ENLARGE YOUR PENIS...FREE CHAT...si alte porcarii. Nu exista club unde nu gasesti asa ceva.

#17
steelk

steelk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,154
  • Înscris: 08.06.2002
In legatura cu monitoarele NU cred ca e indicat sa pi TFT-uri.
1. pt ca sunt destul de scumpe (in general)
2. pt ca la jocuri se recomanda CRT-uri

#18
moartea

moartea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 18.05.2003
Ai putea sa incerci Deep Freeze de exemplu sau diverse programe de restrictionare. Sunt foarte importante. Daca ai aceeasi configuratie pe toate calculatoarele, iti faci o imagine curata pe cd cu windowsul si astfel poti restaura un sistem in 5 min, indiferent ce s-ar intampla.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate