Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3029 replies to this topic

#1891
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
In sfarsit am vazut ca au facut zboruri de curatire. Salcia are inca mugurii inchisi, asa ca saptamana viitoare cred ca le pun o turta proteica de juma de kil la fiecare.


Unul din stupi a mancat 2 turte de 1 kil, ceilalti 3 abia daca s-au atins de turta de juma de kil pusa preventiv. M-am ales cu un ac in deget, sa fie primit Posted Image.

Asa ca o nota le-a placut mai mult podisor energetic vs apifonda. Anul trecut le-a placut mai mult apifonda vs beefonda.

Edited by fr0ggybv, 03 March 2019 - 19:43.


#1892
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 keciu, on 03 martie 2019 - 12:11, said:

Pentru a fixa ceara pe rame eu folosesc un alternator de baterie, pun bornele pe capetele sarmei si acestea incalzesc sarma pana vad ca foaia de ceara coboara prin sarme
Eu am un pistol de lipit vechi, merge stas!

#1893
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Am inceput sa citesc despre Cimbru si Cimbrisor, influenta lor asupra varroa. Am facut deja un ceai in care am amestecat mai multe plante, printre care Cimbru, Cimbrisor, Lavanda si Menta cu putin zahar cu care am stropit albinele dintr-o familie. Dupa 2-3 zile pe subarul stupului am gasit cazuti niste varroa. Mai fac experimente si voi reveni cu o filmare si niste concluzii. As prefera aceasta varianta de tratament, chiar si de intretinere in locul benzilor de Mavrirol, afumarii cu Varatraz. Nu voi renunta complet la acele tratamente, insa vreau sa le completez cu ceva natural. Pentru cine nu stie, Cimbrul si Cimbrisorul contin Thymol.

#1894
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Daca in toamna au fost facute tratamentele cand nu mai era puiet  si nu au cazut varroa mai are sens sa fac un tratament de proba in primavara? Sa vad cum stau?
Daca nu cand este indicat sa il fac?

#1895
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Momentan eu nu am facut niciun tratament, doar ce am dat cu ceaiul ala de care am zis. O sa fac un tratament prin fumigatie cum ajunge temperatura pe timpul noptii peste 9-10 grade. Varroa o ai in stup, faptul ca nu a cazut nimic in toamna inseamna ca ori a fost foarte putin infectat stupul, ori nu ai vazut varroa, ori tratamentul nu a fost eficace.

#1896
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pai e metoda cu uleiuri volatile si toata lumea stie cat e de eficienta...

#1897
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
Anul asta intentionez sa tratez de ~2 ori cu fluvalidez si in noimebrie cu oxalic.

#1898
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,630
  • Înscris: 28.11.2001
sambata desi batea vantul cam tare am facut o revizie sumara a tuturor stupilor .... din pacate am gasit unu' mor datorita soarecilor (am intarziat eu cu gratiile), iar acesta este a doilea dupa cel gasit in ianuarie decedat tot datoria soarecilor .... altfel restul in stare foarte buna ... de la 4 la 7 rame ouate plus blocaj cu polen galben si violet .... dumnezeu stie de unde este adus.

Consum peste iarna mult mai scazut decat in alti ani, la fel si mortalitatea ... in afara de stupii mortii soclurile celorlalti sunt curate (mortalitate putina plus viabilitatea albinelor de a face curat).

Am instalat hranitoarele si intentionez ca de w/e urmator sa fac hraniri de stimulare

toate bune tuturor

Edited by Tarzy, 11 March 2019 - 13:25.


#1899
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
VA invidiez pe astia cu stupii...multa bafta va doresc.
Cand ma voi muta la refugiul meu de sub munte,voi planta multe plante si zeci de pomi si imi voi "intepa" si cativa stupi…
Sigur voi apela la cativa dintre voi sa ajute la instalat si..la pus aerul in sticle cu filet !

Pana atunci,noi familia mea, consumam zilnic miere de albine.
Punem mult si in jun tea / kombucha.

Zilele astea am cumparat un miere de albine maro,inchis la culoare si miroase cam urat cand deschid cutia.
Dar...odata ce ma gustat din el,o gramada de gusturi si variatii te inunda in gura…
Aici,se numeste "buckwheat honey",se traduce in romaneste "miere de flori de hrisca".
Platesc euro 15 pentru 500 de grame.

Voi aveti asa ceva !?


#1900
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
Azi niata iar zapada in Brasov.

Si asa frumos zburau in weekend... Aduceau si mult polen, dar cam albicios. Banuiesc ca de alun, ca e padurea in apropiere.

Edited by fr0ggybv, 12 March 2019 - 15:00.


#1901
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
Pus cate o placuta de fluvalidez in fiecare stup.

Pus cate 500 gr de proteica cu hive alive la fiecare. Saptamana viitoare ma uit in ei, sper sa nu fie blocati, mai ales ca nici nu i-am strans.

A iesit cu bine cel slab de 4 rame din iarna, are deocamdate 2 intervale pline de albine.

Edited by fr0ggybv, 17 March 2019 - 22:54.


#1902
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Lamuriti-ma va rog cu un lucru: cum adica rama este pregatita pentru ouat - am vazut niste filmulete cu aceasta afirmatie si nu imi dau seama care este caracteristica acestor rame.

#1903
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Nici eu nu sunt sigur ca stiu ce este, insa la mine o rama de ouat este acea rama pe care am stors-o de miere, am tratat-o prin fumigatie cu sulf si am tinut-o in magazie peste iarna. Acum o iau si o bag linga o alta rama ouata. Am grija ca aceasta rama pe care sper sa oua matca sa aiba celulele nedeformate, altfel ma umplu de trintori :|

#1904
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
pai omul se uita in stup si spunea "pe asta nu o dau la o parte pentru ca deja este pregatita pentru ouat". Si elimina alta rama din stup.
Banuiesc ca o pregatesc albinele in vreun fel.

#1905
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Albinele ling celulele pe rama pregatita pentru ouat si o lasa perfect curata.

Cand vezi foarte multe albine care stau pe o rama aproape goala si intra in fiecare celula, isi fac de lucru acolo si apoi ies si intra in alta celula, inseamna ca o pregatesc pentru ouat.

Ramele pregatite pentru ouat sunt perfect curate, fara nici un rest in vreo celula, si acoperite / incalzite de catre albine, pentru ca matca sa depuna ouale intr-o rama calda..

Plus ca, de prin Aprilie incolo, cand incep culesurile, ramele pregatite de ouat au si mici coronite de nectar si polen.

#1906
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Filmuletul promis cu tratamentul adjuvant impotriva varroa cu ceai de cimbru, cimbrisor, lavanda, menta, tei si galbenele.
Plus citeva greseli :( , dar si cum arata 2 dintre stupii mei la 25 martie 2019
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/olbI7b95tsk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1907
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Cateva intrebari:
Cand se pun colectoarele de polen si cat este bine sa le tii in general?
De cand este bine sa se puna la crescut rame? Se pun la marginea cuibului langa diafragma?
Eu pentru cat nu am deloc rame crescute. Este posibil ca un stup sa cladeasca toate ramele dintr-un cat de 1/2 puse evident pe rand?

Edited by vdingo11, 31 March 2019 - 11:21.


#1908
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Am cumparat azi din tirgul de la Bucuresti rame 1/2 produse in Serbia, din lemn de tei. Calitatea este foarte buna, nu crapa nimic cind bati cuie in ele.
Colectoare de polen eu nu pun, prefer sa il las albinelor sa creasca puietul.
Ramele la crescut se pun in functie de puterea familie, eu le bag inre doua rame cu mincare/pastura. In niciun caz nu bag rame (crescute sau nu) intre doua rame care sunt ouate.
Sugerez sa iti faci rost de rame /2 crescute, o familie cu greu va construi de la zero cind are cules.In loc sa iti bage miere in cat o va baga in cuib si..il va bloca. Ramele pe care le introduci in stup ar trebui stropite cu ceva sirop, vezi si in filmul de mai sus. Intre cuib si catul de 1/2 eu pun o gratie Hanemann ca sa nu urce matca sa imi oua in cat. Asa am facut anul trecut si nu am avut bataie de cap ca in anii trecuti cind ma trezeam cu hoarde de trintori iesiti din ouale depuse in cat. Matca are tendinta sa urce, de aceea nu o las in cat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate