Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Totul despre TURCIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
9608 replies to this topic

#9595
rapid_peseiro

rapid_peseiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.07.2008
Salut pe toata lumea

Nu vreau sa fac pe desteptul(poate ca nici nu sunt),vreau doar sa va spun ceva in legatura cu actele necesare pentru Turcia:in perioada 15august-1septembrie,la tribunale si la notariate este vacanta si in NUMAI in acest caz se poate merge doar cu imputernicirea tradusa si stampilata la ambasada turca.In rest trebuie urmata procedura completa cea care s-a vehiculat si pe aici pe forum.Va spun acest lucru in cunostinta de cauza: persoana care mi-a rezolvat imputernicirea(traducere+stampila ambasadei),a vorbit la telefon in prezenta mea cu un angajat al ambasadei si acesta a intarit inca o data aceasta procedura.Dupa 1 septembrie mai merge o mica perioada dupa care se revine la normal.Va rog sa ma credeti,sunt om serios! Plec si eu in Turcia pe 5 septembrie dimineata.

#9596
Kyandra

Kyandra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.11.2006
Abia m-am intors din Turcia, (Goynuk, mai precis)... Am stat la Royal Palm Resort, unde toate au fost bune si frumoase, mai putin mancarea si invazia de rusi. Hotel de 5 stele meritate, curat, vedere super la mare, piscine, sali de fitness, hamam, lifturi ca din "Razboiul stelelor" :D chiar n-am avut ce carcoti, mai ales ca am stat la ultimul etaj, intr-un king suite de mi-a taiat respiratia.
Mancarea: multa dar trebuie sa-ti placa, pentru ca am impresia ca gatesc pentru turci si rusi (unii angajati abia rupeau o boaba engleza, la bar am cerut apa si mi-a dat suc de portocale :P )... Dulciuri "prea dulci", paste, supe fara gust, multa carne de miel si berbec... Salate foarte bune si fructe la discretie. La terasa de la piscina, la pranz, serveau cartofi prajiti cu kebab (bun), iar seara era invariabil gratar (pui, peste, maruntaie de miel...). Dimineata multe sucuri, gemuri, cornuri calde, chifle de tot felul... Un mare plus pentru toate tipurile de cafea.
Camera: de la excelent in sus (doua dormitoare fiecare cu baia lui, sufragerie imensa, o terasa de nu se mai termina, jacuzzi, aer conditionat, seif, un minibar plin cu de toate, curatenie in fiecare zi).
Vremea: e...aici e aici. Mie nu imi place umezeala, dar Goynuk fiind intre muntii Taurus si Marea Mediterana are parte din plin de ea. Cald si umed, de curgea apa pe piele de parca ieseam de la dus. Noaptea tarziu, temperatura nu cobora sub 30 de grade. Ce mai, de cand am iesit din aeroportul din Antalya si pana am venit acasa, vremea a fost cea mai mare problema si zau ca nu m-as mai duce inca o data acolo in august (e ca o baie turceasca in aer liber :D ).
Preturi: jaf la drumul mare daca nu stii sa te tocmesti. Mare prostie am facut ca am plecat cu euro si nu cu dolari, pentru ca faceau turcii o conversie de te durea capul (din dolari in lire, din lire in euro... noroc sa ai). daca chiar ai chef de cumparaturi, bazarul de vineri din Antalya ar trebui vizitat, pentru ca in Goynuk si Kemer e jale la preturi... Am luat o haina de piele cu blana si m-am tocmit 3 zile (de la 800 euro la 400 si tot cred ca am luat plasa). Foarte multe obiecte de piele, dar trebuie sa fii atent, pentru ca mai vand si inlocuitor drept "piele lacuita" :D
Turistii: rusi la greu si turci. In 8 zile mi-am amintit toata rusa pe care am uitat-o in ultimii 10 ani. La animatia de la piscina, erau melodii romanesti si se vorbea in rusa si turca, abia cateodata mai catadicseau sa traduca si in engleza. Spectacolele de seara slabute, dar discotecile din Kemer (Inferno si Aura) merita tot respectul. Am inchiriat o masina pentru o zi si ne-am facut de cap (ciudatenia a fost ca, cel putin in zona, parea neobisnuit sa fie o femeie la volan, asa ca toti se uitau dupa noi.... mai ales cand vedeau doua tipe singure in masina, la 1 noaptea pe sosea :lol: ) Jeep safari, parasailing, boat trip, skijet, de incercat...
Pacat ca plaja lor era din pietris, iar fundul marii din roca dura si alunecoasa, asa incat mai toata lumea statea la piscina... Si inca ceva ciudat: atat in Tunisia cat si in Malta, Marea Mediterana are un miros specific; aici nu mirosea a nimic (mare dezamagire pentru mine, care m-am sculat inca din prima zi la 5 dimineata sa miros marea).
Atasez cateva poze

Attached Files



#9597
toogood

toogood

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 02.06.2003

 moaca27, on Aug 25 2008, 10:22, said:

o intrebare...a mai fost cineva la Siam Elegance Hotel-Belek? tot caut informatii si nu gasesc persoane care au mai fost si sunt dispuse sa ofere cateva detalii! multumesc anticipat!

si eu caut aceleasi informatii. chiar nu a fost nimeni ?

#9598
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

 toogood, on Aug 26 2008, 21:23, said:

si eu caut aceleasi informatii. chiar nu a fost nimeni ?
mergi linistita, e un hotel nou in belek bogazkent, e deskis in iunie 2008....vacanta placuta, si nu uita , du te in vacanta, nu in inspectie, lasa harfele acasa

@ GOGOROIU : blamat neblamat, dar ma citesc astia mai ceva ca pe biblie

#9599
gabhip

gabhip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.06.2006

 Flory23, on Aug 21 2008, 14:19, said:

Pleaca cineva pe 15 septembrie in Kusadasi ? Mergem si noi ( 4 persoane ) la Hotel Imbat. A stat cineva acolo ?? Cateva impresii pls.. ??

Multumesc !
Noi plecam pe 14 septembrie 2 masini catre Bodrum, cu oprire in Canakkale.

#9600
zuki222

zuki222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.06.2008
oki..urati-mi succes maien plec in sf in turcia:D..la Lonicera World..sper ca mai merge cineva...sa-mi tineti pumnii s ajung la timp la aeroport =))..k a fost un infern azi pe strazi prin centru:-ss..O sa revin cu impresii si poze

#9601
criss_65

criss_65

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,349
  • Înscris: 07.05.2007

 zuki222, on Aug 26 2008, 23:20, said:

oki..urati-mi succes maien plec in sf in turcia:D..la Lonicera World..sper ca mai merge cineva...sa-mi tineti pumnii s ajung la timp la aeroport =))..k a fost un infern azi pe strazi prin centru:-ss..O sa revin cu impresii si poze


concediu plăcut!

#9602
ty_ty

ty_ty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.08.2006
Salutare tutoror
Citesc de ceva timp (2 ani) topicul dar nu am gasit informatii despre Izmir.
Pentru murrat, te rog stii cumva programul Pazarului-bazarului din Izmir? Este cumva inchis in perioada Ramadanului sau in vreo zi a saptamanii?
Plecam pe 30 si as fi fericit (dau o bere rece-Efes Dark pentru cunoscatori) daca ai putea da un raspuns pana vineri 29 august.
Multumesc - Tesekur

#9603
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Ce imi recomandati si mie pe la 600 euro/persoana pentru 2+2 persoane de aproximativ 30 de ani, fara copii. Inclusiv transport asigurat.

Ce imi doresc:
- plaja cu nisip (adica fara pietre/bolovani) si spatioasa
- fara mosi si rusi (hai ca rusii ii mai accept)
- cu posibilitati de distractie: cluburi, sporuri acvatice/extreme/etc.,
- piscine cu tobogane pentru adulti
- hotel curat si mancare OK in special salate

As vrea raspuns rapid.
Merci!

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 27 August 2008 - 00:12.


#9604
luebeast

luebeast

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.08.2008

 rottweiler2007, on Aug 26 2008, 19:10, said:

am sau nu dreptate ? in romania cu banii de vera sperai la mai mult de cort ? incearca sa fi realist ! visezi la baclavale cind platesti NIMIC ? cit costa niste baclavale la mall vitan ? traiesti pe alta lume ? eu nu zic ca vera e vreo perla, dar gindeste-te ce bani ai dat ? nimic ai dat ! nici micul dejun nu ti l-ai acoperit pe banii platiti !


coane,cred ca tu ai o mare obsesie despre hotelurile de 3* din turcia de care se plang unii pe aici.scuter ala se vaita de jegul din camera si de servicii nasoale,bubulina ca putea ingrozitor(bravo gogoroiu,ala nu era lac sulfuros cum zice neica rottwelier ci o hazna imputita care iti muta nasul),maverick zicea si el de jeg si tu o tii ca la tine in tara erai cortist.
cred ca cel mai bine ai incerca sa dai detalii despre hotelurile pe care le cunosti,despre optiunile din statiuni etc si nu sa vii cu harfe d'astea ca la tine stateai la cort.si DA....si pentru mine Vera e un hotel dragut care are mult potential dar din pacate foarte multe minusuri(si unul din ele mi s-a parut mizeria din UNELE camere).

cred ca ajunge despre VERA,e timpul sa dai detalii despre hoteluri celor care asteapta asta de la tine si nu sa-ti dai cu parerea despre cat ai fi dat in tara la tine de aceeasi bani sau sau sa raspunzi in bascalie la intrebarile cretine de genul""unde urinez in bulgaria"" si ""care e cel mai scurt drum intre tarmuri la Canakale cand traversez cu feryboat-ul""

#9605
vacanta2007

vacanta2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 30.12.2006

 Finya, on Aug 15 2008, 08:52, said:

Mersi mult pentru informatii.Ma intereseaza sa stiu daca la Royal Wings au freshurile incluse in pret(avem un bebe care la anul va avea 2 ani si planuim sa mergem cu el in vacanta din 2009)si daca au jacuzzi,dusuri tropicale etc.gratuite.Am inteles ca la capitolul facilitati pentru copii stau foarte bine..Si cred ca in general ati fost foarte multumiti de serviciile hotelului!

Buna Ziua,

Nu sunt incluse, costau 2 euro




 Finya, on Aug 15 2008, 11:13, said:

Multumesc pentru concept(de acolo reiese ca freshurile nu sunt gratuite,insa exista si un vitamin bar acolo)Poate cei care au fost la acest hotel ma edifica si pe mine in acest sens.As vrea sa stiu ce alte hoteluri din zona Lara/Belek sunt comparabile la capitolul servicii/facilitati pentru copii cu cele din lantul hotelier Cornelia?Constientizez ca fiecare hotel are tematica si farmecul sau insa ma intereseaza care sunt hotelurile cele mai adecvate pentru familii care au copii mici.Mentionez ca pretul nu e un impediment insa ne dorim ca totul sa fie la superlativ..avand in vedere faptul ca va fi prima vacanta cu cel mic.Iata si cateva hoteluri la care ne-am gandit(oricum e destul de prematur sa stabilim ceva ptr.vara urmatoare!)IC GREEN PALACE,PAPILLON ZEUGMA,SPICE,ROYAL WINGS,LIMAK LARA.Am observat ca nu prea s-a discutat despre hotelurile WOW(KREMLIN PALACE si TOPKAPI),probabil nu sunt pe piata romaneasca,nu?Un criteriu important e si prezenta vegetatiei luxuriante.Astept cateva sugestii de la cunoscatori.


Vitamin bar este un bar normal aflat la piscina interioara unde se vind sucuri normale la si cafea

Sunt venit de 1 zi de la Rowal Wings unde am stat 9 zile cu 2 copii
Daca mai vreti informatii va rog intrebati-ma

Marius


 Finya, on Aug 15 2008, 12:55, said:

In cazul asta pot sti care sunt firmele care lucreaza in mod direct cu cei din Turcia?Sper sa nu fie o intrebare oarecum off-topic..incomoda..


Am inteles.Problema e ca MOMENTAN nu dispun de toti banii necesari achitarii integrale asa ca va trebui sa mai astept putin.Mersi mult pentru sfaturi.


Daca vreti bilete sigure la Rowal Wings recomand agentia xxx, unde xxxx este propietar si este printre singurul care pot asigura locuri la excelentul Rowal

Fara reclama te rog frumos. Este ultimul avertisment.

Edited by Greuceanu, 27 August 2008 - 08:14.


#9606
murat1966

murat1966

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.08.2008

 ty_ty, on Aug 27 2008, 00:03, said:

Salutare tutoror
Citesc de ceva timp (2 ani) topicul dar nu am gasit informatii despre Izmir.
Pentru murrat, te rog stii cumva programul Pazarului-bazarului din Izmir? Este cumva inchis in perioada Ramadanului sau in vreo zi a saptamanii?
Plecam pe 30 si as fi fericit (dau o bere rece-Efes Dark pentru cunoscatori) daca ai putea da un raspuns pana vineri 29 august.
Multumesc - Tesekur

salut ty ty
numele meu e murat
nu sunt din izmir, dar m-am gindit, informatiele (pe net) sint in turceste, mai bine caut eu si gisesc ce vrei tu sa stii, si sa traduc pt tine, dar, ai zis decat pazar, bazar, in izmir, sint multe comune (cum este bucuresti, si in buc, militari, prahova, republica etc,) si in fiecare din acest comune, sint cel putin 2 sau 3 bazare (la citeva sint mai multe ) care sint deschis o data pe saptamana (deschis = pus taberele pe strada)
existe un bazar (pe care stiu eu-am stat o data 1 luna in izmir) care e deshis zilnic, este IZMIR KEMERALTI CARSISI
daca vrei info despre aici, anunta ma, caut si traduc pt tine,  si NU, kemeralti carsisi nu este inchis niciodata, in perioada ramazanului, pot sa vezi oameni (care muncesc acolo) mancand la ora de IFTAR, (iftar=masa de seara in timpul ramazanului)
sper sa te ajuta, daca ai alte intrebari, spune (si daca nu am experienta pe piele si treb sa caut pe net, voi cauta si voi incerca sa traduc)
"(dau o bere rece-Efes Dark pentru cunoscatori)"
(nu sunt cunoscatori de bere, nici nu mie place asa mult, dar nu refuz o bere (sau suc, sau un ceai etc) care e oferit din inima (daca oferta a fost facut mie  :D , mersi)

Edited by murat1966, 27 August 2008 - 08:30.


#9607
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Mai baieti, sa ma cautati ca sa va dau niste cartele cu care sa vorbiti in retea gratuit, ca poate in felul asta nu mai poluati threadul asta cu atata offtopic.
Cred ca unii se plictisesc prin agentiile lor si simt ca trebuie sa polueze forumurile cu discutii fara sens.

Poate devin moderator si pe aria asta. Macar pentru o zi.


enjoy,
Mtz

#9608
singuraticul

singuraticul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 16.02.2007
nu tin partea la nimeni,nu am agentie si nici nu intentionez sa fac.eu am fost la VERA anul acesta inperioada 29iun-10 iul.am stat la camera 254 si nu am avut nici o problema din cele enuntate pe aici.cind citesc ce se scrie pe aici nu imi vine sa cred ca am stat la acelasi hotel.la receptie am fost cazat in 3-4 min ( timp in care am semnat hirtiile)mi-au fost duse bagajele  in camera.camera era deja aerisita,nu era nici un miros in ea,nu era infundata canalizarea si nici nu s-a infundat cit eu am stat acolo,la wc era curat,personalul hotelului-eu chiar m-am imprietenit cu citiva de pe acolo,cu unul din bucatari deja aveam glume la persoana a 2,el spunindu-mi asta,ca eu il luam cu dvs,se facea curat in camera pe fiecare zi o  zi nu s-a facut pt ca am vrut sa vad daca pui la usa "nu deranjati" camerista te deranjeaza.. :D ,prosoapele cred ca s-au schimbat la 2-3 zile si etc...

intr-adevar au fost si mici inconveniente... cred ca nu exista hotel perfect,mai ales la banii care i-am dat (stiu ca supara pe multi expresia asta dar e adevarul ) -nu am dat nici 1000E ,nu am dat nici 500E,am dat un amarit de 315Ecu transport inclus.am vb cu cei au stat la Adakule si ziceau ca nu le-a placut,deci....

PS:MENTIONEZ CA NU AM DAT NICI UN BAN IN PLUS(pt conditii mai bune)  NICI LA PLECARE  DIN BUCURESTI SI NICI LA RECEPTIE.

asta e ce am gasit eu la Vera si daca voi aveti alte opinii nu zic ca nu o fi adevarat ,dar asta ma gasit eu ;nu voi intra cu nimeni in polemica.
o zi buna!

#9609
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Datorita faptului ca acest topic a devenit deja foarte lung, cu multe informatii irelevante sau invechite datorita vechimii, va fi inchis acum. Va aparea un nou topic, "Totul despre TURCIA 2" (ce nume plin de fantezie  :rolleyes: ) unde sper ca lucrurile vor fi mult mai la subiect ca pina acum.

Spor si mai ales ATENTIE la postat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate