Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Greselile BOR

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
279 replies to this topic

#19
apologet

apologet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 09.10.2006

View PostRamunc, on Dec 21 2006, 11:49, said:

Tismaneanu s-a scremut sa adune câteva bârfe ca sa loveasca în BOR. Au fost preoti care au facut lucruri mai grave decât ce spune el despre Teoctist (daca chiar e adevarat, vad ca BOR contesta) dar a pomenit doar de Teoctist pentru a manipula.
Totodata a minimalizat jertfele BOR în tiompul comunismului:

Autorii Raportului au minimalizat suferintele ortodocsilor

Jertfa miilor de clerici si credinciosi ortodocsi in temnitele comuniste conduce la concluzia unei rezistente din interior a Bisericii Ortodoxe Romane inca de la instaurarea regimului comunist in Romania. Mai mult, asa cum rezulta din documentele fostei securitati, la sfarsitul celui de-al saselea deceniu al secolului trecut, Biserica Ortodoxa Romana - in frunte cu "patriarhul Justinian si armata neagra a calugarilor si calugaritelor" - era considerata ca fiind dusmanul principal al regimului, se afirma in Comunicatul BOR. Patriarhia Romana considera o astfel de abordare intr-un document oficial drept inacceptabila si neconforma cu adevarul istoric si propune infiintarea unei comisii de istorici care sa studieze situatia Bisericii Ortodoxe Romane in perioada regimului comunist in vederea realizarii unui studiu complet si obiectiv pe aceasta tema.

Purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane, Constantin Stoica, a declarat pentru Mediafax ca istoricii care vor face parte din aceasta comisia sunt istorici laici si clerici, membri ai Academiei Romane, care studiaza de peste zece ani problemele mentionate. Parintele Stoica a mentionat ca rezultatele studiului vor fi facute publice. "Este clar interesul autorilor de diminuare a suferintelor Bisericii in perioada comunista", a adaugat purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane. Istoricii si sociologii Grupului pentru protectia adevarului istoric au aratat ca este posibil ca presedintele Traian Basescu sa nu fi fost informat in mod intentionat asupra acestor aspecte controversate din Raport, care pateaza astfel onoarea statului roman prin opozitie cu adevarul, odata cu girarea documentului ca act oficial de stat.


http://www.ziua.net/...-...1&id=213212
Patriarhul a luptat pentru salvarea bisericilor în perioada de dupa 1986 (când a fost ales patriarh). Astfel, a reusit sa salveze bisericuta Bucur si alte biserici. Mai mult nu a putut, ce ati fi vrut sa faca?

Niste mincinosi idioti astia cu raportul, asa-zisi intelectuali care n-au nici o treaba cu Biserica, se baga ca niste mârlani.

Referitor la suferintele ortodocsilor a se vedea:

- Cicerone Ionitoiu, Martiri si marturisitori ai Bisericii Ortodoxe Române in perioada 1948-1989;
- ROBUL 1036 MĂRTURISESC, Editura Scara, 1998;
- Liviu Brânzas, Raza din catacomba, Editura Scara, 2001;
- Pr. Dimitrie Bejan, Bucuriile suferintei, Iasi, 2002.
- Dumitru Bordeianu, Marturisiri din mlastina disperarii, Editura Scara, 2006;
- Studentul Valeriu Gafencu, sfântul inchisorilor, Editura Napoca Star, 2002;
- Ioan Ianolide, Intoarcerea la Hristos, Editura Christiana, 2006;
- Marturisitori dupa gratii. Slujitori ai Bisericii in temnitele comuniste, Cluj-Napoca, 1995;
- Petru C. Baciu, Rastigniri ascunse. Marturii, Editura Fundatiei Culturale "Buna Vestire" Bucuresti, 2004;
- Pr. Nicolae Grebenea, Amintiri din intuneric.

si multe altele.

APOLOGETICUM
http://apologeticum.net

#20
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Patriarhul Teoctist a ajuns in fruntea BOR "datorita loialitatii dovedite fata de conducerea PCR", se arata in Raportul Comisiei Tismaneanu. Printre cei care au slujit regimul comunist se numara si rabinul sef Moses Rosen, scrie EvZ. In replica, Patriarhia Romana considera o astfel de abordare drept "neconforma cu adevarul istoric", si propune propria comisie pentru studierea istoriei BOR, scrie Romania Libera.


Matale nu accepti si posibilitatea ca Tismaneanu sa fie un mincinos, un individ care induce în eroare eopinia publica în mod pemeditat.

Pâna la urma adevatul va iesi la lumina, degeaba dai citate lungi ca adevarul nu se schimba.

#21
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Dec 21 2006, 12:58, said:

Îti dau un sfat: leapada-te la vreme de catolicism fiindca nu e de gluma. E o agentie a satanei.
Vezi sa nu-ti lipesc una... satana esti tu, atata ura cata am vazut la tine nu am vazut in toata viata mea la nimeni.

View PostRamunc, on Dec 21 2006, 14:01, said:

Matale nu accepti si posibilitatea ca Tismaneanu sa fie un mincinos, un individ care induce în eroare eopinia publica în mod pemeditat.
Da matale nu poti sa accepti ca Teoctist si Marina iau pupat in fund pe comunisti pana nu au mai putut?
Se pare ca tie ti-a spalat BOR creierii...

Edited by Megara, 21 December 2006 - 14:10.


#22
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Vezi sa nu-ti lipesc una... satana esti tu, atata ura cata am vazut la tine nu am vazut in toata viata mea la nimeni.

Nu aveam nici o intentie de a jigni. Si mai usor cu palmele ca-ti dau un sut.



Quote

Da matale nu poti sa accepti ca Teoctist si Marina iau pupat in fund pe comunisti pana nu au mai putut?
Se pare ca tie ti-a spalat BOR creierii...

A facut ce trebuia pentru Biserica, adica pentru oameni.

#23
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostRamunc, on Dec 21 2006, 14:48, said:

Nu aveam nici o intentie de a jigni.
Esti singurul care a jignit o credinta si pe toti credinciosii ei... arata-mi pe cineva care a zis ca ortodoxia este agentie a satanei, ca ortodocsii sunt plini de duhuri rele, ca ortodoxia este eretica, ca ortodocsii nu se vor mantui, ca tot ce este ortodox este urat?

Da cat vrei in biserica ca institutie dar nu te lua de credinta.

View PostRamunc, on Dec 21 2006, 14:48, said:

Si mai usor cu palmele ca-ti dau un sut.
hmmm, parca un credincios adevarat intoarce si celalt obraz :D

View PostRamunc, on Dec 21 2006, 14:48, said:

A facut ce trebuia pentru Biserica, adica pentru oameni.
Tocmai asta este, nu a facut nimic pentru oameni... si-a salvat fundul si scaunul. Atat. De popor a uitat si uitat a ramas si acum...

Edited by Megara, 21 December 2006 - 15:06.


#24
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

Quote

Da cat vrei in biserica ca institutie dar nu te lua de credinta.

OK, poate am gresit.




Quote

hmmm, parca un credincios adevarat intoarce si celalt obraz :D

Spiritual da, fizic nu e o regula.


Quote

Tocmai asta este, nu a facut nimic pentru oameni... si-a salvat fundul si scaunul. Atat. De popor a uitat si uitat a ramas si acum...

Ierarhii ortodocsi, în problemele marunte ale vietii lor sau atunci când iau decizii pe linie ierarhica cauta voia divina, nu interesele proprii.

#25
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View PostRamunc, on Dec 21 2006, 15:12, said:

Spiritual da, fizic nu e o regula.

fizic te-as calca pe cap in biserica. spiritual te iubesc de nu mai pot.

bor suge madular de cioban miliardar. use google for more info  :lol:

#26
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
mosotel nu se dezminte nici de data asta...

oricum patriarhul a spus ca este pentru publicarea dosarelor asa ca eu astept.

#27
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,509
  • Înscris: 26.09.2006

View PostNicanor, on Dec 21 2006, 18:40, said:

oricum patriarhul a spus ca este pentru publicarea dosarelor asa ca eu astept.
si eu, si eu astept  :naughty:

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nicamor, nu fa pe prostu, ce naiba, ai volvo, stii la ce ma refeream :console:

http://forum.softped...howtopic=194570

#29
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006
Să nu fim răi.  De ce se face aşa mult caz de dosarele alea?  A fost o perioadă neagră, biserica a trebuit să colaboreze pînă la un punct pentru a nu se vedea desfiinţată.  În mod clar a existat un compromis, şi acesta trebuie înţeles.  Faptul că printre preoţi se poate să se fi aflat şi lichele este ceva pentru care aceştia ar trebui să răspundă personal, fără ca păcatele lor să se răsfrîngă asupra bisericii.  Dacă un înalt prelat s-a coborît prea jos, el trebuie bineînţeles schimbat, precum şi toţi superiorii săi care l-au acoperit în cunoştinţă de cauză; dar tot ce trece mai departe de asta riscă să se transforme într-o vînătoare de vrăjitoare.  Ăsta ar trebui să fie singurul motiv pentru care dosarele în chestiune ar trebui făcute publice, iar biserica ar trebui să se dezică de cei ce nu i-au făcut cinste.  Iar o mare problemă ar fi şi obiectivitatea cu care vor fi privite acele documente.

Şi să sperăm că istoria nu se va mai repeta.

#30
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View PostStrict, on Dec 21 2006, 18:59, said:

Să nu fim răi.  De ce se face așa mult caz de dosarele alea?  A fost o perioadă neagră, biserica a trebuit să colaboreze pînă la un punct pentru a nu se vedea desființată.  În mod clar a existat un compromis, și acesta trebuie înțeles.

nu trebuie inteles nimic si nu trebuie colaborat nimic. a "intelege" in acest context inseamna a arunga la gunoi toti martirii Bisericii Crestine, care au platit cu viata credinta lor.
Biserica nu o poate desfiinta nici-un regim vremelnic, poate in acte sa scrie ce vor, o biserica traieste in credinta si nu in decrede guvernamentale. vezi mult prea desfiintata biserica greco-catolica. nu a vrut sa "inteleaga" nu a acceptat compromisul si nu a murit.
iar daca capii bisericii si biserica care au "inteles" si care invoca in apararea lor perioada neagra, teroarea etc nu le pot spune decat: de cand Bisericii ii e frica de martiri?
nu trebuie "inteles" NIMIC.

#31
Ramunc

Ramunc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,794
  • Înscris: 12.06.2006

View Postjoannes, on Dec 22 2006, 02:47, said:

nu trebuie inteles nimic si nu trebuie colaborat nimic. a "intelege" in acest context inseamna a arunga la gunoi toti martirii Bisericii Crestine, care au platit cu viata credinta lor.
Biserica nu o poate desfiinta nici-un regim vremelnic, poate in acte sa scrie ce vor, o biserica traieste in credinta si nu in decrede guvernamentale. vezi mult prea desfiintata biserica greco-catolica. nu a vrut sa "inteleaga" nu a acceptat compromisul si nu a murit.
iar daca capii bisericii si biserica care au "inteles" si care invoca in apararea lor perioada neagra, teroarea etc nu le pot spune decat: de cand Bisericii ii e frica de martiri?
nu trebuie "inteles" NIMIC.


Ierarhii au facut exact ce trebuiau sa faca în perioada comunista. A condamna comunismul sau alte prostii dupa mintea tismaneano-basesciana nu intra în atributiile Bisericii.

#32
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View PostRamunc, on Dec 22 2006, 03:28, said:

Ierarhii au facut exact ce trebuiau sa faca în perioada comunista. A condamna comunismul sau alte prostii dupa mintea tismaneano-basesciana nu intra în atributiile Bisericii.

spuse ramunc si trase apa...

#33
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

nu trebuie inteles nimic si nu trebuie colaborat nimic. a "intelege" in acest context inseamna a arunga la gunoi toti martirii Bisericii Crestine, care au platit cu viata credinta lor.

faptul ca acum in virful bisericii e un cacat ipocrit cu mitra e o bataie de joc chiar la adresa acelor martiri ;) iar faptul ca a fost sustinut in functie aduce la iveala o intrebare: cine dracu sustine un cacat pe post de sef? nu cumva niste cacacei mai mititei?

#34
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
faptul ca un moderator poate vorbi in halul asta este o pata pe obrazul sp...

#35
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006

View PostRamunc, on Dec 21 2006, 12:58, said:

Îti dau un sfat: leapada-te la vreme de catolicism fiindca nu e de gluma. E o agentie a satanei.

Cât despre ce spui, e fara sens: documente ca ce?

Nenea Ramunk, fara  suparare in zile de Craciun ca acestea, dar daca tu zici ca Romano-Catolicismul e "uneltire a satanei", eu imi iau libertatea de a-ti spune ca esti un dezinformator, fundamentalist si intolerant. Mai si minti pe deasupra si creezi flame in forum, prin prostiile imense pe care le debitezi. Eu unul, ca trecut prin multe pe acest forum, in trecut..... consider ca tu ar trebui sa ai BAN.
Parerea mea. Putini insi mai inversunati in desinformare si incrancenati in rautate habotnica am mai intalnit, precum tine.
Sincer, imi creezi mila in felul in ce te prezinti.
Nu am a te saluta. :deadtongue:

#36
Rákóczi II

Rákóczi II

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,616
  • Înscris: 11.06.2006

View PostRamunc, on Dec 22 2006, 03:28, said:

Ierarhii au facut exact ce trebuiau sa faca în perioada comunista. A condamna comunismul sau alte prostii dupa mintea tismaneano-basesciana nu intra în atributiile Bisericii.

Inca o dovada, asta afirmatie, - ca esti IREMEDIABIL. :death:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate