Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

APICULTURA - ce?, cum?, unde?, cat costa?

* * * * - 2 votes
  • Please log in to reply
3030 replies to this topic

#1693
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013

 mihaipetret, on 02 aprilie 2018 - 15:49, said:

va rog. cam pana la ce data se pot face unificari fara sa pierzi matca-

nu conteaza... acum poti face linistit.
cand e cules iar e bine sa faci unificari.
dar da-le niste sirop cand faci unificarea si stropeste si niste otet in stup
pune si o foaie ziar intre ramele pe care le unesti.

#1694
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 medelin992, on 02 aprilie 2018 - 09:03, said:

Cladesc in ele, haotic sau ordonat. Oricum nu ies celulele la dimensiunea care trebuie si ies trantori, un fel de rama oarba.
Nu. Eu ma refeream la rame goale, in sensul de rame cladite, dar fara stransura. Adica in situatia in care nu au unde sa depuna.

Quote

Unde am avut loc gol in cuib si deasupra am venit cu magazii de 1/2, mi-au cladit sub rama de 1/2, in pozitia unde nu aveam rama in cuib, ditai fagurele de mi-a transformat rama 1/2 in rama 1/1....
Aaa, aia se intampla intotdeauna.
Nu pui rama in cat peste locul gol din cuib, fiindca vor construi dedesubt.

Eu si cand am pus rame de 1/2 la cladit in cuib, alaturi de ramele de 1/1, mi-or cladit sub cele de 1/2.
(am avut o perioada cand am incercat sa lucrez cu caturi de 1/2, dar m-am lasat pagubas)

 Tarzy, on 03 aprilie 2018 - 10:57, said:

...dupa prima zapada eu le scot ca nu mai ajuta cu nimic, ba dimpotriva
Nu reusesc sa faca curatenie in stup cu gratiile acelea.

P.S. Am mai vazut la cineva ca tinea gratiile cam in permanenta, dar avea atacuri masive de lupul-albinelor (padurea aproape) si era singurul mod ca sa le protejeze. Le scotea din cand in cand, pentru curatenie, dar pentru timp scurt si sub atenta supraveghere.

#1695
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Va rog sa ma lamuriti la urmatoarele probleme ca nu am reusit sa ma dumiresc pe net:
1. cat-urile de 1/2 au inaltimi diferite in functie de tipul de rama ales? (redusa sau nu)
2. rama de 1/2 are inaltimea de 162 iar de 1/2 redus de 146? Difera si grosimea lor in sensul ca intr-un cat de 1/2 intra atatea rame normale cat intra intr-un cat redus rame reduse?
3. cand in descrierea unei rame apare termenul: "leat inf de 20/10" ce semnifica 20 si 10? Din cate imi imaginez letul inferior este unul singur.
4. Ce inseamna laterale majorate la 45 (este termen tot pentru rame)

Edited by vdingo11, 08 April 2018 - 17:21.


#1696
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Intre timp am gasit raspunsurile la toate intrebarile.

#1697
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Mi se par intarziate rau albinele ca si dezvoltare...pentru perioada asta. Abia acum s-a schimbat albina de la iernat. La voi cum este?

Edited by medelin992, 15 April 2018 - 21:12.


#1698
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Schimbate de vreo săptămână.
Dar turbate, rău de tot.
Vineri, m-au luat în primire de la vreo cinci metri distanță, ziceai că îi grindină pe mască.
Am renunțat la verificare, să mai aștepte o săptămână.

#1699
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
ai rapita in raza de zbor? ... ar fi o explicatie ptr agresivitate

#1700
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna seara,

Cind insirmez ramele folosesc intinzatorul de sirma, ala de onduleaza firul. Albinele, cind depun puiet, pe toata lungimea sirmei nu baga nimica. Cind o lasam lisa parca n-aveam problema asta. V-ati lovit de asa ceva ?

#1701
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Conteaza mai mult cum intra sarma in fagure. Si eu am trecut la ondulator de vreo 2-3 ani, si nu am observat nimic special. Adica si la sarme drepte si la sarme ondulate, procentul de celule neouate e cam acelasi.

#1702
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

 omnitera, on 23 aprilie 2018 - 17:39, said:

Buna seara,

Cind insirmez ramele folosesc intinzatorul de sirma, ala de onduleaza firul. Albinele, cind depun puiet, pe toata lungimea sirmei nu baga nimica. Cind o lasam lisa parca n-aveam problema asta. V-ati lovit de asa ceva ?


ai rabdare .... la primele serii de puiet sar peste sarma dar o data rama "maturizata" or sa oua fara pauza

#1703
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 omnitera, on 23 aprilie 2018 - 17:39, said:

Buna seara,

Cind insirmez ramele folosesc intinzatorul de sirma, ala de onduleaza firul. Albinele, cind depun puiet, pe toata lungimea sirmei nu baga nimica. Cind o lasam lisa parca n-aveam problema asta. V-ati lovit de asa ceva ?
Pe masura ce va deveni fundul celulelor mai gros, nu vor mai simti sarma si va oua matca si acolo.
Asta dupa doua-trei serii.

#1704
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 05.04.2006
Anul acesta voi incerca sa bag in caturi cite 1-2 rame din plastic. Am cumparat citeva si incerc sa le bag printre ramele din ceara. Sunt curios cum le vor primi albinele, le-am dat abundent cu ceara, o sa le stropesc si cu zahar/miere. A mai folosit cineva rame de plastic ?

#1705
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cica daca le pui intercalat cu faguri artificiali (chiar rame vechi), nici macar nu se vor atinge de plastic. Asa spun unii. Adica magazie full plastic. Iarasi, zic unii, tot stupul sa fie pe plastic.....
Asa ca fi atent la acest aspect.

#1706
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 05.04.2006
Hai ca incerc si va tin la curent.

#1707
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 05.04.2006
Sunt incintat de cum arata doi stupi de-ai mei (primii mei stupi, mai am unii cu socrul meu):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rpg22-MoTig?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
In spatele stupilor am crescut si un salcim care acum e numai floare si...albine ;)

#1708
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna dimineata

Albinele mele au prins in plin, pina acum, florile pomilor, papadia si fînațului. Cam peste 3 saptamini infloreste salcimul in zona mea. Inca nu au botci dar cam pe atunci ma astept sa scoata. Teoretic,cind ar fi mai bine sa le fac divizarea, inainte sau dupa culesul de salcim ?

Am trecut de la verticali la orizontali si mai toti ii am acum pe 20 de rame. Ce schema de divizare ar fi mai buna in urmatoarele conditii :
1. Nu mai poci a muta lazile niciunde, ca mi-s singur si nici suportii stupilor nu-mi permit alaturari ori permutari
2. Nici a transporta la 3-5 km familiile noi
3. Ma doare inima sa rup botci oricite or fi ele. Singura data cind am facut asta, cu unul care era singurul ce avea prea devreme fata de toti ceilalti, am ramas fara matca-n el si-am tras o groaza sa-l stabilizez si sa-l fac acceptabil. Deh...blestemul matcii !
4. N-am extra matci fecundate

Cea mai simpla si mai naturala metoda, asa ca pentru un stupar puturos. Anu asta merg si pe cei verticali cu 10 rame pentru roiuri. Eu zic roi la ala de-l prind prin pomi.  Sa vedem ce bulibaseala iese.

Edited by omnitera, 03 May 2018 - 07:40.


#1709
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Ar fi ceva metode mai simple (merita citit si pe forumul stuparitul).

Eu, in locul dumitale, as face asa:
1. Spargi cuibul cu o rama goala, buna de ouat.
A doua zi verifici daca e ouata, dar musai a doua zi, nu mai tarziu, iei rama ceea si 3-4 rame de puiet capacit, impreuna cu albina ce le acopera, si le muti intr-o lada noua.
Pui un semn pe rama proaspat ouata (o pioneza).
Bagi un hranitor inauntru si pui sirop.
Toata albina culegatoare se va intoarce in familia de origine.
In lada noua ramane numai albina tanara.
Fiind orfanizata, isi va trage botci.
Verifici la interval de 5-6 zile, si lasi in viata doar botcile de pe rama prospat ouata.
Pe celelalte le distrugi.
Eventual si pe rama proaspat ouata razui botcile care nu sunt crescute bine, sa nu-ti iasa vreo rapandula de matca, si le lasi doar pe cele mai mari.
Is suficiente daca ai 2-3.
Dupa ce va iesi matcuta , le rezolva ea singura pe celelalte.

2. O metoda verificata de mine ca sa stopezi frigurile de roire este scoaterea intregului puiet (indiferent de varsta) si sa faci un roi (sau mai multe) cu el, eventual dupa metoda de mai sus, daca n-ai matca imperecheata sa-i dai.
Lasi familia ce vrea sa roiasca fara absolut nici un fel de puiet.
Poti sa-i lasi ramele care au doar oua si larve, dar fara puiet capacit.
In locul ramelor cu puiet pe care le-ai scos, pui intercalat, rama goala, rama la cladit, rama goala, rama la cladit.
Distrugi botcile.
Am verificat-o personal metoda cu 2 ani in urma.
Se opreste orice constructie de botci si se apuca sa oua in prostie si albinele tinere sa cladeasca ramele noi.

 omnitera, on 03 mai 2018 - 07:39, said:

Cam peste 3 saptamini infloreste salcimul in zona mea. Inca nu au botci dar cam pe atunci ma astept sa scoata. Teoretic,cind ar fi mai bine sa le fac divizarea, inainte sau dupa culesul de salcim ?
Daca faci divizarea dupa metoda de mai sus iti ramane in lada majoritatea albinei culegatoare si vei avea cules chiar daca faci divizarea inainte de salcam.

In general, cand se fac divizari in care se muta lazile la distante mari si astfel se divizeaza si albina culegatoare, se recomanda a se face dupa salcam, fiindca altfel nu-ti mai culege.

#1710
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 Hunor_66, on 03 mai 2018 - 22:30, said:

iei rama ceea si 3-4 rame de puiet capacit, impreuna cu albina ce le acopera, si le muti intr-o lada noua.


Toata albina culegatoare se va intoarce in familia de origine.


Aplic metoda asta de cativa ani, si as veni cu o completare.
Pe langa cele 3-4 rame cu puiet, recomand si scuturarea a 1-2 rame cu musca. De preferat albine doici (de pe rame cu puiet larvar).
Asta ca sa nu ai depopulare mare dupa ce pleaca albina batrana si sa ramana puietul neacoperit.
Dupa 1 saptamana cand mai iese din puiet, baga o rama cu foita, siropel daca nu au cules, si asa mergi cu el pana prin iulie.
Succes!

Edited by medelin992, 04 May 2018 - 07:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate