Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#1981
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Eu pe an/stup cladesc 2-3 faguri. La rapita/pomi fructiferi, salcam, floarea soarelui.
In verticalii de 10 rama 1/1 schimb toate ramele la 3-4 ani.

#1982
fgk

fgk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 22.12.2006
Referitor la roit primul lucru e gena daca are inlclinatie spre asa ceva roieste mai repede,apoi spatiu si sa ii dai de lucru, mai poti lua o rama  doua cu puiet capacit  si dai la altul si pui in loc o rama cu puiet larvar sa dai de lucru la albina doica,fagurii daca nu ii cladeste poate sa fie din lipsa de cules- ii si roade daca nu e cules,eu nu cladesc la floarea soarelui ca am observat ca ii oua greu matca,in general ii schimb in primavara-vara cat mai multi.Ca sa nu vii  strice cu celule de trantor dupa ce apar trantorii  puteti taia o bucata cam de 10 cm dintr-o foaie intreaga pe care o lipiti,lipiti foaia fara bucata lipsa ca ele sa faca acolo trantori si sa nu strice celellalte foi.Am regine carnica imperechete pe insula controlat si vreau sa spun ca roitul este slab spre inexistent asta pt ca au fost selectionate.La  noi in tara nu am gasit inca asa ceva la nivelul acelor regine carnica.Am luat carpatine din multe locuri si mai toate erau roitoare  plus ca in ultima vreme am observat  multe lucratoare cu inele galbene asa ca voi renunta sa mai cumpar pt ca numai carpatine nu sunt,eu trebuind sa le schimb.Anul asta am gasit si la noi la targ faguri bio la apisrom la 50/kg si am luat.La roi  e bine daca poti sa il faci direct cu o regina imperecheata,scuturi albina de pe ramele cu puiet larvar care e tanara si va accepta usor matca.

#1983
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Eu am luat bk-ul doar pentru instinctul de roire mai redus,dar daca esti stationar si se termina culesul....si ea vrea sa plece.

#1984
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Ieri am facut macel in 2 stupi: am rupt zeci (!) de botci, din unele au iesit matci care au fugit in stupi si in natura....cu asa ceva nu m-am intilnit niciodata, nu stiu ce se va alege de cei doi stupi. Am facut si 2 roiuri din cele mai frumoase regine, insa nu sunt imperecheate, le-am dat albine si sirop, sa vedem ce se intimpla.

#1985
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postfr0ggybv, on 17 mai 2019 - 19:23, said:

Exista vreo metoda simpla de a face roi fara sa ma chiorasc 1 ora dupa regina  ?
Ti-am dat eu una, acu' vreo cativa ani in urma.
Lucrezi cu gratia Hanemann.

View Postmedelin992, on 21 mai 2019 - 13:21, said:

Teoria asa zice. Foita se baga cand ai cules.
Sau cu sirop.
Eu am crescut niste faguri foarte frumosi in august-septembrie cu sirop.

View Postfgk, on 21 mai 2019 - 23:10, said:

Anul asta am gasit si la noi la targ faguri bio la apisrom la 50/kg si am luat.
Cum is aia, "bio" ?

#1986
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Bio sunt din ceara de decapacit . Ceara curata când se scoate mierea.

#1987
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Si or rezistat la analize pentru determinarea parafinei ? :)

#1988
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
Teoretic ar trebui să iasă bine la analize producătorii autorizati bio sunt monitorizați atent.


#1989
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

View PostHunor_66, on 22 mai 2019 - 11:10, said:

Ti-am dat eu una, acu' vreo cativa ani in urma.
Lucrezi cu gratia Hanemann.


Mulumesc, stiu ca aveam un raspuns de la cineva, dar nu mai stiam pe unde, cautam pe facebook. o sa ma uit in topic.

Bun, dezavantajul de a nu merge la stupi decat in weekend. precedent : https://forum.softpe...2#entry24690765

weekendul care a trecut :

1 stup, e demential. 4 rame pline cu miere, 50% capacita, fara botci, fara roire. are cuib pe vreo ~8 rame. i-am mai dat de lucru, bagat o rama cladita, 2 rame de plastic roluite cu ceara. o sa scot inainte de tei ramele cu miere. (rapita si papadie in principal cred ca e).
2, m-am uitat fugitiv, am vazut niste oua, inseamna ca regina e pe acolo si se pune pe treaba. nici o sansa de recolta ceva de la el, as fi multumit sa intre ok in iarna. mai are rame cu miere, poate ii dau niste sirop weekendul asta (~250 gr).
3. asta s-a cam dus in vant. roit la greu, am pierdut cam juma de populatie, a ramas o matca tanara, nu am vazut oua. 2 poate 3 rame de extras, necapacite. am mai miscat ramele in el, i-am bagat o rama la cladit, poate au chef. multe botci, le-am distrus.
4. cel mai dezvoltat dintre toti, albine pe 10 rame, nu prea are miere. cred ca si aici a plecat regina batrana, am gasit doar una tanara. foarte multe botci, dar nu am pierdut populatie vizibil. I-am pus rame la cladit.

Din 1 si 4 am facut un roi. ~3 rame + 2 puse la cladit intre ele + putin sirop. o sa le mai dau si in weekendul care vine. am facut roiul intr-un stup vertical, sa vad cum se lucreaza si in el, desi cred ca o sa mai iau cativa orizontali.

weekendul asta nu am de gand sa fac mare lucru verific de oua si botci, weekendul viitor poate inca un roi. sau 2.

Edited by fr0ggybv, 30 May 2019 - 21:58.


#1990
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Parerea mea e ca anul 2019 e compromis pentru cei care fac apicultura ca hobby si/sau stationar, eu am 20 de stupi, nu am scos nicio lingurita de miere, insa am bagat in ei multe sute de lei din octombrie 2018 incoace: mincare, tratamente, echipamente, munca. Mi-am/ne-am facut asteptari prea mari si vremea nu a lasat albinele sa confirme ce am dorit noi. Personal, cu toate ca imi sunt dragi, sunt pe punctul de a renunta. Albinele mele mai au o singura sansa: teiul. Anul apicol se va incheia in vreo 2-3 luni si nu prea sunt incintat sa o iau de la capat cu toate doar de dragul lor.

Edited by ionut76, 30 May 2019 - 22:37.


#1991
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
Eu am acceptat de la bun inceput ca o sa pierd bani, vreau doar sa stiu ca mancam miere ok. Anul asa de bine de rau daca infloreste teiul bine (sunt o gramada in sat) o sa scot vreo 20 de kile sper. putin din 3 stupi, dar avand in vedere ca e hobby, stationar, fara salcam in zona ...

Edited by fr0ggybv, 31 May 2019 - 06:31.


#1992
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
sa muncesti 3 stupi e una, sa ai grija de 19-20-21 e alta, si ca investitie, si ca hrana de dat, ca munca etc
sigur, mierea de calitate e foarte importanta si pentru noi

#1993
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
Eu pe tratament am iesit relativ ieftin/stup, am dat in noiembrie oxalic, si in primavara fluvalidez. o sa mai repet fluvalidez si oxalic inca o data vara/toamna + noiembrie.

Hrana, deocamdata am luat 13 kile de sirop cu plante, 2.70 litru.
Iarna am pus la fiecare 2 turte pe la 7 lei bucata, sa fie + una cu polen tot pe acolo.
Munca ... ce sa zic, nu o pun la costuri :).

Punand la socoteala doar cele mai de sus fara munca, daca scot ~20 de kile de miere, ies ok.

Daca mai adaug si costul inceputului (stupi, centrifuga, scule) ... nu stiu cand trec pe plus :).

#1994
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005

View Postfr0ggybv, on 31 mai 2019 - 07:59, said:

Daca mai adaug si costul inceputului (stupi, centrifuga, scule) ... nu stiu cand trec pe plus Posted Image.
Si eu ma numar printre cei care sunt dezamagiti - 2 stupi populati, alti 2 goi, fara centrufuga. Cheltuieli cu achizitii familii, stupi, echipamente in jur de 2100 ron.
Pana acum nici gram de miere in ei, salcam nu am avut, tei nu este mare lucru, un lan de floare la vreo 1 Km
Sperante nu prea am iar daca ar fi acum sa o iau de la capat nu as mai face-o in nici un caz.

#1995
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
Eu nu regret, chiar imi place sa mesteresc la ele. Nu cred ca am avut vreodata un hobby din care sa castig bani Posted Image)).

Si ce sa zic, sunt cam singurul din sat cu albine, urmatorul e pe la 9 km in comuna (bine acolo sunt multi, numai pe strada lui sunt 5), si de cand le-am luat in "custodie" pot sa zic ca pomii prind mai mult rod, mazare am avut productii record... Poate e si placebo, dar oricum, de regretat nu regret si as face la fel daca ar fi sa o iau de la inceput.

Edited by fr0ggybv, 31 May 2019 - 11:10.


#1996
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
ma uit cu invidie la unii pe youtube cum se plimba pe linga butoaie de 300 l pline cu miere (asa zic ei) si se pling ca nu mai au butoaie goale, iar albinele lor aduna.. :(

#1997
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
sigur nu asa ca in atasament ? :)

eu citesc zilnic chestii de pe grupurile de apicultori si cam toata lumea se plange de lipsa cules

( linkul la postare https://www.facebook...40111826537168/ ) dar nu stiu daca merge daca nu esti membru.

Attached Files


Edited by fr0ggybv, 31 May 2019 - 19:18.


#1998
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postionut76, on 30 mai 2019 - 22:37, said:

Parerea mea e ca anul 2019 e compromis pentru cei care fac apicultura ca hobby si/sau stationar, ...
Cum spunea un stupar batran: "anii agricoli buni sunt ani apicoli rai, si invers".
Graul are spicul cat vrabia si se pare ca vom avea un nou record european la porumb. :)

View Postionut76, on 31 mai 2019 - 13:48, said:

ma uit cu invidie la unii pe youtube cum se plimba pe linga butoaie de 300 l pline cu miere (asa zic ei) si se pling ca nu mai au butoaie goale, iar albinele lor aduna.. Posted Image
O fost un cules bun la rapita.
Care-o avut.
Si care n-o fo' pesticizata din cale-afar', sa omoare albine.

Da' sincer, eu miere de rapita industriala, "impinsa de la spate" sa produca cat mai mult pentru biodiesel, n-as manca.
Mai degraba nu mai mananc miere deloc.
Macar zaharul nu are nuclei naftenici...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate