Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Magnolia

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#37
matadorul13

matadorul13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.03.2008
scuze, dar chiar nu am experienta DELOC in acest domeniu, asa cum ziceai, si de aceea nu stiu nici ce e aceea marcotare nici la sol si nici aeriana.
te-as ruga daca se poate mai pe limba muritorilor.
multumesc.

#38
mikiduzza

mikiduzza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 08.04.2006
Cateva poze facute astazi la niste magnolii,intr-o plimbare...

Attached Files



#39
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postmatadorul13, on Apr 13 2008, 19:09, said:

scuze, dar chiar nu am experienta DELOC in acest domeniu, asa cum ziceai, si de aceea nu stiu nici ce e aceea marcotare nici la sol si nici aeriana.
te-as ruga daca se poate mai pe limba muritorilor.
multumesc.
Marcotarea ramurilor se efectueaza la arbori si arbusti care  inradacineaza mai greu prin metoda butasirii lastarilor.
Procedeul de marcotare aeriana consta in efectuarea unui manson dintr-un plastic transparent, care se leaga cu un elastic sub un nod al ramurii. In manson (care va trebuii sa fie incapator) se va pune un amestec de turba cu pamant usor, afanat de gradina bine umezit si se va lega apoi deasupra nodului. Vei obtine un fel de bandaj al ramurei, in care, dupa 2-3 luni, vor apare radacini. Le vei putea observa prin plasticul (celofanul) transparent. Abia dupa ce radacinile sunt destul de viguroase, vei putea taia ramura sub nivelul radacinilor, astfel ca la detasarea ei de pe arbust sa ramai cu un lastar care are deja radacini. Apoi il poti planta direct in gradina.
Marcotarea la sol nu se preteaza la arbori cu trunchi inalt ci mai degrama la tufe arbustive, fara trunchi aparent. Reprezinta procedeul prin care culci (apleci) o ramura elastica pe sol, (fara sa o rupi) si sa ii ingropi un nod in pamant, adica sa ii acoperi un nod cu ceva pamant, dar varful ramurei sa-l lasi afara.  Ramura va trebui sa o fixezi bine la nivelul solului, astfel incat sa nu se desprinda de sol la vant sau furtuna. Va inradacina tot in cateva luni. Si abia dupa aceea o vei putea taia si indeparta de arborele-mama. II vei dezgropa cu grija micul balot format in jurul radacilor si o vei transplanta la locul definitiv.

Marcotaj aerian: http://www.ipm.iasta...ayermonocot.gif  http://edis.ifas.ufl...mages/717105864  
http://www.bonsaifor...ayering-005.gif
Marcotaj la sol: http://content.answe...eners/f0144.jpg

#40
matadorul13

matadorul13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.03.2008
ok, merci.
acum inteleg.
o sa incerc probabil cu varianta aeriana.

#41
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

View Postmatadorul13, on Apr 14 2008, 18:11, said:

ok, merci.
acum inteleg.
o sa incerc probabil cu varianta aeriana.
Succes si reusita ! :)

#42
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006

View PostValentina30, on Apr 13 2008, 21:16, said:

Marcotarea ramurilor se efectueaza la arbori si arbusti care  inradacineaza mai greu prin metoda butasirii lastarilor.
Procedeul de marcotare aeriana consta in efectuarea unui manson dintr-un plastic transparent, care se leaga cu un elastic sub un nod al ramurii. In manson (care va trebuii sa fie incapator) se va pune un amestec de turba cu pamant usor, afanat de gradina bine umezit si se va lega apoi deasupra nodului. Vei obtine un fel de bandaj al ramurei, in care, dupa 2-3 luni, vor apare radacini. Le vei putea observa prin plasticul (celofanul) transparent. Abia dupa ce radacinile sunt destul de viguroase, vei putea taia ramura sub nivelul radacinilor, astfel ca la detasarea ei de pe arbust sa ramai cu un lastar care are deja radacini. Apoi il poti planta direct in gradina.
Marcotarea la sol nu se preteaza la arbori cu trunchi inalt ci mai degrama la tufe arbustive, fara trunchi aparent. Reprezinta procedeul prin care culci (apleci) o ramura elastica pe sol, (fara sa o rupi) si sa ii ingropi un nod in pamant, adica sa ii acoperi un nod cu ceva pamant, dar varful ramurei sa-l lasi afara.  Ramura va trebui sa o fixezi bine la nivelul solului, astfel incat sa nu se desprinda de sol la vant sau furtuna. Va inradacina tot in cateva luni. Si abia dupa aceea o vei putea taia si indeparta de arborele-mama. II vei dezgropa cu grija micul balot format in jurul radacilor si o vei transplanta la locul definitiv.

Marcotaj aerian: http://www.ipm.iasta...ayermonocot.gif  http://edis.ifas.ufl...mages/717105864  
http://www.bonsaifor...ayering-005.gif
Marcotaj la sol: http://content.answe...eners/f0144.jpg

Multumim, Valentina. Aflam lucruri noi.

On topic. Am primit acum vreo 3 saptamani o crenguta de magnolie ce cca 50 cm, nici cruda, nici lemnificata, pe care am bagat-o ca atare in pamant mocirlit la care am adaugat niscaiva pamant de flori.
Am observat saptamana trecuta ca mugurasii s-au umflat si ai inceput sa se crape. Oare a prins? Mai sunt sanse sa o pierd?

Edited by liviu_np, 16 April 2008 - 12:37.


#43
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
liviu, nu ai specificat daca ai pus crenguta in propagator sau ai lasat-o descoperita, in aer liber.
E indicat sa-i creezi efect de sera. Chiar daca nu dispui de un propagator standard, poti improviza tu unul dintr-un pet de 2 l. pe care-l sectionezi pe jumatate. Partea superioara (cea cu dop) o asezi peste ghiveci. Daca ghiveciul e mare, poti infige jumatatea de pet in pamantul din ghiveci, astfel incat lastarul sa incapa inauntru.  Asezi aceasta "mica sera" la lumina dar nu chiar in soare. Vei desface dopul respectiv la fiecare 3-4 zile si vei aerisi astfel lastarul pentru cca o ora.  Pe parcurs ce lastarul incepe sa formeze radacini, poti lasa dopus desfacut mai multe de o ora.
Majoritatea butasilor de arbusti, au nevoie pentru a inradacina, de efect de sera - caldura si umiditate ridicata.
Se intampla uneori ca lastarul sa  dezvolte 2-3 frunze sau sa isi deschida bobocii pe care ii are pe el la momentul detasarii de planta, pentru ca este hranit de sva pe care o mai are in el... dar acest lucru nu e o garantie a faptului ca a format radacini.
De obicei e nevoie de cca 2 luni pentru inradacinarea butasilor semi-lemnificati. Si asta doar in conditii bune de lumina, caldura si umiditate. Butasii recoltati la sfarsitul primaverii (aprilie-mai) inradacineaza mai usor/repede.
Cei prelevati primavara devreme, iau startul ceva mai incet.

Edited by Valentina30, 16 April 2008 - 14:26.


#44
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Scuza-ma, am uitat sa spun... am pus ramurica in curte. Soare este numai pana pe la 12, restul umbra casei. Umezeala a avut destula cu ploile astea, iar caldura, ce a dat Al-de-Sus. E tarziu sa confectionez in weekend o minisera?

#45
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
Nu e tarziu liviu.
Poti pune jumatatea de pet, direct in gradina, peste lastarul de magnolie. Nu ii vei mai pune insa dopul.
Pet-ul va proteja ramurica de vant si de curentii reci de aer, la care magnolia este destul de sensibila si va asigura un nivel constant de umiditate, care va impiedica deshidratarea si uscarea lastarului. Faptul ca nu-i vei mai pune dopul, va permite o buna aerisire, astfel incat umiditatea ridicata din interior sa nu duca la putrezirea butasului.
Conditiile de inradacinare in interiorul locuintei difera destul de mult de cele din aer liber (din gradina), asa ca si masurile sunt diferite.
Spor si reusita!

#46
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Saru'mana :kisstogether:

#47
Manuelita

Manuelita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.04.2008
Hellllllllp si pe mine...

Am 3 crengute de Magnolia Stellata alba, lungi cam de 50-60 cm, fiecare cu ramurele mici pe ele. Cand le-am primit mugurii de flori erau inchisi, stau de 6 zile in apa in curte, dar arata bine, mugurii au inflorit  (n-am apucat sa le plantez ptr ca nu stiam cum si vin acasa pe intuneric). Citind posturile voastre, am procurat un pliculet de radistim.Acum intrebarile:
1. Las crengutele asa, sau le fac mai mici. Daca trebuie sa le fac mai mici, cum trebuie sa procedez?
2. Trebuie sa tai din bucata care a stat in apa (ca sa "improspatez" zona de contact cu apa/pamant)
3. Unde au sanse mai mari, in gradina cu pet sau in casa cu pet? (eventual incerc cu unele in casa si altele in gradina). Mentionez ca in casa le pot aseza la un geam foarte mare cu multa lumina
4. Cum procedez cu radistimul? (se numeste: pentru inradacinarea butasilor ierbacei)
5. Am mai primit un plic, Revital ( bioregulator, reduce perioada de soc la plantare,).  Sa il folosesc si pe acesta?
7. Oare trebuie sa rup mugurii de floare si florile? ca sa nu solicite crenguta


Pls help, tare as vrea sa se prinda.... nici nu mai spun ca sunt crengute din magnoliile de la manastirea Voronet, unde arata superb (Nu le-am furat, am rugat pe cineva de acolo sa-mi dea :)))

Pls help.

Ultima intrebare: cat de mult din crenguta trebuie bagat in pamant??
multumesc frumos anticipat tuturoro celor care-si fac timp pentru o incepatoare indragostita de magnolii.

PS azi am cumparat si doua magnolia soulangiana, de vreun metru lungime, una are un bobocel de floare mic si dragalas :)

#48
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
n-am pus niciodata un butas in felul asta (ceva timp in apa apoi in pamint) da imi dau si eu cu parearea cam asa:

-nu cred ca e o problema daca tai putin din butas. eu as lasa cam 2 cm sub nod.
- se pune radistim intr-un capac de pet, in asa fel incit atunci cind infigi butasul in el si il rasucesti putin sa ramina "pudrat" cu substanta pina peste primul nod. (daca butasul nu a fost in apa, il umezesti ca sa se prinda pudra)
- ar fi poate mai bine sa ai radistinm pentru butasi lemnosi. crenguta de magnolie e mai degraba lemnoasa.
- nu as pune direct in gradina, incepe sa fie cam cald si nu cred ca i-ar face bine. in casa la fereastra poate ar fi mai potrivit.
- eu as rupe florile. floarea consuma foarte mult si in timpul inradacinarii nu cred ca e ceea ce trebuie.
- baga in pamint 2 noduri de crenguta.
- sanse mici sa se prinda. se zice ca se prind sigur numa daca le furi :P
eu mai fac apa de salcie pentru inradacinare. acu poate ca mi se pare, dar as zice ca butasii inradacineaza mai repede/sigur in apa de salcie decit in apa obisnuita. pun fragmente de crengute de salcie in apa si le las 3-4 zile, dupa care pun butasii la inradacina in apa asta. se zice ca salacia contine oarece hormoni care ajuta la inradacinare. probabil.

#49
Manuelita

Manuelita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.04.2008
Gomez, multumesc frumos pentru raspuns.

Am asezat butasii in casa, inveliti intr-un sac, au o saptamana de cand stau acolo. Am rupt cei cativa muguri de floare, insa am lasat niste mugurasi miiiici, din care intre timp au crescut frunzulite. Am taiat frunzulitele pe jumatate, asa cum am citit ca se face, aerisesc odata la cateva zile punga si pulverizez apa peste butasi.
Acum, cand ii vad in stare asa buna cu frunzulitele verzi plesnind de sanatate, imi vine greu sa accept ca s-ar putea sa nu se prinda. IOntrebarea mea e in cat timp dau radacinutele si cum voi fi sigura ca acest lucru s-a intamplat (daca isi continua dezvoltarea pe parcursul urmatoarelor 2 saptamani, pot fi sigura ca au dat radacinute sau va fi tot din seva pe care o au inca?)

#50
elena03

elena03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.03.2008
Magnoliile se inmultesc prin butasi Asa am prins si eu  de la o vecina  am ingropat o creanga in pamint am lasat-o cam 2 ani pina a avut cam jumate de metru apoi am scoso si am duso acasa la mine vreau sa va spun ca a avut f mari radacinile  si-i merge f bine.

#51
micha08

micha08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.05.2008
Va rog sa-mi dati si mie un sfat. Am o magnolie cumparata in aceasta primavara. Cred ca are peste cinci ani, a inflorit chiar la mine in gradina in aprilie-mai. Era frumoasa, se dezvoltase bine, facuse multe frunze dupa terminarea florilor. Insa aseara cred ca am cam exagerat cu udatul gazonului care creste in jurul ei si lucrul asta a afectat magnolia. Cel putin asa banuiesc, pentru ca in seara asta am vazut ca frunzele i s-au cam lasat si nu mai au aceeasi culoare de verde sanatos. Dati-mi, va rog, un sfat ca sa repar greseala facuta aseara!
Multumesc!

#52
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
@manuelita
am intrebat pe la cine mai stiam eu ca a mai facut treaba asta si mi-au spus ca in principiu cam in 2 luni radacinile sint sigure. se poate si mai repede, dar sint mai fragile. daca dau frunzulite nu insemna ca s-au prins. butasii au multa energie si uneori o consuma pentru dezvoltarea frunzelor - de, ce stiu ei. nu e bine sa lasi multe frunze pe crenguta, pina nu pui planta afara. ca le-ai taiat la jumatate ai facut bine. si pulverizatul e bun. acum, problema e ca daca se vor prinde, va trebui sa le acomodezi treptat cu exteriorul, ca o sa fie toiul verii. eu zic sa ai rabdare. ai facut tot ce se poate, acum e rindul plantei sa arate ce si cum.
@micha08
imi vine greu sa cred ca a fost atit de rapid influentata de ceva mai multa apa. poate a batut vintul sau poate a fost o variatie brusca de temperatura. daca afara a fost foarte cald si apa de stropit a fost rece, dupa udare unele plante reactioneaza negativ. rosiile si ardeii, spre exemplu, isi scutura floarea. magnolia mea a suferit mult in primavara asta, pentru ca a batut-o f. tare vintul. abia acum si-a revenit. a avut aceeasi problema cu culoarea frunelor , ba chiar a avut frunze sfisiate. eu zic sa revii la udatul normal si sa astepti o zi doua. si intre timp sa te uiti de ceva purici, sau poate pe la radacina umbla vreo gijganie?

#53
micha08

micha08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.05.2008
Multam` Gomez! M-ai linistit un pic. Sincer, credeam ca am pierdut-o! Sa fie oare de vina caldura nebuna si apoi furtuna de la pranz din Bucuresti? Cum pot descoperi daca are ganganii la radacina?

Edited by micha08, 28 May 2008 - 22:39.


#54
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
probabil o combinatie de factori.

uita-te cu atentie pe lionga tulpina, cauta gauri, sau urme de "sapaturi", eventual scormoneste putin pamintul, cu grija, citiva centimetri in jur. vezi si pe frunze de puricei si alte alea. uneori sint mai greu de descoperit. daca nu-mi atragea atentia lizi eu traiam fericit cu o colonie de paduchi testosi in casa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate