Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#487
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ai vreo stupina in zona? (~1km)
Daca nu, poti sa-ti iei 1-2 stupi de care sa ai grija tu sau cineva care sa te ajute. Singuri, nu cred ca vor veni si nici nu vor supravietuii  in gradina ta.

#488
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Nu am nici o stupina asa de aproape...

#489
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ai sanse foarte putine sa-ti poposeasca in stup vreun roi.
Dar nu uita ,albina este doar una din insectele polenizatoare;mai e si vantul.
Bafta!

#490
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Da, stiu ca sunt mai multe insecte polenizatoare, de exemplu viespea croitoare mi se pare ca polenizeaza mult mai mult, cantitativ, decat albina! Doar ca mie imi plac albinele si cautam un mod de a-mi asigura prezenta lor fara a deveni apicultor, pentru ca daca iti cumperi 2 stupi si un roi de albine nu inseamna ca ai devenit apicultor, trebuie sa te si pricepi, iar eu momentan nu am timp sa invat. Pana la urma tot asta va fi solutia, un stup si niste albine de care sa ma inghijesc doar de amorul artei!

#491
dragos2006

dragos2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 17.03.2010
Eu tin o stupina experimentala chiar pe terasa casei . Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4XeuE4ubNkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#492
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
cand e facuta filmarea?

AC-ul acela e functional?

#493
driver-u_cj

driver-u_cj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.12.2008
as vrea si eu sa imi cumpar cateva familii de albine dar nu am reusit sa gasesc prin carti care e perioada potrivita pentru a le cumpara si implicit muta pe viitoarea stupina puteti sa ma ajutati cu aceasta informatie ?
multumesc anticipat

#494
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Aprilie-mai-iunie, cea mai buna perioada de a cumpara roi,valabil si pentru familii.
De ce?
Pentru ca iti da posibilitatea ca pana la sfarsitul verii sa ti le pregatesti asa cum vrei tu de iernare.
Pentru ca in aceasta perioada mentionata mai totii apicultorii au roi/familii de vanzare si poti alege de unde vrei.
Pentru ca poti face si ceva miere,daca reusesti esti bun.

#495
driver-u_cj

driver-u_cj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 25.12.2008
multumesc pentru raspuns acum as vrea sa imi cumpar primele roiuri nu cred ca o sa mai scot si ceva miere anu asta dar toate au un inceput

#496
JULIAJR8

JULIAJR8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.12.2012

 medelin992, on 05 februarie 2013 - 01:42, said:

Aprilie-mai-iunie, cea mai buna perioada de a cumpara roi,valabil si pentru familii.
De ce?
Pentru ca iti da posibilitatea ca pana la sfarsitul verii sa ti le pregatesti asa cum vrei tu de iernare.
Pentru ca in aceasta perioada mentionata mai totii apicultorii au roi/familii de vanzare si poti alege de unde vrei.
Pentru ca poti face si ceva miere,daca reusesti esti bun.

Cred ca si martie, daca e vremea buna, peste 10 grade, zile la rand consecutiv. Eu asa am inteles (sunt incepatoare, in stadiul de burete pentru  informatii Posted Image ).
Anul asta nu mai rezist, iau in proprietate doua familiiPosted Image , ca tare mi-s dragi!
Am luat instrumentarul, fagurii, stupii sunt pe drum, acum ma framant unde-i pun...

Casa de la tara n-are decat caisi in livada, si sunt in sudul tarii, deci musai sa-i pun la umbra caisilor, caci e inspaimantatoare vara pe aici !

Intrebare: cand caisele se fac si cad, n-ar deranja albinele? caisele alea care cad direct pe capacul de tabla al stupului, ma gandesc ca e normal sa streseze albinele cu zgomot. Insa efectiv n-am alta umbra decat caisii astia, off..cum sa fac?

 dragos2006, on 19 ianuarie 2013 - 21:50, said:

Eu tin o stupina experimentala chiar pe terasa casei . Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4XeuE4ubNkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar dvs. aveti multa experienta dl.doctor, sa va traiasca si baieteii! :)
Dar nu v-am vazut la Slobozia pe 1 feb. n-ati fost? Tare mult voiam sa va vad...

#497
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Nu are nimic daca ti stupii sub caisi.
Iarna sa nu cada ceva pe ei( nu vad ce) .Atunci albinele stau in ghem si de la o posibila vibratie ar putea cadea pe fundul stupului, de unde nu se vor mai putea ridica .

Fereste-i de soare vara, ca e torida la noi in sud.

In martie poti cumpara doar familii,roii se fac in aprilie-mai -iunie.
In orice caz, primavara devreme este cel mai recomandat.
Se recomanda chestia asta pentru ca sunt unii de cumpara albinele prin august -septembrie-octombrie,incepatorii find. Bineinteles ca cel ce ii vinde albinele nu are interes sa i le pregateasca de iernat si sa-i dea si prea multa miere in faguri. Asa ca incepatorul, le vede de 2-3 ori zburand, le baga la iernat fara rezerve sufuciente,tratamente...si cand vor ajunge la sf Petru v-a da vina pe vechiul proprietar.
De asta e recomandat primavara, pentru ca ai posibilitatea sa remediezi problemele,oricare ar fi ele. Odata intrate la iernat, nu prea mai ai ce face.

Edited by medelin992, 07 February 2013 - 02:00.


#498
JULIAJR8

JULIAJR8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.12.2012

 medelin992, on 07 februarie 2013 - 01:57, said:

Iarna sa nu cada ceva pe ei( nu vad ce) .Atunci albinele stau in ghem si de la o posibila vibratie ar putea cadea pe fundul stupului, de unde nu se vor mai putea ridica .

Fereste-i de soare vara, ca e torida la noi in sud.

In martie poti cumpara doar familii,roii se fac in aprilie-mai -iunie.
In orice caz, primavara devreme este cel mai recomandat.
Se recomanda chestia asta pentru ca sunt unii de cumpara albinele prin august -septembrie-octombrie,incepatorii find. Bineinteles ca cel ce ii vinde albinele nu are interes sa i le pregateasca de iernat si sa-i dea si prea multa miere in faguri. Asa ca incepatorul, le vede de 2-3 ori zburand, le baga la iernat fara rezerve sufuciente,tratamente...si cand vor ajunge la sf Petru v-a da vina pe vechiul proprietar.
De asta e recomandat primavara, pentru ca ai posibilitatea sa remediezi problemele,oricare ar fi ele. Odata intrate la iernat, nu prea mai ai ce face.

Super observatia ingrosata, n-am intalnit-o nicaieri, dar are logica buna, caci albina asa de amortita e iarna, incat am inteles ca poate sa moara de foame cu rama de hrana la cativa cm de ea, d-apai sa mai urce de la fundul stupului.
...
Si am inteles ca dupa salcam si tei, preturile scad mult la familii.
Dar primul an fac eforturi, vreau prin martie-aprilie 2 nuclee si putina miere proprie la final, cat sa indulcesc un ceai si-un biscuite Posted Image, asa ca-n primul an !

#499
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ai grija de la cine cumperi,sa fie stupar serios si sa fie dispus sa te ajute cu informatie,poate sa te si primeasca in stupina.
Ce-ti mai zice si el,ce mai stii si tu, o sa reusesti.

#500
JULIAJR8

JULIAJR8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.12.2012
Incerc !:)
Am un vecin cam pe la 400 de m,cu  stupina mai mica si alt domn mult mai la distanta (25-30 km), dar cu stupina mai mare, produce si fara tratamente pentru export si tot asa....
Ambii oameni carunti si tare binevoitori.
Sincer, imi e frica sa cumpar albine de la primul din cauza distantei prea mici fata de mine... asa am inteles eu ca e posibil ca albina sa "vireze" spre locul de bastina, desi am inteles ca sunt unele metode ca impiedici albina sa revina la omul vanzator.

Dar cred ca ar fi mai bine si cred ca as fi eu mai impacata, daca fac ca fostul lor domiciliu sa fie cat mai indepartat.

Dar mai spune-mi Medelin, in ce fel insarmezi tu fagurii? Am vazut si am auzit atatea pareri ca am talmes balmes in cap.
Crezi ca e bine cu fire verticale si orizontale, ca sa n-am surprize ca s-ar prabusii fagurele de la caldura, ori de la centrifuga?
Sau e mai bun de insarmarea in W?
Am luat sarma destula de inox, capse, dar am inteles ca pe unde trece sarma, in celule acelea nu depune regina. Atatea fire verticale si orizotale nu pare prea mult?

Eu am numai faguri 3/4 de la Camarasean (Etta) am inteles ca sunt buni.
Doresc sa lucrez numai cu corpuri si caturi 3/4, am eu niste pitici si asa m-am decis, sper sa nu ma descurajezi cum ca n-ar fi bine.

#501
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 JULIAJR8, on 07 februarie 2013 - 22:07, said:

.....
Am luat sarma destula de inox, capse, dar am inteles ca pe unde trece sarma, in celule acelea nu depune regina. ...

intradevar e posibil ca regina sa evite la inceput sa depuna oua in celulel afectate de sarma dar in timp ii trece

insarmarea este foarte importanta .... daca nu ai deja iti recomand sa cumperi si un ondulator, ajuta foarte mult

#502
JULIAJR8

JULIAJR8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 01.12.2012
Nu mi-am luat un ondulator. Sper ca nu-i de rau!

Stiu ce face, dar n-am inteles exact ce rol au ondulatiile acelea mici.
Prima oara m-am gandit ca mareste suprafata de contact cu fagurele. dar mai apoi am revizuit gandirea: pai apoi nu intindem puternic sarma intocmai ca o coarda de chitara, incat sa cante? pai atunci nu se duc ondulatiile? Aici n-am inteles.
Apoi ondulatiile inseamna alungirea sarmei un piculet, alungire suprapusa si peste dilatatiile sarmei de la caldurile din sud. Nu face burta fagurele?
Eu n-am aprofundat mult, dar am vazut ca nu se considera un instrument indispensabil.

Trebuie neaparat sa multumim colegilor pentru sfaturi Posted Image ! Eu cred ca stim toti foarte bine cum sunt senzatiile de inceput de drum, cu indoieli, nelamuriri, dar si colegii care vin cu incurajari si sfaturi!

Edited by JULIAJR8, 07 February 2013 - 23:54.


#503
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
ondulatorul este foarte important .... nu esential e adevarat dar ajuta foarte mult

problema intinsul sarmei este ca nu prea sta intinsa .... o data ca se dilata sarma si apoi mai flexeaza si rama (ca e din lemn)

ondularea ofera un pic de elasticitate .... permite dilatarea sarmei si flexarea ramei fara ca aceste modificari sa influenteze prea mult "intinderea" sarmei

in plus .... asa cum bine ai remarcat si tu ofera suprafat de contact mai mare intre sarma si fagure

Nu stiu daca stii etapele insarmarii, ar fi urmatoarele:

1. se dau gaurile in rame;
2. se trece sarma prin gauri, fara a fi insa si intinsa;
3. cand e nevoie de rame se intinde sarma si se lipeste fagurele (nu se lasa prea mult timp rama cu sarma intinsa)
4. se lipeste fagurele si imediat rama se baga in stup (nu e recomandat sa lasi prea mult timp fagurele artificial lipit pe rama fara sa-l dai la crescut)

ei bine cu ondulatorul poti face intinderea din prima si apoi ondulezi si rama poate sta asa mult timp  .... sari de cateva etape

#504
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Teoretic insarmarea verticala ofera o foarte buna rezistenta fagurelui,practic nu am incercat. Ca sa faci asa ceva banuiesc ca leatul inferior al ramei sa fie ceva mai rigid,altfel s-ar indoi.
Eu am folosit doar insarmarea orizontala la rame 1/1,fara ondulator, si pot sa-ti spun ca la centrifuga se mai cocoseaza,se mai rup fagurii noi...inca lucrez pe inventarul tatalui cu orizontali,daca era dupa mine imi luam verticali.
Despre ondulatii, cred ca sunt foarte mici si nu se indreapta sarma la forta pe care o aplici. E ca o sarma indoita pe care in veci nu o vei mai indrepta ca din fabrica,cred.

Eu zic ca ai facut o alegere super buna cu multietajatii 3/4,lucrul cu o singura rama.
Cate rame au corpurile tale?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate