Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Un idiot mi-a impuscat cainele !

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#181
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005
Intr totul de acord cu tine despre relatia localnic - nou venit. Sint patit si in alte probleme dar parca asta ar fi fost prea dureroasa ! Si culmea fac eforturi sa nu ma implic sufleteste fata de un animal caruia nu-i pot oferi ocrotire si/sau siguranta dar "potaia" reuseste sa se strecoare in suflet fara sa-mi dau seama. Imi doresc ca in urmatoarele doua saptamini sa nu se mai intimple nimic neplacut la adresa ciinelui si dupa aceia pot sa consider ca il "infiiez" (dar cred ca faptele sin pe invers  :D )

View PostAna_Karr, on Mar 31 2007, 17:00, said:

Stii ce as face eu ? Intr-o noapte intunecata, pe la 2-3,  as baga masina pe locul ala cu capsuni. As "termina" capsunile si atunci omu` nu va mai avea ce sa apere. De ce nu-si ingradeste capsunile ? Spui ca pe ceata aia, habar nu ai avut pe unde ai intors masina ca nu era nici un gard . Si eventual nu te duci, tu ci un amic de-al tau.
Femeile tot femei  :o     :D   Reactii asemanatoare a avut (si cred ca mai are) si sotia, desi ea  face fata cu greu la manifestarile de efuziune venite din partea "potaii"   :lol:

#182
aaliyah_babygirl

aaliyah_babygirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2007
Eu am o femela Labrador de 2 luni ,o cheama Bella...am Cumparat-o acum o saptamana,lunea trecuta iar de joi seara e foarte bolnava!!Maicamea i-a cumparat o conserva si i-a dat putin din ea amestecata cu boabe,atunci a inceput sa se simta rau...in seara aceea pe la ora 1 am luat taxiul si am dus-o la urgente...a doua zi la veterinar si de atunci ne tot ducem incercand sa o facem bine...doctorul a zis ca are o indigestie intestinala ...cainele e foarte rau nu a mancat nimic de joi si vomita continuu...a slabit ingrozitor si cred ca singurul lucru care o tine in viata sunt perfuziile...nici nu mai are ce da afara cand incearca sa faka caca.saraca e terminata de joi plang in fiecare seara si stau sa am grija de ea!Nu mai stiu ce sai fac...cat despre cainele tau este un dragutz si cel care l-a impuscat merita sa putrezeasca in inchisoare...daca eram in USA asa ceva nu s-ar fi intamplat niciodata...protectia animalului l-ar fi prins pe acel vecin al tau si tu i-ar fi fost intocmit doasar penal si dus la tribunal si cativa ani statea in inchisoare pt ca a impuscat un caine!!!Dar bineinteles in Romania noastra nu intereseaza pe nimeni asa ceva!!

Attached Files


Edited by aaliyah_babygirl, 02 April 2007 - 20:45.


#183
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007
kosstel, ingradeste spatiul si tine cainele acolo daca ii dai de mancare, altfel il omori cu mana ta. Vecinul ala doar apasa pe tragaci. Eu nu zic ca ala nu-i un dobitoc, si ana are dreptate cu satenii dintre vile (traiesc si eu experienta asta) dar gandeste-te ca o haita noaptea sa-i latre/urle in cap il duce usor la disperaresi el n-are multa minte. Oricum te uraste, ca tu ai si el nu are, asa ca pe cine sa-si reverse frustrarea?

babygirl, se impun niste precizari: ai luat cainele vaccinat si daca da cu cate vaccinuri? ai luat cainele dintr-o canisa? poti contacta persoana care ti l-a vandut, ca sa afli daca cilalti pui sufera de aceasta boala? te intreb toate astea doarece cred ca ce are catelul tau e o boala virala si n-are nici o legatura cu conserva. E dureros sa treci prin asta la cateva zile dupa ce ai luat catelul (care oricum la doua luni e mic si dulce) mai ales daca e primul tau caine. Bafta cu tratamentul!

#184
Kosstel

Kosstel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.08.2005

View Postzanna, on Apr 3 2007, 02:34, said:

kosstel, ingradeste spatiul si tine cainele acolo daca ii dai de mancare, altfel il omori cu mana ta.
Intradevar asta ma roade si pe mine dar nu pot sa fac nimic pina nu trec aprox. doua saptamini. Atunci sper sa am geamuri si usa la casa  :)

Quote

dar gandeste-te ca o haita noaptea sa-i latre/urle in cap il duce usor la disperaresi el n-are multa minte. Oricum te uraste, ca tu ai si el nu are, asa ca pe cine sa-si reverse frustrarea?
Respectivul vecin are casa in alta parte (in sat) aici isi are terenul. Intr-un fel il inteleg dar daca vroia sa scape de problema, (desi eu cred ca e o falsa problema fiindca nu am vazut stricaciuni prin cultura de capsuni) putea sa vorbeasca cu mine iar alta data cind i-am propus sa facem un gard impreuna nici nu a vrut sa auda, fiindca stie ca oricum eu voi fi nevoit sa-l fac. In ceea ce priveste partea materiala mai mult ca sigur ca are si dispune de mai multe valori decit mine dar frustrarea vad ca se manifesta  ?!!   Totul cred ca se rezuma la mentalitate si va trebui sa ma obisnuesc cu asa ceva  :(

#185
aaliyah_babygirl

aaliyah_babygirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 15.03.2007
Am luat cainele de la pet shop si iam facut a doua zi vaccinurile,medicul veterinar este recomandat de cel de la pet shop ,a zis ca el a ajutat la nastereea cateilor...nu stiu dar cainele se simte foarte rau si tot ce il tine in viata sunt perfuziile este deja foarte slaba si cateodata vomita sange :( . O prietena a mamei mele a cumparat a doua fetita si ea nu are nimic ...a mancat niste oase in lipsa stapanei dar sia revenit...ieri de ziua mea am avut grija de ea si am fost la veterinar ...cainele era cadoul de ziua mea dar acum mie frica sa nu moara:((

#186
zanna

zanna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.02.2007
babygirl, m-am gandit mult daca sa-ti scriu asta, sa nu te superi pe mine da' e nashpa rau.
1. am mari banuieli ca puiutul tau are parvoviroza, se trateaza cu sanse mici la varsta asta, dar poate trece de boala ca vad ca rezista de cateva zile bune.
2. cainele NU SE DA nevaccinat si nu se baga in petshop nevaccinat. Un crescator responsabil nu-l scoate din curte nevaccinat. Tu i-ai facut vaccin foarte tarziu, abia rapelurile asigura o imunitate la boala de aprox 80%.
3. FA SCANDAL. Indiferent de rezultat (si eu sper din toata inima sa fie unul pozitiv), fa scandal. Este inimaginabil ce sa intampla si pe mine ma revolta teribil. Boul ala de doctor daca tot a asistat la nasterea cateilor (lucru de care sincer ma indoiesc pentru ca o nastere dureaza muuult) trebuia sa ii si vaccineze pe la vreo 5-6 saptamani. Acum el iti ia tie tona de bani pe perfuzii (cam tot ce poate face).
4. Cere socoteala petshopului pentru ca daca are o boala virala ti l-au vandut bolnav, boala doar s-a manifestat dupa cateva zile.
5. Daca nu supravietuieste catelul eu as merge mai departe in locul tau (OPC, Autoritatea Sanitar-Veterinara, etc) sa le inchida naibii sandramaua sau sa ia masuri sa nu se mai intample asta. Ti-au transformat o bucurie intr-un necaz.

kosstel, cu mentaliatea se lupta si ana. Cu mentalitatea vecinilor ei si cu mentalitatea unora dintre forumisti. Da' nu te obisnui, lupta-te. Daca te obisnuiesti esti mancat. Odata si odata o sa termini casa si o sa te muti acolo, si te face cu nervii omul ala (si altii ca el, ca nu-i sigur). Iti spun din experienta, ca am si eu astfel de vecini. Si stii ceva? Nu va contribui la gard, ca tot tre' sa-ti faci, cum zici tu, da' in schimb se va lua de gat cu tine pentru un centimetru patrat care e sau nu e al lui. Ingradirea proprietatii e cea mai sensibila parte in contructia unei case.

#187
mikedet

mikedet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 14.08.2005
Pentru inceput salutare la toata lumea. Am avut 2 caini  - ciobanesc german, femele. Spun am avut pentru ca unul a murit iar celalalt a ramas acasa (de unde rezulta ca eu am plecat :) ).  Eu le-am dresat pe amandoua, cu putinele cunostinte pe care le aveam si tin sa precizez ca nu aveam multe, dar m-am straduit si in final ceva tot a iesit. La fel ca si multi dintre detinatorii de caini de aici afirm ca un animal BINE EDUCAT are peste 90 % sanse sa ramana asa si sa nu iasa din tipar. Ceilalti 10% sunt exceptiile care exista in orice domeniu de altfel.

     Cei care bat campii cu pericolul reprezentat de un caine nesupravegheat lasat in locuri publice, ar trebui sa vorbeasca numai dupa cunoasterea in profunzime a comportamentului unui caine EDUCAT. Dar problema existenta aici nu este asta.

      Ci...din pacate ....faptul ca multi dintre cei care si-au exprimat opiniile aici criticand-o pe Ana se considera deasupra legii. Pai de ce exista legi daca noi avem DREPTUL si PRETENTIA ca stim mai mult ca legea. Adica, daca legea spune ca ai dreptul sa faci ceva atunci asa este. Ca sunt cativa mai isteti si cred ca legea greseste e problema lor. De fapt, din pacate e problema Romaniei. Asta e marea problema. Ca ne credem deasupra legilor. Bune sau rele..sunt legile dupa care trebuie sa ne ghidam. Iar in legatura cu idiotul care a impuscat cainele ...chiar e un idiot. Uz ilegal de arma ( nu incercati sa ma contraziceti ca tocmai asta e domeniul meu forte )  - nu se poate apara  decat de un pericol iminent. Daca a avut timp sa vina cu arma din casa, deja e premeditare. NU are nici o importanta (legal vorbind) daca a tras asupra cainelui sau a vrut sa decoreze gardul. A folosit o arma ( presupun ca de foc, nu se stie inca..dar....tinand cont ca Ana a auzit zgomotul, se pare ca era de foc) intr-un loc public. Cine vrea sa ma contrazica sa citeasca "portul si uzul de arma". Sunt doua infractiuni separate. Numai pt portul in afara casei lui poate fi pedepsit. Si uzul..deja e alta problema.

     Toata stima pentru Ana si cei care se comporta civilizat si decent aici.

#188
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006
mikedet are perfecta dreptate : un politist de la noi din oras a iesit cu trancanu' in strada si a tras dupa un caine maidanez care cu 10 minute mai devreme ii muscase copilul ... a fost dat afara din Politie cu suturi in fund ...
faptul ca dispui de arma de foc ... nu inseamna ca ai si dreptul sa o folosesti cand si impotriva cui ai tu chef ... mai ales cand poti pune in pericol viata altor persoane ... nu e vorba de amenda ... e caz de puscarie ...

#189
gabriela_03

gabriela_03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.06.2007
macar al tau a rams in viata...:( si cine stie doar cati ani avea...dar cand cresc anii.,..cand dormi zilnic cu el..cand el e singurul care te asculta oricand ai probleme..ani la rand..apoi...o boala il ia...in 2 luni...nici atat:(((

#190
andra b

andra b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 28.06.2007
Buna sunt noua peaici dar m-am straduit sa citesc toate post.urile

Nu ezitati sa mergeti la politie !daca nu va ascultat apelati si la alte sectii . Cei care vatameaza intr-un fel sau altul animale merita cu varf si indesat sa infunde puscaria (poate asa se invata si oamenii din tara asta sa nu mai faca rau).
Poate ca nu sunteti in stare in primele minute de la incident sa depuneti o plangere dar merita sa o faceti cu orice pret in primele 24 de ore.
Tre sa se invete toti romanii sa respecte animalele, macar pe ele daca ei intre ei nu se respecta.


Mult Succes pt toti cateii cu probleme!

#191
Justincase

Justincase

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2004
Haideti sa clarificam un aspect pe care ma mir ca nu a fost lamurit pana acum de nimeni:
DACA PRIVITI CU ATENTIE PRIMA RADIOGRAFIE SE OBSERVA CLAR SI CATEGORIC CA "GLONTUL" ESTE DEFAPT UN PELLET CALIBRUL 5.5 (.22) SI A FOST TRAS CU O ARMA CU AER COMPRIMAT. VA ROG MAI DEPARTE SA NU MAI FACETI CONFUZIA IN NECUNOSTINTA DE CAUZA INTRE O ARMA CU AER COMPRIMAT SI O ARMA DE VANATOARE. ARMELE CU AER COMPRIMAT NU INTRA IN CATEGORIA "ARME DE FOC" SI NU SE SUPUN LEGISLATIEI ARMELOR DE VANATOARE. Pentru o arma cu aer comprimat nu iti trebuie "permis de port arma". Aici se face o confuzie intre "permis de port arma" si "certificat de detinator" necesar armelor cu aer comprimat. Acum ca am lamurit si ce arma a fost folosita sa trecem mai departe... In legea armelor si munitiilor este stipulat clar ca armele cu aer comprimat nu sunt permise in cazurile de autoaparare si nici pentru vanatoare, deci agresorului ar fi trebuit sa aiba arma confiscata, sa primeasca amenda si deschiderea unui dosar penal... pacat ca Ana a fost fraiera si nu a facut plangere.

#192
tavy112

tavy112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.06.2007
Cumpar arma de vanatoare cu luneta (macar suport sa aiba ca fac eu rost)

#193
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Am eu una de vanzare si are un avantaj major : trage invers :lol:. O vrei? o dau ieftin.

#194
Andrei221

Andrei221

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 04.02.2006
sincer daca cainele era agresiv si eu daca as fi avut pistol l-as fi impuscat. decat sa ma muste pe mine sau pe copilu' meu...

#195
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Pai..decat sa-l impusti, nu mai bine l-ai fi muscat si tu sa vada cine-i sefu? :lol:. Din cate am citit pe aici....cainele nu era agresiv, mai precis n-a amenintat pe nimeni.

#196
jessyzz

jessyzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 13.08.2007
e foarte trist! noi nu o sa ne civilizam niciodata!

imi pare sincer rau pt tine ana. insanatosire grabnica catelului!

cat despre cei ce au opinii de "teroristi islamici" va compatimesc si sper ca macar copii copiilor vostrii sa fie oameni! ( ma refer aici la opiniile izvorate din ura si lipsa capacitatii de a-i accepta pe cei din jur, in limitele bunului simt, ca despre intelegere nici nu cred ca poate fi vorba)  :puke:

#197
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Mi-am aruncat ochii pe aceasta arie si mi-am vazut topicul  :thumbup:  !

A trecut ceva timp de-atunci si cainele e bine merci, in curand va fi pt a doua oara tata  :naughty: !
Cu vecinul am lasat-o moarta ... Omul ala e bolnav. Acum o luna si-a impuscat proprii caini (de fapt cainii lui ginere-su care era plecat la mare). 2 ciobanesti carpatini in varsta de 1 an. Mari cat caii. I-au omorat 3 gaini, si dimineata cand le-a gasit moarte in curte si-a adus pusca si PAC - PAC ! Le-a agatat corpurile de masina si le-a dus pe camp.
Mi s-a zbarlit parul cand am auzit . Ma gandeam ca sufletele alea 2 se bucurau cand l-au vazut dimineata ca iese din casa si vine in directia lor ...

Deci omu` nu a avut ceva specific cu cainele meu superb si destept. Pur si simplu e un cretin ! Sau poate are ceva si cu mine si cu ginere-su ...

#198
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Pai asa se face la cainii care mananca gaini. Unii mai milosi ii duc si ii lasa in camp. Pentru ca odata ce au mancat 3 gaini , fii sigur ca o sa mai manance si altele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate