Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Un idiot mi-a impuscat cainele !

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#55
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004

View Postgtk, on Dec 30 2006, 14:44, said:

1. @richelieu: o viata de om nu e tot una cu o viata de caine, lucru cu care poate fi de acord orice om NORMAL! Si nu, viata unui animal nu se iar doar daca iti pune viata ta in pericol ci si atunci cand poate pune sanatatea unor oameni sau a unor animale in pericol sau atunci cand tulbura grav linistea sau siguranta publica! daca nu iti convine situatia asa cum e, dupa cum v-am mai spus, va puteti muta in padure...

2. despre legislatie(@ va stiti voi!): pur si simplu spuneti tampenii! una e "nerespectarea regimului armelor si munitiilor", fapta pedepsita de codul penal prin art.279 si alta e nerespectarea unor articole din legea 295/2004 care in majoritatea lor se pedepsesc cu sanctiuni (contraventionale sau administrative)!

dupa cum spunea si "infractorul", el poate invoca autoapararea in orice moment (daca proprietarul cainelui nu poate aduce contra-argumente[dovezi mai precis])!

si totusi Ana nu a raspuns la intrebarea mea... cred ca e suficient de clar... nici nu inteleg de ce va mai agitati! daca il otravea murea sigur si nici nu se putea dovedi(cam asa procedeaza majoritatea care vor sa scape de caini)! despre asta ce spuneti? no comment, huh?

ps. aproape pariez ca in situatia in care ar fi in un caine in fata curtii mele si nu as putea iesi din cauza agresivitatii lui iar in final l-as agresa(impusca sau ce vreti voi), s-ar considera legitima aparare...
pps.(stau la bloc, dar spuneam asa doar ca idee...)



Tulburare grava a linistii si ordinii publice? Siguranta publica? Un caine? Ma buseste rasul si chiar nu am ce sa mai spun...

Legislatia e foarte clara - daca tu nu reusesti sa pricepi de ce nu e in regula cu trasul cu arma pe strazi ca in vestul salbatic chiar nu are nimeni ce sa iti faca....probabil atat poti...chiar sunt curios daca ma prezint cu 2 prieteni vanatori la tine la usa si incep baietii sa traga in muste ca i-au atacat ce ai avea de spus...eventual sa iti treaca si un glont pe langa cap si baietii sa se aleaga cu o mustrare pentru asta...va treziti vorbind fara sa aveti habar de nici unele...

Am vb cu unul dintre ei si mi-a spus ca decat sa traga pe strada cu arma mai bine si-o pune sub barbie si trage - are mai putine probleme si acte/explicatii de dat...nu e deloc de gluma...

Acum daca tu te incapatanezi sa faci nimic si il lasi in pace ca e vecin treaba ta...dar ar tb sa te gandesti ca si tu esti vecina lui si data viitoare poate te alegi cu un glont in cap...e alegerea ta.

Edited by mufă, 01 January 2007 - 18:17.


#56
restorepoint

restorepoint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 30.01.2006

View Postgtk, on Dec 30 2006, 14:44, said:

2. despre legislatie(@ va stiti voi!): pur si simplu spuneti tampenii! una e "nerespectarea regimului armelor si munitiilor", fapta pedepsita de codul penal prin art.279 si alta e nerespectarea unor articole din legea 295/2004 care in majoritatea lor se pedepsesc cu sanctiuni (contraventionale sau administrative)!

Ma bucur ca ai delimitat cele 2 aspecte. Problema insa, nu era de dosar penal pt ca a tras intr-un caine, ci de faptul ca a tras fara motiv intemeiat intr-un loc public si n-a suportat vreo consecinta. Si atunci te intreb, unde e linistea si siguranta publica pe care o invoci? De ce sa nu locuiasca in mijlocul padurii unul ca el, care trage aiurea cu pusca? Personal, n-as vrea sa am un vecin ca asta. Iar legitima aparare nu e nici pe departe cea pe care o mentionezi la sfarsitul postului, pt ca ai alternative, nu e o situatie limita. In plus cainele a fost impuscat din lateral, dupa cate se vede, deci legitima aparare e cam dubioasa.

Quote

Am spus ca glontul va ramane in caine. Daca chirurgii ar fi inaintat in profunzime, i-ar fi perforat pleura si plamanul, punandu-i viata in pericol. Asa ca au considerat ca e mai bine sa ramana asa, cat timp nu da semne ca ar avea un organ vital atins. Glontele se vede doar radiologic.

Ana, scuza-mi curiozitatea, dar glontul ala pe unde a patruns daca nu prin pleura si plaman? Si atunci cum i-ar fi perforat chirurgul pleura si plamanul, daca deja erau perforate? Asa se intelege din ce ai scris. In rest, probabil ca a fost decizia cea mai buna sa lase glontul pe loc, in conditiile in care nu l-au gasit, iar riscurile erau prea mari.

PS. Ce mai face catelu?

#57
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Un ciine fara botnita , lant si stapin pe strada poate fi considerat o amenintare la sanatatea sau integritatea corporala si in consecinta se poate lua orice masura neintirziat impotriva lui.
Orice masura, inclusiv eutanasierea binenteles in limitele legii folosind metode ce nu contravin legii.
Amenintarea se poate considera chiar si psihologica nu neparat fizica deoarece sanatatea nu se reduce starea fizica, sint oameni care intra in panica cind vad un ciine mare si nu mai raspund de reactiile ce urmeaza.
Ce nu inteleg este faptul ca folosind o arma de vinatoare!?de la citiva metri, glontul nu a reusit sa penetreze carcasa nici sa sparga plaminul...pina si pistolul Carpati facea mai mult... sigur nu e arma cu aer comprimat?
Legat de reclamatie la politie....pariez ca unul care iese cu pusca pe strada are relatii printre oamenii legi care sa il sfatuiasca sau ajute si poate gasi cu usurinta doi martori care sa sustina punctul lui de vedere.Despre chestia cu "angajat" baieti sa il aranjeze ...poate nu stii despre ce e vorba, oameni sint deja calificati se intereseaza inainte de victima, si nu lucreaza pe 200 euro.

#58
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,065
  • Înscris: 28.04.2004

View PostFC72, on Dec 31 2006, 09:27, said:

Un ciine fara botnita , lant si stapin pe strada poate fi considerat o amenintare la sanatatea sau integritatea corporala si in consecinta se poate lua orice masura neintirziat impotriva lui.
Orice masura, inclusiv eutanasierea binenteles in limitele legii folosind metode ce nu contravin legii.
Amenintarea se poate considera chiar si psihologica nu neparat fizica deoarece sanatatea nu se reduce starea fizica, sint oameni care intra in panica cind vad un ciine mare si nu mai raspund de reactiile ce urmeaza.
Cat ti-a luat pana ai debitat tampenia asta? Pe ce lume traiesti, te crezi in "Johnny three balls" in wild west si daca se uita cineva urat la tine scoti pistolul si-l impusti si dup-aia-ti dai seama ca era caine utilitar si tocmai i-ai luat sprijinul unui orb...Dup-aia cine urmeaza, cine se uita la tine si te ameninta?

Apropo, nu toti cainii sunt obligati de lege sa poarte botnita!


Multumim PROTV pentru manipularea opiniei publice si crearea de asemenea specimene, doar de dragul ratingurilor. Animalele periculoase care trebuie eutanasiate is in alta parte! Trist!!!

Edited by Clayman, 31 December 2006 - 09:57.


#59
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Hello, trezirea!

Ati inceput sa o luati pe aratura...De maine imi cumpar un AK-47 si umblu cu el pe spate...si omor toti cainii care imi ies in cale, ca poate ma ataca  :deadtongue:


Pe langa partea cu trasul in caine (aici se poate discuta, ca de ce era cainele singur pe strada, de ce era fara botnita, etc), se pune problema folosirii unei arme de foc pe strada. Mie ASTA mi se pare inacceptabil.

#60
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postrestorepoint, on Dec 30 2006, 22:13, said:

Ma bucur ca ai delimitat cele 2 aspecte. Problema insa, nu era de dosar penal pt ca a tras intr-un caine, ci de faptul ca a tras fara motiv intemeiat intr-un loc public si n-a suportat vreo consecinta. Si atunci te intreb, unde e linistea si siguranta publica pe care o invoci? De ce sa nu locuiasca in mijlocul padurii unul ca el, care trage aiurea cu pusca?
teoretic si aparent ai dreptate... insa pericolul e mai degraba indreptat catre patrupede decat catre "public" in cazul acesta... eu nu spun ca e ok sa tragi aiurea in public, dar in situatia de fata s-ar putea sa fie complicat de dovedit ca omul nu a actionat in legitima aparare ... nu am inteles o chestie: a tras din curte/din fata curtii de la el sau a iesit pe strada?

View Postrestorepoint, on Dec 30 2006, 22:13, said:

Iar legitima aparare nu e nici pe departe cea pe care o mentionezi la sfarsitul postului, pt ca ai alternative, nu e o situatie limita. In plus cainele a fost impuscat din lateral, dupa cate se vede, deci legitima aparare e cam dubioasa.
din moment ce nu te lasa sa iesi din curte, inseamna ca ar si intra in curte daca ai deschide poarta... deci ar reprezinta un atac iminent, iar alternative nu prea vad daca te grabesti undeva! dupa cum spune si FC72 mai jos, se poate invoca fara probleme si o tulburare psihica!

View PostFC72, on Dec 31 2006, 09:27, said:

Ce nu inteleg este faptul ca folosind o arma de vinatoare!?de la citiva metri, glontul nu a reusit sa penetreze carcasa nici sa sparga plaminul...pina si pistolul Carpati facea mai mult... sigur nu e arma cu aer comprimat?
am impresia ca e vorba de ceva cu aer comprimat... din ce se vede in prima poza, pare sa fie un pellet cu "capul" in jos... adica asa ceva: http://www1.istockph..._of_pellets.jpg

Edited by mufă, 01 January 2007 - 18:13.


#61
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

View Postrestorepoint, on Dec 30 2006, 22:13, said:

Ana, scuza-mi curiozitatea, dar glontul ala pe unde a patruns daca nu prin pleura si plaman? Si atunci cum i-ar fi perforat chirurgul pleura si plamanul, daca deja erau perforate? Asa se intelege din ce ai scris. In rest, probabil ca a fost decizia cea mai buna sa lase glontul pe loc, in conditiile in care nu l-au gasit, iar riscurile erau prea mari.
PS. Ce mai face catelu?
Initial au incercat sa intre pe traseul glontului. La suprafata a fost usor, pt au gasit pe traiect, in plaga, par si mizerie. Apoi, mai in profunzime, nu au mai gasit traiectul. De asta i-au facut si 6 radiografii in diferite incidente. Au decis sa nu intre in torace. Cainele nu da semne sa fie afectat de glont, asa ca au lasat lucrurile asa.

View Postgtk, on Dec 31 2006, 10:20, said:

nu am inteles o chestie: a tras din curte/din fata curtii de la el sau a iesit pe strada?
Am scris de 5 ori ca idiotul statea in mijlocul strazii cu pusca in mana, spunandu-mi ca a tras in gard ca sa sperie cainele !

#62
gicuta

gicuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 07.09.2004

View Postgtk, on Dec 31 2006, 10:20, said:

teoretic si aparent ai dreptate... insa pericolul e mai degraba indreptat catre patrupede decat catre "public" in cazul acesta... eu nu spun ca e ok sa tragi aiurea in public, dar in situatia de fata s-ar putea sa fie complicat de dovedit ca omul nu a actionat in legitima aparare ... nu am inteles o chestie: a tras din curte/din fata curtii de la el sau a iesit pe strada?
din moment ce nu te lasa sa iesi din curte, inseamna ca ar si intra in curte daca ai deschide poarta... deci ar reprezinta un atac iminent, iar alternative nu prea vad daca te grabesti undeva! dupa cum spune si FC72 mai jos, se poate invoca fara probleme si o tulburare psihica!
am impresia ca e vorba de ceva cu aer comprimat... din ce se vede in prima poza, pare sa fie un pellet cu "capul" in jos... adica asa ceva: http://www1.istockph..._of_pellets.jpg


Nu are sens sa iti mai spun inca o data sa citesti regimul armelor ca vad ca o tii in continuare pe a ta...si cainele in cauza (javra pt tine) in conditiile date nu avea cum sa fie pericol public sau tulburator de liniste publica....daca vrei sa discuti de haitele de maidanezi care urla noaptea e alta mancare de peste si nu isi are locul aici...si oricum nici in maidanezi nu e ok sa tragi cu pusca ca la poligon desi dupa mintea si rationamentul tau ar fi ca doar iti tulbura somnicul...

Abereaza in continuare - personal nu ma mai chinui sa iti explic de ce gandesti stramb...

Edited by mufă, 01 January 2007 - 18:22.


#63
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
eu nu ii voi suferi niciodata pe astia care isi lasa cainii aiurea, dezlegati... chiar anul acesta am avut un incident... odata, dorind sa ajung mai repede undeva, am luat-o pe o straduta cu case... merg ce merg si observ un caine in fata portii unei curti(pe un DRUM PUBLIC, cu trotuar, etc.)... guess what? javra(marisoara), s-a repezit la mine de la vreo 20 de metri si a trebuit sa fac cale intoarsa... doar cand a obervat ca ma departez s-a oprit si s-a intors in fata curtii latrand... stapanul nu era de vazut desi era si o masina parcata acolo(probabil tocmai venise de undeva)... am mai incercat sa ma apropii dar acelasi rezultat: extrem de agresiv, aproape sa vina dupa mine sa ma muste! era clar ca nu era obisnuit cu strainii(respectiv pietonii).. rezultatul? a trebuit sa ocolesc vreo 500 de metri, pe cand daca o luam pe acolo mai mult de 100 nu faceam...
daca aveam un pistol cu aer comprimat sau bila de cauciuc ma jur ca impuscam si cainele si eventual proprietarul daca avea ceva de protestat! este incredibil cat de tampiti si inconstienti sunt unii lasandu-si javrele periculoase dezlegate, fara botnita pe drumuri publice! din pacate nici timp nu aveam, ca as fi chemat politia...
asa ca nu va mai lamentati aiurea! aveti grija de cainii vostrii in primul rand, ca altfel va treziti cu ei impuscati sau otraviti si s-ar putea sa va mai dea lumea si in cap pe deasupra!

Edited by mufă, 01 January 2007 - 18:23.


#64
Hijacker

Hijacker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 08.08.2005
Ana, nu inteleg de ce spui tu ca n-ai dovezi ca n-ai martori si mai ales nu inteleg de unde atata frica in a-l denunta pe ala. Glontu' din caine e o proba destul de solida, zic eu. La fel cum ar fi si urma lasata pe gard (in cazul in care a tras inspre gard cu o pusca cu alice). Sau chiar si niste urme de sange de la locul incidentului. Astea toate sunt niste probe. Eu daca as fi politist si as vedea toate probele astea mi-as pune intrebarea cati oameni din zona aia au arme (mai ales ca dupa modelul de glont se poate identifica si cu ce tip de arma s-a tras) si probabil ca as constata ca doar unul de pe respectiva strada are o pusca de vanatoare. Si ui asa incet incet il ia politia la un interogatoriu si daca isi dau silinta nici nu le trebuie martori ca il fac pe ala sa recunoasca. In plus de asta, respectivul vecin care nu vrea sa comenteze incidentul ca ii este frica desi a fost martor devine complice si poate fi constrans sa marturiseasca sau se poate alege cu dosar penal pentru simplu fapt ca face pe prostu. Dar asta-i Romania ca de se intimpla in alta tara, facea ala puscarie de il apuca plansu numa cand se gandea la pusca dupa aia. Nu sunt eu un iubitor inrait de animale dar un astfel de om n-ar trebui sa aiba voie nici sa se uite la o pusca d-apai sa o tina in casa.

#65
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postgtk, on Dec 31 2006, 16:17, said:

eu nu ii voi suferi niciodata pe astia care isi lasa cainii aiurea, dezlegati... chiar anul acesta am avut un incident... odata, dorind sa ajung mai repede undeva, am luat-o pe o straduta cu case... merg ce merg si observ un caine in fata portii unei curti(pe un DRUM PUBLIC, cu trotuar, etc.)... guess what? javra(marisoara), s-a repezit la mine de la vreo 20 de metri si a trebuit sa fac cale intoarsa... doar cand a obervat ca ma departez s-a oprit si s-a intors in fata curtii latrand... stapanul nu era de vazut desi era si o masina parcata acolo(probabil tocmai venise de undeva)... am mai incercat sa ma apropii dar acelasi rezultat: extrem de agresiv, aproape sa vina dupa mine sa ma muste! era clar ca nu era obisnuit cu strainii(respectiv pietonii).. rezultatul? a trebuit sa ocolesc vreo 500 de metri, pe cand daca o luam pe acolo mai mult de 100 nu faceam...
daca aveam un pistol cu aer comprimat sau bila de cauciuc ma jur ca impuscam si cainele si eventual proprietarul daca avea ceva de protestat! este incredibil cat de tampiti si inconstienti sunt unii lasandu-si javrele periculoase dezlegate, fara botnita pe drumuri publice! din pacate nici timp nu aveam, ca as fi chemat politia...
asa ca nu va mai lamentati aiurea! aveti grija de cainii vostrii in primul rand, ca altfel va treziti cu ei impuscati sau otraviti si s-ar putea sa va mai dea lumea si in cap pe deasupra!

trage tu o concluzie: in povestea ta, cine anume a gresit? cainele, care facea ce era invatat sa faca si ceea ce era scris in instinctul lui, sau proprietarul?

si te mai miri ca unii pun animalul mai presus de om? ai dat cel mai bun exemplu ca de cele mai multe ori chiar e :)


alege tu varianta corecta: ai ocolit din cauza:

a. cainelui

b. proprietarului.

Edited by mufă, 01 January 2007 - 18:26.


#66
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postmianna, on Dec 31 2006, 16:29, said:

trage tu o concluzie: in povestea ta, cine anume a gresit? cainele, care facea ce era invatat sa faca si ceea ce era scris in instinctul lui, sau proprietarul?

si te mai miri ca unii pun animalul mai presus de om? ai dat cel mai bun exemplu ca de cele mai multe ori chiar e :)
alege tu varianta corecta: ai ocolit din cauza:

a. cainelui

b. proprietarului.
resentimente, ceva?  :naughty:

si tu ce ai impresia, daca stapanul e dobitoc, cainele ar trebui lasat sa muste sau lasat pur si simplu in pace pt. ca e un caine care "isi face datoria"?! cum se procedeaza cu un animal care prezinta un pericol public? pur si simplu se lasa in pace pt. ca nu-stiu-ce responsabil e dobitoc?

View Postmianna, on Dec 31 2006, 16:29, said:

si te mai miri ca unii pun animalul mai presus de om? ai dat cel mai bun exemplu ca de cele mai multe ori chiar e :)
exemplul fiind?

Edited by gtk, 31 December 2006 - 16:49.


#67
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
clar, cainele e prost, proprietarul lui destept

ti-a scapat, probabil, ca nici eu n-as fi fost fericita sa fiu in situatia ta, dar as fi identificat cu ceva mai multa precizie cauza nemultumirii mele.

cainele facea ce trebuia sa faca. proprietarul facea ce trebuia sa faca.

la care din ele raspunzi cu "adevarat" si la care cu "fals"?

si tot zici ca nu-ntelegi de ce am zis ca uneori animalele sunt mai presus de oameni?


daca impuscai "javra" in ziua respectiva, esti sigur ca o saptamana mai tarziu n-ar fi trebuit sa faci tot 500 de metri in loc de 100?

Edited by mufă, 01 January 2007 - 18:37.


#68
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

View Postmianna, on Dec 31 2006, 17:29, said:

trage tu o concluzie: in povestea ta, cine anume a gresit? cainele, care facea ce era invatat sa faca si ceea ce era scris in instinctul lui, sau proprietarul?

si te mai miri ca unii pun animalul mai presus de om? ai dat cel mai bun exemplu ca de cele mai multe ori chiar e :)
alege tu varianta corecta: ai ocolit din cauza:

a. cainelui

b. proprietarului.


In cazul de fata nu are importanta a cui e vina: caine sau proprietar. Pana se stabileste a cui e vina cainele te musca.

Pe de alta parte nu mi se pare normal sa iesi cu pusca in strada sa tragi aiurea, dar daca e nevoie nu sunt impotriva.

Acum cativa ani era pe langa blocuri o javra care muscase deja tei persoane si se repezea cam la toti oamenii. Eu aveam un pistol cu aer comprimat destul de bun pe vremea aceia.
Ghici daca a mai muscat vreodata pe cineva.  :deadtongue:
Am si eu caine, un Rottwailer, dar sta pe strazi.

#69
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View Postmianna, on Dec 31 2006, 17:16, said:

clar, cainele e prost, proprietarul lui destept, tu semeni cu proprietarul  :lol:

ti-a scapat, probabil, ca nici eu n-as fi fost fericita sa fiu in situatia ta, dar as fi identificat cu ceva mai multa precizie cauza nemultumirii mele.

cainele facea ce trebuia sa faca. proprietarul facea ce trebuia sa faca.

la care din ele raspunzi cu "adevarat" si la care cu "fals"?

si tot zici ca nu-ntelegi de ce am zis ca uneori animalele sunt mai presus de oameni?
daca impuscai "javra" in ziua respectiva, esti sigur ca o saptamana mai tarziu n-ar fi trebuit sa faci tot 500 de metri in loc de 100?
am zis ca "stapanul e dobitoc" dar asta nu inseamna ca trebuie tolerat cainele...

Edited by mufă, 01 January 2007 - 18:27.


#70
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
ce atata scandal mai fratilor?
nu mai dorm copii prin canale de ati inceput sa plangeti in grup pentru un caine??

#71
restorepoint

restorepoint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 30.01.2006

View Postgtk, on Dec 31 2006, 16:17, said:

daca aveam un pistol cu aer comprimat sau bila de cauciuc ma jur ca impuscam si cainele si eventual proprietarul daca avea ceva de protestat! este incredibil cat de tampiti si inconstienti sunt unii lasandu-si javrele periculoase dezlegate, fara botnita pe drumuri publice! din pacate nici timp nu aveam, ca as fi chemat politia...

Io cred ca ai vazut prea multe filme cu cichi cian  :P  Pai, ca sa tragi cu o pocnitoare d-aia intr-un caine de talie mare care te ataca si sa-l dobori din prima, trebuie sa fii bazat. Nu de alta, dar mai trebuie sa-l si nimeresti :D Si daca iesea si proprietaru cu o flinta mai mare ca a ta si tragea in tine, spunand ca l-ai atacat si el doar se apara? Hai c-am dat-o si eu in sf-uri acum  ^_^  

Lasand gluma la o parte, nu poti sa spui ca esti rational si sa impusti un caine doar pentru ca vroiai sa treci pe strada aia.

End of flame. (cel putin pt mine)

#72
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
da, la mintea mea e intr-adevar altfel - ar trebui pedepsiti dobitocii vinovati, nu dobitoacele nevinovate. tu te multumesti sa convietuiesti alaturi de primii si i-ai impusca pe ultimii (dac-ai avea cu ce - si nu, nu ma refer neaparat la arma de foc  )

Edited by mufă, 01 January 2007 - 18:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate