Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Magnolia

- - - - -
  • Please log in to reply
252 replies to this topic

#19
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 emilia_cristina, on Apr 2 2007, 00:08, said:

buna,
am cumparat recent o magnolie(Magnolia Soulangeana),de aproximativ 1 m inaltimne,deja plantata intr-un ghiveci destul de micut.Planta are deja cateva frunze.Ma gandeam sa o plantez acum,dar din cate am citit sansele sa reziste sunt mai mici,daca planta are frunze.Ar trebui sa o las in ghiveci pana in tomna?ce pot face?
va multumesc!
PS:Imi doresc foarte mult sa se prinda,si sa creasca mare si frumoasa: :P

Cine ti-a zis asa ceva? Daca e la vas cu atat mai mult ai sanse sa se prinda chiar daca o plantezi si vara. Pentru ca socul transplantarii va fi mai mic (decat daca ar avea radacini nude sau balot). Deci urmeaza sfaturile date de t-d-b si totul va fi ok.

Si mana verde!

#20
emilia_cristina

emilia_cristina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.04.2007

 trestie-de-balta, on Apr 2 2007, 09:23, said:

fa-i ogroapa si planteaz-o.
si nu mai crede toate prostiile de pe net.
groapa sa aiba  40/40 si 50 cm adancime, mai pune niste pamant bun pe fundul gropii, scoate magnolia din ghiveci si planteaz-o. dupa ce ai plantat, uda bine, cam 8-10 l de apa, ca nu-i putrezeste radacina.

Inca ceva:P
Cand o plantez,pur si simplu o scot din ghiveci si o pun in groapa facuta,sau ii curat intai radacinile de pamantul din ghiveci,si apoi o plantez.Intreb pt ca de obicei cand cumparam plantute mici ,le plantam direct si erau ok,dar am facut la fel cu Lavanda si s-a uscat.
Mersi mult pt sfaturi.

#21
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 emilia_cristina, on Apr 3 2007, 10:18, said:

Inca ceva:P
Cand o plantez,pur si simplu o scot din ghiveci si o pun in groapa facuta,sau ii curat intai radacinile de pamantul din ghiveci,si apoi o plantez.Intreb pt ca de obicei cand cumparam plantute mici ,le plantam direct si erau ok,dar am facut la fel cu Lavanda si s-a uscat.
Mersi mult pt sfaturi.

Nu, in nici un caz nu trebuie sa ii cureti pamantul de pe radacini. O scoti usor din ghiveci, sa nu ii farami balotul si o plantezi usor sub nivelul punctului de altoire (deasupra coletului - locul unde se termina tulpina si incepe radacina - o sa observi o umflatura -punctul de altoire). Si apoi continuarea ti-a spus-o deja t-d-b.

Spor la treaba si succes!

#22
daiana

daiana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 08.06.2006
Spor la treaba si succes!
[/quote]
un pic off topic: am cumparat acum 2 saptamani un rhododendron din carrefour, cam de 25 cm inaltime; pe eticheta scrie doar ca e arbust solitar ornamental, iar din pictograme reiese ca trebuie sa-l pun in gradina. Cineva m-a sfatuit ca e prea devreme sa il plantez afara si nu ar rezista din cauza frigului, asa ca l-am tinut in bucatarie. Intre timp a inceput sa infloreasca: o splendoare. Intrebarea mea: ce ma sfatuiti acum sa-l pun in gradina sau sa-l las in ghiveci in casa? Mentionez ca l-am luat de la un stand in care erau si magnolii, trandafiri, alti arbusti de gradina etc

#23
baxyy77

baxyy77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 02.06.2006

 daiana, on Apr 3 2007, 14:47, said:

Spor la treaba si succes!

un pic off topic: am cumparat acum 2 saptamani un rhododendron din carrefour, cam de 25 cm inaltime; pe eticheta scrie doar ca e arbust solitar ornamental, iar din pictograme reiese ca trebuie sa-l pun in gradina. Cineva m-a sfatuit ca e prea devreme sa il plantez afara si nu ar rezista din cauza frigului, asa ca l-am tinut in bucatarie. Intre timp a inceput sa infloreasca: o splendoare. Intrebarea mea: ce ma sfatuiti acum sa-l pun in gradina sau sa-l las in ghiveci in casa? Mentionez ca l-am luat de la un stand in care erau si magnolii, trandafiri, alti arbusti de gradina etc

Daca este intr-adevar de exterior, nu problema cu frigul este cea mai grava. Cand il plantezi in gradina, va trebui sa faci groapa de plantare mai mare si sa pui acolo pamant pt azalee si rhododendroni (cu alte cuvinte sa aiba pH acid).
In caz contrat iti va suferi o vreme, sucomband in cele din urma.
In parcul Crangasi, recent amenajat, au fost plantati toamna trecuta 6 rhododendroni cu diametrul tufei de 80 - 90 cm. In afara de 2 care au murit din cauza deficientelor de plantare( la scurt timp)... ceilalti 4 au trait bine merci peste iarna fara nici o protectie si arata superb acum.
Cred ca vremea de acum este numai buna pentru a face operatia amintita de tine, deci, succes!

#24
Mikutzul

Mikutzul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 11.09.2005
Salut

Daca mai poate raspunde cineva.

Vreau sa cumpar pentru ziua mamei mele o magnolie, mai inaintata in varsta 1,5 - 2m. I-am mai cumparat una anul trecut dar nu a rezistat din cauza unui topor (:( bunicu a crezut ca s-a ofilit :().

O sa trag o fuga la Romstal ca am inteles ca au acolo. Alte locatii la care se poate ajunge in Bucuresti cu toate restrictiile de circulatiie acum cu Nato mi-ati putea recomanda.

Doi la mana, cum o plantez.

Trei, cum o protejez peste ianra.

Si mai ales cum o intretin.

Mentionez ca sambata e ziua mamei si imi ramane decat maine zi de alergat, deci orice mesaj rapid ar fi super apreciat.

O seara buna va doresc

#25
mikiduzza

mikiduzza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 08.04.2006
Cat costa o magnolie?

#26
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
dupa stiinta mea, intre 30 si 745ron, in functie de virsta, soi si ... vinzator
da cred ca baxyy77 ar putea sti mai bine.

#27
mikiduzza

mikiduzza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 08.04.2006

 gomez99, on Mar 28 2008, 15:34, said:

dupa stiinta mea, intre 30 si 745ron, in functie de virsta, soi si ... vinzator
da cred ca baxyy77 ar putea sti mai bine.
Mersi oricum:)
In cluj nu am prea vazut...desi am fost chiar la magnolia garden center :huh:

#28
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 Mikutzul, on Mar 27 2008, 20:16, said:

Salut

Daca mai poate raspunde cineva.

Vreau sa cumpar pentru ziua mamei mele o magnolie, mai inaintata in varsta 1,5 - 2m. I-am mai cumparat una anul trecut dar nu a rezistat din cauza unui topor (:( bunicu a crezut ca s-a ofilit :().

O sa trag o fuga la Romstal ca am inteles ca au acolo. Alte locatii la care se poate ajunge in Bucuresti cu toate restrictiile de circulatiie acum cu Nato mi-ati putea recomanda.

Doi la mana, cum o plantez.

Trei, cum o protejez peste ianra.

Si mai ales cum o intretin.

Mentionez ca sambata e ziua mamei si imi ramane decat maine zi de alergat, deci orice mesaj rapid ar fi super apreciat.

O seara buna va doresc
Indiferent de unde vei achizitiona Magnolia, ai grija sa alegi un arbust cu ceva pamant pe radacini. Cei cu radacinile curatate nu se prind prea usor... ca sa nu spun deloc. In principiu, balotul de radacini cu pamant ar trebui sa fie invelit in talas si mai apoi intr-un plastic (o folie ceva).
Alegi bine locul in care vei planta arbustul. Magnolia are nevoie de spatiu sa creasca. Se va dezvolta si pe inaltime dar mai ales pe orizontala, in sensul ca va forma coroana mare in timp, astfel incat are nevoie de cativa metri buni pentru a-si putea extinde ramurile. Deci nu o planta prea aproape de alti arbori.
Infloreste bine in plin soare, umbra densa nu-i prieste, ramurile risca sa creasca subtiri, firave iar inflorirea va fi redusa.
Ai grija ca locul in care o plantezi sa nu fie in bataia vantului. Alege o zona adapostita de vant, caci vantul rece din timpul iernii ii va fi fatal.
Dupa ce ai ales cu grija locatia, sapi o groapa suficient de mare sa incapa bine balotul de radacini. Plantezi nu prea adanc, astfel incat tulpina sa ramana in intregime la suprafata.  In pamantul pe care-l pui apoi peste radacini, adauga ceva ingrasamant natural (balegar descompus sa un strat gros de frunze uscate).  Tasezi cu grija in jurul radacinilor si apoi uzi din abundenta.
O data plantata, nu va avea nevoie de prea multa atentie. Toata problema sta in reusita plantarii si prinderea radacinilor. Procesul de inradacinare/intepenire bine in pamant ia ceva timp, si va trebui sa ai grija, in primul an, la udari. Are nevoie de apa din abundenta dar fara sa stea in mocirla. Si mare atentie cu lucrarile din jurul ei. Nu-i deranja radacinile. E sensibila la acest capitol, mai ales in primii ani.
Bafta si reusita!
Poate te ajuta si baxyy ... stie mai multe.

#29
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
Am vazut la Metro o planta pe a carui cutie scria "Camelia Magnolia",iar pe eticheta cu pretul scria ca este magnolie.Pe cutie era si un desen cu sfaturi pentru plantat si arata in final o planta mica,asemanatoare unei plante de ghiveci.Ce este,oare?

#30
dragostea_naturii

dragostea_naturii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.04.2008

 andrusk, on Mar 29 2008, 08:58, said:

Am vazut la Metro o planta pe a carui cutie scria "Camelia Magnolia",iar pe eticheta cu pretul scria ca este magnolie.Pe cutie era si un desen cu sfaturi pentru plantat si arata in final o planta mica,asemanatoare unei plante de ghiveci.Ce este,oare?
Scapi mult mai ieftin daca le inmultesti direct prin butasi. Tai crengute, le treci prin Radistim (hormon de inradacinare) si face radacini ca prin magie. Mai am pe acasa vreo cateva pliculete. Magnoliile sunt favoritele mele, merita sa le tii pe langa casa. :)

#31
lizi2

lizi2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 07.11.2007
De unde luati pliculetele de raditism?
Caut demult dar nu am gasit

#32
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
lizi, pliculetele de radistim se gasesc la orice magazin fitosanitar. Cel maibien aprovizionat este cel din Piata Rosetti, chiar pe colt in spatele statiei de troleu.
Dar nu te baza prea mult pe acest radistim. Sunt plante care se prind foarte usor fara radistim asa cum, de multe ori, radistim-ul nu da nici-un rezultat vizibil. L-am folosit fara succes in anii trecuti, pana m-am plictisit, acum apelez la alte metode de ajutor la inradacinarea butasilor (efectul de sera, pozitionarea la lumina etc.)...

#33
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007
Am gasit la cineva (cunoscut) in curte un fir de magnolie, are cam 30-40cm si cativa muguri, si as putea sa il iau eu sa il pun la mine in curte. Stie cineva cum se poate muta o magnolie asa mica si firava? Cand e potrivit a se face mutarea? Cum se pregateste terenul in noul loc unde va fi plantata? Nu as vrea sa pierd respectiva magnolie...

#34
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007

 blue_wings, on Apr 9 2008, 21:30, said:

Am gasit la cineva (cunoscut) in curte un fir de magnolie, are cam 30-40cm si cativa muguri, si as putea sa il iau eu sa il pun la mine in curte. Stie cineva cum se poate muta o magnolie asa mica si firava? Cand e potrivit a se face mutarea? Cum se pregateste terenul in noul loc unde va fi plantata? Nu as vrea sa pierd respectiva magnolie...
Blue_wings, citeste ce s-a mai scris depre magnolie pe pagina anteriora...
Foloseste cu incredere functia "search" din susul paginii. Te va ajuta sa gaseti raspunsuri la unele intrebari, inainte sa le postezi...

#35
matadorul13

matadorul13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.03.2008
buna,
sunt si eu interesat de obtinerea unui butas de magnolie.
sa inteleg ca aceasta operatiune (cea cu hormonul de inradacinare) pot s-o fac si acum?
adica tai o crenguta oarecare dintr-o magnolie si o pun in acest radistim....................si apoi?
o tin in pamant, intr-un ghiveci ,la soare?
sau o tin in apa?
sau cum procedez?
ajutati-ma va rog !!!
multumesc

#36
Valentina30

Valentina30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 11.03.2007
magnolia se prinde foarte dificil din butasi... mai ales daca nu ai experienta in legatura cu ea. Ti-as recomanda mai degraba sa incerci o marcotare la sol, sau in cel mai rau caz marcotare aeriana.
PS. nu te baza prea mult pe radistim. Nu e nici pe departe atat de util al inradacinarea lastarilor, pe cat se vorbeste. L-am folosit cu ceva ani in urma si nu am constatat efecte vizibile.

Edited by Valentina30, 13 April 2008 - 18:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate