Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Alegere monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
blacksun77

blacksun77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2006
Vreau si eu sa-mi iau un monitor TFT de 19" si daca mai citesc multe review-uri cred ca pleznesc! Ajutati-ma va rog cu pareri despre cele doua monitoare, daca le si aveti acasa ar fi super! Monitorul il voi folosi in special pentru jocuri si filme. La LG imi place foarte mult design-ul si as inclina spre el dar nu stiu cum sta la calitatea imaginii! As prefera sa va limitati la pareri despre cele doua modele, dar daca chiar stiti un monitor bun care sa se potriveasca cerintelor mele parerile voastre sunt binevenite!
Craciun Fericit!

#2
bogdanozaurus

bogdanozaurus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.02.2006

View Postblacksun77, on Dec 21 2006, 13:32, said:

Vreau si eu sa-mi iau un monitor TFT de 19" si daca mai citesc multe review-uri cred ca pleznesc! Ajutati-ma va rog cu pareri despre cele doua monitoare, daca le si aveti acasa ar fi super! Monitorul il voi folosi in special pentru jocuri si filme. La LG imi place foarte mult design-ul si as inclina spre el dar nu stiu cum sta la calitatea imaginii! As prefera sa va limitati la pareri despre cele doua modele, dar daca chiar stiti un monitor bun care sa se potriveasca cerintelor mele parerile voastre sunt binevenite!
Craciun Fericit!
nu stiu cum e LG-ul ala dar eu am 940BF. il folosesc in jocuri, office,filme si (dat fiind tunerul tv) pe post de televizor. e ok. ce nu imi place la el e piciorul: puteau sa faca ceva mai ca lumea...indiferent ce vei alege, insista sa il probezi (eventual cu ceva gen nokia test). primul care mi-a fost pus in fata avea o zgarietura f.f. discreta pe ecran !! si cutia era sigilata. al doilea a fost ok. e indicat sa verifici daca are pixeli morti cand il cumperi: de unde l-am luat eu au fost ok baietii si m-au lasat sa il verific cat si cum am vrut.
bafta !

#3
blacksun77

blacksun77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2006
Multumesc mult Bogdanozaurus! 940BF are si un coleg de-al meu, mi-a placut, o sa mai trec zilele astea pe la el sa ma conving definitiv...daca designul ar fi mai reusit (in special piciorul ala urat) n-as mai ezita... Despre LG 1970HR am gasit ceva in Xtreme PC si in Chip unde e clasat pe primul loc la TFT-uri de 19"...dar sunt niste teste destul de vagi si nu stiu cata incredere sa am in reviste... Un posesor al acestui model exista oare!? HELP!

#4
blacksun77

blacksun77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 12.04.2006
Nu pot sa cred ca nu are nimeni un LG1970HR...inseamna ca nu-i bun!? :)

#5
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
940 este identic, dpdv al caracteristicilor cu 960. desigur sunt tusi cateva diferente.
1) la 940 timpul GtoG este 2ms iar la 960 este 4ms
2) 960 se poate roti pe verticala asa incat, de exemplu, sa poti vedea o pagina A4 in picioare
960 poate fi calibrat pentru DTP si pentru ca are aceleaci carcateristici ca 940, inseamna ca, cel putin teoretic, se poate calibra si 940.
iar designul la 960 este pur si simplu deosebit.
pretul este cu vreo 2 milioane si ceva mai mare la 960.

#6
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
jean luc, orice monitor poate fi calibrat (in practica cu mai mult sau mai putin succes). 960 are panel TN (cea mai proasta algere pt DTP)

#7
Crlsti

Crlsti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.03.2006
SAMSUNG is the best

#8
Marcuss

Marcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 10.12.2005
WHY?

#9
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

View PostClayman, on Jan 8 2007, 12:42, said:

jean luc, orice monitor poate fi calibrat (in practica cu mai mult sau mai putin succes). 960 are panel TN (cea mai proasta algere pt DTP)

nene, nu te supara ca iti spun, eu cand vreau sa stiu daca un monitor se poate calibra CU SUCCES, pun ventuza gretag-ului pe el ;) si il calibrez. daca ce obtin este corect, ma transform in dumnezeul monitoarelor si decretez ca monitorul X e bun. :) ma intereseaza cum reda culorile, daca este stabil, ce luminozitate are etc. etc. etc. si am incredere in ustensila aia mai ceva ca-n sfantul duh. in materie de monitoare, bineinteles.
iar eu, acum, in calitate de dumnezeu al monitoarelor :P, decretez ca 960 este super pentru DTP. :)

#10
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
asa-i daca spui tu...nu ma bag in polemici.

am si io "ventuza" d-aia si stiu ce culori/ unghiuri de vizibilitate are un panel tn ca sa nu mai zic de ce poate backlight-ul unui astfel de monitor

#11
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004
asa-i daca spui tu...nu ma bag in polemici.

am si io "ventuza" d-aia si stiu ce culori/ unghiuri de vizibilitate are un panel tn ca sa nu mai zic de ce poate backlight-ul unui astfel de monitor

#12
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
În CHIP LG-ul este peste Samsung, atat ca timp de răspuns cât și colorimetrie. Eu am Samsung totuși... dar LG-ul ăla arată mult mai bine.

#13
dulciku17

dulciku17

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.01.2007
un monitor de 19 ff bun care stie ??:D

#14
ioftpedia

ioftpedia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2006
ma poate ajuta cineva cu un sfat am Monitor LCD Samsung si as vrea sa-l schimb cu ACER  AL 1916W  (WIDEscreen) e bine ce fac  ..Cel din urma are ceva "slabiciuni"?
:notangel[

#15
media_

media_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 22.11.2006
pana la urma cum a ramas?   Samsung 940 BF  sau  LG L1970 HR ?   pe mine m-a 'innebunit' LG-ul cu rata lui de contrast de  2000:1 !!!!   In fond, de ce nu as alege un monitor LG cu 2000:1 , in detrimentul unui Samsung cu 700:1 la acelasi pretz ??????

#16
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
nene, nu ma pricep asa de bine dar poate ar fi vorba de genul acela de oferte pe care le vezi peste tot: ia neamule super calculatorul cu procesor de jde miliarde de megaherti. da' totul e "incastrat" pe placa de baza, memoria video e partajata din ramul care si asa e mic... etc.
intelegi unde bat?

#17
vladi318

vladi318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 11.11.2006
bai mie LG-ul L1970HR-BF mi se pare cel mai tare care exista pe piata (atentie exista si L1970QR-BF dar care are timp de raspuns mai slab, eu am vrut sa-mi iau din media galaxy si bulangiii au incercat sa ma pacaleasca sa zica ca tot aia e :) ).

unde dracu mai gasesti tu asa timp de raspuns (decat la samsung 940bf, dar care e mai vechi, nu are TCO 2003, are doar TCO99) si asa contrast 2000:1 (care de fapt e pe jumate dupa standardu normal, dar totusi inca e cel mai tare fata de 700:1 pe care il au marea majoritate).

in alta ordine de idei poti sa te bagi cu toata convingerea si bafta la cumparaturi

#18
vladi318

vladi318

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 11.11.2006
sorry, am vrut sa zic L1970HQ-BF

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate