Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Problema Canon Pixma MP160 (Cartusuri)

- - - - -
  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#37
Sorin2505

Sorin2505

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,099
  • Înscris: 04.08.2006
Stie cineva unde pot sa gasesc si eu driverele pt Canon MP 160 Pixma ?
MUltumesc pt.ajutor.

#38
sir-gilles

sir-gilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.01.2008
Salut,
Stie cineva ce-as mai putea incerca pt.Error 5 la Canon pixma mp 160?
Am incercat faza cu lipitul de banda;combinatia din butoanele On,Reset...i-mi apare tot E5.
Am gasit urmatorul program,dar nu raspunde la comenzi-attachment=353851:MPTool.rar]Se pricepe careva sa-l manevreze?Merci.

Attached Files


Edited by sir-gilles, 27 February 2008 - 17:04.


#39
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
stiu ca e putin off topic, dar ceva ceva tot se leaga..
am probleme cu partea mecanica la un mp 160: cand trage foile in loc de una trage mai multe si le trage si stramb, iar uneori nu trage deloc-daca are o singura foaie mai ales. a desfacut-o cineva, aveti idee daca se poate face ceva?
ms

#40
sir-gilles

sir-gilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.01.2008
Am revenit cu urmatoarea explicatie gasita pe un forum:
The printer MP160 is dependant on these points:
   1) The Chips that are built into the cartridges DO NOT sense the ink level they just count the number of printouts and either light when they THINK the ink level is low or flash when they THINK the ink level has run out. Refilling the cartridges does not affect this.
   2) if only one cartridge light is flashing either black or the color, printing from both colors is possible.
   3) if BOTH lights are flashing which would imply the error light is flashing also, (error E5) then game over the printer locks and printing or scanning is not possible
   4) The solution is simply to replace EITHER the black or EITHER the color cartridge to continue printing. The new genuine Canon cartridge which contains the full chip will allow printing.
   5) obviously replacing the black cartridge is the most effective method and simply refill the color cartridge when necessary which everybody as already probably done.
   6) The service mode trick of resetting the ink level definitely does not work, for the MP160.
   7) This ploy by Canon is simply to force people to buy their cartridges which is how they make their money from this business.
NOT from a printer which actually costs less than buying both genuine cartridges.
   Din cate am inteles singura modalitate de scapa de error E5 si a face imprimanta functionala ar ramane inlocuirea unuia dintre cartusuri cu unul nou(de preferat cel negru-mai simplu,mai ieftin).A incercat cineva aceasta varianta?Merci.

#41
Wlad

Wlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.12.2007
Stiu ca nu e topicul potrivit....dar as vrea si eu un driver pt aceasta imprimanta....fisierul cu extensia inf....deoarece am pierdut CD-ul cu driverul de instalare! Va rog mult! :worthy:  Merci!:peacefingers:

#42
sir-gilles

sir-gilles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 31.01.2008
quote name='Wlad' date='Feb 29 2008, 19:00' post='4166680']
Stiu ca nu e topicul potrivit....dar as vrea si eu un driver pt aceasta imprimanta....fisierul cu extensia inf....deoarece am pierdut CD-ul cu driverul de instalare! Va rog mult! :worthy:  Merci!:peacefingers:
[/quote]
Vezi daca astea-s bune.Attached File  MP160sc.rar   3.09K   195 downloadsAttached File  MP160pr.rar   2.92K   131 downloads[

#43
mirflo

mirflo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.10.2007
Scuze daca nu postez unde trebuie. Am oproblema cu un mp 160, dupa a sasea reincarcare imi apare E42.Am incercat toate metodele de resetare gasite pe net dar eroarea nu dispare.Stie cineva alta metoda?

#44
modri

modri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.03.2008
si eu am un canon mp160 si numa nervi imi face.am incarcat cartusele la un centru,nu le-a mai recunoscut.am cumparat cartus nou de negru si nici pe asta nu-l recunoaste.am reinstalat driverele dar tot degeaba.daca stiti vreo solutie de a scapa de eroarea cu 'some ink cartriges cannot be recognised' va rog spuneti-mi si mie ca alta solutie decat so arunc la gunoi nu vad acum.

#45
gstblack

gstblack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 24.05.2005
salut.am reicarcat doar de 2 ori,si acum imi trage foaia,si mi-o blocheaza inauntru si nu scrie nimic.Apare eroare E2, paper jam si nu o pot scoate decat fortat sa o scot din interior.beculetzul B palpaie incontinuu,pe cand C nu. sa fie de la cartusuri ca nu le mai vede? dar de ce trage hartia si o blocheaza inauntru.ms anticipat

#46
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

View Postalin09ro, on Jan 23 2007, 22:17, said:

am si eu aceeasi problema cu mp160 am facut refill la negru si a iesit perfect (atata ca nu stiu de ce dar se usuca cerneala dupa 2-3 zile- cam rapid cred)....asa si am facut refil si la cartusul color. a mers la inceput, am scos cateva foi dar la un moment dat in loc de rosu a inceput sa scoata portocaliu si in loc de albastru nu scoate nimic...galbenul iese perfect...am respectat instructiunile intocmai, nu am incurcat tusurile. ce reprezinta la canon "deep cleaning" la lexmark cand dadeam asa ceva scotea o foaie cu toate culorile si asa se curatau cartusele, la canon ii dau deep cleaning sau cleaning si se aud niste zgomote in imprimanta dar nu trage nici o foaie...daca curata cartusul...cum o face? nu tre sa pulverizeze tus? daca da tusul ala unde se duce?

La Canon cînd se curăță cartușele nu printează. Cerneala se duce într-un mic rezervor (cutiuță) afată sub capul de printare înpoziției de stan-by, în partea dreaptă a imprimantei (acolo unde se retrag cartușele cînd se oprește imprimanta). Mare atenție cu acest spațiu de depozitare al cernelei cînd transporți imprimanta.Vezi aici:http://florentin-refill.blogspot.com/

View Postmodri, on Mar 12 2008, 16:47, said:

si eu am un canon mp160 si numa nervi imi face.am incarcat cartusele la un centru,nu le-a mai recunoscut.am cumparat cartus nou de negru si nici pe asta nu-l recunoaste.am reinstalat driverele dar tot degeaba.daca stiti vreo solutie de a scapa de eroarea cu 'some ink cartriges cannot be recognised' va rog spuneti-mi si mie ca alta solutie decat so arunc la gunoi nu vad acum.

Este mai mult ca sigur că ți s-a ars cartușul color. Schimbă-l și o să meargă. Dar curăță și contacții din imprimantă și de pe cartuș.. Adu port cartușul la vedere ca și cînd ai vrea să-i schimbi cartușele, scoate-o din priză și cu spirt curăță cu atenție contacții din imprimantă acolo unde vin contacții cartușului.
Numai bine.

Edited by fiordm, 06 April 2008 - 23:29.


#47
EvilStray

EvilStray

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.04.2008
salut! vad ca problema MP160 reprezinta chiar o problema... stie cineva ce inseamna eroarea 3? si cum s-ar putea rezolva? 10X a lot!

#48
EvilStray

EvilStray

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 11.04.2008
am gasit azi o lista cu cateva erori pentru MP 160. sa vedem daca ne ajuta cu ceva.

E2 2 No paper (ASF)
E3 3 Paper jam
E4 - No ink
E5 5 The ink cartridges are not installed or a non-supported ink cartridge is installed , or the ink cartridges are not installed properly
E8 - Waste ink absorber full, or platen waste ink absorber full «ОК&raquo
E9 - The connected digital camera / video camera does not support Camera Direct Printing
E14 - The Ink cartridges whose destination are wrong
E15 15 Ink cartridge is not installed
E16 - Ink remaining is unknown
E19 - Failed to scan head alignment sheet


View Postadyx06, on Feb 27 2008, 18:26, said:

stiu ca e putin off topic, dar ceva ceva tot se leaga..
am probleme cu partea mecanica la un mp 160: cand trage foile in loc de una trage mai multe si le trage si stramb, iar uneori nu trage deloc-daca are o singura foaie mai ales. a desfacut-o cineva, aveti idee daca se poate face ceva?
ms

problema pe care o ai tu e de la rolele alea cu cauciuc. in timp cauciucul se strange si nu mai prinde hartia cum trebuie. pt problema asta te duci la un sevice de imprimante si cumperi o solutie pentru role, nu mai stiu exact cum se cheama. daca aflu intre timp mai postez odata. succes!

#49
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

View PostSorin2505, on Feb 18 2008, 22:01, said:

Stie cineva unde pot sa gasesc si eu driverele pt Canon MP 160 Pixma ?
MUltumesc pt.ajutor.

La Canon.com.

#50
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007

View PostEvilStray, on Apr 12 2008, 09:25, said:

am gasit azi o lista cu cateva erori pentru MP 160. sa vedem daca ne ajuta cu ceva.

E2 2 No paper (ASF)
E3 3 Paper jam
E4 - No ink
E5 5 The ink cartridges are not installed or a non-supported ink cartridge is installed , or the ink cartridges are not installed properly
E8 - Waste ink absorber full, or platen waste ink absorber full «ОК&raquo
E9 - The connected digital camera / video camera does not support Camera Direct Printing
E14 - The Ink cartridges whose destination are wrong
E15 15 Ink cartridge is not installed
E16 - Ink remaining is unknown
E19 - Failed to scan head alignment sheet




  Problema pe care o ai tu  este de la rolele alea cu cauciuc. in timp cauciucul se strange si nu mai prinde hartia cum trebuie. pt problema asta te duci la un sevice de imprimante si cumperi o solutie pentru role, nu mai stiu exact cum se cheama. daca aflu intre timp mai postez odata. succes!

Problema nu este de la role. Ele nu au decît rolul de transport. Piesa care ajută imprimanta să selecteze căte o pagină se numește Separation pad. Este o mică piesă, o plăcuță care pe o parte are lipit un material poros (plută sau plastic) care acționează ca un plan înclinat. Uzura Separation padului se transmite prin faptul că imprimanta începe să ia mai multe pagini deodată, cîteodată chiar tot topul din sertarul de alimentare, cînd alimentarea cu hîrtie se face pe sus sau nici o pagină, mai rar.  În această situație se observă că imprimanta nu ia (trage) o singură foaie de hîrtie, dar dacă sînt mai multe coli în sertarul de alimentare atunci trage hîrtia. Această placuță capătă o uzură tradusă printr-o modificare a înclinării matrerialuilui poros sau plastic și nu se remediază decît prin înlocuirea sa. Această operație nu se poate face decît de cineva cunoscător deoarece trebuie demontată toată imprimanta, Separation padul fiind localizat pe undeva cam în mijlocul sistemului de transport hîrtia.
   Dar faptul că nu trage nici o pagină mai poate fi și rezultatul blocării unei hîrtii în timpul printării și la încercarea operatorului de a o scoate a forțat și a rupt pinfingerii, niște piese ca niște cîrlige (să le zicem sau degețele) care transporrtă hîrtia și o împing sau o aruncă din echipament.
trebuie văzută pentru a se da un verdict pertinent.
   Solutia pentru role are rolul de a îmbunătății superficial cauciucul care cu timpul îmbatrînește și-și piede din calitățile elastice. Nu face chiar minuni, dar ajuta. Rolele se pot curăța și cu alcool izopropilic, dar subliniez că ele nu au decît rolul de a tranporta hirtia. Rola presoare, o rolă poziționată în fața Separation padului și nu întotdeuna vizibilă, are rolul de a trage coala de hîrtie și a întroduce în imprimantă. Posibil să se fi uzat și ea.
   Numai bine.

#51
dark_dream93

dark_dream93

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.04.2008
am si eu o problema q multifunctionala...am instalat-o si reinstalat-o la pc...si la o gramada de tipuri d windows...totu e perfect da knd o conectez imi apare "unknown device"...c sa ii fac?. ....

#52
bogdan7alex

bogdan7alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 13.03.2008
Salut! Am si eu o multifunctionala Canon  pixma MP160 si cum s-a mai discutat, am patit-o si eu. Adica dupa primul refil (care de alt fel e singurul la ambele cartuse) pun cartusele in imprimanta si imi arata ca sunt goale dar tatusi printeaza. :huh:
Am facut si eu smecheria aia cu reset eeprom cand tii apasat nu stiu ce buton etc. si a mers. Acum e ca noua. :)
Din cate stiu chestia cu refilarea cartuselor e o strategie de marketing. Adica in loc sa refilez cartusu, Canon a facut in asa fel sa cumpar unu nou care la mine in oras (Botosani) cel color e 1,5 milioane ROL si cel negru e 1,7 milioane ROL, cea ce mi se pare o tampenie, am dat 2,8 milioane pe imprimanta, cu banii pe care ii dau pe cartus imi iau o imprimanta noua.(sau aplic smecneria cu resetu pana se sctrica de tot cartusu) <_<

#53
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

View Postbogdan7alex, on Jun 12 2008, 15:41, said:

Salut! Am si eu o multifunctionala Canon  pixma MP160 si cum s-a mai discutat, am patit-o si eu. Adica dupa primul refil (care de alt fel e singurul la ambele cartuse) pun cartusele in imprimanta si imi arata ca sunt goale dar tatusi printeaza. :huh:
Am facut si eu smecheria aia cu reset eeprom cand tii apasat nu stiu ce buton etc. si a mers. Acum e ca noua. :)
Din cate stiu chestia cu refilarea cartuselor e o strategie de marketing. Adica in loc sa refilez cartusu, Canon a facut in asa fel sa cumpar unu nou care la mine in oras (Botosani) cel color e 1,5 milioane ROL si cel negru e 1,7 milioane ROL, cea ce mi se pare o tampenie, am dat 2,8 milioane pe imprimanta, cu banii pe care ii dau pe cartus imi iau o imprimanta noua.(sau aplic smecneria cu resetu pana se sctrica de tot cartusu) <_<

Esti sigur ca atat costa cartusele noi ? Mi se pare megaaa exagerat, eu ti-le pot da pe amandoua cu 160 RON originale de la mama lor, iar compatibile am la 120 RON amandoua :) .

#54
bogdan7alex

bogdan7alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 13.03.2008

Quote

Esti sigur ca atat costa cartusele noi ? Mi se pare megaaa exagerat, eu ti-le pot da pe amandoua cu 160 RON originale de la mama lor, iar compatibile am la 120 RON amandoua.

Quote


Da, ai dreptate defapt amandoua de incart pe la 1,5 si 1,7 milioane. Adica un cartus negru e in jur de 500 si 700 de mii.
Imi cer scuze. Nu m-am exprimat corect.

Si scuze ica o data pt. reply ca a iesit aiurea. Nu stiam sa folosesc functia asta. da m-am prins acuma.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate