Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#1819
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
poti lasa si asa, albinele vor propoliza orice crapatura prin care intra curent la ele

#1820
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005

 ionut76, on 06 noiembrie 2018 - 11:41, said:

poti lasa si asa
Dar cum este mai bine?
Ma gandesc ca daca ii dau cu chit si acesta nu are strat de protectie peste nu stiu cat rezista. Alta solutie ar fi rumegus fin cu aracet sau pentru golurile mai mici doar aracet.
Eu l-as face, ca imi place sa am lucrurile aproape perfecte dar nu stiu cat de bine va fi pentru produsele stupului cu toate ca nu le recoltez de pe lada.

Edited by vdingo11, 06 November 2018 - 13:42.


#1821
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
chituieste daca tii neaparat, gasesti in magazine chit acrilic care se intareste repede, apoi il finisezi cu un smirghel si il cureti de praf

#1822
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Eu, intr-o carte veche de apicultura de prin anii '50, am citit ca lazile de stup se chituiesc si se vopsesc si interior si exterior...
Am bagat asta-vara un fund nou plin la un stup, vopsit si la interior. Deocamdata arata impecabil.

#1823
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
vreau sa imi iau o platforma sa mut stupii. ma gandesc insa sa o detarez de la 2700 kg la 2000 kg ca poate o pot eventual transporta si cu alte masini ce nu pot trage 2700 kg.
cu masina actuala pot trage 2700 kg si ma tot gandesc daca sa detarez platforma sau nu.
riscul ar fi doar sa ma opreasca rarul sa ma cantareasca si platforma+marfa sa depaseasca 2 tone.
dar de cand circul eu noaptea cu stupii n-am vazut rar pe drum
ma tot gandesc cum sa fac

#1824
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Trebuie sa ti-o dea gata detarata ala care ti-o vinde (cu tot cu acte in regula).
Daca e noua, importatorul ar trebui sa comande detararea la producator si sa-ti vina special una bucata detarata la comanda.
Nu mai merge s-o detarezi matale la RAR, o intarcat balaia...

#1825
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Fetele mele pe 11 decembrie:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r7iVG8UUbO4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am filmat cu o camera endoscopica, nu am deschis stupul.

Edited by ionut76, 11 December 2018 - 13:37.


#1826
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu știu cum merge stupilor voștri în iarna asta, eu i-am dublat:

Attached File  IMG_7433.JPG   224.04K   34 downloads

Spoiler


#1827
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ieri verificai albinele.
Din 8 BK si 2 carnica luate in 2017, o BK si o carnica au murit iarna trecuta.
Ieri la control, am mai gasit 2 BK, restul sunt morti sau aproape morti. Nosemoza.
Pe maidaneze le doare la banana.
Dezamagit complet. Aveam niste BK, din cei morti, erau cei mai tari in populatie in august-septembrie.
Toate au primit aceleasi tratamente. Probabil aici gresesc.

#1828
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005
Astazi am verificat un pic stupii.
Impachetarea am facut-o cu ziare si apoi o folie. In unul din colturi ziarele erau un pic umede, iar pe cantul corpului si putin pe speteaza ramei (cred ca asa se spune la partea de sus a ramei) erau cateva puncte de mucegai. In plus folia avea un pic condens tot in acea zona. Nu mai uitat mai mult in jos sa vad daca mai este mucegai.
Am inlocuit ziarele, am eliminat folia dar nu stiu cum se curata acele pete de mucegai?
Acum vorbind si la modul general: daca intr-un stup se face mucegai cum se poate curata acel mucegai de pe corp si rame? Evident albina este acolo, cum se poate proceda?

Multumesc.

#1829
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Ionut,nice one.
Spune-mi si mie,un absolut novice...ce faceau albinele acolo...sau..ce fac albinele iarna intr-un stup,ce mananca sau cum se comporta la frig/ caldura din afara sau din stup.
Multumesc.

#1830
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Ce fac albinele peste iarna ? Primul si cel mai important lucru este sa incalzeasca regina. Apoi maninca si hranesc toate surorile de la exteriorul spre interiorul ghemului, fac curat, scot albinele moarte afara, cresc puietul la un moment dat cind incepe regina sa oua etc. Traiesc, ca si noi, insa cu mai mult folos, zic eu..

#1831
mihaipetret

mihaipetret

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.01.2013
de anul acesta 2019 vreau sa fac tratamentele cu acid oxalic prin sublimare si nu stiu daca trebuie inchis stupul etans.ca la tratamentul cu varachet 20 MIN. pe cateva imagini de pe you-tube am vazut ca nu se inchide stupul .

#1832
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Nici eu nu inchid stupul ermetic cind fac tratamentul cu varachet, insa repet tratamentul (prin fum) de 3 ori, la 7 zile distanta.

#1833
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 vdingo11, on 28 decembrie 2018 - 20:46, said:

Impachetarea am facut-o cu ziare si apoi o folie. In unul din colturi ziarele erau un pic umede, iar pe cantul corpului si putin pe speteaza ramei (cred ca asa se spune la partea de sus a ramei) erau cateva puncte de mucegai. In plus folia avea un pic condens tot in acea zona. Nu mai uitat mai mult in jos sa vad daca mai este mucegai.
Daca vei cauta pe forumul de apicultura, vei vedea ca multi stupari nu agreeaza folia pe toata suprafata lazii pe timp de iarna, tocmai datorita formarii de condens si mucegai.
Unii nu folosesc folie deloc, iar cei care folosesc o pliaza in asa fel incat ramele din spatele diafragmei sa ramana fara folie, sa se faca ventilatie.
Eu la unii stupi unde era mult condens in Nov-Dec. am scos complet folia, la altii cu mai putin condens am pliat-o.

Quote

Am inlocuit ziarele, am eliminat folia dar nu stiu cum se curata acele pete de mucegai?
Acum vorbind si la modul general: daca intr-un stup se face mucegai cum se poate curata acel mucegai de pe corp si rame? Evident albina este acolo, cum se poate proceda?

Multumesc.
Le curata albinele, imediat cum incepe activitatea.
Daca lazile sunt puternic mucegaite, nu ar fi rau ca prin Martie, cand faci inspectia (si sa fie destul de cald) sa schimbi lazile cu unele uscate si curate - bine, asta se poate la lazi de 10-12 rame, nu la orizontali.
Lazile puternic mucegaite se flambeaza cu lampa cu gaz (de instalator).

#1834
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 24.08.2005

 Hunor_66, on 02 ianuarie 2019 - 12:09, said:

Eu la unii stupi unde era mult condens in Nov-Dec.
Exista un moment cand revii la folie, sau doar atunci cand se incalzeste si incep activitatea?


Si vreau sa va mai intreb ceva: avand fund antivaroa am vazut ca sunt moarte si in stup, banuiesc ca este normal, avand in vedere ca cele batrane si-au trait viata.
Totusi am luat cateva care erau moarte la urdinis si cand le-am strans a iesit un lichid maro deschis. Este normal? Citisem undeva ceva legat de nosema.

#1835
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 vdingo11, on 02 ianuarie 2019 - 20:39, said:

Exista un moment cand revii la folie, sau doar atunci cand se incalzeste si incep activitatea?
Pe la jumatatea-sfarsitul lui Martie, cand albinele folosesc picaturile de condens pentru a solubiliza hrana din celule, sa hraneasca puietul.

Quote

Si vreau sa va mai intreb ceva: avand fund antivaroa am vazut ca sunt moarte si in stup, banuiesc ca este normal, avand in vedere ca cele batrane si-au trait viata.
Totusi am luat cateva care erau moarte la urdinis si cand le-am strans a iesit un lichid maro deschis. Este normal? Citisem undeva ceva legat de nosema.
E continut intestinal pe care, murind, n-au mai apucat sa-l elimine.
Nosema se manifesta in general prin diaree, in interiorul stupului (pete galben-inchis-maronii pe rame).
Nosema exista in toate intestinele de albina, fara exceptie.
Conteaza insa sa fie tinuta sub control, si in general hrana de buna calitate si lipsa stresului la familii duce la tinerea sub control a multiplicarii nosemei in intestin.

Un aspect foarte important il reprezinta zborurile de curatire, albinele zburand in afara stupului pentru a defeca, astfel scade poluarea familiei cu nosema.
E-adevarat ca aceste zboruri depind de clima in primul rand. E nevoie de temperaturi peste 10 grade pt. ca albinele sa iasa din stup si sa-si goleasca intestinul.

#1836
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008
Bine v-am regasit :) De cand s-a nascut juniorul am luat o pauza de pe net. Vreo 2 ani de zile. Acuma incerc sa imi reintru in mana, forumul softpedia e printre primele lucruri vizitate.

Un update din partea mea, in primul an am avut un stup, apoi 2, din nou 1 si acuma am 4. Orizontali toti. Am intrat in iarna cu unul pe 5 rame, 2 pe 4 si 1 pe 3. Bine stransi as zice, cu ramele lasate pline cu miere, anul trecut am recoltat doar 2 rame, restul le-am tinut pentru ele. Impachetarea : reducere urdinis, coborare gratii soareci, peste rame am pus 2 bete de ~0.5 cm diametru, peste ele o bucata de carton din cel ondulat dublu, apoi pasla si pe lateral. La cel de 3 rame am pus si 2 bucati de polistiren extrudat pe laterale.

Anul asta pe langa benzi (varostop) le-am facut in noiembrie si un tratament cu oxalic prin picurare, sper sa fie ok, e prima data cand am facut.

Tocmai m-am intors de la ele si cred ca am facut o prostie.

Desi sunt sigur ca au miere suficienta, le-am pus la fiecare cate ~500 gr. apifonda. Problema e ca lucrand asa repede (erau totusi ~8 grade dar am zis sa ma grabesc), nu mi-am dat seama ca s-a marit distanta intre rame si carton de la 0.5 cm pana pe la 1.5-2cm. E de rau ? Sper sa nu fie mare bai, miercuri trec iar pe acolo si eventual o sa presez alte bucati de apifonda cat de subtire pot si le inlocuiesc. Sau le scot complet.

In primvara daca nu se intampla ceva catastrofal vreau sa fac 1-2 stupi mer. Am fost in delta la cineva anul trecut si mi-am bagat nasul in unul, mi-a placut. Intentionez sa iau fund si podisor de plastic nicot, 3-4xcorpuri standard de 1/2 + capac de lemn. Apropo, are cineva de vanzare cateva rame de 1/2 cladite de "ouat" ? Nu am gasit decat rame de 1/2 cladite de magazie, si din cate am citit sunt mai adanci nu prea se pupa pentru cuib.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate