Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Brazil (1985)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
l'am vazut azi... of doamne... l'am luat doar pt ca era deNiro pe distributie...

un fel de 1984... dar mult mai plicti... mi'a adus aminte de romania...

l'ati vazut ? ce pareri aveti?

#2
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
l-ai vazut pana la final ???
eu, spre rusinea mea, de doua ori am adormit la filmul asta. Poate erau si orele prea matinale, dar stilul narativ depaseste orice limita a rabdarii mele de om in campul muncii :)

am promis sa mai incerc sa-l vad intr-o vara, in concediu, cu un suc rece de portocale la indemana.

#3
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
E unul dintre cele 2-3 filme pe care le asez fara probleme sub titlul "Cel mai bun film facut vreodata".

Are sute de elemente care indreptatesc aceasta afirmatie (de la subtext la decoruri si de la actori la regie), insa mie personal mi-a ramas intotdeauna in suflet muzica. Este cu siguranta si unul dintre putinele exemple de film in care muzica spune povestea impreuna cu imaginea, fara sa fie tautologica. Absolut geniala alegerea melodiei lui Ary Barroso.

Salutari,
Andrei

#4
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
mda...stiu ca  multa lume in considera film bun si de aia tot tin mortis sa-l vad si eu. Neaparat la vara mai incerc o data :)

#5
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ma, spre rusinea mea.. mie nu mi'a placut... nu zic ca e cel mai prost film vazut, insa e foarte lung, e way way to full of symbols ca sa fie un film care sa'tz faca placere.

eu cand ma uit la un film, mai intai astept sa ma faca happy.... sa ma simt bine, sa mai uit de ale mele.. sa ma transpuna in alta lume. acea lume, eu vreau sa fie mai buna. nu mai rea..... de aceea nu mi'a placut...

a fost un film aiurea.... ca un coshmar.... asa e tot filmul.. ca un vis urat.... unu dinala din care te scoli obosit, transpirat si ai senzatia ca ai plans toata ziua.. or so...

acu ma pun sa vad "Frida" ... sa vedem....

#6
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
si eu nu am reusit sa-l vad pana la final ca mereu intervenea ceva ori se strica tv ori altceva oricum nu amreusit sa il vad pana la final

#7
Ultras

Ultras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 15.01.2004
Intr-adevar este un chin... pentru cei care prefera filmele de genul "pif-paf din pistoale, trei murira, doi scapara". :drac:

#8
brandonel

brandonel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 09.09.2002
si mie mi s-a parut o tampenie. unul dintre putinele filme la care n-am rezistat pana la final.

#9
commonman

commonman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 15.02.2004
este un film pe care l-am vazut de cel putin 10 ori si care l-as revedea oricind.
mie mi-a placut de la inceput si nu m-am mai putut dezlipi de ecran. dar nu cred ca 'trebuie' vazut daca nu va atrage/place.
sint curios daca celelalte filme ale lui Terry Gilliam v-au placut  cum ar fi de exemplu "Regele pescar" ? l-a vazut cineva ? excelent film. stiati ca Terry Gilliam a facut scenariul+regia de la 'Fear & Loathig In L.V.' ?
Brazil nu este un film de care sa iesi fluierind in pas vioi. daca doar asta va intereseaza la un anumit moment dat este bine sa uitati de el.

cit despre muzica din Brazil.. eu o ascult si acum si inca isi mai face efectul.  alegerea muzicii pt acest film este geniala ! si reprezinta in sine o atitudine si un mod de a privi viata.

#10
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
Loved it. Foarte orwellian.

#11
adelaide333

adelaide333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.02.2009
Filmul meu preferat. "It's fixed" :)

#12
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
E un film monumental, o capodopera cu o viziune regizorala exceptionala, in care Terry Giiliam a creat un model de societate pana la urma. Cei care au fost plictisiti, no offence, dar v-a depasit cu mult filmul.

#13
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,035
  • Înscris: 02.03.2003

View Postyronick, on 27 mai 2013 - 07:13, said:

E un film monumental, o capodopera cu o viziune regizorala exceptionala, in care Terry Giiliam a creat un model de societate pana la urma. Cei care au fost plictisiti, no offence, dar v-a depasit cu mult filmul.

Si prin ce miracol ai reusit dumneata sa te ridici atat de mult asupra celor care au fost depasiti de acest film ?
Presupun ca ai o cariera in arta sau ca ai o vasta experienta in domeniul esteticii daca ai putut sa dai acest verdict.
Arata si profanilor ce anume il face "monumental" pe acest film.
Sunt convins ca ai capacitatea de a explica oricarui om, folosind cele mai simple cuvinte.

#14
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012

View Postterratec, on 27 mai 2013 - 07:42, said:

Si prin ce miracol ai reusit dumneata sa te ridici atat de mult asupra celor care au fost depasiti de acest film ?

Prin vizionarea multor capodopere si renuntarea la placerea efemera  a filmelor de duzina. Nu trebuie considerat un miracol,
poti incerca si tu.

Quote

Presupun ca ai o cariera in arta sau ca ai o vasta experienta in domeniul esteticii daca ai putut sa dai acest verdict.

exact

Quote

Arata si profanilor ce anume il face "monumental" pe acest film.

Daca un film imi ofera la sfarsitul sau o stare de bucurie interioara si ma imbogateste  sufleteste, si ma schimba ca om intr-o oarecare masura consider ca e un film monumental care si-a  castigat statutul  de capodopera.

Quote

Sunt convins ca ai capacitatea de a explica oricarui om, folosind cele mai simple cuvinte.
optimismul tau nu poate decat sa ma incante, drept pentru  care iti multumesc, in ciuda faptului ca am detectat un iz  de agresivitate care m-a facut initial sa te ignor.

#15
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postyronick, on 27 mai 2013 - 10:05, said:

Daca un film imi ofera la sfarsitul sau o stare de bucurie interioara si ma imbogateste  sufleteste, si ma schimba ca om intr-o oarecare masura consider ca e un film monumental care si-a  castigat statutul  de capodopera.

Un film nu-si castiga statutul de capodopera doar pentru ca-ti "ofera" tie cateva lacrimi la sfarsit... daca asta ar fi fost criteriul, toate telenovele la care se smiorcaie milioane de gospodine ar fi "capodopere".
As fi pus postul tau la perle, de n-ar fi fost usor penibil...

Edited by Mocebon, 11 June 2013 - 09:49.


#16
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
Valoarea estetică nu are valabilitate obiectivă, am menţionat care este criteriul dupa care am considerat că filmul este o capodoperă din punctul meu de vedere şi anume acela de a-mi oferi o trăire sufletească pozitivă care nu are legatură cu a pişa ochii dar se pare că eşti prea prost să înţelegi sau să faci diferenţa, lucru dovedit şi de agresivitatea gratuită. Şi nu te obosi să-mi răspunzi, pt. că te voi ignora.

#17
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Tie toata lumea ti se pare "agresiva", dar cred ca esti doar greu de cap si chiar nu intelegi ce ti s-a explicat aici de cateva ori.
Daca insisti in a fi penibil...  treaba ta. Da pe AcasaTV si o sa ai zilnic vreo 20 de "capodopere" in foileton.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate