Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

RAW pe A610 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#37
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Pentru curioși, iată și un atach cu un RAWjpeg, așa cum iese din aparat. Poate aveți chef să convertiți cu dcraw sau rawdrop și nu-l aveți (încă) la îndemână.

Attached Files



#38
Howzit_90

Howzit_90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 10.06.2005

View Postursamajor, on Jan 9 2007, 13:35, said:

Cu un cititor bun de EXIF. Pune update-ul și va merge. Cred că toate au v. 1.0.  :peacefingers:
fi te rog mai explicit  :peacefingers:

#39
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Păi EXIF-ul însoțește orice fotografie și conține informații atât despre cameră, cât și despre setările pe care le-ai avut în momentul fotografierii: timp de exponere, ISO, diafragmă etc. Acolo vei găsi și date despre versiunea de FW.

#40
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Mai nou, se poate edita RAWul de la A610 direct în PS. Vezi atach-uri.
Al treilea atach e o arhivă ce conține softul necesar obținerii RAW-ului editabil cu PS.
Se dezarhivează într-un folder, folder în care se vor descărca și RAWjpegurile de pe card, pentru a fi procesate. Vezi atach.
Se deschide Command Prompt, se merge pe calea unde este folderul respectiv, apoi se tastează comanda
Convert.cmd IMG_1xxx.JPG, unde 1xxx este numărul RAWjpegului. Vor rezulta prin conversie două fișiere DNG, unul "as is" și unul "mapped", având "bad pixels" remapați. Aceste imagini DNG sunt RAW-urile A610. Enjoy!
P.S. Pentru mai multe detalii urmăriți și discuțiile de AICI.

P.S. Bineînțeles că aștept cu nerăbdare UFRaw, care ne va scuti de lucrul în linie de comandă și care va "citi" direct RAWjpegul rezultat.

Attached Files



#41
naturall

naturall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.03.2004

View Postursamajor, on Jan 8 2007, 07:11, said:

Şi, în fine, un jpeg din RAW la ISO400, pentru exemplificare. Modificări: WB şi compresia jpeg.
eu zic ca mai e de lucru la WB
zgomotul e cam maricel dar e ISO400 iar senzorul este care este

Edited by naturall, 12 January 2007 - 14:01.


#42
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ce anume mai e de lucru la WB? WB îl alegi tu. Că nu l-am ales eu cum trebuie, asta e altceva. La ultimele două poze n-am umblat deloc la WB, ci am făcut screenshot exact cum a deschis fişierul default Photoshopul. Senzorul e de săpunieră, normal, dar mai mare decât la altele. Rezultatele sunt foarte bune. Zgomotul nu e prea mare, stai liniştit.
Prin ultima găselniţă, cea cu editarea directă a RAWului în Photoshop, prin convertire în DNG, WB e reglabil din cursorul ce se vede în poza ataşată. Plus celelalte atribute ale imaginii: expunere, contrast, iluminare, sharpness, colour noise etc.

Edited by ursamajor, 12 January 2007 - 14:10.


#43
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Cred ca duminica pun mana pe 620-ul ala  :arigato:

#44
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ar fi și păcat să nu folosești posibilitatea asta. Ți-o spun la modul cel mai serios.

#45
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Am facut exact ca lacarte, dar se pare ca uploader-ul acela nu functioneaza: The firmware upgrade is not intended for the connected camera.

#46
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Păi l-ai luat pe ăla pentru A620? E pe site la ruși. Eu l-am atașat pentru A610. Am și specificat.
Descarci raw-nowif.zip for A620 de AICI. Uploaderul e foarre bun.

#47
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Da, am incercat cu ambele. Problema e ca uploader-ul nu vrea sa lucreze decat cu 610.

Am redenumit totusi 620-ul astfel incat sa-l recunoasca, dar acelasi mesaj.

  2. The uploader
Could be used to upload PS_A610.FIR files to the root of SD card (if you don't have a cardreader)  -_-

#48
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postfellow, on Jan 15 2007, 03:04, said:

Da, am incercat cu ambele. Problema e ca uploader-ul nu vrea sa lucreze decat cu 610.

Am redenumit totusi 620-ul astfel incat sa-l recunoasca, dar acelasi mesaj.

  2. The uploader
Could be used to upload PS_A610.FIR files to the root of SD card (if you don't have a cardreader)  -_-
Ce naiba, nu gasesti un amarat de card reader???

#49
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Da, e util un card reader. Eu am cumpărat unul, fiindcă mi-e folositor la descărcarea RAW-urilor. Poți crea pe el un folder în folderul MISC, după inițializarea cardului prin efectuarea unei fotografii, un folder numit 100CANON, unde îți va salva automat toate RAW-urile. Jpegurile le salvează el în 101CANON. Apoi, vei lăsa în folderul 100 CANON o poză, pe care o vei proteja cu Protect (din meniul camerei) așa încât atunci când dai Erase All, nu-ți va șterge folderul unde ai RAW-uri.

#50
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Fellow și alții cu camera ca a lui, A620. Urmăriți și topicul ăsta.

#51
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
UFRaw 0.11 suportă deja direct RAWjpeg-urile de la camerele A610, A620, S3IS, S2IS. Este doar beta, dar merge foarte bine.

#52
kgyula

kgyula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 28.07.2006
Prieteni buni, eu am o camera A630....

Dar din cate am citi pana acum am inteles:
- in raw nu se pierd informatii ( deci as fi interesat )
- ca ati facut rost de nu stiu eu ce program de la rusi la softul camerelor, prin care puteti face raw

Totusi, mai babeste, cum merge chestia asta, merge pe A630, nu e periculos, ce face exact, si cu ce pot edita pozele alea, ca eu foloses photoshop.... scuze de intrebari, dar am folosit o camera mai veche si nu de mult m-am mutat pe Canon A630 ... si e cam "new" pentru mine toate smecheriile astea rusesti  :huh:


Asa ca ceva ajutor pt mine va rog

#53
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Deocamdată nu există suport pentru A630, ci doar pentru camerele enumerate în post-ul meu anterior. Hacl-ul de firmware nu este deloc periculos sau dăunător, ci dimpotrivă: poți fotografia RAW, fără pierderile de calitate pe care le ai la jpeg-urile deja prelucrate de softul camerei. Și diferența e vizibilă, crede-mă.

#54
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postursamajor, on Feb 2 2007, 06:36, said:

Hacl-ul de firmware nu este deloc periculos sau dăunător
Erată: Hack-ul. A alunecat degetul pe "l".  :naughty:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate