Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

UPC este incredibil !

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

 alecsS, on Dec 29 2006, 01:42, said:

cred ca asta reflecta cel mai bine situatia astral-upc in momentul de fata , scuzati imaginea cu porcul si cocina dar cam asa e  :huh:
Doamne.... mi-a spart timpanele :D
Abia au aparut distrusii astia si la mine in oras, sa-mi anunt toti prietenii care vor UPC "ca-i bun"  :P

#20
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Azi mi-am deconectat singur cablul de la reteaua UPC - Astral. Am Digi TV si nu mai am nevoie de serviciile lor scumpe, proaste si haotice. Stiu ca indiferent ca-i voi notifica sau ba, tot imi vor mai trimite facturi, insa deja m-am obisnuit. Ideea e ca nu mai poti pretinde abonament cand nu mai exista conexiune fizica la adresa cu pricina. S-au jucat suficient pana acum, mi-au suspendat eronat netul si telefonul, mi-au oferit cea mai slaba grila de programe din Romania, iar acum a venit randul sa le spun adio. Nu recomand UPC decat cuiva care n-are ce face cu banii, n-are job, se plictiseste pe acasa, crede in ordinea haotica, iar "prafurile" il inspira si il ajuta sa-i inteleaga pe angajatii UPC...  :naughty:

#21
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Of...

De la cine naiba pot sa iau si eu net si sa ma pot baza pe conexiunea aia? Si sa stiu ca daca sunt la linia de suport tehnic am la cine sa urlu ca mi-a picat netu?

Momentan am net de la o retea de cartier ceva mai mare...din pacate am avut ghinionul sa mi se intrerupa conexiunea inainte de Craciun si a stat picata vreo 3-4 zile  :deadtongue: . Ma bazam pe UPC, dar vaz ca nu rezolv nimic daca ma mut la ei...


Poate ClickNet sa fie ceva mai bun...oricum, e pacat :(.

#22
gogonel

gogonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 30.03.2006
Pai, cel mai bun lucru pe care-l poti face, e sa cauti al ISP.

Capitalismul are caracteristicile sale, iar companiile private sunt atat baza economiei cat si una din caracteristicile sale principale.
Clientii sunt baza multor din aceste companii, si, unde exista cerere exista si oferta. Sau mai bine zis, unde exista bani de scos va fi intotdeauna cineva deajuns de istet sa profite de oportunitate.

Cam toata lumea doreste in ziua de astazi un abonament la internet, asa ca existand cererea, exista si oferta. Aveti de unde alege. La preturi accesibile exista o multitudine de firme si retele de internet care va ofera acces la internet, decent.
De ce va plangeti si incingeti telefoanele. Dati banii altora. Aveti de unde alege (sorry pentru provincie, acolo nu stiu exact cum sta treaba).

Si eu am avut probleme cu ISP-ul dinainte, nu era UPC, dar mergea la fel de prost. Am spus la revedere, si m-am mutat la concurentul direct, din zona (e vorba de retele de cartier). Daca sunt magari, dai banii altora.

Acum platesc 50 de lei pe luna (fata de 40 lei inainte) dar am aproape 2 mb intern (fata de 900 k max. inainte), 60 k extern min. garantat (inainte banda pe extern era mai mica ca pe dial-up. Ziua mergea putin mai bine, dar seara cand se aglomera era jale jale), pot sa ma joc online si pe servere din U.S., Washington fara nici o problema (inainte nu puteam sa ma joc nici pe servere din Ungaria sau Cehia - nu aveam nici banda si pingul era astronomic chiar si aici in Europa, ce sa mai vb de U.S. - parca era distanta dintre Pamante si Marte).
Unde mai pui ca administratorii de retea blocasera accesul pe torrents. No more movies, games, music, applications etc.


Eu am invatat lectia. Cerere exista, clienti sunt o gramada, asadar este si un noian de companii private gata sa raspunda cererii, sa faca bani, si bineinteles sa sustina economia (taxe, impozite si nu numai).

Vorba aia, nu dati banii pe prostii... luati abonamente serioase la copii...

Edited by gogonel, 29 December 2006 - 03:06.


#23
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 30.08.2006
salutare tuturor! sa va spun si eu povestea mea legatata de aceasta companie!
Prin 93 parca fericire mare veneau cei de la kappa si la noi in bloc si intram in randul lumii! Totul a fost in regula(mergea bine mai pica dar per total era ok) pana prin 2003, sau cand a aparut CVR,,si atunci toata lumea a trecut instantaneu la ei (muuuullt mai ieftin si caliate superioara).Fericirea nu a durat mult ca am aflat de cumpararea de catre astral(va spun sincer la mine pe scara blocului peste 80% erau la cvr astral fiind in standby).Asa ca dupa circa un an si ceva de stat la cvr am fost remutati pe infrastuctura astral iar cealalta a fost pur si simplu distrusa(au venit baietii au taiat cablul si l-au aruncat la gunoi).Luna de luna cate 10-15 mii in plus la abonament si in plus concurenta disparuse!
In septembrie am platit pentru 3 luni si acum in dec ma duc la casierie:era cu 20 mii mai cump pachetul de baza! bun platesc si ii zic cucoanei:vreau si eu un pliant cu programe&preturi ca sa imi reconfigurez grila(macar daca platesc sa am si ce imi doresc);raspuns:nu avem asa ceva ca nu s-au mai editat de 2 ani! Eu ma uit la dansa si o intreb si daca doresc alte programe?Ea:asta este tot ce primiti de la noi!!
Am incheiat prin:unde trebuie sa depun cerere pt reziliere?
Acum caut o platfarma dth ca doar am de unde alege!
Cat timp a fost CVR totul a mers impecabil:ieftin, calitate si posturi multe acum saptamanal dispar posturi si apar tot felul de canale petarda!
Cat despre net la mine in bloc nu au sanse sunt 4 retele de cartier intre care e o concurenta!!!!!

#24
zola

zola

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 24.10.2004

 Allex, on Dec 29 2006, 02:25, said:

Azi mi-am deconectat singur cablul de la reteaua UPC - Astral. Am Digi TV si nu mai am nevoie de serviciile lor scumpe, proaste si haotice. Stiu ca indiferent ca-i voi notifica sau ba, tot imi vor mai trimite facturi, insa deja m-am obisnuit. Ideea e ca nu mai poti pretinde abonament cand nu mai exista conexiune fizica la adresa cu pricina. S-au jucat suficient pana acum, mi-au suspendat eronat netul si telefonul, mi-au oferit cea mai slaba grila de programe din Romania, iar acum a venit randul sa le spun adio. Nu recomand UPC decat cuiva care n-are ce face cu banii, n-are job, se plictiseste pe acasa, crede in ordinea haotica, iar "prafurile" il inspira si il ajuta sa-i inteleaga pe angajatii UPC...  :naughty:
Trimite-le totusi notificare; faptul ca nu ai conexiune fizica nu este un argument. Poate te trezesti si cu o notificare d ela ei ca le-ai umblat la retea :wallbash:

#25
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

 zola, on Dec 29 2006, 13:00, said:

Trimite-le totusi notificare; faptul ca nu ai conexiune fizica nu este un argument. Poate te trezesti si cu o notificare d ela ei ca le-ai umblat la retea :wallbash:

:)) Autodeconectarea - a-ti taia singur cablul de la usa - nu se considera "acces la retea". Cablul pe care l-am taiat este cumparat de mine si montat de mine. Orice ar face, UPC sucks big time. Clientul are si drepturi, nu doar obligatii! Pot renunta la contract oricand, la fel cum operatorul profita de libertate si isi schimba oferta peste noapte.

#26
adrianTNT

adrianTNT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.09.2004
Eu am ajuns la concluzia ca toti providerii de internet au probleme; doar ca pana acum am auzit doar la RDS sa fie intrerupt cu saptamanile si sa nu se rezolve.
Firmele 'de apartament' nu cred ca sunt o solutie, firmele mici iau internet tot de la Astral, RDS si altii mari deci ai aceleasi sanse (plus inca cateva) sa se intrerupa :)

#27
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
UPC a dat 2 miliarde si ceva pe o retea buna, a sarit cu reclame scumpe si fara sfarsit, si-a facut sedii noi noute, platitorul mai la urma , noi UPC, avem alte prioritati acum. In Ploiesti face ce vrea . Rcs nu are retea. Poti apela la programele digitale prin satelit, dar ce faci cu telefonul ? Te intorci iar la Romtelecom? Alta instalare alti bani. Mai sunt cateva firme noi, necunoscute , care pretind ca au trafic greu, peste 500,si fac triplay dar te poti da pe mana lor fara sa gandesti ?
    VoIP ar trebui sa fie de 3 ori mai ieftin decat telefonia traditionala pe care o practica Romtelecom - ul.
Si uitati-va si voi la preturi ! Bataie de joc ! Din 2000 au tot zis toti ca vor scadea tarifele telefonice. De unde ?!

#28
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

 ploiesteanu, on Dec 29 2006, 20:20, said:

... Te intorci iar la Romtelecom? Alta instalare alti bani. ...

Mai nou instalarea si vreo 2-4 luni sunt gratuite. Cat despre costul convorbirilor, acesta era reglementat de anrc :D

#29
RaymondDenis

RaymondDenis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.12.2006

 e2k, on Dec 27 2006, 23:13, said:

Acelasi lucru l-am observat si eu, am avut Internet de la Astral de pe vremea cand aveau abonamentul de 256Kbps de 29USD si am fost foarte multumit de cum mergea.  De cand i-a cumparat insa UPC-ul au aparut probleme mari. Am sunat la relatii cu clientii si surpiza "post telefonic deranjat temporar" (sau un mesaj asemanator, oricum mesajul de la Romtelecom care se aude cand la numarul apelat nu este conectat nici un telefon). O luna intreaga am tot facut plangeri (sau sesizari nu mai tin minte cum le ziceau) si nimic. A fost o senzatie groaznica netul imi merge cu 10kB/s la aboanemtul de 26,5 euro si nimeni nu misca un deget ajunsesem la concluzia ca ei considera ca mie imi merge in parametrii normali. Parca vorbeam cu peretii nu alta. Mi-a ajuns la os si intr-o zi m-am enervat asa de tare incat am luat modemul si l-am dus inapoi, i-am zis tipei de acolo ca nu mai suport merge netul ca naiba, mi-a dat sa completez niste hartii si in jumatate de ora eram eliberat de cosmarul de UPC.

M-as fi dus la Romtelecom la ADSL dar mi-e frica sa nu aplice FUP-ul (adica pedeapsa aplicata clientilor care au "nesimtirea" sa foloseasca Internetul fara limite) plus ca trebuia sa fiu abonaul lor minim un an  :cursing: . Bine ca am gasit o retea din asta de cartier care desi nu e foarte rapida macar e ieftina. Mie mi-e sila de toti providerii din Romania dar fara net nu o sa mai putem trai asa ca dupa parerea mea cel mai bun este abonamentul cel mai ieftin cu putitna chiar daca iti face nervi macar nu te rupe la buzunar.



Pot sa spun ca ADSL-ul de la romtelecom e cel mai bun la ora actuala din tara....calitate/pret....eu am fost multi ani abonat la retelele de cartier si mi`a ajuns de ei...de cand am internet de la romtelecom nu m`am enervat niciodatata ca imi pica netu pt ca nu imi pica deloc...sau fluctuatii de viteza..trageam constant cu aceasi viteza toata ziua....si in legatura cu FUP este doar o chestie prevazuta in contract ca in cazul in care li se termina viteza si ar micsora cateva zile viteza ca sa nu poti sa iti reziliezi contractul din cauza asta...dupa parerea mea FUP-ul nu va fi activat ....acuma tu alegi pe bani tai faci ce vrei...

#30
RaymondDenis

RaymondDenis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.12.2006

 crz, on Dec 29 2006, 02:35, said:

Of...

De la cine naiba pot sa iau si eu net si sa ma pot baza pe conexiunea aia? Si sa stiu ca daca sunt la linia de suport tehnic am la cine sa urlu ca mi-a picat netu?

Momentan am net de la o retea de cartier ceva mai mare...din pacate am avut ghinionul sa mi se intrerupa conexiunea inainte de Craciun si a stat picata vreo 3-4 zile  :deadtongue: . Ma bazam pe UPC, dar vaz ca nu rezolv nimic daca ma mut la ei...
Poate ClickNet sa fie ceva mai bun...oricum, e pacat :(.


Iti recomand ClickNet de la romtelecom...e foarte stabil si viteza fata de alti ISP-isti din tara e constanta indiferent de orele din zi in care faci download...acuma sa ai si norocu sa ai si o linie telefonica buna...in rest bafta in ati alege providerul de net.....

#31
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Numai faceti afirmatii bazate pe niste simple presupuneri. Daca nu era FUP era limita de trafic gb. Inca nu s`a incarcat atata de mult reteaua lor adsl ca sa poata aplica acea regula. E chestiune de timp zic eu.

Edited by Cutzu, 29 December 2006 - 23:41.


#32
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
In Braila stiu doua persoane care au abonament la UPC de 45 LEI + TVA (512Kbps) si le merge perfect, adica nu se deconecteaza niciodata timpi de raspuns la ping foarte buni si viteza 90% din timp maxima. Asta in timp ce mie imi mergea cu 10-12kB/s la cel mai scump abonament pentru persoane fizice si ping-uri de peste 100ms in CMTS. Deci concluzia este ca problemele la UPC nu sunt generalizate ci apar doar in unele zone ale retelei si cel mai rau este ca ei nu le remediaza.

Cred ca probleme asemanatoare exista la absolut toti providerii fie ca se numesc Romtelecom, RDS sau retele de cartier, important este pricepera angajatilor in a le rezolva. Alegeara unui provider de net (atunci cand ai posibilitatea alegerii) este in final o loterie daca ai noroc iti merge bine daca nu stai si plangi pe langa calculator si eventual (daca ai semnal :D ) iti expui problema pe un forum ca acesta. In plus daca ai probleme si abonamentul este mai scump o sa-ti faci nervi si mai mari o sa ajungi sa zici "dau o caruta de bani si merge ca un dial-up" (asa cum eram eu la UPC), daca ai insa un abonament mai ieftin macar nu sa-ti mai plangi banii.

In plus la majoritatea abonamentelor nu este specificata nici o viteza de transfer minim garantata. Asta insemna de exemplu la fostu meu abonament de la UPC ca faptul ca imi mergea cu doar 12kB/s era un lucru normal adica mergea in parametrii (1536kbps adica aprox 180kB/s era doar viteza maxima). Deci mie mi se par nefondate pangerile de genul "imi merge cu 20kB/s la un abonament la care viteza maxima este 128kB/s", daca ii dam in judecata nu cred ca putem castiga nimic. Singura lor obligatie este sa asigure conexiunea adica sa mearga. Culmea este ca in general la retelele de cariter de multe ori este specificata o viteza minima , de exemplu la mine este scrie in contract ca este 32kbps (adica 4kB/s) este egal cu zero in cazul meu pentru ca este prea mica dar macar scrie ceva.

#33
ulici

ulici

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.04.2004
Deci concluzia este ca problemele la UPC nu sunt generalizate ci apar doar in unele zone ale retelei si cel mai rau este ca ei nu le remediaza.

Cred ca probleme asemanatoare exista la absolut toti providerii fie ca se numesc Romtelecom, RDS sau retele de cartier, important este pricepera angajatilor in a le rezolva. Alegeara unui provider de net (atunci cand ai posibilitatea alegerii) este in final o loterie daca ai noroc iti merge bine daca nu stai si plangi pe langa calculator si eventual (daca ai semnal :D ) iti expui problema pe un forum ca acesta. In plus daca ai probleme si abonamentul este mai scump o sa-ti faci nervi si mai mari o sa ajungi sa zici "dau o caruta de bani si merge ca un dial-up" (asa cum eram eu la UPC), daca ai insa un abonament mai ieftin macar nu sa-ti mai plangi banii.

Subscriu. Privit din partea mea aduce a management prost, probabil din tabara providerului pentru care conteaza la urma urmei profitul totul e super.Va trece si perioada asta ... de vest salbatic ce o avem acum in telecomunicatii.

#34
fanescu

fanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 26.07.2002
pai cum sa le mearga treaba daca au dat afara jumatate din oamenii care erau la astral...iar in orasele unde era concurenta astral-upc...au ramas numai oamenii din upc (normal)..iar dupa miscarea asta le-au mai plecat si oamenii buni la salarii mai mari...nu cele de mizerie pe care le dadeau ei... si uite de asta nu merge treaba...ca-s oameni putini...si aia care sint ...sint pregatiti profesional pe masura salarizarii...adica de kko.

#35
the_p1tbull

the_p1tbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 28.12.2006
Eu sunt din Galati, si sincer de cand s-a bagat UPC viteza netului s-a marit de vreo 9 ori, iar de cazut...asta foarte rar se intampla..poate cand mai da o furtuna ,da si atunci merge cat de cat. Abonamentul este la 120 lei,binenteles ca am facut o retea de 10 persoane si platim de fiecare cate 120 de mii. Downloadez cu 150-190 kb/s cand sunt singur iar cand sunt mai multi iau si cu 50-90kb/s.
In privinta netului sunt multumit,dar in privinta abonamentului Tv sunt foarte nemultumit, in fiecare luna scumpesc abonamentul cu 2-3 lei. Cred ca voi ajunge sa dau 600 de mii numai pe abonamentu TV.
Vad ca majoritatea din voi sunteti foarte dezamagiti de serviciile oferite de ei, dar cred ca este vorba despre orase aici, poate in unele orase sunt mai lenesi si in altele mai harnici.

    Sarbatori fericite si viteza de download mare :D

#36
tgrey1900

tgrey1900

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.12.2006
cadou!  ^_^
upc anunta marirea tarifului la pachetul de baza de la 1 februarie 2007 !!!
sursa: canalul propriu upc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate